2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

Size bir sorum olucak kızlar.
Ben Tarih çalışıyorum şuanda.Hani şu tanzimat meşruritiyetin olduğu dönemlerde yapılan anlaşmalar siyasi olaylar var ya onları nasıl çalıştınız da yapabildiniz.Tanzimatı ve diğer rejimlerin bi şekilde mantığını kurabiliyorum ama siyaside öyle kalakalıyorum.
Aslında bu sorum Tarihin hepsi için gerçerli siyasi olayları ve anlaşmaları nasıl çalıştnız ezber mi yaptınız olayın sırrı nedir?

pamuk prenses ben de bugün denemeye girdim canım sıkkın çünkü kaçırdığım soru çok oluyor hep. mesela dört öncül var bir ve ikiyi işaretlemişim. yanlarına + koymuşum. ama cevaplarda gitmişim üç ve dördü işaretlemişim. matematikte sıralama vardı rasyonelde onda da benzer hata var inan on tane sorum gitmiş. hele coğrafyada çok çok basit soruyu yanlış yapmışım. matematiğe çok vakit ayırdığımdan genel kültüre çok vaktim kalmııyor hızlı hızlı yaptım hep böyle oluyor.

duru ben de tarih çalışıyorum cidden zormuş güzel ders ama ayrıntılı sorular karışık. sınav anında normalde bildiğim şeyleri hatırlayamadım. tımar sistemini kimin kaldırdığını mesela yüzyıl olarak bilmek gerekiyordu. şahıs sormamış ama hangisi 18. yüzyıl gelişmesi değildir diyor mesela. sınav anı başka oluyor süreyi yetirtirme stresinden sorular kaçıyor. tarihten ben oturup okul yıllarımdaki gibi ezber yaparsam olacak onu anladım. hocalar ezberleyemeyin diyorlar ama okuyup üstüne soru çözmek olmuyor. konuyu bilmeyince soruda çözülmüyor.

pamuk prenses ben de bugün denemeye girdim canım sıkkın çünkü kaçırdığım soru çok oluyor hep. mesela dört öncül var bir ve ikiyi işaretlemişim. yanlarına + koymuşum. ama cevaplarda gitmişim üç ve dördü işaretlemişim. matematikte sıralama vardı rasyonelde onda da benzer hata var inan on tane sorum gitmiş. hele coğrafyada çok çok basit soruyu yanlış yapmışım. matematiğe çok vakit ayırdığımdan genel kültüre çok vaktim kalmııyor hızlı hızlı yaptım hep böyle oluyor.

duru ben de tarih çalışıyorum cidden zormuş güzel ders ama ayrıntılı sorular karışık. sınav anında normalde bildiğim şeyleri hatırlayamadım. tımar sistemini kimin kaldırdığını mesela yüzyıl olarak bilmek gerekiyordu. şahıs sormamış ama hangisi 18. yüzyıl gelişmesi değildir diyor mesela. sınav anı başka oluyor süreyi yetirtirme stresinden sorular kaçıyor. tarihten ben oturup okul yıllarımdaki gibi ezber yaparsam olacak onu anladım. hocalar ezberleyemeyin diyorlar ama okuyup üstüne soru çözmek olmuyor. konuyu bilmeyince soruda çözülmüyor.

kendimi gördüm sende deneme kitapçığında eve geliyorum hiç elleyemediiğim 15-20 soruyu evde çözüyorum . . .

.

öncelikle bir yer bir topoğrafya : anadolu bir tortular ülkesidir dibe çöken tortudur. diyecektir; a Bospuet ye ve bir çırpıda sayıp dökecektir : sümer, asur, urartu, huri, med ,frigya . . . anadolu masallarından ilyada dan temalar , boğa , keklik, ay kültleri , susam zeytin adaları aynen hititçede bu tortunun bize hiç etkisi olmamış olabilir mi ?

bu parçanın anlatımıyla ilgili aşağıda söylenenlerden hangisi yanlıştır ?

a tanık göstermeye başvurulmuştur
b benzetme yapılmıştır
c eksiltili cümleye yer verilmiştir
d sözde soru cümlesi kullanılmıştır
e örenkeleme yapılmıştır

sümer, asur, urartu, huri, med ,frigya . . . peki bu eksiltili cümle olmuyor mu

maalesef 11 inde bitti ama olsun sen bu yıl yine matematikten falan başla çalışmaya matematik iyiyse bilemem de bizimki gibiyse epey vakit ayırmak gerekiyor.

Kızlar Tulumbacılar ocağı XVIII yy. askeri kurumlarından değil mi?
Az önce çözdüğüm sorularda biri, hangisi o dönemin askeri kurumudur demiş almış,
Diğeri değildir demiş oda almış.
Böyle olunca soru çözesimde gelmiyor acaba yanlış öğretiyor bu kaynaklar diye :KK25:

tulumbacılar lale devrinde diye biliyorum 18.yy 1720 yılında
ben çalışırken 17,18,19 diye tablo yapıp kurulanları yazmıştım.En komplike olan 2.mahmut ve 3.selimdir.Onun dışında abdülhamit,abdülaziz ve abdülmecit içinde a4 kağıda tablo çıkarmıştım işe yarıyor.:KK55:

XIX. Yy Gelişmelerinden beğendiğim sorular;

1) 2. Mahmut " Denize düşen yılana sarılır." sözünü aşağıdaki gelişmelerin hangisinde söylemiştir?
Cevap: Mısır isyanı

2) Aşağıdakilerden hangisi Osmanlı Devletinin demokratikleşme hayatına katkıda bulunmuştur?
Cevap: Makedonya isyanı

3) Mustafa Reşit Paşa tarafından halka Gülhane Parkında okunan ve bu nedenle Gülhaney-i Hatt-ı Hümayun olarak bilinen belge aşağıdakilerden hangisidir?
Cevap: Tanzimat fermanı

4) Anadolu'dan İstanbul'a gelecek olan kişiler için Mürur Tezkeresi ( geçiş belgesi) alma zorunluluğu getiren Osm padişahı kimdir?
Cevap: 2. Mahmut

.

öncelikle bir yer bir topoğrafya : anadolu bir tortular ülkesidir dibe çöken tortudur. diyecektir; a Bospuet ye ve bir çırpıda sayıp dökecektir : sümer, asur, urartu, huri, med ,frigya . . . anadolu masallarından ilyada dan temalar , boğa , keklik, ay kültleri , susam zeytin adaları aynen hititçede bu tortunun bize hiç etkisi olmamış olabilir mi ?

bu parçanın anlatımıyla ilgili aşağıda söylenenlerden hangisi yanlıştır ?

a tanık göstermeye başvurulmuştur
b benzetme yapılmıştır
c eksiltili cümleye yer verilmiştir
d sözde soru cümlesi kullanılmıştır
e örenkeleme yapılmıştır

sümer, asur, urartu, huri, med ,frigya . . . peki bu eksiltili cümle olmuyor mu

güzel yeri yakaladın cnm olmuyormuş işte . . . örnekmiş onlar cümle değil ! doğru. saygı duydum.

kızlar sizce lisans sınavı iptal olucak mı ? ? ? ?

Bugün ki gösterilerde hep ellerinden toplamışlar ve çok az kişi gitmiş. Sanırım tv de çıkmadı tamda bilmiyorum yalan olmasın.
Eğer iptal olursa en az 1 ay sonra olur sınav bizi de ertelerler.
Bizim için sorun olmaz da tekrar aynı stresi çekecekler.
Zor Allah yardımcıları olsun inşaAllah.
Ösym sınav yapmayı eline yüzüne bulaştırıyor artık dgs yi bile berbat etmiş 4 soru iptal etmiş dile kolay 4.
Adamlar soru bile hazırlayamaz mı ya.
Lisanslar tekrar girse daha beter eder bunlar hayırlısı artık

Haberleri takip edemiyorum kzlar oyle bir soylentimi var off. Sonuc degismicek iyi gecen icinde kotu gecen icinde püfs bosa stres bi ay daha. Hadi oldu iptl bn nerdn baslayacagim calismaya :26:[\B]

Son düzenleme:

güzel yeri yakaladın cnm olmuyormuş işte . . . örnekmiş onlar cümle değil ! doğru. saygı duydum.

sabuncuğum o zaman öznesi olmazsa eksiltili çumle olmaz gibi düşüncez demi
yada nesne
yada çümlenin herhangi bir ögesi olması lazım demi bu sekilde olunca örneklendirme oluyor .tamam canım

Son düzenleme:
ay bırı kpss mı dedı:KK50: ıptal olmaz olsa bıle yıne calınır sorular ne farkı olacak kı

valla benim kafa zaten çorba oldu moralim bozuk konsantre olabilirmiyim bilmiyorum defterlerim duruyor kalan testlerimi çözerim bir de türkçeyi yalar yutarım artık:KK43:

X