Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 67 41,4%
  • erkek

OY: 86 53,1%
  • ikiz kız

OY: 2 1,2%
  • ikiz erkek

• ikiz kız/erkek

OY: 3 1,9%
  • üçüz / çoğul

• Ankete Katılan
    162
Ben bana kalsa cidden rahat büyütürüm ne kalın giydiririm ne zorla yedirip içirmeye çalışırım büyüdüğünde bile ne hava soğuk dışarıda oynama derim ne dondurma yeme derim yani hiç kısıtlamam bu konularda. Çünkü valla bebekken hastalık görmeyen çocuklar kreş çağında dökülüyorlar bir bir bağışıklık zayıf olduğu için. Öpme fikri de ilk 6 ay karşıyım ama sonra en azından aile bireyleri abartmadan küçük küçük öpebilirler yani. Ama modern tıp ya da çocuk gelişim uzmanları, çocukların kendi karar alma yaşına kadar öpülmemesini, sonra da izin alarak öpülmesini buyuruyor. Ki çocuklar istismara açık hale gelmesin, bu durumu normalleştirmesin falan filan. Bunu anneme babama anlatmaya kalksam valla ellerini sürmezler çocuğa alın kendiniz büyütün derler. Kaldı ki bu kadar yasak bence de fazla aile içerisinde. Of valla nasıl çıkıcaz işin içinden bilmiyorum ya.
ben de hiç ysak koymadım kimseye öpme demedim zaten pandemi zamanıydı ilk 6 ay kimseyi gormedi.

Ben bir hafta yıkamamayı düşünüyorum . arkadaşımda öyle yaptı. sanırım faydalıymış. çok araştırmadım ama yıkamam canım ne olacak zaten mis gibi kokuyorlar :) tartışmanıza üzüldüm . her şeyin modern tıbba göre olmamasını bende savunuyorum . ama erkekler bence böyle şeylere çok karışmamalı ya. tabi özensin baksın ama bence annelere fazla karışılmamalı.
Ayyy çok katılıyorum şu erkeklerin çok karışmaması konusuna özellikle. 6 ay evvel eşimin ablası doğum yaptı. Bebeğin babası neredeyse kimseye karıştırtmıyordu annesinin kucağına bile pek vermiyordu bebeği. Hatta görümcem Allahtan ben emziriyorum da biraz kucağıma alabiliyorum çocuğu diye sitem etmişti. Ailecek hepsi de çok bozuluyorlardı damadın o tavırlarına. Ben de onu hatırlattım biraz. O bilmişlik yapıyor diye kızıyordunuz sen de aynısı gibi olma, dengeyi koru dedim. Herkesin yanımızda kalacağı çok olsa ilk 1 ay-40 gün. Sonra zaten her iş bizim elimize bakacak.
Bu arada yıkama yıkamama da çok önemli değil yıkamasam da olur terleyecek mi, teri mi kokacak el kadar bebeğin sanki.. Ama tahrik oluyorum böyle tartışmalar yaşanınca yıkamayacaksam da yıkayasım geliyor çocuğu :KK70:

Kizlar yaklaşık 1 haftadır buralara gelemedim. 16 haftamıza geldik. Bayramı köyde geçirdik ailemizle vakit bulamadım. Karnımın altında 1 haftadir bi sertlik hissediyorum yeri değişiyor bebek diye düşünüyorum ama bazen çok aşağıda oluyor böyle vajinamda hafif bi doluluk hissi var gibi. Nasıl anlatsam bilemedim. Yoğun kıl çıkan yerlerde de o sertlik ve baskı hissi var. Kasik kemiklerimin olduğu orta hizada da sertlik var gibi. Bazen böyle bisey kasiliyor gibi ama hareket değil hissettiğim. Gaz sancısı gibi ama o da değil.Anlam veremiyorum ama erken doğum muhabbetleri falan oluyor ya biraz canım sıkılıyor. bilmek istediğim sey bunun normal olup olmadigi herkeste sertlik bu kadar aşağıda mi oluyor. Kalp atışını duyduğum dopllerde de hala çok aşağıda ne zaman yukarı çıkıyor ki.
Ya sorma ben de şunu gördüm bazen böyle karşıma çıkıyor dün ince ince damar sızlaması gibi ağrım oldu saniyelikti ama insanı korkutuyor bende kasıkta hissediyorım bebeği uygulamadan baktım da daha oralardaymış bebek normal yani 20. Haftada iyice yukarı çıkıyor galiba

Eklentiler

• IMG_9803.png
    IMG_9803.png
    599 KB · Görüntüleme: 50
Selam kızlar bugün gündem yoğunken yazayım dedim beşyüzotuzbir610 yirmibeş10 yazarsanız bir grup oluşturabiliriz diye düşündüm. Çoğalırız yavaş yavaş.

Ya sorma ben de şunu gördüm bazen böyle karşıma çıkıyor dün ince ince damar sızlaması gibi ağrım oldu saniyelikti ama insanı korkutuyor bende kasıkta hissediyorım bebeği uygulamadan baktım da daha oralardaymış bebek normal yani 20. Haftada iyice yukarı çıkıyor galiba
Ya işte olumsuz şeyleri görmeyi pek kaldıramıyoruz. Yani kalp atisinda bile doktor o kadar alta tutmuyordu ultrasonu. Yani diyorum ki bunu özellikle net 4 gündür falan hissediyorum Allah korusun bi sorun olsa çoktan olurdu diye düşünüyorum kendimi böyle rahatlatıyorum. Minik bi göbeğim çıktı o da çok altta 🤦‍♀️ 10 gün sonra detaylı ultrason vardi ama onu ileri tarihe alıp kadın doğum doktoruma gitmeye karar verdim zaten tarih olarak erken gelmişti hiç değilse kendi doktoruma soru işaretlerimi de sorarım 🤣

Ayyy çok katılıyorum şu erkeklerin çok karışmaması konusuna özellikle. 6 ay evvel eşimin ablası doğum yaptı. Bebeğin babası neredeyse kimseye karıştırtmıyordu annesinin kucağına bile pek vermiyordu bebeği. Hatta görümcem Allahtan ben emziriyorum da biraz kucağıma alabiliyorum çocuğu diye sitem etmişti. Ailecek hepsi de çok bozuluyorlardı damadın o tavırlarına. Ben de onu hatırlattım biraz. O bilmişlik yapıyor diye kızıyordunuz sen de aynısı gibi olma, dengeyi koru dedim. Herkesin yanımızda kalacağı çok olsa ilk 1 ay-40 gün. Sonra zaten her iş bizim elimize bakacak.
Bu arada yıkama yıkamama da çok önemli değil yıkamasam da olur terleyecek mi, teri mi kokacak el kadar bebeğin sanki.. Ama tahrik oluyorum böyle tartışmalar yaşanınca yıkamayacaksam da yıkayasım geliyor çocuğu :KK70:
evet evet bende öyleyim inat uğruna her gün yıkarım valla :KK70: bende uyuz oluyorum çok sakınan anne babalara . ben anneme diyeceğim ki çocuğu öpüp koklama . diyemem yani demem de . çok kalabalık bi aile varsa tabi dikkat etmek gerekir ama . yüzde yüz kısıtlama yapılmamalı bence .

Kızlar ben Kasım annelerine geçiyorum 🤪 Doktor kontrolüm vardı bebişimi ne zamandır görmüyordum. 16 haftalık olmuşuz 😍 kanama alanı yokmuş rahatça gezebilirmişim 😃
Kalp atış Hızı 155
156 gr 14,7 cm boyu…
Yüzüstü uyuduğu için yüzünü göremedik doktor uyandıramadı… baya uğraştı ama sadece ayaklarını oynattı geri uyudu 😃 bana çekmiş… inşallah doğduğunda da uykuyu sever 🙏🏻
Bir sonraki gelişinde Afp Mom diye bir test yapacağız dedi. Sanırım kafa kemiği vs oluşmuş mu ona bakılacak…
Ayrıntılı ultrason en iyi 21-22 haftalarda görünür öncesinde yaptırma dedi.
Bir de şeker yüklemesi yapacağız o çok önemli dedi…
İmom (multivitamine devammıs)
Tek bir karede gördüğün son ultrason sonrakilerde parça parça göreceksin çünkü büyümüş olacak dedi 😂😃
Bir de iki hafta sonra kan hapına baslayacagız, d vitaminine devam et dedi.
Sizlere ayrıntılı yazmak istedim çünkü bu haftaya gelmeyenler için önden bilgi olur belki 🙏🏻 bu arada benim kasım ayının sonunda doğarmıs 😃😂
Neyse kocam seks ile ilgili soru sormadan hayırlısı ile çıkalım derken , oğlanın bir pipisini görebilir miyiz dedi 🙇🏼‍♀️ ne yapacaksan görüp ya 😂 Ayrıca kızları daha çok sever ama nedense merak etmiş 🙇🏼‍♀️
Mario gibi level level gidiyoruz bakalım sonunda prensleri prensesleri bir görsek 🙏🏻🙏🏻🥰

Kızlar ben Kasım annelerine geçiyorum 🤪 Doktor kontrolüm vardı bebişimi ne zamandır görmüyordum. 16 haftalık olmuşuz 😍 kanama alanı yokmuş rahatça gezebilirmişim 😃
Kalp atış Hızı 155
156 gr 14,7 cm boyu…
Yüzüstü uyuduğu için yüzünü göremedik doktor uyandıramadı… baya uğraştı ama sadece ayaklarını oynattı geri uyudu 😃 bana çekmiş… inşallah doğduğunda da uykuyu sever 🙏🏻
Bir sonraki gelişinde Afp Mom diye bir test yapacağız dedi. Sanırım kafa kemiği vs oluşmuş mu ona bakılacak…
Tek bir karede gördüğün son ultrason sonrakilerde parça parça göreceksin çünkü büyümüş olacak dedi 😂😃
Sizlere ayrıntılı yazmak istedim çünkü bu haftaya gelmeyenler için önden bilgi olur belki 🙏🏻 bu arada benim kasım ayının sonunda doğarmıs 😃😂
Neyse kocam seks ile ilgili soru sormadan hayırlısı ile çıkalım derken , oğlanın bir pipisini görebilir miyiz dedi 🙇🏼‍♀️ ne yapacaksan görüp ya 😂 Ayrıca kızları daha çok sever ama nedense merak etmiş 🙇🏼‍♀️
Mario gibi level level gidiyoruz bakalım sonunda prensleri prensesleri bir görsek 🙏🏻🙏🏻🥰
Ultrasona göre mi 16. Hafta bende şuan 16+2 deyim ama benim 40. Hafta 7 aralık gözüküyor tabi erken gelme ihirmalide var en son gittiğimde benim de 4 gün ilerdeydi şuan ne durumdadır bilmiyorum tahlil falan istedi mi benimde cuma günü muayenem de sağlık ocağından olmazsa yaptırayım diye

Kalp atış Hızı 155
156 gr 14,7 cm boyu…
çok sevindim canım benim ne güzel haberlerle geldin bence gitme erkekler geç doğar :) Yine aralığın başını bulur o :KK70: Şaka bi' yana sağlıkla gelsin inşallah

Kalp atış Hızı 155
156 gr 14,7 cm boyu…
Ekim anneleri falan da hep eylüle kaymış ama sen gitme yine de 😅

L Lila2455 benim uygulamaya göre bugün 15+1 ama ultrasonda göre 16+2 imiş. Biz hesaplarken 40 olarak hesaplıyoruz ama 37 den sonra hazır olacaksınız dedi. Senin Kasım sonu gelmiş olur dedi. Sezeryan olacakmış zaten.

Canımm sordum bugün mesaj attım. Osteocare diye bir şey önerdi. Ne olduğunu da tam bilmiyorum da biraz araştırıp onu alacağım. Benim bel ağrım hiç olmadı, 1 aylıkken 5 haftalıkken falan da olmamıştı. Zaten bel ağrısından ziyade kuyruk sokumu, kalça kemikleri ağrısı gibi. İnternetten baktım işte bazı hekimler yazmış ki bebek büyümeye çalıştığından kendine yer açıyor, vücudun denge merkezi değişiyor, pelvik kasları zorluyor falan ama bunlar bu sıralar olur mu ki daha erken değil midir yani :KK43:
Kişiden kişiye de değişiyordur elbette. İnşallah geçer ağrılar. Doktorunuz izin verirse belki pilates tarzı hafif rahatlatıcı egzersizler falan iyi gelebilir ama bir sormak lazım tabii🙏🥹çabucak toparla inşallah

Ah sorma enteresan bir bayram tatili oldu benim için. Teşekkür ederimm.. Doktor osteocare önerdi bu kalça bel ağrısı için. Bunun ne olduğunu bilen var mı? İlaç mı vitamin / mineral takviyesi mi ?
Bir de yine bilgi paylaşımı olarak Ocean Mummy'i 3-4 gündür içmiyordum aşırı bulantı yaptığı için. Dün akşam denedim yine kusma atakları yaşattı bana. Tamamen bıraktım onun yerine de elenatal2 diye başka bir şey önerdi.
Bende elenatal 2 kullanıyorum doktor ona başlattı 12.haftada hafif kokusu var yine ocean mommy nasıl hiç bilmiyorum ama

Ayyy tevafuk oldu. Şimdi sen bunu yazmışken ben ulu orta bir tartışma konusu açayım şöyle herkese :KK70: Bayramda eşimle annem arasında geçen ufak çaplı bir tartışmaydı bu. Bugün de tabi ki eşimle ben uzattık biraz çok sinir oldum.
Şöyle ki annem yenidoğan bebeklerin de yıkandığını, yazın doğan bebeklerin doğumdan itibaren her gün, kışın doğan bebeklerin gün aşırı 3-5 dk banyo yaptırıldığında daha hızlı büyüdüğünü, işte rahat uyuduğunu, iyi geldiğini falan söyledi. Eşim de internetten bakıp dedi ki göbek kordonu düştükten en az 2 gün sonra bebek yıkanırmış. Yani 1 hafta sonra ilk banyosu yaptırılır dedi. Benim kardeşimle aramda yaş farkı var biraz ve ben onun bebekliğini çok net hatırlıyorum gayet göbek kordonu varken yıkamışlardı her gün. O da yaz bebeği olduğu için havalar sıcaktı tabi bayağı. Yani göbek kordonu mikrop falan kapmadı bebek de rahat uyudu büyüdü maşallah. Şimdi 22 yaşında dermişim :) Neyse kızlar yani annem yıkanır dedi kocam yıkanmaz, yıkanırdı, yıkanmazdı... Annem de dedi böyle her şeye karışacaksanız ben de gelip bakmam o zaman sizin çocuğunuza gelir kendi kızıma bakarım sadece. Eşim de bişey demedi uzatmadı falan ama sonradan bana dedi tabi. Annenler yanlış biliyor, her şeyi modern tıbba göre yapacağız, doktor yıkamayın derse yıkamayacağız falan dedi bana. Ben de her şeyin %100 modern tıbba göre olmasına pek sıcak bakmıyorum. Çünkü onun bir sonu yok. Geçen bir topicte ek gıdada plastik kaşık, silikon kaşık, gümüş kaşık, cam kaşık tartışması bile gördüm yani. Modern tıpta yeniliklerin sonu yok ve eskilerin bildiklerinden de yeri geldiğinde yararlanmakta fayda var diye düşünüyorum. Yine başka bir tartışmada mesela eşim bebeği öpemezsiniz 5 yaşına girene kadar dedi, annem babam da o kadar sakınan göze çöp batar dedi. Ben burada eşime hak verdim ama ilk 6 ay - 1 sene falan hani. 5 yaşından sonra kim öpsün çocuğu zaten. Banyo konusunu aşamadık en son tartıştık konu saçma sapan yerlere gidip ben ağlayınca sinirden kapandı. En son annem bana baksın sen de kendi annenle bebeğe bakarsın, babaannesi varken annesine ihtiyacı yok zaten bebeğin falan dedim olay iyice büyüdü. Siz ne düşünüyorsunuz yenidoğan bebek yıkanır mı yıkanmaz mı? :)
Daha dur bebiş olduğunda herkes bişey diyeceek 🤣 şimdi şöyle doktorlar sanırım artık göbek bağı düşmeden yıkamayı doğru bulmuyor bebeğin üzerindeki katmani koruyor olarak görüyorlar. Oğlum temmuz ayında doğmuştu sanırım iki üç gün yikamadik ama göbek düşmeden bı defa yıkamış olabiliriz annemle pek hatırlamıyorum ya da iyice silmiş olabiliriz bende genelde düştükten sonra daha sık yıkamaya özen gostermistim yaz bebeği olduğu için her gün yıkadık ve akşam belirli bı saatte çok agliyodu ben ne yapacağımı bilmiyordum annem de gitmişti eşimle direk banyoya götürüp yikiyoduk o şekilde sakinleştigini farkettik. akşam 8 gibi yıkayıp pusete koyuyoduk kendi kendine uykuya daliyodu. Yaz bebeği olduğu için her gün yıkadım ama şimdi kış olacak her gün yikamam sanırım ya annen bu konuda haklı bence. Ayrıca çocuğu 5 yasa kadar kimse öpmeden duramaz torunlarını yigenlerini özler insan. Öpmeyi sevmeyen insan zaten bebekde olmsa opmez. Onların bebek olduğunu herkes biliyor öpmeye kendileri kıyamaz benim annem hep ellerini öpüyordu yanağına dokunmaya çok kıyamıyordu. Birilerini yapma dokunma öpme gibi de uyarmak hoş olmaz koskoca insanlar sonucta

X