2021 Nisan ayı tüp bebek yaptıracaklar :)

Yaa onu annem bile yapıyo üstüne okadar gidiyo ki yüzü yüzüne okadar nefes veriyo ki. Öpmemeyi az az kabullrndirdim de şimdi Bi de bunu için bişe diyemiyorum.
Annem yaklasmıyor bile o kdr temiz bakıyorki canım anamm yaa Allah razı olsun. Ama diğer herkes bana batıyor. Dr dediki gelen her kim olurda olsun maskesiz gelmesin uzaktan baksın yakın temas olmasın. Şu yeni çıkan virüs bebeklere bulasıyo ve öldrucu dedi allah korusun. Yolda bulmadık yani cok uğraştık. Ama milletin umrnda değil ya uyarmama rağmen. Bu benm en büyük derdim şuan

Ayy insallah gelsin o günler inan bekledikce daralıyorum kendi doktoruma yetisemiycem diye adamda inat etti 38+3 diyo baska bisey demiyo üstüne magnezyum ve fitile devam ediyorum sanki onlar durduruyor gibi geliyor bana

Valla eski sohbetler bitti heralde cocuklarin düznei oturana kadar böyle kalir garibim bi hazel tupa bn variz aktif😂
Benim bebeler durmuyor kızlar bir saat uykuya hasretim su içecek vakit yok. Söylerlerdi de inanmazdım tuvalete bile gidemiyorum diye cidden öyle haldeyim 😬 bütün sohbetleri kaçırıyorum 😬

Kızlar şuan 15+2 yim.1 ay sonra kontrole çağırdı doktorum.hocam 20. Haftada detaylı ultrasona gideceğim zaten Size yine geleyim mi diye sorduğumda gel dedi.siz detaylıya gittiğiniz ayda doktorunuza yine gittiniz mi.aynı hafta gitmek gerekir mi doktoruna. 20. Haftada detaylıya gider 24. Haftada doktoruma giderim diye düşündüm ama🙄
Ben gitmedim çağırmadı detaylı dosyamı gönder gerekirse çağırırım dedi götürdü eşim gerek yok gelmesine demişti.

Benim bebeler durmuyor kızlar bir saat uykuya hasretim su içecek vakit yok. Söylerlerdi de inanmazdım tuvalete bile gidemiyorum diye cidden öyle haldeyim 😬 bütün sohbetleri kaçırıyorum 😬
Valla haklisin iki bebeyle daha zordur eminim ne cektin sen be kilua valla 3 katli bir ev alip gelinleri yaninda tutmalisin ben ne hallerle buldum bunlari biliyo musunuz demelisin cevval bir kaynana olmalisin🤣

Kızlar şuan 15+2 yim.1 ay sonra kontrole çağırdı doktorum.hocam 20. Haftada detaylı ultrasona gideceğim zaten Size yine geleyim mi diye sorduğumda gel dedi.siz detaylıya gittiğiniz ayda doktorunuza yine gittiniz mi.aynı hafta gitmek gerekir mi doktoruna. 20. Haftada detaylıya gider 24. Haftada doktoruma giderim diye düşündüm ama🙄
Biz aynı anda hem detaylıya hem rutin kontrolümüze gitmiştik. Hatta 30 haftadan sonra haftada bir rutin kontrole, 2 haftada bir de detaylımıza bakan profesör perinatoloğa görünmüştük. Ama bizim rutinimize bakan doktor şehir hastanesi yani ücretsiz. O da diğeri gibi özel olsaydı o kadar para vermeye gerek duymazdık diye tahmin ediyorum. Yine de detaylıya bakılan hafta rutin doktorumuz için çok önemli. O da bilmek ister kendi gözünden kaçan varsa diye. O yüzden detaylı zamanı özel de olsa biz yine rutine giderdik.

nurselek nurselek kuzumm bende cok ılk banyosu dıe cok önemsıyordum ama nasıp olmadı kuvezde yıkadılar cıktıktan sonra ertesı gun ablam ıle yıkadık hatta ablam yıkayıp ben su dokecektım baktım o ısteıdıgm gıbı tutamıyor ben aldım yıkadım 😬
Bırde bızde gobek dusmesı veya kıs bebegı dıe fazla esirgenmez yıkanmadan
Ben eslemı 1 gun yıkıyorum 1 gun ara veriyorum
Ama cok dıkkat edıyroum ısıtıcı ıle önce ıyıce ısıtıyorum sonra banyo yaptırıyorum bayagı muhafaza edıyroum
Hatta bızım yatak odası petek en son petek oldugu ıcın zor ısınıyor benım ısıtıcım kumandalı yattıgım yerden Eslem uyamdıkca emzırırken bı taraftan yıne acıyorum sonrra yattırınca kapatıyorum ıyı oluyor
Ama ben sabahları kalkınca hem terlemıs oluyor hem sabah bakımı oluyor hepsi aradan cıkmıs oluyor bayagı dinleniyor
Oo Bi gün arayla iyiymiş. Kontrollü gidiyorsan iyi. Allah korusun hastalık kaldıramaz şimdi bünyeleri. Sen her sabah rutin bakıma geçtin mi😁 bizim gece gündüz kavramı olmadığı için şuanda sabah bakımı falan hak getire 😂

Annem yaklasmıyor bile o kdr temiz bakıyorki canım anamm yaa Allah razı olsun. Ama diğer herkes bana batıyor. Dr dediki gelen her kim olurda olsun maskesiz gelmesin uzaktan baksın yakın temas olmasın. Şu yeni çıkan virüs bebeklere bulasıyo ve öldrucu dedi allah korusun. Yolda bulmadık yani cok uğraştık. Ama milletin umrnda değil ya uyarmama rağmen. Bu benm en büyük derdim şuan
Yaa korkuyoruz. Ama ben bıktım inan en yakınlar bile bunu yapıyo. Bir insana bir dersin iki dersin az çekinir daaa. Koca koca insanlar siz düşünemiyonuz madem uyaranı bari dinleyin.

Sizinde klima yok muydu öyle hatirliyorum ben onu acarim diye dusundum olmuyor mu klima bebklerde🤨
Var kuzum da yukarıda üflemesi bana pek işe yarar gelmedi direkt küveti elektrikli soba önüne koyduk. Bir de banyoyu sevmiyorlar hiç. Korkuyorlar mı bilmem. Biri bugün üzerini değiştirmek için soyduk banyo yapacak zannetti titreye titreye ağladı aynı banyoda gibi 😅😬 çok değişik tipler benimkiler 😅 türlü huylar var.

Estf kuzum 10 günlük iken sütüm azdı baya inan bilmiyorum ne kadar emiyorlardı ben 30 cc mama hazırlıyordum bazen bitiriyor bazen bitirmiyorlardı. Mama verdiğim için üç saatte bir kaldırıyordum sadece süt veriyorsan iki saatte bir kaldırman gerekiyormuş. Genelde 30 cc o zamanlarda aldıkları mama miktarı bazı bebekler daha fazla bile alıyor. Doktorun söylediği kilo alımları iyiyse kendine yeteni alıyordur biz 30 cc diyoruz ama daha az alıp çişi kakası iyiyse kilo da alıyorsa sorun yok demişti. Benimkiler az alıyorlardı diğer bebeklere göre mamayı. Üzülüyordum ama şükür sarılığı da atlattılar kilo alımları da normal dedi doktoru. Biraz bebek kendi belirliyor sende 30 cc yap canım ilk olarak durumunu gözle daha fazla istiyor mu istemiyor mu. Ben çok aşırı kurallı gitmedim bebeklere göre hareket ettim ilk zamanlar uykudan uyandırmak dışında. Sarılık yüksekken uyku yapıyordu ayılmıyorlardı. Oradan da anlayabilirsin biraz. Zaten 10 günlük iken uykudan sık sık kendileri kalktılar. Kalktıkları zaman meme teklif ediyorum aralık çok kısa değilse atıyorum yarım saat sonra uyandı ise almıyor da. Öyle yani kuzum
Tekrar tekrar teşekkür ederim
Ben gitmiştim canım doktorum detaylıdan sonra görüp değerlendirmek istedi

Canım ben de bu duruma çok zor karar verdim. İlk gün memeyi sıktm ve kolostrm gelmeye baskamıstı hemen bebeğimi emzirmeye başladım o da hemen tutmuştu çekiyordu. Her mıkırdandığında memeyi verdim emiyordu cok cok diye. Hastaneden çıkacagımız günün önceki gecesi yapılan tstlerde sarılıgı yüksek dediler meme + mama olarak devam edin beslenmesi yetersiz olmasın kilo kaybı olmasın dedi doktor. O gün hastanede mamaya başladık eve geldiğimizde artık memeyi itmeye başladı 2 saatte bir uyandırıp 30 cc mama verdik. Öncesinde de emziriyordm ama pek emdiği söylenemez 5-10 dk o da zorla idi. Memeyi almayınca da 30 cc mamadan sonra eğer hala aranıyor ve ağlıyorsa 30 daha yapıyorduk onun d bazen 10 unu bazen 20 sini içiyordu. Bu sırada da memeyi neden almıor diye üzülüyordum kendime bakmaya basladım sütü arttırmak için. Aroğlunun anne çayını sipariş verdim. Rezene çayı aldım. Hurma, kayısı, incir, ceviz, komposto, bol su, boza, kıvırcık, roka, taze soğan, dereotu, ılık ballı süt. Bunlardan tüketmeye başladım ve sütümü sağmaya başladm baktm ki az az gelen süt artmaya basladı. Süt artınca da bebeğin emme duygusu arttı. Çünkğ bebek 10 dk emiyordu sonra süt az az gelince emip yorulmak istemiyordu ve bırakıp ağlıyordu. Şuanda bi memeyi 20 dk dan fazla emiyor. Öbir memeyi veriyorum ve devam ediyor. Durum böyle olunca mamayı da azalttık baya eğer hala ağlıyorsa huzursuzsa herşeyi de yapmışsam hala susmamışsa hemen mama yapıyorum içiyor ve uyuyor. Yani kısacası memede süt azsa 2 saatte bir 30 veya 40 cc mama(sarılık olduugndan 2 saat yoksa 3 saat yapardım) memede süt varsa da ağladıgı zaman mama. Bazen 60-70 cc mama verdiğim de oldu sür az gelince. Yani bebeğe göre davranıyorum. Ağlıyorsa kesin aç diyorum ve gercekten mamayı hızlıca bitiriyor. Şuanda da hala 2 saatte bir uyandırıp besliyorum. Dün gece mesela saat başı kendi uyandı hepsinde emzirdim ve uykuya daldı. Uyuyunca da toktur dedim mama vermedim. Ama yine 5 dk emseydi mama verirdim. 20 şer dk emdi diye mama vermedim. Sabah 7 gibi susmadı 60 cc mama verdik hemen hepsini içti. Emzirme konsuunds saatim yok ama her boş bulduugmda memeyi veriyorum bazen arası 10 dk bile oluyor ve çekiyor böyle böyle sütümü de arttırır hiçbir sğım makinesi bebek kadsr güçlü çekmezmiş çnkü. Yani umarım anlatabilmişimdir cnku grcekten karışık kafam da yaptıklarım da 🤯😵‍💫
Canim gerçekten çok güzel aciklamissin çok çok teşekkür ederim yetersiz kaliyomuşum gibi geliyo bana bu süreç Bi geçseydi hayırlısiyla

Oo Bi gün arayla iyiymiş. Kontrollü gidiyorsan iyi. Allah korusun hastalık kaldıramaz şimdi bünyeleri. Sen her sabah rutin bakıma geçtin mi😁 bizim gece gündüz kavramı olmadığı için şuanda sabah bakımı falan hak getire 😂
Öyle yavrum 2 tane ıle 1 tane bır degıl bırde benımkı kendı kucuk olsa da yasça sizinkilerden büyük 😆 yavas yavas olur hersey

Tekrar tekrar teşekkür ederim

Canim gerçekten çok güzel aciklamissin çok çok teşekkür ederim yetersiz kaliyomuşum gibi geliyo bana bu süreç Bi geçseydi hayırlısiyla
Estf kuzum. Bende yetersiz hissediyorum canım aynı endişeler var. Benim bebeler iştahsız bir de yani elden bir şey gelmiyor fazla olunca kusuyor bu kez. Bebeklere göre davran kilo alıyorsa sorun yok demektir

X