2014 kpss çalışma günlüğüm

Sarfansari çok haklısın bencede denemenin amacı yüksek puan almak değil. Hatta Düşük puan almak daha iyi sınava kadar eksik olduğun yerleri görürsün. Zaten tüm sınavlarda full çıkarırsak bu sınavlarda bir sıkıntı var demektir. Denemelerle gerçek sınavın da hiç ama hiç alakası olmuyor gerçekten. Soruların yüzde %80 aynı olsa da %20 den ösym fark atıyor :KK1: Cidden zor ve bilmediğimiz yerlerden geliyor sorular o zaman da şans faktörü etkili oluyor bence.

Ben pazartesi hiç soru çözmedim ama salı ve çarşamba günü de 24er sorudan toplam 48 paragraf sorusu çözdüm. Tarhi videolarından da İslam öncesi bitti Türk islam tarihi bugün yarı oldu bugün o da biter. Yarın da Osm. 17. yy ve 18.yy a başlayacağım :)) Haftasonu da tarihten izlediğim videoların konularına çalışcam soru çözcem bol bol da.

Senin nasıl gidiyor sarfansari :))

Benim iyi gidiyor maşallah :nazar:
Bende bu hafta programıma 14 parağraf testi eklemiştim, 30 ar sorudan, 2 günümü aldı neredeyse :18:
Bir şey danışmak istiyorum.

Ben haftalık tekrar yapacağım artık, sadece konu okuyarak, tarih, çog. anayasa ve türkçe derslerinden şimdiye kadar dershanede geldiğimiz yerleri. Tekrarları haftanın bir günü tekrar günü yapıp hepsini o gün yapmayı planlamıştım ama şimdi düşünüyorum da 1 gün boyunca bu 4 dersi okumak sıkıcı olur mu. Günlere mi bölsem ? Aslında hafta 1 tekrar günü belirlemek bana daha düzenli geliyor. Perşembeleri tüm gün evdeyim mesela, her derse 1-2 saat ayırıp 1 saat mola verip başka derse geçmekte verimli olmaz mı?

Lovelyangel denemelere neden bu kadar can sıkıntısı yapıyorsun, kesinlikle her denemeye gir, her girdiğin denemede 10 ar puan artacak hali yok ya! Öyle olsa 3-4 deneme sonra kendini tam hisseder, calışmayı bırakırsın:26: deneme iyide geçse kötü de geçse eksikleri gösteriyor. Moralini bozma aksine seni kamçılasın denemeler.

kızlar
nerelerdesiniz, çalışmalar nasıl gidiyor?

Bende bu hafta programıma 14 parağraf testi eklemiştim, 30 ar sorudan, 2 günümü aldı neredeyse :18:

Ben haftalık tekrar yapacağım artık, sadece konu okuyarak, tarih, çog. anayasa ve türkçe derslerinden şimdiye kadar dershanede geldiğimiz yerleri. Tekrarları haftanın bir günü tekrar günü yapıp hepsini o gün yapmayı planlamıştım ama şimdi düşünüyorum da 1 gün boyunca bu 4 dersi okumak sıkıcı olur mu. Günlere mi bölsem ? Aslında hafta 1 tekrar günü belirlemek bana daha düzenli geliyor. Perşembeleri tüm gün evdeyim mesela, her derse 1-2 saat ayırıp 1 saat mola verip başka derse geçmekte verimli olmaz mı?

1 gün boyunca tekrar seni sıkabilir konular arttıkça tüm konuları yetiştiremezsin 1 günde hemde 4 ders birden. Ben tekrarlarımı önceden şu şekilde yapmıştım yine aynen devam ediyorum. Tekrarların da adımları var tabi:

1. ADIM - 2 haftalık tekrarlar

Benim tekrarlarım 2 haftada 1 oluyor. Diyelim bugün 9 ocak türk islamı bitirdim konusunu çalıştım testlerini de çözdüm komple bitti yeni konuya geçme vakti geldi diyelim. O zaman 2 hafta sonrasına 23 ocak perşembe gününü takvimime işaretleyip yanına türk islam diyorum. Bunu sınava kadar ki tüm 2 haftalarda yapıyorum. 23 ocaktan sonraki 2. hafta da 6 şubat oluyor. Bunu her dersin her biten konusu için yapıyorum. Bu tekrar fiks her 2 haftaya bir ve de sınav gününe kadar devam edilecek aksatmadan. Bir de tamam tekrar yapıyorum ama nasıl. Özet bir kitapçık olacak. Pegemin ihtiyacın ya da x yayının ders notları olabilir bu. Konuyu bir kez okuyorum arkasından 1 tane yaprak test ya da konu testi olacak. Tarama testi olmayacak. Konu testi olsun ki ayrıntı soru da olsun unuttuklarını hatırlarsın.

2.ADIM - Bir dersin komple tekrarı

Diyelim tarih dersi bitti. hiç konu kalmadı. O zaman yine bir özet konu kitabı seçiyorsun. Ders notları şeklinde ve tarih için 3-4 gün ayırıyoruz. Bunun çok faydasını gördüm ben. Özet kitabı seçtikten sonra da isteğine bağlı olarak yaprak test olabilir ya da soru bankası olabilir. Soru çözebileceğin en az 2 ya da 3 kaynak seçiyorsun. Konuyu okuyup soruları çözüyorsun. Bir dersin tüm konuları baştan sonra 3-4 gün içinde bitmiş oluyor hatta günde 7-8 saat çalışırsan iki günde bile bitebilir. Bu inanılmaz verimli oluyor tüm konulara hakim olduğunu hissediyorsun. Bu şekilde bir tekrardan sonra tarihten 30 sorudan 29 doğru 1 yanlış yaptığımı biliyorum. Bunu ayda bir kere yapabilirsin konular bittikten sonra.

İstersen konular bitene kadar kendi ayırdığın 1 günü dene baktın sıkıldın bunaldın benim dediğim gibi 2 haftaya bir tekrar da yapabilirsin. Hangisi verimli olursa onu yap. Ama 2. adımı kesinlikle öneririm ben çok faydasını gördüm inan.

Lovelyangel denemelere neden bu kadar can sıkıntısı yapıyorsun, kesinlikle her denemeye gir, her girdiğin denemede 10 ar puan artacak hali yok ya! Öyle olsa 3-4 deneme sonra kendini tam hisseder, calışmayı bırakırsın:26: deneme iyide geçse kötü de geçse eksikleri gösteriyor. Moralini bozma aksine seni kamçılasın denemeler.

kızlar
nerelerdesiniz, çalışmalar nasıl gidiyor?

1 gün boyunca tekrar seni sıkabilir konular arttıkça tüm konuları yetiştiremezsin 1 günde hemde 4 ders birden. Ben tekrarlarımı önceden şu şekilde yapmıştım yine aynen devam ediyorum. Tekrarların da adımları var tabi:

Benim tekrarlarım 2 haftada 1 oluyor. Diyelim bugün 9 ocak türk islamı bitirdim konusunu çalıştım testlerini de çözdüm komple bitti yeni konuya geçme vakti geldi diyelim. O zaman 2 hafta sonrasına 23 ocak perşembe gününü takvimime işaretleyip yanına türk islam diyorum. Bunu sınava kadar ki tüm 2 haftalarda yapıyorum. 23 ocaktan sonraki 2. hafta da 6 şubat oluyor. Bunu her dersin her biten konusu için yapıyorum. Bu tekrar fiks her 2 haftaya bir ve de sınav gününe kadar devam edilecek aksatmadan. Bir de tamam tekrar yapıyorum ama nasıl. Özet bir kitapçık olacak. Pegemin ihtiyacın ya da x yayının ders notları olabilir bu. Konuyu bir kez okuyorum arkasından 1 tane yaprak test ya da konu testi olacak. Tarama testi olmayacak. Konu testi olsun ki ayrıntı soru da olsun unuttuklarını hatırlarsın.

Diyelim tarih dersi bitti. hiç konu kalmadı. O zaman yine bir özet konu kitabı seçiyorsun. Ders notları şeklinde ve tarih için 3-4 gün ayırıyoruz. Bunun çok faydasını gördüm ben. Özet kitabı seçtikten sonra da isteğine bağlı olarak yaprak test olabilir ya da soru bankası olabilir. Soru çözebileceğin en az 2 ya da 3 kaynak seçiyorsun. Konuyu okuyup soruları çözüyorsun. Bir dersin tüm konuları baştan sonra 3-4 gün içinde bitmiş oluyor hatta günde 7-8 saat çalışırsan iki günde bile bitebilir. Bu inanılmaz verimli oluyor tüm konulara hakim olduğunu hissediyorsun. Bu şekilde bir tekrardan sonra tarihten 30 sorudan 29 doğru 1 yanlış yaptığımı biliyorum. Bunu ayda bir kere yapabilirsin konular bittikten sonra.

İstersen konular bitene kadar kendi ayırdığın 1 günü dene baktın sıkıldın bunaldın benim dediğim gibi 2 haftaya bir tekrar da yapabilirsin. Hangisi verimli olursa onu yap. Ama 2. adımı kesinlikle öneririm ben çok faydasını gördüm inan.

Çok teşekkür ederim denemem deneyimlerini paylaştığın için.
Bende buraya yazdıktan sonra tekrar edeceğim konuları çıkardım, benimde gözüme çok göründe sonra 1 günde 4 ders tekrarı :KK53:
bende bir hafta 1 gününümü tarih türkçe, ertesi hafta coğrafya anayasa tekrarı yapmanın mantıklı olacağını düşündüm, böyle senin dediğin gibi 2 haftada bir tekrara denk geliyor her konu için.

Tüm konuları bittirdiğimde de seninde yazdığın gibi baştan tekrar yapıp 1-2 soru bankası çözülmeli. Şuan konu çalıştıktan sonra elimdeki tüm kaynakları çözerek ilerliyorum, çünkü konu ancak pekişiyor bende :KK17: bu tekrarlar için yeni soru bankası yada yaprak test alsam iyi olacak.

Tekrarlarım için 2 soru bankası ve bir özet anlatımlı kitap aldım şimdi. En geç hafta başı elimde olur umarım :KK16:
$ihti.jpg $yargý.jpg $beyaz.jpg

Bende bugün internetten kitap siparişi verdim kozmik odanın tüm sersini aldım bir de kemal karakayanın kitabını aldım tarih soru bankası, son olarak da internette çok övülen fehmi eriklinin tarih konu anlatım ve soru bankası kitabını aldım bakalım övüldüğü kadar güzel mi. 1-2 haftaya elime geçer kitaplar. Bu arada 2012 de almış olduğum bana tarihi sevdiren çalışmaktan zevk aldığım pegemin bir kitabı vardı herkese tavsiye ediyordum. Bu sene iki ayrı kitap olaarak çıkmış bu kitap yazarları aynı(Hülya ve Hakan Özateş). Almak isteyen olursa şu kitaplar:

kpss-tarih-konu-anlatimli-201420131128032358.jpg
index.php

Almış olduğum kitaplar da şunlar:
urun_171074.jpg
evrensel iletişim yayınlarının yazar kemal karakaya

Kozmik oda serisi bunu da çözmeden girmeyin sınava :
Resim_1381732944.gif

Tavsiye edilen fehmi eriklinin kitabı da şu:

2014-kpss-tarih-konu-anlatimli-cozumlu-soru-bankasi-tum-adaylar-icin_4S61_m.jpg

Son düzenleme:
Şimdiden hayırlı olsun kitapların denemem.
Bende datanın tarik konu anlatımlı kitabını aldım, çok beğendim. Çok ayrıntılı güzel anlatmış. Onla çalıştığım zaman tüm soru bankalarını çözebiliyorum. Bu anayasası içinde geçerli.

Bende osmanlı kültür medeniyetin özetini çıkarıyorum bugün, yaz yaz bitmiyor :KK14: umarım yetiştirebilirim, çünkü yarında sorularını çözmem gerek. Bunları da yetiştirirsem bu hafta programımı eksiksiz tamamlamış bulunurum :KK8:

Şimdiden hayırlı olsun kitapların denemem.
Bende datanın tarik konu anlatımlı kitabını aldım, çok beğendim. Çok ayrıntılı güzel anlatmış. Onla çalıştığım zaman tüm soru bankalarını çözebiliyorum. Bu anayasası içinde geçerli.

Bende osmanlı kültür medeniyetin özetini çıkarıyorum bugün, yaz yaz bitmiyor :KK14: umarım yetiştirebilirim, çünkü yarında sorularını çözmem gerek. Bunları da yetiştirirsem bu hafta programımı eksiksiz tamamlamış bulunurum :KK8:

Teşekkür ederim:KK16:

Datanın güzeldir kitapları bende sadece anayasa soru bankası var datanın yeni olarak. Onun dışında yok ama diğer kitaplar bana yeter diye düşünüyorum.

Artık kitap almam elimde çok kitap oldu bitirmeye çalışıyorum. Bugün bir kitaptaki paragraf sorularımı tamamladım 36 soru çözdüm sadece. Bugün 2-3 kitaptan paragraf konusunu bitirip matematiğe geçcem yarın da.

Yargının 2011 Soru bankası vardı bende ordan paragraf çözüyordum ilk defa bir soru tipi ile karşılaştım. İşte anlatım biçimleri konusunda şıklarda diyor ki pekiştirmeli anlatım var. O ne demek anlamadım elimdeki tüm türkçe kitaplarını karıştırdım yok. Acaba pekiştirilmiş kelime mi kullanılmış dedim ama öyle bi şey yok. Acaba aynı cümleyi farklı biçimlerde iki kere mi söylemiş dedim o da yok. Bilen var mı? İnternette de öyle bir şey göremedim. Hatta daha açık olsun diye bir örnek soru da yazayım:
Irmağa giden yol, kasabadan kurtulunca göz alabildiğine uzanan sayısız şeftali bahçeleri arasından geçerdi.
Haziran ayı içerisinde bile taşkın dere ayaklarının çamuru buraları kaplardı. Kızgın güneş,
ağaçların tepelerindeki meyveleri pişirirken rutubetli toprakta birbiri arkasına minik minik yoncalar fışkırır, çayırlar kabarırdı.
Suların serinliği, keskin taze ot kokusu, gölgelik ve bereket içinde bahar, bu bahçelerde kışa kadar uzanıp giderdi.

Bu parçanın anlatımında aş. hangisinden yararlanılmamıştır?

a)Tanımlamalardan (Cevap bu tanımlama yok doğru)
b)Nitelk bildiren sıfatlardan
c)Koklama duyusuyla ilgili ayrıntılardan
d)Pekiştirmeli anlatımdan --> Nerde nasıl var bu?
e)Dokunma duyusuyla ilgili ayrıntılardan

Yargının 2011 Soru bankası vardı bende ordan paragraf çözüyordum ilk defa bir soru tipi ile karşılaştım. İşte anlatım biçimleri konusunda şıklarda diyor ki pekiştirmeli anlatım var. O ne demek anlamadım elimdeki tüm türkçe kitaplarını karıştırdım yok. Acaba pekiştirilmiş kelime mi kullanılmış dedim ama öyle bi şey yok. Acaba aynı cümleyi farklı biçimlerde iki kere mi söylemiş dedim o da yok. Bilen var mı? İnternette de öyle bir şey göremedim. Hatta daha açık olsun diye bir örnek soru da yazayım:

Bende ilk defa denk geldim şimdi böyle bir soruya
'Minik minik yoncalar' derken pekiştirme sıfatı kullanmış, buna da pekiştirmeli anlatım demiş olabilir mi acaba?

Bende ilk defa denk geldim şimdi böyle bir soruya
'Minik minik yoncalar' derken pekiştirme sıfatı kullanmış, buna da pekiştirmeli anlatım demiş olabilir mi acaba?

Ama o ikileme değil mi? mipmini dese ki öyle bir kelime var mı onu da bilmiyorum :KK1:
pekiştirme olurdu. Pekiştirme kıpkırmızı bembeyaz gibi kelimeler değil mi?

Ama o ikileme değil mi? mipmini dese ki öyle bir kelime var mı onu da bilmiyorum :KK1:
pekiştirme olurdu. Pekiştirme kıpkırmızı bembeyaz gibi kelimeler değil mi?

Sıfatlar başka şekillerde de pekiştirilirler. Bunlar sırasıyla:

a) İkilem dedğimiz aynı sıfatın tekrar edilmesi yoluyla:
uzun uzun kavaklar, tatlı tatlı bakışlar, iri iri taşlar, kara kara gözler, büyük büyük binalar, geniş geniş yollar...

b) Tekrar edilen sıfatların arasına "mı" getirilerilerek yapılarn pekiştirme;
tatlı mı tatlı nar, güzel mi güzel çiçekler, kara mı kara gözler, beyaz mı beyaz gömlekler, uzun mu uzun kollar...

c) Bazı isimler tekrar edilerek sıfat olarak pekiştirilmiş biçimde kullanılırlar:
dilim dilim karpuz, sıra sıra kamyonlar, avuç avuç para, sepet sepet üzüm, sürü sürü koyunlar...

d) Birbirine anlam bakımından yakın olan ve uygungetirilen kelimelerle yapılan pekiştirme:
açık saçık söz, kırık dökük eşya, anlı şanlı paşa, eğri büğrü yazı

Buradan yola çıkarak pekiştirme sıfatı oldugunu düşündüm bende. Pazartesi bu soruyu türkçe hocama sorarım, doğru bir şekilde öğreniriz o zaman.

Sıfatlar başka şekillerde de pekiştirilirler. Bunlar sırasıyla:

a) İkilem dedğimiz aynı sıfatın tekrar edilmesi yoluyla:
uzun uzun kavaklar, tatlı tatlı bakışlar, iri iri taşlar, kara kara gözler, büyük büyük binalar, geniş geniş yollar...

b) Tekrar edilen sıfatların arasına "mı" getirilerilerek yapılarn pekiştirme;
tatlı mı tatlı nar, güzel mi güzel çiçekler, kara mı kara gözler, beyaz mı beyaz gömlekler, uzun mu uzun kollar...

c) Bazı isimler tekrar edilerek sıfat olarak pekiştirilmiş biçimde kullanılırlar:
dilim dilim karpuz, sıra sıra kamyonlar, avuç avuç para, sepet sepet üzüm, sürü sürü koyunlar...

d) Birbirine anlam bakımından yakın olan ve uygungetirilen kelimelerle yapılan pekiştirme:
açık saçık söz, kırık dökük eşya, anlı şanlı paşa, eğri büğrü yazı

Buradan yola çıkarak pekiştirme sıfatı oldugunu düşündüm bende. Pazartesi bu soruyu türkçe hocama sorarım, doğru bir şekilde öğreniriz o zaman.

Hımm ben bunu bilmiyordum bak :)) Teşekkürler sarfansari :KK34: O zaman senin dediğin mantıklı, ilk defa böyle bir soru gördüm ama pekiştirmeli anlatım diye üstelik 2-3 soru sormuşlar yargıda bununla ilgili. Başka hiç bir kitapta rastlamadım. Yargının türkçe soruları gerçekten kaliteli oluyor.

1500 soru tamamlamama 200 soru kaldı. Akşam konu çalışmamı bitirir rapor veriririm inşallah. Önümüzdeki haftanında raporunu hazırladım, onu da yazarım :KK34:

Slm kizlar calismalariniz nasil gidiyor. Benimde tarihle basim belada hemen unutuyorum.oku oku bitmiyor. Bende tekrar yapmak icin kitap alicam benim tarih baya eski 2010 kitabindan calisiyorum. Konuyu cslisip ardindan soru cozuyorum ama genede fazla yanlisim cikiyo. Ozellikle eserlerde cok cikiyo hangisi eser hangi padisahindi karistiroyrum hep. İns. Emegimizin karsiligi aliriz.

Slm kizlar calismalariniz nasil gidiyor. Benimde tarihle basim belada hemen unutuyorum.oku oku bitmiyor. Bende tekrar yapmak icin kitap alicam benim tarih baya eski 2010 kitabindan calisiyorum. Konuyu cslisip ardindan soru cozuyorum ama genede fazla yanlisim cikiyo. Ozellikle eserlerde cok cikiyo hangisi eser hangi padisahindi karistiroyrum hep. İns. Emegimizin karsiligi aliriz.

Nasıl çalışıyorsun tarihe?
Ben yazarak çalışıyorum, daha akılda kalıcı oluyor

Yazarak calismayida denedim ama hem cok vakit aliyo hemde gene kalici olmuyo bende yazmaya harciyacagim zamani konuyu tekrar tekrar okuyorum. Video izluyorum. Bi kac konu gecince gene bastan tekrar ediyorum. Tabiki tekrarin faydasi oluyo ama yurumeye yeni baslamisim gibi oluyo. Biraz acele ediyorum galiba konuyu okuyunca hemen aklimda kalsin istiyorum. Super hafizam olsa fena olmazdi hani.

Yazarak calismayida denedim ama hem cok vakit aliyo hemde gene kalici olmuyo bende yazmaya harciyacagim zamani konuyu tekrar tekrar okuyorum. Video izluyorum. Bi kac konu gecince gene bastan tekrar ediyorum. Tabiki tekrarin faydasi oluyo ama yurumeye yeni baslamisim gibi oluyo. Biraz acele ediyorum galiba konuyu okuyunca hemen aklimda kalsin istiyorum. Super hafizam olsa fena olmazdi hani.

Tarihte başlarda öyle oluyor. sana tavsiyem bir konuya çalışırken tek kitaptan çalışma 3 tane konu anlatımlı kitaptan konu çalış arkasında da en az 500 soru çözersen inan her şey kafana giryor uzun süre de unutmazsın. Ama hiç unutmayacaksın değil tabi 2-3 aya başa dönersin o yüzden 2 haftaya bir konu tekrarı yap. Bir de dediğim gibi çalışırsan unutsan bile bakınca hemen hatırlarsın.
500 soru çöz dedim sana çok gibi gelebilir ama tarih çabuk çözülüyor zaten. Özet çıkarmıyorsan da zihin haritası oluşturup sadece anahtar kelimeleri yazabilirsin kelimeye bakınca sana konuyu çağrıştırır.

Ben öyl çalışmıştım her şeyi unutmuştum ama geçen bir baktım konuya 2 yıl geçmesine rağmen her şey anında aklıa geldi. Bir konuyu bir saatte komple öğrendim. Oysa ilk defa çalıştığımda 1 hafta okuyordum soru çözüyordum da anca biraz biraz öğreniyordum tarihi. Ama her konudan 1000 soru çözmüştüm o zamanlar. Şimdi çok faydasını görüyorum bunun.

1500 soru tamamlamama 200 soru kaldı. Akşam konu çalışmamı bitirir rapor veriririm inşallah. Önümüzdeki haftanında raporunu hazırladım, onu da yazarım :KK34:

sarfansari süpersin :KK66: Ben soru sayımı hiç söylemeyim valla utanıyorum :KK17::KK17: O kadr az yani :))

Ama bende senin gibi yapcam haftalık yapılacaklar listesi çıkarcam pazartesiden itibaren. Bugün ingilizce çalıştım kpssye pek vakit ayırmadım bir de ingilizce çıkmış sorulardan bir deneme çözüp bugün bırakcam dersi.

X