2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

bencede öyle yap boş yere kendini zorlama. Hatta mümkünse çok geç yat geç kalk hem daha rahat oruç tutarsın hemde uzun süre çalışabilirsin bu şekilde.

evet yazmıyor. O öğreten soru bankalarını çok beğendim ben tavsiye ederim herkese. bir de tüm derslere bir hafta içinde bakmış ol yoksa önceki çalışmalarının hepsi boşa gider unutursun.

teşekkür ederim öncelikle :)
Mesaj kutusu dolu mu bilmiyorum bi bakar silerim eskileri.
ad cümlesi ve eylem çümlesinin ayrımı için bir formül var mı.ben doğruyu tutturamıyorum
yani hele ki zor sorularda
..
yüklemin köküne bakacaksın mek mak eki alınca eylem oluyorsa eylem cümlesi isimse isim cümlesidir. Karıştırdığınız cümle örneklerini yazarsanız açıklarım. örnek verecek olursam :
Yarın İzmir'e gideceğim. Yükleme bakıyoruz gideceğim yani kökü gitmek eylem olduğu için fiil cümlesi
Gideceğimiz yer oldukça uzaktı. Yükleme bakıyoruz uzaktı, uzak kelimesi isimdir sonuna mek mak getirince de anlamsız oluyor uzakmak diye bir şey olmaz o zaman isim cümlesidir. Ama var kelimesini karıştırmamak gerekir. Ona da örnek verecek olursam:
İftar vaktine 2 saat var. Var kelimesi burada isim sonuna mak getirince varmak oluyor ama anlam olarak varmak bir yere ulaşmak demek burda o anlamda kullanılmamış.
dün eve geç vardım, dersen burda yüklem fiil olur ulaşmak anlamında o yüzden bu da fiil cümlesi olur.

birde anayasa da merkez ve taşra da karışıklık oluyor
hani basbakanlık bakanlık vs ankara da olanlar merkez diyor.ama bazen taşrada ki bir yeri de merkez diyor .varmı böyle birşey
buunun için de bir ayrım yaptığınız bir formül var mı acaba
yerel yönetim için vs.

Bir formül yoktu ama ben ihtiyacın ders notlarından ve x yayıncılığın anayasa kitabından çalışmıştım idare konusuna özellikle ihtiyacın ders notlarındaki tabloyu ezberlemiştim. ona göre yapıyordum. idare konusunda çok iyi değildim bende tam ayırt edemiyordum ama kpssde kolay bir soru çıkmıştı bu sene onu da ezberlediğim tablo sayesinde yaptım açıkçası.

merhaba
o zaman bende tabloyu ezberleyeyim :)
ben de mek mak ekliyordum
ama mesela sizin verdiğiniz örnek gibi var mak gibi
cümlenin tamamını önce okumam gerekiyor sanırım
bende mak mek eklediğim halde ad cümlesi olunca bildiklerim de karışmıştı
şimdi netleşti

önce yüklemi de doğru bulmak gerekiyor
bazı yayınlar ortalara koyuyor
kafam hemen karışıyor
zaten türkçe de iyi değilim

vatandaşlık için özet kitap almadım
aslında en başta düşündüm almayı ama baktım kitap okuyunca da oluyor,hatta konu sonuna kavram haritaları koymuş kitabım ,anlamayı kolaylaştırmak iiçin ,çünkü vatandaşlık karışık bir ders ,hukuk ve tbmm ile ilgili duymadığım kelimeler ver .idarri vesayet .butlan .nisbi.yasama sorumsuzluğu.karine....çabuk karışacak bir sürü kelime.....

teşekkür ederim tekrar..

Son düzenleme:
yazıldı mı bilmiyorum ama lise-önlisans sınav tarihi değişmiş
evet önlisans 1 gün önceye sabaha alınmış bende şimdi gördüm memurlar nette
ama sabah olması daha iyi olmuş dinlenmiş zihinle sınava girmek daha avantajlı

Son düzenleme:
kızlar 79 kusur aldım yine ben artık kpss meselesini kapattım sıralamam branşta 216 sanırım 5000 kişide ama yetmiyor ilk 100 de olmam lazımdı size basarılar:KK43:

Selamünaleyküm kızlar
Kadir gecemiz mübarek olsun Rabbim bu güzel günde dualarımızı kabul etsin.Hepimizin hakkında hayırlısı olsun.
Hakkınızı helal edin birbirimize çok hakkımız geçti sizlerden çok öğrendiğim şeyler oldu.

Denemem Rabbim senin için hayırlı bi iş versin inşallah.Hayırlı olsun puanın.
Sana sormak istediğim bişi var
Son bir ay kaldı bizim de hemen hemen
Benm ders çalışırkenden beri yapamadığım bi taktik var derslere hepsine birden bakamıyorum.
Mesela birini tamamen bitirip öyle diğerine başlıyorum böyle oluncada öteki dersleri unutmuş veya ara vermiş oluyorum.
Bu konuda ne yapmamı önerirsin.Yanlış bi taktik dimi bu
Sen bi mesajında 1 haftada tüm derslere bakmaya çalış demişsin.Son bi ay bu şekilde mi çalıştın?
Bi günde kaç derse çalışıyordun?
Yada bi soru bankası bitirip diğer derse mi geçiyordun
Şimdiden teşekkürler

kızlar 79 kusur aldım yine ben artık kpss meselesini kapattım sıralamam branşta 216 sanırım 5000 kişide ama yetmiyor ilk 100 de olmam lazımdı size basarılar:KK43:

Hayırlısı senin için böylesiymiş demekki.
Kötü düşünme.
Allah vermedikleriyle bizim bilemiyeceğimiz kötü şeyleri engeller de biz bilemeyiz.
Sanırız ki olmadı bitti herşey.
Ama aslında o bitiş bi başlangıçtır.
Herşey bizim iyiliğimiz için.
Dua et sürekli..Allah a sığın işte ozaman ne olursa olsun herşeye mutlu oluyorsun.

berry belli olmaz moralini bozma şansını dene tüm atamalarda gerçekten gerisi nasip kısmet işi artık.

Selamünaleyküm kızlar
Kadir gecemiz mübarek olsun Rabbim bu güzel günde dualarımızı kabul etsin.Hepimizin hakkında hayırlısı olsun.
Hakkınızı helal edin birbirimize çok hakkımız geçti sizlerden çok öğrendiğim şeyler oldu.

Denemem Rabbim senin için hayırlı bi iş versin inşallah.Hayırlı olsun puanın.
Sana sormak istediğim bişi var
Son bir ay kaldı bizim de hemen hemen
Benm ders çalışırkenden beri yapamadığım bi taktik var derslere hepsine birden bakamıyorum.
Mesela birini tamamen bitirip öyle diğerine başlıyorum böyle oluncada öteki dersleri unutmuş veya ara vermiş oluyorum.
Bu konuda ne yapmamı önerirsin.Yanlış bi taktik dimi bu
Sen bi mesajında 1 haftada tüm derslere bakmaya çalış demişsin.Son bi ay bu şekilde mi çalıştın?
Bi günde kaç derse çalışıyordun?
Yada bi soru bankası bitirip diğer derse mi geçiyordun
Şimdiden teşekkürler
Duru güzel şeyler söylemişsin :) Kadir gecemiz mübarek olsun bol bol dua edelim bugün :)
iyi dileklerin için de teşekkür ederim inşallah hepimizin hayırlı bir işi olur.
Ben son 2-3 hafta ders konusunda şu şekilde yapıyordum tekrarlara ayırmıştım vaktimi. Sabah kalkıp bir tane deneme çözüyordum mutlaka sonra anayasadan bir konu bitirip bir iki soru bankasından soru çözüyordum o konuyla ilgili o biter bitmez tarihten bir konu çalşıyordum sonra aynı soru bankalarından soru çözüyordum sonra coğrafyadan bir konu çalıştım ondan da soru bankasından soru çözüp başa dönüyordum yine anayasadan ikinci konuya geçiyordum. Bu şekilde geçirdim son bir ayı son bir hafta soru çözmeyi bıraktım full konu okudum bir de geçmiş yılların sorularını çözdüm tabi o soruların hepsi bir haftada değil de iki üç haftada bitirdim. ben matematik ve türkçede iyiyim diye onlara son 1-2 ay çözdüğüm denemeler hariç vakit ayırmadım açıkçası iyi ki de öyle yapmışım mat 1 yanlış türkçe 5 yanlış geldi. Zaten Türkçe çalışmakla olmuyor pek okuduğunu anlama çünkü. Sizde iyi olduğunuz derslerden çok kötülere vakit ayırın bence.

bir arkadaşım söylemişti öğleden sonra diye çok moralim bozulmuştu benim uykum geliyor öğleden sonra beynim doluyor sabah olduğu iyi olmuş hamd olsun inşallah uykumuzu falan alırız sorunsuz hastalıksız gideriz
herkese hayırlı kandiller arkadaşlar dün epey bi tarihten soru çözdüm. bugün Kuran okudum uyudum biraz mat bakıyorum şimdi gecede Kuranla geçiririm yarın tam gaz mat çalışıcam inşallah defterimden tekrar ediyorum yeni soru çözmek çok vaktimi aldı anlamadıklarım oluyor ondan bıraktım. eskileri tekrar edeyim. inşallah yirminin üstüne çıkabilirim. grş öptüm hepinizi de :KK19:

sana da cnm.

kıslar sınav tarihi deişmiş?

kpss önlisans ve lise soruları aynı deilmiydi 2 oturumdan bahsediyorlar?

Hayır canım aynı değil sorular.
Pazar günü orta öğretim sabah biz öğleden sonra girecektik.
Fakat ösym bizimkini cumartesi sabaha almış.
Sabah gireceğiz.
Yani yeni tarih: 22 Eylül 2012 Saat: 09.00

Son düzenleme:
duru ben de seni merak ediyordum bir de özka82 yi.
sağol canım sana da hayırlı kandiller

berry üzülmeni anlıyorum o kadar emek uğraş yine girersin canım şimdi 79 aldıysan bir daha seksen üstü alırsın inşallah. yeterki yaşın müsait olsun.

sevgi meleği sağol canım demek cts gireceğiz bir gün daha erken yani. ben bugün anayasa çalışacağım anayasa öğreten soru bankasından. grş öptüm :KK19:

Bugünlük dinlen canım devam edersin.
Ben de dün yapamadım bugünde misafirlerimiz var.

Sorma, devamlı ağrıyor başım. Aslında son yaşadığım DGS stresinden ve özel hayatımdaki sıkıntılarımdan böyle oldu.
KPSS ile ilgili fazla bir umudum yok. Umudum kırılmış, hayattan bezmiş gibiyim:KK43:

Bu arada önlisansta kaç soru oluyor? Derslere göre?

Sorma, devamlı ağrıyor başım. Aslında son yaşadığım DGS stresinden ve özel hayatımdaki sıkıntılarımdan böyle oldu.
KPSS ile ilgili fazla bir umudum yok. Umudum kırılmış, hayattan bezmiş gibiyim:KK43:

Bu arada önlisansta kaç soru oluyor? Derslere göre?

Öyle düşünme bana göre dgs kpss göre daha zor.
Türkçe matematik zaman alan ve bir süre sonra sıkan iki ders.
Birde ikiside 80er soru.

Kpss de toplamda 120 soru var.
Türkçe 30
Mat 30
Tarih 30
Coğrafya 18
Vatandaşlık 12

Öyle düşünme bana göre dgs kpss göre daha zor.
Türkçe matematik zaman alan ve bir süre sonra sıkan iki ders.
Birde ikiside 80er soru.

Kpss de toplamda 120 soru var.
Türkçe 30
Mat 30
Tarih 30
Coğrafya 18
Vatandaşlık 12

cnm bu lise kpss de 2 sene geçerli ya..
2 seneye ben üni bitirmiş olursam son atamada ön lisansdan atama olur mu?
araştırdım ama bulamadım cnm..

Günlükgüneşlik nete girmiyordum.ama ders çalıştığımdan filan değil..
Ama Allah ın izniyle bi manevra yapıp başladım tekrar..

Denemem çok teşekkürler önerilerin için.Sen anladığım kadarıyla ful konuya yönelmişsin..Demekki işin sırrı burda.Çok soru çözmek de bi yere kadar sanırım
Neyse bakalım aklıma geldikçe yine sorarım ben..Çok az kaldı bizim sınava

Elkocum ben o puan mezun olana kadar geçerli diye biliyorum.Yani mezun olmadan girersen mezun olduktan sonra Allah nasip ederse atanabiliyosun..

X