2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

ben de geçen gün denemeye girdiğimde vardı böyle gereksiz ayrıntı bir iki soru biz zaten ilk altı yedi soruluk konuları gördük. bir de onları yapamamak sinir bozucuydu hocamız boşverin gereksiz soru sormuşlar dedi daha önemli konularda sormaları gerekirdi dedi. benim altı doğrum var. aslında her terimi güzelce öğrenmek istiyorum. mesela imaret dediği zaman soruda ne olduğunu bileyim. kapıkulu askeri dediği zaman ne olduğunu bileyim epeyde çalışılacak konu var. bugün çözdüğüm sorularda çoğu şeyi bilmediğim farkettim konuyu okuyup geçmekle olmuyor. o yüzden cevapları güzelce okudum. kaç soru çözdüm bilmiyorum fakat bir iki kağıda bazı şeyleri yazıp astıp buzdolabının üstüne şeri örfi vergileri yazdım. siz tarihi bitirdiniz bu terimleri iyice öğrendim diyebiliyor musunuz? sorularda rahat oluyordur bilmek.

Bende öyleydim tarihten hiç bir şey bilmiyordum sallıyordum bazı yorum sorularını mantıktan yapıyordum hatta geçen ihtiyacın ilk girdiğim denemelerinden birinin sonucunu buldum afalladım kaldım tarih 9 doğru 14 yanlıştı :KK1: Şimdi en az 24-25 doğru yapıyorum tarihten :KK1:
Ben tam bir ay sırf tarih çalıştım her gün 6-7 sayfa okuyarak 3 haftada konuları bitirdim 7-10 gün arası baştan sona tüm konuları tekrar edip karışık test çözdüm tüm konulardan anca oturdu. Bir konudan 400-500 soru çöze çöze ilerledim. Sonra tarih bitince bi rahatlık çöktü üstüme coğrafyaya anayasa baktım hızlıca ama biraz sallama yaptım tarih gibi üstüne düşmedim az soru çöze çöze bi kere okuyarak geçtim ondan bitmedi benim konular şimdi adam akıllı bir kaç kaynaktan çalışıp bol soru çözüyorum.
Günlükgüneşlik sana tavsiyem, bol bol oku kodlamalar yap tarihte ezber kısımları ezberleme soru çözerken kitabı aç bak çok soru çözünce kendiliğinden aklında kalıyor o kısımlar zaten. Denemelerle konu çok öğrenilmiyor. Bir bilginin kısa bir yerini kesip veriyorlar akılda pek kalmıyor çalışmayınca o da. Zaten denemeler eksikleri görmek için, soru çözmek de çalıştığın öğrendiğin konuyu pekiştirmek için var. Konu eksiği varken soruyla ya da denemeyle konuyu çok iyi öğrenemezsin. Tabi ki her denemeden sonra mutlaka yanlışlarını öğren çözümlerini incele ama o konuları kitaptan çalışmak daha bir başka oluyor.
Bir de gözünde büyütme ben osmanlı kültür uygarlığı nasıl öğrencem çok zor diye çırpınmıştım :KK1: Tam 3 gün boyunca aynı konuyu okudum ama hala aklımda unutmuyorum hiç :))) Tekrar yapmak da önemli tabi onu eksik etmiyorum hiç

Teşekkür ederim cevap için :KK16:
Bende senin gibiyim :KK1:
Şimdi 10 gün falan sonra sınava bir ay kalacak benim konular bitecek inşallah :))
Bugün saydım toplamda 7 ünite var tüm derslerin bitmesi için çalışmam gereken. Hatta 6,5 ünite diyeyim :KK1: Bugün ünitenin yarısı bitti de :KK1:
Günde bir ünite bitirsem zaten 1 haftada tamamdır bu iş.
Tarihten de 4-5 yanlışım geliyor girdiğim denemelerde ama 2011 sözel soruları bana zor gelmişti 2010la kıyaslayınca bu senede öyle yaparlarsa diye biraz korkuyorum açıkçası :KK53:
Girdiğim denemelerde de değişiyor puanım ihtiyacın denemelerine giriyorum ve hep 80 küsür alıyorum 80,81,82 diye gidiyor puanlarım benim en az 90 almam lazım garanti olması için hatta 95 falan lazım. Bazı dersanelerde 90 puan aldığım da oldu,ama ihtiyacın sınavlarına göre kolaydı onlar. Bakalım sınav anı da çok önemli. Bende haziran itibarıyla günde 2 deneme ve elimdeki kitapları bitirmek için konu çalışıp soru çözmeye devam edeceğim soru bankalarından öyle planladım yani.
Bu arada beyaz kalemin soru bankası var bende gy gk olarak. Gerçekten çok güzel soruları zor değil ama arada değişk soru tipleri çıkıyor ve ösym ayarında gerçekten. Dersaneler bazen çok abartıyor cidden. Yargının sınavına hiç girmedim ama nette çıkan soruların birini paylaşmışlardı. Soruyu tam hatırlamıyorum ama aşırı gereksiz ve ayrıntı bir soruydu üstelik soru başka bir ülkenin tarihi ile ilgiliydi, işte osmanlıda şu olay yaşanırken rusyada yaşanan olayın adı nedir gibisinden bir soruydu.

maşallah diyeyeim sana canım insallah emeklerinin karsılığını alırsın :KK61: bende 2010da girmiştim sınava kolay gelsin hepinize :KK16:

öncelikle teşekkür ederim canımAllah herkese nasip etsin inşallah :KK16: yargı yediiklimden beyazkalem hepsinin konu anlatımlarına bakmıstım canım beyazkalemin soru bankaları özellikle çok begenmiştim sınava yakın olduğunu düşünüyorum tabi yenileri nasıl o konuda bi fikrim yok :KK19: genellikle her gün konu anlatımı çalıştım eğitim bilimlerinden bahsediyorum bu arada 3-3 gruplamıstım bi gün 3 ders diğer gün diğer 3 ders seklinde.. gy gk da ise matematik soru çözdüm full tarih hergün mutlaka çözüyodum unutmamak için bide benim tarihte hep 13-14 yanlışım çıkardı denemelerde sınavda 4 tane çıkmıstı denemelerde çok kasıyolar genelde :KK25: kolay gelsin canım:KK16:
Allah yardımcın olsun :KK16:

Allah razı olsun çok teşekkür ederim.Bilgileri not ettim sağolasın :)

canım tarihi bitiriyormuşsun çok sevindim iki ay oldu ben tarihe başlayalı aynı zamanlarda başlamıştık. ben osmanlı duraklamadayım dersaneye göre gidiyorum malum aöfde var. ben de derste baya kötü oldum hoca anlattıkça. hele 2.mahmutun verdiği bir sürü tavizler çok şaşırdım hoca anlattıkça kötü oldum dün gündüz çocuğun arkadaşına gitmek zorunda kaldık ben de kalabalıktan dönünce kendimi derse veremiyorum. bugün de tarih baktım şu devlet görevlilerini sistemleri iyi öğrenmek lazım salyaneli- salyanesiz eyaletleri falan kapıkulu askerlerini. vatandaşlktan anayasaya geçtim. çok çalışmak lazım tekrarları ihmal etmemek lazım.

Tatlım ben 3 hafta oldu başlayalı bazı konuları üstün körü geçtim. çalışmak istemedim. çünkü doğruluğundan yüzde yüz emin olduğum şeyleri yanlış yazmış tarih kitabı..Sinir olduğum için es geçtim bende.Tatlım aslında şöyle tarih kitaplarından öğrenilmiyo biliyomusun osmanlı..
Osmanlı demek 632 yıl demek.
Hiç bir kitabın bu 632 yılı anlatmaya ne gücü ne anlatımı yeter.Oyüzden ben padişahlarımızın kasıtlı bişiler yaptığına inanmıyorum.
Osmanlı devleti tüm dünyanın titreyer andığı özendiği parmak ısırdığı bi devletti..
Öylesine hoşgörülü öylesine masum ve güçlü..
Hiç bişi tarih kitaplarında okudğumuz kadar düz değil.
Örneğin İstanbul fethedildi yazıyor.
İstanbul un fethini anlatmaya cilt cilt kitaplar lazım.Neler yaşanmış neler..Şunu demeye getiriyorum geçmişimiz bi ders kitabından öğrenemiyorsun tam manasıyla..

ben de geçen gün denemeye girdiğimde vardı böyle gereksiz ayrıntı bir iki soru biz zaten ilk altı yedi soruluk konuları gördük. bir de onları yapamamak sinir bozucuydu hocamız boşverin gereksiz soru sormuşlar dedi daha önemli konularda sormaları gerekirdi dedi. benim altı doğrum var. aslında her terimi güzelce öğrenmek istiyorum. mesela imaret dediği zaman soruda ne olduğunu bileyim. kapıkulu askeri dediği zaman ne olduğunu bileyim epeyde çalışılacak konu var. bugün çözdüğüm sorularda çoğu şeyi bilmediğim farkettim konuyu okuyup geçmekle olmuyor. o yüzden cevapları güzelce okudum. kaç soru çözdüm bilmiyorum fakat bir iki kağıda bazı şeyleri yazıp astıp buzdolabının üstüne şeri örfi vergileri yazdım. siz tarihi bitirdiniz bu terimleri iyice öğrendim diyebiliyor musunuz? sorularda rahat oluyordur bilmek.

Cnm belki ben bahsettiğin kıvamda olmayabilirim ama terimler konusunda iyi gibiyim.O da nasıl oldu bilmiyorum.Özetle ilerliyorum ve soru çözüyordum kültür medeniyette.terimleri de özetledim tabi kitabın anlatımına göre.Ordan ufak tefek ilerlemeye çalışıyorum.Mesela şöyle yapabilirsin hergün 5 tane terim ezberleyebilirsin.Ama ezberin şöyle olsun.Beynin kendine mal ettiği bilgiler akılda kalıcı olurmuş.Yani beyne aldığın bilginin mantığını beyin anlamalı ki saklayabilsin.Yani imarethane mi diyor mesela yoksullarla ilgili bi bağdaştırma yap mesela imarı getir aklına yoksulun parası yoktur imarla uğraşamaz ona para harcayamaz yoksulla imarı birleştir al sana yoksullara verilen yardım derneği.
Bu sadece üstünde çalışmadan verdiğim bi örnekti sen daha güzellerini yapabilirsin kendine göre.Bunu bi yerde okumuştum ve bu yöntemle öğrendiklerini hiç unutmuyorsun Allah ın izniyle..
Allah zihin açıklığı versin..

Günaydın kızlar, nassınız?
Bugün biraz türkçe çözeceğim dün coğrafya çözdüm.
Aöf bir geçse de artık matematiğe başlasam ondan korkum yok ama yinede çalışmak istiyorum. Hiçbir konu yabana atılcak gibi değil çünkü.

Denemem; senin bu 81,82,90 dediğin toplam puanmı net mi gülüm?
Günlükcüm; terimleri Duru arkadaşımızın dediği gibi yapabilirsin canım. Bende özel birşey yapmadan çalıştıkça, tekrar ettikçe öğrendim.

Allah razı olsun çok teşekkür ederim.Bilgileri not ettim sağolasın :)

Tatlım ben 3 hafta oldu başlayalı bazı konuları üstün körü geçtim. çalışmak istemedim. çünkü doğruluğundan yüzde yüz emin olduğum şeyleri yanlış yazmış tarih kitabı..Sinir olduğum için es geçtim bende.Tatlım aslında şöyle tarih kitaplarından öğrenilmiyo biliyomusun osmanlı..
Osmanlı demek 632 yıl demek.
Hiç bir kitabın bu 632 yılı anlatmaya ne gücü ne anlatımı yeter.Oyüzden ben padişahlarımızın kasıtlı bişiler yaptığına inanmıyorum.
Osmanlı devleti tüm dünyanın titreyer andığı özendiği parmak ısırdığı bi devletti..
Öylesine hoşgörülü öylesine masum ve güçlü..
Hiç bişi tarih kitaplarında okudğumuz kadar düz değil.
Örneğin İstanbul fethedildi yazıyor.
İstanbul un fethini anlatmaya cilt cilt kitaplar lazım.Neler yaşanmış neler..Şunu demeye getiriyorum geçmişimiz bi ders kitabından öğrenemiyorsun tam manasıyla..

Cnm belki ben bahsettiğin kıvamda olmayabilirim ama terimler konusunda iyi gibiyim.O da nasıl oldu bilmiyorum.Özetle ilerliyorum ve soru çözüyordum kültür medeniyette.terimleri de özetledim tabi kitabın anlatımına göre.Ordan ufak tefek ilerlemeye çalışıyorum.Mesela şöyle yapabilirsin hergün 5 tane terim ezberleyebilirsin.Ama ezberin şöyle olsun.Beynin kendine mal ettiği bilgiler akılda kalıcı olurmuş.Yani beyne aldığın bilginin mantığını beyin anlamalı ki saklayabilsin.Yani imarethane mi diyor mesela yoksullarla ilgili bi bağdaştırma yap mesela imarı getir aklına yoksulun parası yoktur imarla uğraşamaz ona para harcayamaz yoksulla imarı birleştir al sana yoksullara verilen yardım derneği.
Bu sadece üstünde çalışmadan verdiğim bi örnekti sen daha güzellerini yapabilirsin kendine göre.Bunu bi yerde okumuştum ve bu yöntemle öğrendiklerini hiç unutmuyorsun Allah ın izniyle..
Allah zihin açıklığı versin..
Duru kitaplar öyle bir bilgi 3 kitapta da farklı olabiliyor. Herkes çelişiyor tarihte biri bi şey diyor diğeri başka bir şey.
Fetih 1453 filmine de gitmiştim ben mesela onda da eksik bulduğum yanlar olmuştu Fatih Sultan Mehmet çok zeki, pozitif bilimlerden anlayan bir adamdı ama o yanını es geçmişler sanki istanbul'u hemen fethedemeyince yılgınlığa düşen zayıf bir padişah gibi göstermişler. Oysa matematik bilgisini kullanarak topların nereye düşeceğini nasıl atış yapılacağını hesap ederek istanbulun fethedilmesinde liderlik özelliği dışında da zekasını kullanan büyük bir padişahmış. Zaten Hz. Muhammed zamanında da onun geleceği haber verilmiş. O büyük bir padişahtır ki gelecek istanbul'u alacak diye. Ben bu adama hayranım valla :KK1: Eeee ne de olsa biz Türküz zekiyiz, yapıyoruz :KK1:
O yüzden çok takılma tarihteki şeylere önemli olan temel bilgileri alıp sınavda yüksek puan almak. İlgin varsa sınavdan sonra da Tarih kitaplarını okuyabilirsin, gerçekten tarihi bende seviyorum ilgimi çeker hep bizden öncekiler ne yapmış nasıl yapmış diye.
Günaydın kızlar, nassınız?
Bugün biraz türkçe çözeceğim dün coğrafya çözdüm.
Aöf bir geçse de artık matematiğe başlasam ondan korkum yok ama yinede çalışmak istiyorum. Hiçbir konu yabana atılcak gibi değil çünkü.

Denemem; senin bu 81,82,90 dediğin toplam puanmı net mi gülüm?
Günlükcüm; terimleri Duru arkadaşımızın dediği gibi yapabilirsin canım. Bende özel birşey yapmadan çalıştıkça, tekrar ettikçe öğrendim.

Günaydın Sevgi meleği,
benim o dediğim puandı, net değil. İhtiyacın girdiğim son iki türkiye geneli sınavında 81 aldım netlerim çok oynuyor benim bir dersi iyi yapıyorum öbür sınavda kötü geliyor. Değişiyor sürekli ama toplam netim de oynama pek olmamış iki sınavı da ekliyorum :
$sinav.png
Daha çok çalışmam lazım. Aşırı oynama oluyor netlerde benim. Evde de çözüyorum deneme onlarda bir 80 net geliyor bir 90 sonra bi bakıyorum 100 net yaptığım da oluyor. Sorulara sınava göre değişiyor. Bazen moralim de bozuluyor, ama hala eksiklerim var anayasadan ve coğrafyadan, onları tamamlayınca gelecek ayki netlerimi daha bir önemseyeceğim bakalım. Son bir ayda her şey olabilir. Son bir ay benim gözümde daha önemli. O kadar çalışıp son bir ay sıkılıp bırakanlar geriliyor. O zamana kadar hiç çalışmayıp matematik türkçe yapan son bir ayda tüm GK konularını ezberleyip 80 üstü puan alan bile olabiliyor yani.

Duru kitaplar öyle bir bilgi 3 kitapta da farklı olabiliyor. Herkes çelişiyor tarihte biri bi şey diyor diğeri başka bir şey.
Fetih 1453 filmine de gitmiştim ben mesela onda da eksik bulduğum yanlar olmuştu Fatih Sultan Mehmet çok zeki, pozitif bilimlerden anlayan bir adamdı ama o yanını es geçmişler sanki istanbul'u hemen fethedemeyince yılgınlığa düşen zayıf bir padişah gibi göstermişler. Oysa matematik bilgisini kullanarak topların nereye düşeceğini nasıl atış yapılacağını hesap ederek istanbulun fethedilmesinde liderlik özelliği dışında da zekasını kullanan büyük bir padişahmış. Zaten Hz. Muhammed zamanında da onun geleceği haber verilmiş. O büyük bir padişahtır ki gelecek istanbul'u alacak diye. Ben bu adama hayranım valla :KK1: Eeee ne de olsa biz Türküz zekiyiz, yapıyoruz :KK1:
O yüzden çok takılma tarihteki şeylere önemli olan temel bilgileri alıp sınavda yüksek puan almak. İlgin varsa sınavdan sonra da Tarih kitaplarını okuyabilirsin, gerçekten tarihi bende seviyorum ilgimi çeker hep bizden öncekiler ne yapmış nasıl yapmış diye.

Günaydın Sevgi meleği,
benim o dediğim puandı, net değil. İhtiyacın girdiğim son iki türkiye geneli sınavında 81 aldım netlerim çok oynuyor benim bir dersi iyi yapıyorum öbür sınavda kötü geliyor. Değişiyor sürekli ama toplam netim de oynama pek olmamış iki sınavı da ekliyorum :
Eki Görüntüle 424605
Daha çok çalışmam lazım. Aşırı oynama oluyor netlerde benim. Evde de çözüyorum deneme onlarda bir 80 net geliyor bir 90 sonra bi bakıyorum 100 net yaptığım da oluyor. Sorulara sınava göre değişiyor. Bazen moralim de bozuluyor, ama hala eksiklerim var anayasadan ve coğrafyadan, onları tamamlayınca gelecek ayki netlerimi daha bir önemseyeceğim bakalım. Son bir ayda her şey olabilir. Son bir ay benim gözümde daha önemli. O kadar çalışıp son bir ay sıkılıp bırakanlar geriliyor. O zamana kadar hiç çalışmayıp matematik türkçe yapan son bir ayda tüm GK konularını ezberleyip 80 üstü puan alan bile olabiliyor yani.

denemem,matematiği 2. sınavda full çıkarmışsın ya:nazar: maşallah canım sana:nazar:
benim mat. kötü :18:
branşın neydi ?

Denemem matematiğin çok güzel olmuş ben henüz 20 den yukarı çıkamadım bir çalışsaydım ya :KK5:
NAsıl çalışılmalı matematiğe biraz anlatıversenee:KK23:

Fetih 1453 filmine de gitmiştim ben mesela onda da eksik bulduğum yanlar olmuştu Fatih Sultan Mehmet çok zeki, pozitif bilimlerden anlayan bir adamdı ama o yanını es geçmişler sanki istanbul'u hemen fethedemeyince yılgınlığa düşen zayıf bir padişah gibi göstermişler. Oysa matematik bilgisini kullanarak topların nereye düşeceğini nasıl atış yapılacağını hesap ederek istanbulun fethedilmesinde liderlik özelliği dışında da zekasını kullanan büyük bir padişahmış. Zaten Peygamber efendimiz (sav) zamanında da onun geleceği haber verilmiş. O büyük bir padişahtır ki gelecek istanbul'u alacak diye. Ben bu adama hayranım valla :KK1: Eeee ne de olsa biz Türküz zekiyiz, yapıyoruz :KK1:

Hayırlı günler tatlım.. Evet doğru söylüyorsun bende hayranıyım Fatih Sultan Mehmet in..
Onun fethi istihare ve istişarelerle olmuş.Öyle bunalım olacak bi padişah asla değildi."İstanbulu fethedicek komutan ne güzel komutandır" Peygamber efendimiz (sav) böyle söylemiş.. Bu sözün üstüne Fatih Sultan Mehmeti anlatmaya söz yok zaten..O en güzel onayı almış.:KK31:
Ben arkeolojiye aşırı meraklıyımdır.Arkeolog olmak istiyordum ama olan kişiler mesleğini yapamıyo diye duymuştum..
Tarih ve tarihi eserler ilgi alanım..
Çok alakasız bi bölüm okumuş olsamda :KK1:
Tatlım bu arada butürkçeyi matematiği nasıl böyle müthiş netlerle halledebildin ya.
Maşallah matematik hele süper özel bi çalışma uyguladınmı
Ben matematiği sevmiyorum:KK25:

Son düzenleme:
kızlarrr tünaydınn.iyisiniz inşallah :) hakan hocanın tarih ders notları kitabını aldım çok hoşuma gitti tekrar için çok güzel oluyor.önemli yerlerin ,kelimelerin ve tüyoların özeti şeklinde.ben memnun kaldım tavsiye edebilirim üstelik ucuz :KK53:

denemem,matematiği 2. sınavda full çıkarmışsın ya:nazar: maşallah canım sana:nazar:
benim mat. kötü :18:
branşın neydi ?
Bilgisayar mühendisliği benim branşım
Denemem matematiğin çok güzel olmuş ben henüz 20 den yukarı çıkamadım bir çalışsaydım ya :KK5:
NAsıl çalışılmalı matematiğe biraz anlatıversenee:KK23:

Sevgi meleği benim temelim vardı ama üniversite 4. sınıfta Alese girecektim o sırada dedim bi tane deneme çözeyim nasılım bi bakayım demiştim. Matematik sorularını yapamamıştım hiç hepsini unutmuştum. Matematiğim de iyiydi ama yarıdan çoğunu hatırlamıyordum nasıl yapılacağını. Sonra kpssye de girmeye karar verince 2010da bi tane kitap bitirmiştim. Konu anlatımlı kitaplardan çalıştım o zaman konuyu çalışıp sorularını çözüyordum. Matematikte konu çalışmak önemli ama sözel gibi konuya fazla ağırlık vermeye gerek yok. Daha çok çözümlü sorular üzerinde çalışmak daha faydalı olur. Çünkü soru tipleri belli matematikte iyi olmak için çok soru çözmek gerekiyor.

Bir de çevremde gördüğüm kadarıyla insanlar matematikten korkuyorlar. Bir keresinde ihtiyacın sınavına bir arkadaşım benden önce girmişti ve bana dedi ki bu sefer matematiği full yapamazsın çok zordu dedi. O yapamamış çünkü önyargılı olduğu için karşısına da çözmediği yeni bir soru tipi çıktığı için pes etmiş uğraşmadan bu zor çözülmez diyip geçmiş.Bende ona demiştim ki emin misin :)) Görürsün full yapcam matematiği dedim soruları görmeden hem de :)) Neyse sınava girdim sınav gerçekten de çok kazıktı matematik sorularını görünce ben off bu ne yaa dedim. Ama şimdi full yapcam dedim o kadar konuştum yapamazsam rezil olmak var ucunda :KK1: Bir de bana diyecek hani full yapardın ne oldu diyip gülecek. Sınav anında kendime dedim ki sen yaparsın matematik benden korksun ben ondan mı korkcam dedim :KK1: 30 da 30 yaptım gerçekten ama 45-50 dkyı matematiğe harcadım o sınavda. Kısacası sınavda matematik konusunda kendine güvenip inanmak çok önemli ben yaparım bu soruyu diyip korkmadan üstüne gitmek kafayı çalıştırmak önemli. Ben her zaman zor bir soru çıkınca karşıma sınavda şöyle diyorum. Konular belli gerekli tüm bilgilere sahibim sadece değişik bir bakış açısıyla bakıp nasıl yapacağımı bulmam gerekiyor. Kafamı çalıştırmam gerekiyor yaparım ben bunu diyorum. Gerçekten de yapıyorum.

Kısacası matematikte tüm soru tiplerini görüp çok soru çözmek gerekli ama yeterli değil. Kendine güvenip inanmak da çok önemli. Eğer bunlar bir arada olmazsa istediğin kadar çalış istersen piyasadaki tüm kitapları bitir, çözmediğin soru tipi kalmasın ama sınavda olurda karşına yeni bir soru tipi çıkarsa ve sen soru tiplerini ezberlediysen kafanı çalıştırmazsan kendine güvenmezsen, soruya zor çözemem gibi önyargıyla yaklaşırsan boşa gider işte o zaman tüm emeklerin.

Hatta bunla ilgili çok güzel bir hikaye var paylaşayım hemen buldum internetten, ilk okuduğumda çok hoşuma gitmişti :))

O gün derse geç kalmıştı. İlk ders Matematikti. Hocayı ve arkadaşlarını rahatsız etmemek için kantinde oturmuş, dersin bitmesini beklemişti. Bir sonraki ders için sınıfa girdiğinde, tahtada, sonunda soru işareti bulunan iki işlem gördü. Kalemini defterini çıkarıp hemen not etti kimsecikler tahtayı silmeden.
Diğer dersler bitmiş, eve dönmüştü. Defterinde çözülecek iki tane soru vardı. Defterini açtı, ama sorular bayağı zor görünüyordu. Sınıfta durumu da fena sayılmazdı hani. Uğraştı durdu soruları çözmek için. Hoca bazen böyle ev ödevi verir ve yapılıp yapılmadığını da kontrol etmezdi. Ancak yapanlar mutlaka bunun karşılığını en azından bir iltifat alırlardı. Bazen nota da etki ederdi tabii bu durum
Ertesi gün uzun uğraşlardan sonra çözdüğü soruları koydu hocanın masasının üzerine. Biraz da zor olmuştu hani. Hocanın yüzünde değişiklikler oluyordu işlemi kontrol ederken.
‘Nasıl buldun bu sonucu?’ dedi hoca heyecanla. “Bu soru 150 yıldır çözülemiyordu. Ben dün tahtaya matematiğin problemlerini anlatırken yazmıştım bu soruları. Kendim çözmeyi denemediğim gibi, bizim gibi normal(!) insanların da denemeyeceğini düşünüyordum. Enteresan…” dedi.
Şaşırarak cevap verdi hocaya:
‘Dün derse geç kalmıştım. Tahtada soruyu görünce diğer ödevler gibi zannettim. Ve biraz da zorlanarak akşam evde yaptım…’
Hoca sınıfa döndü:
“İşte arkadaşlar, 150 yıllık soru dediğimiz, aslında 150 yıllık önyargı imiş. Ah biz de önyargılarımızdan kurtulabilsek, 2000 yıllık soru ve sorunları da çözeriz herhalde.”

Denemem önyargısız olma kaynağını şimdi çok iyi anlamış bulunuyorum. Çok şaşırdım ya hikayeyi okurken.Vay be demek önyargı böyle bişi..Benimde bildiğim bi hikaye var hatta buna benzer..
Neye sonuç olarak çok sağol ben mesajı aldım.:KK1:

Hayırlı günler tatlım.. Evet doğru söylüyorsun bende hayranıyım Fatih Sultan Mehmet in..
Onun fethi istihare ve istişarelerle olmuş.Öyle bunalım olacak bi padişah asla değildi."İstanbulu fethedicek komutan ne güzel komutandır" Peygamber efendimiz (sav) böyle söylemiş.. Bu sözün üstüne Fatih Sultan Mehmeti anlatmaya söz yok zaten..O en güzel onayı almış.:KK31:
Ben arkeolojiye aşırı meraklıyımdır.Arkeolog olmak istiyordum ama olan kişiler mesleğini yapamıyo diye duymuştum..
Tarih ve tarihi eserler ilgi alanım..
Çok alakasız bi bölüm okumuş olsamda :KK1:
Tatlım bu arada butürkçeyi matematiği nasıl böyle müthiş netlerle halledebildin ya.
Maşallah matematik hele süper özel bi çalışma uyguladınmı
Ben matematiği sevmiyorum:KK25:

matematiği sevgi meleği de sorduğu için anlatmıştım yukarda matematikten konuya çalışıp bol soru çözüp kendine güvenmen şart,
Türkçe için de şunu farkettim benimde türkçem dalgalı bazen 7 yanlış geliyor bazen 0 değişiyor, ama dikkatli okumak çok önemli türkçede
Birde onda da dilbilgisi konuları yazım noktalama anlatım bozuklukları konularına çalışmak gerekiyor. Konu çalışması bitince de olabildiğince çok soru çözmek lazım. Ben bi ara paragraftan çok soru çözmüştüm sınavda soruları okudukça ya ben bu paragrafı bir yerde okumuştum falan diyordum. Adamlar dönüp dolaşıp aynı paragrafları soruyor konular hemen hemen aynı oluyor ondan ne kadar çok paragraf sorusu çözersen türkçeden o kadar başarılı oluyorsun sanırım bende öyle oldu yani.

Ooo erres hanım nerlerdesiniz yaaa
Msn filan hiç uğramıyorsun
merhaba durucum.ben msn çok fazla girmiyorum zaten canım sıkıldığında bakıyorum tıpkı burası gibi.buralar yoğundum birde canım girmek istemiyor bazen oldukça zaman kaybettiriyor burası,girip bakıp çıkıyorum zaman zaman .şimdide kitabı paylaşayım dedim.öpüldünüz hepinz :)

Bu arada gelmişken bugün yapacaklarımı yazayım :)) Dün coğrafyadan tarım hayvancılık ormancılık konularına çalışmıştım bu arada baktım ekonomik coğrafyadan 10 soru geliyormuş dedim bu konu bitti mi coğrafya netlerim tavan yapar herhalde :KK1: Neredeyse soruların yarısı sırf bu üniteden gelmiş geçen senelerde. Neyse bu konuları iki kitaptan daha okuyacağım iyice pekişsin diye sonra test çözerim sonra da madenler ve enerji kaynaklarına çalışcam bugün yarında ekonomik coğrafyayı bitirmeyi planlıyorum, sonra da akşama doğru da bir deneme çözerim. ve günü bitiririm artık. Siz neler çalışacaksınız kızlar?

Denemem teşekkür ederim cevabın için.
Matematikte çok şükür ön yargım yok. Ama malum sınav stresi ya yapamazsam edemezsem paniği var:)
İnşallah hepimiz çok güzel puanlar alırız.....

Ben bugün Allah ın izniyle coğrafyaya başlıyorum.Yediiklim türkçe kitabım da bi kaç test kaldı onları bitirebilirsem inşallah onları bitiririm. Bide coğrafya testi çözerim heralde.Ben böyle
Hadi bismillah diyip başlayalım gerisi gelir:KK6:

X