2017 Şubat Anneleri

Kızlar kahvaltı da bebeklere ne veriyorsunuz? Buğra nın yumurtaya alerjisi var , içinde yumurta olan hiç bir şeyi yemiyor. Tamamen iç güdüsel olarak geri tükürüyor. Az önce kurabiye ısırdı , sevdi gibi göründü ama sonra ağzındakini geri çıkardı. 1 dk sonra ağzının kenarında kabarcık çıktı. Doktor ara ara teklif etmemizi önerdi ama içinde yumurta olan çoğu şeyi ret ediyor... Hem ilginç hem de çok kısıtlayıcı bi durum...
Yumurta harici tavsiye edebileceğim ekmek ustu tereyagi kasar var benim. Kendi yaptigim bebek ekmeginden bir dilim kesiyorum ustune tereyagi sürüyorum az sonra yaptigim lordan koyuyorum en uste de rendelenmis kasar ekliyorum. Evde olan yesilliklerden de doğuruyorum bazen. Onu tencereye koydugum buhar aparatinda hemen bi 5 dakika bugulandiriyorum cok seviyor hatta eline alıp ısıra ısıra yediği bile oluyor büyük insan gibi :) bütü halini cekmemisim ama parçalanmış hali var :kk77:onun haricinde yumurtasız bir tarifim yok maalesef omlet pankek gibi yumurta kullanilan türlerden gidiyorum genelde.

Eklentiler

• Screenshot_20180301-014816.png
    Screenshot_20180301-014816.png
    252,9 KB · Görüntüleme: 88
Kızlar kahvaltı da bebeklere ne veriyorsunuz? Buğra nın yumurtaya alerjisi var , içinde yumurta olan hiç bir şeyi yemiyor. Tamamen iç güdüsel olarak geri tükürüyor. Az önce kurabiye ısırdı , sevdi gibi göründü ama sonra ağzındakini geri çıkardı. 1 dk sonra ağzının kenarında kabarcık çıktı. Doktor ara ara teklif etmemizi önerdi ama içinde yumurta olan çoğu şeyi ret ediyor... Hem ilginç hem de çok kısıtlayıcı bi durum...
Benim oglaninda ağız kısmında ara ara kızarıklık oluyor sanırım bir şey etkiliyor ama ne olduğunu çözemedim. Acaba bizde de yumurta mi ki. Ama yumurtanin sarısi ve beyazıni ilk karışık verdigimde sıkıntı olmamıştı.
Omlet yemekten hoşlanmıyor ağzına gelince çıkartıyor. Krep pancake kaşar peyniri yeşil zeytin köfte patates bunları severek yiyor. Mevsim ilerlesin domates salatalık da vereceğim. Ama domates pisik yapabilir artık kontrollü veririm.

Benim oglaninda ağız kısmında ara ara kızarıklık oluyor sanırım bir şey etkiliyor ama ne olduğunu çözemedim. Acaba bizde de yumurta mi ki. Ama yumurtanin sarısi ve beyazıni ilk karışık verdigimde sıkıntı olmamıştı.
Omlet yemekten hoşlanmıyor ağzına gelince çıkartıyor. Krep pancake kaşar peyniri yeşil zeytin köfte patates bunları severek yiyor. Mevsim ilerlesin domates salatalık da vereceğim. Ama domates pisik yapabilir artık kontrollü veririm.

Canım işin garip kısmı ben 6 ay itibari ile yumurta sarısı verdim hep. Yani sade yemeyi sevmediği için çorbasına , meyvesine veya kahvaltısına koyuyordum. Omlet , yumurtalı ekmek gibi şeyleri tattıktan sonra tükürüyordu hep. Yumurtayı sevmiyor sanırım diye bu şekilde yedirdim ama gün içinde yüzünde 4-5 kırmızı sivilcemsi şeyler çıkıp kayboluyordu. Sıcaktan isilik olduğunu sanıyordum. Bir yaşına girince beyazıyla birlikte verdim yine yemedi.
Bu arada kız kardeşimle bir gün sohbet ederken yüzünde yine çıkmış olan sivilcemsi kırmızılıktan bahsettim. O da yumurta yediğinde kendisinde de böyle çıktığından bahsetti. Bunun üzerine takibe aldım ve terbiyeli bi çorba yaptım beyazıyla birlikte. Çorbayı içer içmez o kırmızı sivilceler çıkmaya başladı. Göz kapağı şişip kızardı. İşte benim jeton o an da düştü...
Demek bu yüzden bünyesi yumurta yemeyi ret ediyormuş. Beyazı ile birlikte verince daha büyük tepki gösterdi vucudu.Yani rabbim bu iç güdüyü öyle vermiş ki , hayret ettim doğrusu...
Sen de şüpheleniyorsan bir hafta yumurta vermeyip takibe al bakalım..

Canım işin garip kısmı ben 6 ay itibari ile yumurta sarısı verdim hep. Yani sade yemeyi sevmediği için çorbasına , meyvesine veya kahvaltısına koyuyordum. Omlet , yumurtalı ekmek gibi şeyleri tattıktan sonra tükürüyordu hep. Yumurtayı sevmiyor sanırım diye bu şekilde yedirdim ama gün içinde yüzünde 4-5 kırmızı sivilcemsi şeyler çıkıp kayboluyordu. Sıcaktan isilik olduğunu sanıyordum. Bir yaşına girince beyazıyla birlikte verdim yine yemedi.
Bu arada kız kardeşimle bir gün sohbet ederken yüzünde yine çıkmış olan sivilcemsi kırmızılıktan bahsettim. O da yumurta yediğinde kendisinde de böyle çıktığından bahsetti. Bunun üzerine takibe aldım ve terbiyeli bi çorba yaptım beyazıyla birlikte. Çorbayı içer içmez o kırmızı sivilceler çıkmaya başladı. Göz kapağı şişip kızardı. İşte benim jeton o an da düştü...
Demek bu yüzden bünyesi yumurta yemeyi ret ediyormuş. Beyazı ile birlikte verince daha büyük tepki gösterdi vucudu.Yani rabbim bu iç güdüyü öyle vermiş ki , hayret ettim doğrusu...
Sen de şüpheleniyorsan bir hafta yumurta vermeyip takibe al bakalım..
Evet canım aynen bizimkinin de ağız bölgesinde kırmızı minik sivilce gibi şeyler oluşuyor. Dediğin gibi bende ilk başta sarı verdim hiç sıkıntı yaşamadım beyaz dan sonra oldu bizde de ama ben hiç yumurtaya baglamadim. Köfte de bazı yemeklerde baharat kullanıyorum belki de ondandir fln diye düşünüyordum. Hatta eşim yoğurttan bile olabileceğini söyledi ben de olsaydı 6. Aydan itibaren hep olurdu dedim.
Miraç sadece şu an yumurta verince yemiyor çıkarıyor ama içimde yumurta olan sevdiği şeyleri yiyor.
Denemem lazım benim de acaba yumurtaya mi diye. İçinde yumurta olan hiç birşey den veremem lazım değil mi kesin anlayabilmek için.

Iyı akşamlar arkadaşlara bir konuda önerinze ihtiyacım var. Oto koltugu almam gerekiyor puset i kaldırmalıyım artık
kraft fenifefix modelini begendim acaba içinizde kullanan varmı bu markayı ya da ne önerirsiniz maksimum 700limit

Kizlar bebeğime dünden beri yumurta sarisi yedirmeye calisiyorum..dün hasladigim yumurtanin nohut kadar sarisindan koparip sagdigim sütüme karistirdim , corba kivamindaydi..ilk kasikta kuscak gibi öğürdü yemedi.. Bugün de ekstra icine lor peyniri koydum kucuk bi parca, muhallebi kivaminda verdim , 4 kasik yedi, tabi türlü oyunlarla, gülerken agzina koydum yavasca mesela ,ama onu da sevmedi...siz nasil sevmesini saglayarak yediriyorsunuz ? Yarin bi de icine bi tane bebe bisküvisi mi koysam diyorum ? Sebze püresini de
Pek sevemedi..havuc , patates,kirmizi mercimek ve sogani haslayip muhallebi kivaminda vermeye calisiyorum , en fazla 2 kasik aliyor, inatlasmak ya da onu zorlamak da istemiyorum, severek yesin , yerken mutlu olsun istiyorum ? Bu arada sebzeleri blendirdan mi geciriyorsunu yoksa plastik suzgecten mi geciriyorsunuz , hangisi daha sağlikli ?
Merhaba canım yumurtayı ilk defa mı veriyorsun yoksa bu aramı yemiyor? İlk defa veriyorsan yumurta sarısını ıhlamur yada portakal suyundan biraz damlat kıvamlı olsun kaşıga koy kendısi koysun agzına tabı senın yardımınla hoşuna gider yer belkibizimki peynir takıp kendisikyiyor gülümsüyor hoşuna gidiyor ben verince daha az yiyor bir dene istersen

Eğer yumurtanın tadından dolayı yememe durumu varsa sütlü omlet yapmanı tavsiye ederim içine de 2 tane bebe bisküvisi ile karıştırıp yedirebilirsin ya da haşlanmış yumurtayı ezip içine armut , elma rendesi ya da yarım muz ekleyip yedirebilirsin,bir dene bakalım...Yumurtaya alerjisi varsa , sadece sarısını vermeyi dene alışana kadar..ben kızıma her sabah yumurtayı bu yollarla yediriyorum,kolay gelsin :KK66:

Merhaba canım yumurtayı ilk defa mı veriyorsun yoksa bu aramı yemiyor? İlk defa veriyorsan yumurta sarısını ıhlamur yada portakal suyundan biraz damlat kıvamlı olsun kaşıga koy kendısi koysun agzına tabı senın yardımınla hoşuna gider yer belkibizimki peynir takıp kendisikyiyor gülümsüyor hoşuna gidiyor ben verince daha az yiyor bir dene istersen
Canım benim tavsiyen için çok sağol, yumurta meselesini hallettim çoktan :KK66:

Evet canım aynen bizimkinin de ağız bölgesinde kırmızı minik sivilce gibi şeyler oluşuyor. Dediğin gibi bende ilk başta sarı verdim hiç sıkıntı yaşamadım beyaz dan sonra oldu bizde de ama ben hiç yumurtaya baglamadim. Köfte de bazı yemeklerde baharat kullanıyorum belki de ondandir fln diye düşünüyordum. Hatta eşim yoğurttan bile olabileceğini söyledi ben de olsaydı 6. Aydan itibaren hep olurdu dedim.
Miraç sadece şu an yumurta verince yemiyor çıkarıyor ama içimde yumurta olan sevdiği şeyleri yiyor.
Denemem lazım benim de acaba yumurtaya mi diye. İçinde yumurta olan hiç birşey den veremem lazım değil mi kesin anlayabilmek için.

Evet canım içinde yumurta olan şeyleri bir kaç gün verme, sonra tam yumurtayı tekrar bi dene bakalım ne olacak...

Eğer yumurtanın tadından dolayı yememe durumu varsa sütlü omlet yapmanı tavsiye ederim içine de 2 tane bebe bisküvisi ile karıştırıp yedirebilirsin ya da haşlanmış yumurtayı ezip içine armut , elma rendesi ya da yarım muz ekleyip yedirebilirsin,bir dene bakalım...Yumurtaya alerjisi varsa , sadece sarısını vermeyi dene alışana kadar..ben kızıma her sabah yumurtayı bu yollarla yediriyorum,kolay gelsin :KK66:

İçinde yumurta olan hiç bir şeyi yemek istemiyor maalesef. Ek gıdaya ilk geçtiğimizde muz ve yumurta sarısını yedirirdim ama artık bu karışımları yapmıyorum çünkü yemiyor...

Evet canım içinde yumurta olan şeyleri bir kaç gün verme, sonra tam yumurtayı tekrar bi dene bakalım ne olacak...

İçinde yumurta olan hiç bir şeyi yemek istemiyor maalesef. Ek gıdaya ilk geçtiğimizde muz ve yumurta sarısını yedirirdim ama artık bu karışımları yapmıyorum çünkü yemiyor...
Tamam canım Sağol bakalım nasıl bir sonuc verecek deneyince.

Geçmiş kadınlar günümüz kutlu olsun emekçi anneler..En Büyük KK
Ben yine yoğun koşturma halindeyim.
O yüzden hep bir bakıp çıkıyorum bu aralar..
Herkes iyidir umarım:dua:

kızlar oğlumun testisinin sol tarfında hafif şişlik vardı. doktorlar bu zamana kadar kontrollerde birşey söylemedi diye normal sanmıştım. dün 1 yaş kontrolunde doktora sorunca baktı. hafif şişlik var dedi. adı hidrosel miş. su fıtığı da deniyormuş. orda su toplanması oluyormuş. operasyonla alıyorlarmış. çocuk cerrahına yönlerdirdi. ameliyat derse artık sünnetle yaptıracağız. belki basit ama insan endişeleniyor. genel anestezi almasını istemiyordum. daha çok küçükler :KK43: böyle birşey yaşayan duyan oldu mu?

Aylaaar sonra selaaaam:KK200:
Bol gripli hırıltılı sümüklü bi kıştan sonra hayatımda hiç bukadar baharı iple çekmemiştim.
Aralıkta bi hasta oldu kızım nerdeyse 2buçuk ay geçmedi.
İlaç kullanmayım diye direndim ama şimdi geriye bakıp diyorumki keşke kullansaydım da okadar uzun sürmeseydi.
Çünkü 2 ay eve kapandık iştahı kesildi ve ancak şubat ortalarına doğru atlattık gribi.
3 ayı günde 1 öğün ve ara ara süt içerek geçirdi.
Hala o eski iştahı yok.
Sağlık olsun, en mühimi o.
İlk adımlarını 30 aralıkta attı.
Yeni yıla yürüyerek girdi :)
Alkış, bye bye, alo, gel gel, gibi el hareketlerini öğrendi.
Bi de benden "ayy ve off" ünlemlerini kapmış :)
Akşam 9-9buçukta uyuyor, sabah 7-7buçuk gibi uyanıyor.
Gece 12 ve sabah 5-6 gibi süt veriyorum biberonla.
Diş gecelerindeki saatte bir uyanma dışında eskiye göre daha iyi uykusu.
Ama gündüz uykumuz 7 aydır teke düşmüştü zaten.
Onda da en az 1 saat en çok 3 saat uyyo ama çoğunlukla 2 saat...
Son 1buçuk ayda gözünde hafif kayma fark ettik.
Hipermetrop derecesi yüksek çıktı.
Gözlük kullanmamız gerekiyor.
Ama doğal olarak takmak istemiyor.
Ara ara taktırıyoruz.
Tv ve teli nerdeyse tamamen çıkardık hayatundan.
Gerçi öncesinde de sadece bebek şarkıları izletiyodum ama artık o da çook nadir ve ancak gözlüğü takma şartıyla..
Bizde durumlar böyle şimdilik...

Merhabalar kızlar Nasılsıniz. Bir sorum olacak oto koltuğu hangi marka model önerirsiniz. Travel sistemin anakucağını kullaniyorum ama artık yeterli olmamaya başladı sizlerin tavsiyeleri nelerdir.

Bizimki Römer. Güvenlik ve çocuğu kavrama hususunda çok iyi ama bence koltuk da çocuğun karakterine göre seçilmeli. Asude sıkıyı hiç sevmeyen bi çocuk.
Kucaktır, dipdibe durmadır hiç sevmez bunalır,zaten emmeyi de erken bıraktı.
Gece yanyana yatarız ama en uzağa kaçar, sarılınca ittirir vs vs :)
Yani özgürlüğüne ekstra düşkün olduğu ve çook terlediği için Römeri çok beğenmedi.
Başka bi çok bebek eminim beğenir.
Bu benim kızıma has bi durum bence.
Oyüzden cok çukur olmaması ve kavramaması yönünden chicco almayı düşünüyorum.

Kızlar bebeği gündüz tek uykuya geçen var mı ?
Ben son 1 haftadır gündüz uyutmalarda zorlanıyorum. Acaba tek uykuya mı geçirsem diye düşünüyorum...

Yukarda da yazdım canım asude 7. Ayından beri gündüz tek uyku uyyo.
Benim de işime geliyo çünkü gündüz sallamadan uyumuyo.
Dışardaysak zor oluyo yani.
Oyüzden gündüz 1 kere uyutup gece erken uyuması benim rutinime daha uygun geliyo.
En geç 9-9buçuk gibi gece uykusuna geçiyo akşam.

Iyı akşamlar arkadaşlara bir konuda önerinze ihtiyacım var. Oto koltugu almam gerekiyor puset i kaldırmalıyım artık
kraft fenifefix modelini begendim acaba içinizde kullanan varmı bu markayı ya da ne önerirsiniz maksimum 700limit

Arkadaşım krafttan memnun.
Zaten o civar onun fiyatı da.
Benimki Römer.
Sıfırı 1200 ama ben ikinci eli 300e aldım.
Eğer gidip inceleme şansınız varsa az kullanılmış sıfıra yakın ikinci eller de iyi oluyo

Bu arada @Mutsuzperi27 çook geçmiş olsun canım Allahım bir daha yaşatmasın şu mübarek üç aylar hürmetine hiç birimizi yavrumuzla imtihan etmesin.

@Mavis67 konseptlerin hatika olmuş, ben kız hareketlendikten sonra yani yaklaşık 6aydır hiç düzgün foto çekemedim sanki.
Ziv ziv geziniyo hiç sabit yakalayamıyom :)

Son düzenleme:
Aylaaar sonra selaaaam:KK200:
Bol gripli hırıltılı sümüklü bi kıştan sonra hayatımda hiç bukadar baharı iple çekmemiştim.
Aralıkta bi hasta oldu kızım nerdeyse 2buçuk ay geçmedi.
İlaç kullanmayım diye direndim ama şimdi geriye bakıp diyorumki keşke kullansaydım da okadar uzun sürmeseydi.
Çünkü 2 ay eve kapandık iştahı kesildi ve ancak şubat ortalarına doğru atlattık gribi.
3 ayı günde 1 öğün ve ara ara süt içerek geçirdi.
Hala o eski iştahı yok.
Sağlık olsun, en mühimi o.
İlk adımlarını 30 aralıkta attı.
Yeni yıla yürüyerek girdi :)
Alkış, bye bye, alo, gel gel, gibi el hareketlerini öğrendi.
Bi de benden "ayy ve off" ünlemlerini kapmış :)
Akşam 9-9buçukta uyuyor, sabah 7-7buçuk gibi uyanıyor.
Gece 12 ve sabah 5-6 gibi süt veriyorum biberonla.
Diş gecelerindeki saatte bir uyanma dışında eskiye göre daha iyi uykusu.
Ama gündüz uykumuz 7 aydır teke düşmüştü zaten.
Onda da en az 1 saat en çok 3 saat uyyo ama çoğunlukla 2 saat...
Son 1buçuk ayda gözünde hafif kayma fark ettik.
Hipermetrop derecesi yüksek çıktı.
Gözlük kullanmamız gerekiyor.
Ama doğal olarak takmak istemiyor.
Ara ara taktırıyoruz.
Tv ve teli nerdeyse tamamen çıkardık hayatundan.
Gerçi öncesinde de sadece bebek şarkıları izletiyodum ama artık o da çook nadir ve ancak gözlüğü takma şartıyla..
Bizde durumlar böyle şimdilik...

Bizimki Römer. Güvenlik ve çocuğu kavrama hususunda çok iyi ama bence koltuk da çocuğun karakterine göre seçilmeli. Asude sıkıyı hiç sevmeyen bi çocuk.
Kucaktır, dipdibe durmadır hiç sevmez bunalır,zaten emmeyi de erken bıraktı.
Gece yanyana yatarız ama en uzağa kaçar, sarılınca ittirir vs vs :)
Yani özgürlüğüne ekstra düşkün olduğu ve çook terlediği için Römeri çok beğenmedi.
Başka bi çok bebek eminim beğenir.
Bu benim kızıma has bi durum bence.
Oyüzden cok çukur olmaması ve kavramaması yönünden chicco almayı düşünüyorum.

Yukarda da yazdım canım asude 7. Ayından beri gündüz tek uyku uyyo.
Benim de işime geliyo çünkü gündüz sallamadan uyumuyo.
Dışardaysak zor oluyo yani.
Oyüzden gündüz 1 kere uyutup gece erken uyuması benim rutinime daha uygun geliyo.
En geç 9-9buçuk gibi gece uykusuna geçiyo akşam.

Arkadaşım krafttan memnun.
Zaten o civar onun fiyatı da.
Benimki Römer.
Sıfırı 1200 ama ben ikinci eli 300e aldım.
Eğer gidip inceleme şansınız varsa az kullanılmış sıfıra yakın ikinci eller de iyi oluyo

Bu arada @Mutsuzperi27 çook geçmiş olsun canım Allahım bir daha yaşatmasın şu mübarek üç aylar hürmetine hiç birimizi yavrumuzla imtihan etmesin.

@Mavis67 konseptlerin hatika olmuş, ben kız hareketlendikten sonra yani yaklaşık 6aydır hiç düzgün foto çekemedim sanki.
Ziv ziv geziniyo hiç sabit yakalayamıyom :)

Maaşallah canım Asude'ye. Her bebeğin gelişimi ve istekleri çok farklı. Benim oğluşa bir kaç gün tek uyku yaptırdım ama çok mutsuz ve huzursuz oldu. Sabah 7 de uyanıp 10 da ilk kısa uykusuna yatıyor. Öğleden sonra da saat 2 gibi ikinci uzun uykusuna yatıyor. Akşam ise 8 - 8.30 da gece uykusu...
Emzirme dolayısı ile gece keyfine göre uyanıyor. Bazı gece 2-3 kez , bazı gece 12- 13 kez :)).
Biz 13.aylıkken tam yürüdük. Şuan dıgıl dıgıl geziyor ortalarda :)
İştah bizim de bariz azaldı (normalmiş).
Özellikle son günlerde önüne koyduklarımı bir güzel mıncıklayıp fırlatıyor.
Öyle böyle büyüyorlar işte... Zaman ise su gibi akıp gidiyor...

uzun bir aradan sonra tekrar merhaba kizlar.Ben saskinanne nickimi degistim bilemeyebilirsiniz.Zeynebim 13 ay dolmasina ragmen halen yurumedi ama emeklemede nirvanaya ulasti diyebilrim fare gibi heran her yerde saniyeler icinde kayboluyor :) Bir yasini ust iki alt iki tavsan disleriyle tamamlayan kizim bu ay ust iki azi disini cikardi ve zaten olmayan istahi tamamen kapandi :/ kahvalti asla yapmiyor ne versem reddediyor.Gun icinde sadece tarhana corbasi yogort ya da tavuk corbasiyla yogurt yiyor onu da iki yemek kasigi kadar e doymadigi icin de surekli memeye yapisiyor.Emzirmekten iflahim kesildi bi yandan da disleri kasindigi icin isirip oynamak istiyor.El sallama opucuk atma ceee oyunu gibi basit hareketleri yapiyor.Baba mama meme ve abisine memii (mehmet) diyor:) Disariya cik.aya bayiliyor montunu ya da ayakabilarini surukleyip getiriyor giydirmemi istiyor giydirirsem hemen kapinim onune gidip bekliyor orada :) Bir de muzik.duydugu zaman hemen oynamaya basliyor kipir kipir.Abisinin kitaarini karalamayi ve yirtmayi cok seviyor.Sesli hikaye kitabimiz var rakamlarina basip dinliyor.Banyo ve tuvaleti cok seviyor kapi aciksa aninda oraya emekleyip kaciyor yakaladigimda cok guluyor:)
Bu arada kizlar kzimin bingildagi halen kapanmadi kan verdik d vitamiji ve kan referans deger altinda cikti d vitamine devam ediyorum kan ilacina da basladim.Bir de halen inek sutune baslayamadim cunku kizim reddetti zaten biberon da almiyor ne yapicagmi bilmiyorum fikri olan varsa paylasabilir mi lutfen.Bizden haberler simdilik bu kadar.Hepinizin regaip kandilini kutluyorum rabbim evlatlarimizla saglikli huzurlu hayirli bir omur versin bizlere:KK36:

Merhaba kızlar Bi zamanlar sayfalar dolu dolu olurken şimdi bomboş:)
5 gündür çile çekiyoruz biz dişmi bilmiyorum gece uyanip ağliyor gündüz aynı şekilde bir gün ateşi çıktı sonra çıkmadi bir daha napacam bilmiyorum.
Süt alerjiside geçmedi daha :KK43:
Umarim iyidir herkesler sizi ve bebişlerinizi çok öpüyorum

X