2017 Şubat Anneleri

Günaydın kızlar...
Dün baş ağrısı ve bulantıdan dolayı çok kötü bir gün geçirdim. 2 ağrı kesici ve bulantı hapı aldım dayanamayıp. Bütün gece açlıktan midem kazındı..:işsiz:
Hala kilo vermeye devam ediyorum. Benim gibi fazla kilolu olup kilo vermek iyi bir şey ama böyle sağlıksız da nereye kadar diyorum.
Hala süt ,yoğurt ,yumurta ,balık filan yiyemiyorum. Bu hafta kemiklerimde ağrı hissediyorum. Özellikle gece uykuda kalça kemiklerim çok ağrıyor.
Bu dönem özellikle süt çok tüketilmeliymiş ama ben buzdolabının kapağını açıp geri kapatıyorum.
14 hafta oldu ,hala kendi evimde yemek pişiremiyorum.
İyi ki annemler var ,her akşam orda geçiyor. :eğlence:
Evde olduğum akşamlarda dışardan yiyoruz. Nedense dışarda olunca karnım daha iyi doyuyor...:KK51:

günaydın kızlar... sadece süt içemiyorum bende. onun yerine günlük aldığım yumurta, ayran veya yoğurt aynı desteği karşılarmı? siz süt içenler nasıl yapıyosunuz? kutu sütler ne kadar faydalı bilemedim ama eşim şile tarafındaki köylerden getiriyor midem almıyor onu. ağır geliyor..sadece yoğurt yapıyorum onunla.. marketlerde günlük sütler varmış cam şişe. deneyen varmı?

Nukal translusensi (NT) (Ense saydamlığı)

Down Sendromu tarama testidir. Fetus ense kalınlığı 11-14. haftalar arasında ölçülerek Down Sendromu riski belirlenir.

Down Sendromu taranmasında gebeliğin 11hafta + 0 gün ile -13 hafta+ 6 günleri arasında (fetüs baş-popo uzunluğu(CRL) 45-84 mm arası) kullanılan ve ultrasonografi ile yapılan bir bir ölçümdür. Uygun pozisyon fetusun profil pozisyonudur. Fetal yüz, ense kısmı net görülürken değerlendirilmelidir. Bazen uygun ölçümü almak 20-25 dakika sürebilir.

Sonuç NT ölçümü, gebelik haftası ve anne yaşına göre Down Sendromu açısından düşük riskli grupve yüksek riski grup olarak ifade edilir. Sınır değer genellikle 1/300’dür. 1/ 300 üzeri yani 1/200, 1/100, 1/50 gibi değerler yüksek riskli grubu belirler. 3.0 mm altındaki NT ölçümleri genellikle Down Sendromu açısından düşük riskli grubu belirler.

Yaş ilerlemesi ile Down Sendromu riski artar. Gebelik haftası ilerlemesi ile Down Sendromu riskiazalır.

Tek başına NT ölçümü ile yüksek riskli gruba CVS veya amniyosentez uygulayarak tüm Down Sendromlu fetusların % 70-72’i tespit edilebilir. Yani NT ölçümünün Down Sendromunu belirleme hassasiyeti % 70-72’dir.

Bu ölçüme nazal bone (burun kemiği) değerlendirilmesi rutin olarak eklenmelidir. NT ölçülen gün veya diğer gün anne kan vererek PAPP-A (Pregnancy associated placental protein A= Gebeliğin plasental proteini A) ve free β-hCG(Gebelik hormonu serbest fraksiyonu) MoM değerlerinin ilave edilmesi ileDown Sendromunu belirleme yüzdesi %90-92’lere çıkarılabilir. Bu hormonların ilavesi ile elde edilen teste halk arasında ikili test denilmektedir. Doğrusu ise birinci trimester kombine testidir.

İlk trimester değerlerini yorumlarken 4 tür Down Sendromu riski bilinmelidir:

1. Bazal risk: Anne yaşı ve gebelik haftasına göre Down Sendromu riski. Anne yaşı arttıkça risk artar. Genellikle 35 yaş üzerinde Down Sendromu riski 1/270 üzeri kabul edilir. Gebelik haftası ilerledikçe Down Sendromu riski azalır. Sadece bu iki kriteri kullanarak tüm Down Sendromlu fetusların % 35 kadarını tespit edebiliriz.
  2. Hormonal risk (biyokimyasal risk): İlk trimesterde PAPP-A ve free β-hCG hormonlarına göre Down Sendromu riskinin belirlenmesidir. Tüm Down Sendromluların % 55’ini yakalayabilir.
  3. NT riski: Ultrasonografik olarak yaş + gebelik haftası + NT ölçümünün birlikte riskini belirler. Hassasiyeti % 70-72’dir. Down Sendromu tarama testi olarak kullanılması oldukça kolay ve pratiktir.
  4. Birinci trimester kombine Down Sendromu riski: NT riski + biyokimyasal riskin birlikteliğini kapsar. % 90-92 hassasiyeti vardır. İdeal olan bunun değerlendirilmesidir.
-NT kalınlığı 3.0 mm üzerinde olursa

-Maternal ileri yaşta

-Birinci trimester kombine testinde sadece biyokimyasal Down Sendromu riski 1/300 üzerinde ise

-Birinci trimester kombine testinde Down Sendromu riski 1/50 ile 1/300 arası ise,

Down Sendromunun diğer utrasonografi belirteçleri de değerlendirilmelidir.

Diğer Down Sendromu ultrasonografi belirteçleri:

1. Burun kemiği : Yokluğunda risk artar.
  2. Duktus venozus Doppleri: Ters akım vasa Down Sendromu riski ve fetal kalp hastalığı riski artar.
  3. Kalpde triküspit regürjitasyonu : Varsa Down Sendromu riski artar.
  4. Frontomaksiller açı: 85 derece üzerinde ise Down Sendromu riski artar.

Ayrıca

1. Kalpde 4 oda varlığı
  2. Mesane varlığı
  3. Mide varlığı
  4. Üst ekstremite (eller-kollar) ve alt ekstremite (bacaklar-ayaklar) değerlendirilerek kayıt edilmelidir.
Bu değerlendirilmeler normal ise fetal detaylı ultrasonografi ile birlikte genetik ultrasonografiuygulaması 17-23. gebelik haftaları arasında önerilmelidir.

NT kombine Down Sendromu riski 1/50 üzeri olanlara genellikle CVS ile fetal karyotip analizi önerilir. 1/50-1/300 arası değerlerde ise fetal detaylı ultrasonografi (genetik ultrasonografi ve fetal ekokardiyografi dahil) 17-23. gebelik haftaları arasında tavsiye edilmelidir.

NT kalınlığı 3.0 mm üzerinde olup fetal karyotip normal olanlarda fetus tamamen sağlıklı anlamı taşımamaktadır. Özellikle fetal kalp hastalıkları riski ve fetal nonkromozomol anomali riski arttığı için yine 17-23 gebelik haftaları arasında fetal detaylı ultrasonografi ve fetal ekokardiyografi birlikte uygulanmalıdır.

İkili test ve ultrason hakkında merak edenler için
Ayrıntılı ultrason kadar olmasa da organlara da bakılıyor

günaydın kızlar... sadece süt içemiyorum bende. onun yerine günlük aldığım yumurta, ayran veya yoğurt aynı desteği karşılarmı? siz süt içenler nasıl yapıyosunuz? kutu sütler ne kadar faydalı bilemedim ama eşim şile tarafındaki köylerden getiriyor midem almıyor onu. ağır geliyor..sadece yoğurt yapıyorum onunla.. marketlerde günlük sütler varmış cam şişe. deneyen varmı?
yaa bende iyiyim sıkıntım yok ama yumurta hiç yiyemiyorum. süt haftada 1 içersem ne ala yogurt yerine de ayran içiyorum

Sendede benim gibi bulantı yoktu dimi? sabah sabah tereyağına kırdım 2 yumurta valla :halay::halay:
evet ayran iyi oluyor..
yok çok şükür canım. arada oluyor da çok şiddetli degil. genelde açken daha fazla bir nektari yiyorum geçiyor :) yumurta hiç yiyemiyorum ya süt de de zorlamam lazım 3. aydan sonra önemli bişi sonuçta

yok çok şükür canım. arada oluyor da çok şiddetli degil. genelde açken daha fazla bir nektari yiyorum geçiyor :) yumurta hiç yiyemiyorum ya süt de de zorlamam lazım 3. aydan sonra önemli bişi sonuçta

benim aşırı yemek yiyince oluyor ama hafif bulantı .az yesek olmucak :) birazda nazlanıyoruz sanırım :KK51:
inşallah cam şişedeki sütü deneyince yazarım. nasıl olucak acaba.

bn sütü de yoğurdu da marketten alıyorum canım, annem kendi yoğurt yapar getirirse onun tadı ayrı oluyor tabi:KK73:doktor günde bir bardak süt ya da bir kase yoğurt demişti hangisini seviyorsan ona yönel süt içicem diye zorlama kendini, bn de daha çok yoğurtçuyum ama süte de mısır gevreği, müsli ve meyveler katıp yiyebilirsin hem kabızlığa da iyi geldiği için öneriliyor gebelikte. bn coco popslu içiyorum sütü:cool:

kızlar gebelikte monurol kullanan oldu mu? azcık bi iltihap çıkmış testlerde beni pek rahatsız etmiyor aslında ama doktor ilacı verdi tek kullanımlık zaten. gebelikte kullanılan bi ilaç sanırım ama prospektüste;
''Fosfomİsinin gebelikte kullanımı konusunda yeterli bilgi yoktur.'' yazınca bi güvenemiyor insan:110:

benim aşırı yemek yiyince oluyor ama hafif bulantı .az yesek olmucak :) birazda nazlanıyoruz sanırım :KK51:
inşallah cam şişedeki sütü deneyince yazarım. nasıl olucak acaba.
ben aşırı yiyemiyoum zaten ilk defa dün aşırı yedim onda da sıkıntı olmadı. genelde meyva ile geçiştiriyorum o iyi geliyor

Canım aynı dert bende de war malesef we hatta bayadır war. ilk haftalarda çok pürüzsüzleşmişti pamuk gibi ohh yaradı bana gebelik dedim sonra siwilceler bi patladı iğne ucu kadar yer kalmadı nerdeyse alnımda :KK43: diğer taraflarım da kötü siwilce desem deil alerji desem deil değişik bişe oldu we beni de gören herkes yüzüne nolduuu diye gıcık bi soru soruyolar sinirimden ölüyorum o zaman :kızgın:

Aynen canım banada güzelleştin diyorlardı parlıyordu yüzüm valla birden suratım sivilce doldu küçük küçük dolu alnım özellikle fena kızarık duruyor hatta umarım geçer ya 2 hafta olmuştır nerdeyse bu şekildeyim herkes kızın olacak çok çirkinleştin diyor ama benim bi kızım var onda böyle olmamıştım bakalım geçer inşallah pütür pütür bişeyde süremiyorum yüzüme sinir bozucu

Aynen canım banada güzelleştin diyorlardı parlıyordu yüzüm valla birden suratım sivilce doldu küçük küçük dolu alnım özellikle fena kızarık duruyor hatta umarım geçer ya 2 hafta olmuştır nerdeyse bu şekildeyim herkes kızın olacak çok çirkinleştin diyor ama benim bi kızım var onda böyle olmamıştım bakalım geçer inşallah pütür pütür bişeyde süremiyorum yüzüme sinir bozucu
Benim kardeşim hamileliğinde sivilcelerden dolayı cildiyeciye gitti ve bu nu sordu cildi öirkinleşirmiş filan kızı olacaksa dedi doktorda tam tersi olur dedi erkek çocuklarda daha çık sivilce çıkaar dedi ve şuan çok tatlı bir erkek yeğenim varrrrr ...

Benimde cildim bir tuhaf oldu. Ergenlikte bile bu kadar sivilcem olmadı. Böyle değişik kabarık gibi duruyor ,kırmızı pütür pütür oluyor sonra. Çok çirkin hissediyorum valla ,geçse keşke bi an önce...

X