2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

göllerle ilgili benim var mesela tektonik olanlar

B EYŞEHİR
A CIGÖL
S APANCA
İ ZNİK
T

M ANYAS
U LUBAT
H AZAR
A
S
E ĞİRDİR
B
E BER
Bunun gibi birşeydi akrostiş diğerlerini bulunca yazarım daha var:KK34:

Kabotaj Kanunu’nun Kabulü -

Kabotaj Kanunu’nun Önemi Osmanlı Devleti, kapitülasyonlarla Türk denizlerinde, yük ve yolcu taşıma hakkını Batılı devletlere vermişti. Deniz ulaştırmasının büyük bir bölümü ile önemli limanların işletilmesi yabancıların elindeydi. Bu nedenle Türkler, kendi denizlerinde ticaret yapamaz durumda idi. Lozan Antlaşması ile Türk denizlerinde gemi işletme hakkı (kabotaj hakkı) Türklere bırakıldı. Kabotaj hakkının tam olarak uygulanmaya konulması, 1 Temmuz 1926 tarihinde çıkarılan Kabotaj Kanunu ile gerçekleşti. Bu kanunla Türk karasularında yolcu ve yük taşıma hakkı sadece Türk gemilerine verildi. Böylece Türkiye’nin denizlerinde tam bağımsızlığı sağlanmış oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, millî ekonomi gereğince yabancıların Osmanlı Döneminde kapitülasyonlardan yararlanarak kurdukları ticaret işletmelerini satın alarak millîleştirme (devletleştirme) girişimlerinde bulunmuştur.

Ünlü gezgin Marco Polo seyahatnamesinden hangi dönemde bahsetmiştir?
Cevap: Moğolun parçalanmasıyla kurulan Kubilay hanlığı

Moğolun parçalanması ile kurulanlar ise;
Altın orda devleti
İlhanlı devleti
Çağatay hanlığı
Kubilay hanlığı​

cnm evet direkt volkanik dağları sordular ya . . . ezberlicem artık napim termik santralleri madenleri gümrük kapılarını türkiyenin yer yüzü şekillerini turistik kültürel mirasları ezberlicez napcaz . . . bi şekilde . . .

Ünlü gezgin Marco Polo seyahatnamesinden hangi dönemde bahsetmiştir?
Cevap: Moğolun parçalanmasıyla kurulan Kubilay hanlığı

Moğolun parçalanması ile kurulanlar ise;
Altın orda devleti
İlhanlı devleti
Çağatay hanlığı
Kubilay hanlığı​
hakan hoca yaaaa seviyorum hakan hocayı bana tarihi sevdirdi kendisi . . .

kızlar bi soru sorucam mantığını kuramadım . . .

doğuanadolu bölgesi nde tarımsal nüfus yoğunluğunun fazla içi anadolu bölgesi nde ise az olmasında aşağıdakilerden hangisi etkilidir ?

a yağış rejimi
b yer şekilleri
c ekonomik yapısı
d toprak verimi
e sıcaklık farkı bu gün kafama güneşte geçmiş olabilir kızlar soruya ayamadım kusura bakmayın . . . :KK5:

cnm evet direkt volkanik dağları sordular ya . . . ezberlicem artık napim termik santralleri madenleri gümrük kapılarını türkiyenin yer yüzü şekillerini turistik kültürel mirasları ezberlicez napcaz . . . bi şekilde . . .

hakan hoca yaaaa seviyorum hakan hocayı bana tarihi sevdirdi kendisi . . .

kızlar bi soru sorucam mantığını kuramadım . . .

doğuanadolu bölgesi nde tarımsal nüfus yoğunluğunun fazla içi anadolu bölgesi nde ise az olmasında aşağıdakilerden hangisi etkilidir ?

a yağış rejimi
b yer şekilleri
c ekonomik yapısı
d toprak verimi
e sıcaklık farkı bu gün kafama güneşte geçmiş olabilir kızlar soruya ayamadım kusura bakmayın . . . :KK5:

yer şekilleri canım

iç anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde tarım alanlarının geniş olmasından dolayı bu yoğunluk az sabuncum

iç anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde tarım alanlarının geniş olmasından dolayı bu yoğunluk az sabuncum

e ben doğu anadoluyu güneydoğu anadolu diye okursam hey yarabbim yaaaa . . . diyorum ikiside düz ikiside engebesiz ne alaka yer şekilleri . . . teşekkürler kızlar . . . beynim sulandı benim daha soru çözmicem .
ama size bu gün denemede çıkan çok beğendiğim bi soru yazayım . . .

öncelikle bir yer bir topoğrafya : anadolu bir tortular ülkesidir dibe çöken tortudur. diyecektir; a Bospuet ye ve bir çırpıda sayıp dökecektir : sümer, asur, urartu, huri, med ,frigya . . . anadolu masallarından ilyada dan temalar , boğa , keklik, ay kültleri , susam zeytin adaları aynen hititçede bu tortunun bize hiç etkisi olmamış olabilir mi ?

bu parçanın anlatımıyla ilgili aşağıda söylenenlerden hangisi yanlıştır ?

a tanık göstermeye başvurulmuştur
b benzetme yapılmıştır
c eksiltili cümleye yer verilmiştir
d sözde soru cümlesi kullanılmıştır
e örenkeleme yapılmıştır​

e ben doğu anadoluyu güneydoğu anadolu diye okursam hey yarabbim yaaaa . . . diyorum ikiside düz ikiside engebesiz ne alaka yer şekilleri . . . teşekkürler kızlar . . . beynim sulandı benim daha soru çözmicem .

öncelikle bir yer bir topoğrafya : anadolu bir tortular ülkesidir dibe çöken tortudur. diyecektir; a Bospuet ye ve bir çırpıda sayıp dökecektir : sümer, asur, urartu, huri, med ,frigya . . . anadolu masallarından ilyada dan temalar , boğa , keklik, ay kültleri , susam zeytin adaları aynen hititçede bu tortunun bize hiç etkisi olmamış olabilir mi ?

b benzetme yapılmıştır

Edit: ben paragrafı anlamadım ya :KK37::KK37: çok karısık hiçbişi anlamadım :KK70:

Son düzenleme:

b benzetme yapılmıştır
:78::78::78::78::78:

Kızlar biraz önce yaptığım sorulara şöyle bir baktım
durumum feci :KK9:
mart sonundan bu yana hiç kitap elime almadım tabi olucağı buydu..
bu sınava deneme amaçlı girdim gerçi :KK24:
türkçeden 17 net
10 boş
3 yanlış

mat 3 net :KK53:

tarih : 14 net
11 boş
5 yanlış

cogr.vat : 10 doğru
16 boş
4 yanlış

halim dumann :KK52: