2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

Dün evde değildim geldiğimde 120 tarih çözdüm kapadım.
Bugün soru bankamın tarih bölümünden kurtulmam lazım. Yoksa o 5bin soruluk kitap seneye kpss ye kadar bitmicekk.
Sonrada aöf pazarlama bakarım kaparım günü.
artık beynim duruyor ikisini birden yürütmek sıkıcı.
Sadece kpss odaklanmak istiyorum
canım ben de sabah aöf çalıştım ama şu an hiçbirşey bilmiyorum testi cevaplara bakarak çözüyorum son haftası hepsini tekrar edicem inşallah Allahım sağlık versin sorunsuz atlatalım iki haftamız kaldı zaten. öğleden sonrada mat baktım şu an başım gözüm ağrıyor ama devam edicem. akşamda biraz tv bakıcam survivor hastası olduk evde :KK1:

Son 3 gündür hiç mi hiç soru çözemedimm :KK14::KK14:
3 gündür 8-9 Çalışıyorum mesaiye kalıyorum. Ee zaten eve gel duş al yemek yat derken sabah 6 buçuk ta tekrar uyan...
Bugün 12 saaat uyumuşum ilk defa rekorr kendimi kaybettim resmen :))
Bugün başlıyorum gene çalışmaya naptım yaptım yoksaa pazar sevidğimin doğum gününü kutlucaz p.tesi salı gene aynı yorgunlukk :KK14:
çok geç geliyorsun kolay değil benim eşim şu an hala uyuyor kolay değil bir haftanın yorgunluğu anca atılıyor ben bir keresinde akşam sekizbuçuğa kadar uyumuştum tek tatilim pazar günüydü. maaşta asgari ücretin altı sigortasız. inşallah şu memurluk olurda bir umudum var. özel sektörde işte bulamıyorum çünkü.

hayırlı sabahlar canım güzel çalışmışsın maşallah her gün aynı tempoda gitsek ne iyi olacak ben de dün sabah mat baktım çok oyaladı tabi bir soruyu anlamaya çalışmak 15-20 dk alıyor bazen. az kaldı matematiğim bitiyor. hamd olsun. öğleden sonra 50 coğrafya çözdüm. akşamda bir deneme. bugünde matematikle başladım. bugün böyle geçer artık.

Sağolasın cnm Allah razı olsun sanada maşallah.Matematikten tıpkı benim izlemek istediğim yöntemden gidiyorsun.Yani bi soruya 20 30 dakika anlamak için ayırıyorsun ya bence önemli bu.Anlamaya çalışmak açısından.İnşallah Rabbim gönlüne göre versin.Vatda napcaz onu merak ediyorum ben hiç geçmedim bu derse.
Bu arada kızlar uydunuz varsa tgrt belgeseli izleyin mutlaka bugün dedemlerdeyken ilk defa bi baktım tam benim istediğim gibi Osmanlıyı anlatıyo.Tekirdağdaki Rüstem Paşayı anlatırken bi yandanda külliyenin tanımını yaptı örnek gösterdi görsel olduğu için akılda müthiş kalıcı oldu benm için.Hiç ders havasında gibi değil çok iyi oldu.
Ve dedem başka belgesel kanallarıda söyledi.Trt belgesel de varmış.
Birde net tv diye bi kanal var bu da tüm gerçekleriyle tarihi anlatıyo izledim daha önce. profesörler filan oturup tarihle ilgili gün yüzüne çıkmamış şeyleri söylüyo favori kanalımdır kendisi..

Kızlar aklıma gelmişken söyleyim ihtiyacın denemeleri çok güzel özellikle türkçe soruları baya zor oluyor tavsiye ederim.
Bugün pek çalışamadım temizlik günüydü bugün evi temizledik annemle baya yoruldum. Çalışacak halimde kalmadı açıkçası :KK1: Ama tabi bırakmak olmaz, coğrafyadan test çözcem bugün birazdan başlarım.

duru ben de geçen gün o belgesel kanalını gördüm kubadabat diye bir saray mıydı onu gösterdi. iyice kendimi verip izleseydim yerini de hatırlardım. beyşehir gölü türkiyenin üçüncü büyük gölüymüş hiç bilmiyordum ordan öğrendim ama vakit mi yok neyse akşam herkes ortak survivor ya da dizi izliyor gündüz takip ettiğimiz birşey yok ama çok güzeldi gerçekten net tv hiç bilmiyordum ben.

Kızlar aklıma gelmişken söyleyim ihtiyacın denemeleri çok güzel özellikle türkçe soruları baya zor oluyor tavsiye ederim.
Bugün pek çalışamadım temizlik günüydü bugün evi temizledik annemle baya yoruldum. Çalışacak halimde kalmadı açıkçası :KK1: Ama tabi bırakmak olmaz, coğrafyadan test çözcem bugün birazdan başlarım.
ev temiz olunca insanın içi rahat ediyor canım benim evin işleri tek başıma omzumda olduğu içini... neyse napalım ev işlerini yapmakta sevap coğrafya zevklidir çok severim hele bölgeleri

çok geç geliyorsun kolay değil benim eşim şu an hala uyuyor kolay değil bir haftanın yorgunluğu anca atılıyor ben bir keresinde akşam sekizbuçuğa kadar uyumuştum tek tatilim pazar günüydü. maaşta asgari ücretin altı sigortasız. inşallah şu memurluk olurda bir umudum var. özel sektörde işte bulamıyorum çünkü.

İnşallahh Canım inşallah... Umudumuz bu tabi...
Hakkımızda hayırlısı olsun...
Kii ben birde stajerim...

duru ben de geçen gün o belgesel kanalını gördüm kubadabat diye bir saray mıydı onu gösterdi. iyice kendimi verip izleseydim yerini de hatırlardım. beyşehir gölü türkiyenin üçüncü büyük gölüymüş hiç bilmiyordum ordan öğrendim ama vakit mi yok neyse akşam herkes ortak survivor ya da dizi izliyor gündüz takip ettiğimiz birşey yok ama çok güzeldi gerçekten net tv hiç bilmiyordum ben.

Canım benm söylediğim kanal gündüz verdi bu söylediğim belgeseli.gündüzleri açıp izleyebilirsin.
Net tv de belgesel değil de tarihin gün yüzüne çıkmamış gerçeklerini ortaya çıkaran bi tv.istiklal mahkemelerini ve tüm gün yüzüne çıkmamış bozuk yargılarını profesörlerin araştırmalarıyla ordan öğrendim ben mesela.

Son düzenleme:
Dün 180 tarih çözdüm, sonra uykum gelmedi sabah namazına kadar aöf çıkmış soru + 80 coğrafya bölgeler çözdüm. Namazı kılıp yattım.
Birazdan tekrar başlarım. Kalan coğrafya sorularımı çözeceğim. 60 soru + 10 deneme var ( 180 soru)
İnşallah geceden namaza kadar yine birşeyler yaparım. Allahıma çok şükür tekrar kavuştum namazlarıma. Sağlıkda önemli ne yapalım atlattık hamd olsun :)

Sınavda netleri artıracak bazı basit tekniklerden bahsedeceğiz

1- Her bir soruya ayrı ayrı konsantre ol.

Sınavda, sadece bir soruya odaklanırsınız. O da; çözdüğünüz sorudur.
10. sorudaysanız 9. soru ve 11. soru sizi ilgilendirmez. 10. sorudayken “Acaba 11 de ne var” diye düşünen çok sayıda kişi vardır.
Soruyu okurken de soru bölümündeyken, cevap bölümü sizi ilgilendirmez.
Çünkü en büyük dikkatsizlik soruyu okurken gözün cevaba takılmasıdır. O zaman; ne cevabı tam olarak algılayabilirsiniz ne de soruyu. Bu nedenle böyle sorunu olanlara cevabı kapatmalarını öneririm.
Bir soruya en iyi konsantre olma yolu; her bir soruda; “Şimdi dokuzuncu sorudayım, şimdi onuncu sorudayım” diye dikkatinizi o soruya getirmektir.

2-Nereden başlamaya alışkınsan oradan başla.

Denemelerde nasıl bir sıra ile testi çözüyorsanız aynı stratejiyi uygulayın. Sınavda yeni bir strateji kullanmayın.

3- Önemli bilgilerin altını çiz.
Sorular konsantre bir şekilde okumak için mutlaka önemli bilgilerin altını çiz. Görsel dikkatinizden kaçan bilgi, dokunsal dikkatinizden kaçmaz.
Biliyorsunuz, sınavda bazen bir kelime hayat kurtarır. Problem sorularında da verileri boşluklara yazın.

4- En son ifadeye dikkat et!
Soruda en önemli ifade en son ifadedir. Bu nedenle en son ifadeyi balon içerisine alın. Bu sizin olumsuzlama ile sorulan soruları daha dikkatli yakalamanızı sağlar.

5- Bilgi sorularında çoğunlukla ilk aklına gelen doğrudur.
Bilgi sorularında ilk aklınıza geleni işaretleyin ve kendinize hakim olun, değiştirmeyin. Geriye döndüğünüzde, sadece boş bıraktığınız sorulara bakın. Bu durumun istisnaları da vardır onlar kendilerini denemelerden bilirler.

6- Basit düşün.

Soruların ardında hinlik aramak yerine basit düşünmek, düz mantıkla düşünmek; netlerinizi daha fazla artırır.

7- Yüzde elliye indirdiklerinde şansını kullan.
Sınavda, altıncı hissinize, sezgilerinize güveninin.
Bu konuda ölçü; % 50’ye indirdiklerinizde atmaktır.
Bu noktada, daha destekli atmak için soruya tekrar dönmeniz faydalı olacaktır. Bu konuda cesur davranın ve mutlaka “Yaradan’a sığınıp” şansınızı deneyin.

8- Çeldiricilere dikkat!
Özellikle A ve B şıklarına dikkat edin ve mutlaka son şıkka kadar cevapları okuyun.

9- Mutlaka dinlen.
Her bir bölümü bitirdikten sonra mutlaka 20-30 sn. dinlenin. Bu süre içerisinde, derin nefes alın, suyunuzdan için. Ve “şimdi, Matematik ” diye zihninizi yapacağınız derse bloke edin.
İyi dinlenirseniz; iyi konsantre olursunuz ve kontrol daima sizin elinizde olur.

10- Mükemmeliyetçi olma.
Mükemmeliyetçilik zihinsel olarak çok yıpratıcı bir bakış açısıdır ve sınavda sizin duygusal olarak tıkanmanıza sebep olabilir.
Bu nedene kendinize gayet insani, küçük hata yapma payı bırakın. Çünkü herkes hata yapar.

11- Kodlamaya dikkat!
Kodlama stratejisi olarak denemelerde neye alışkınsanız o stratejiyi kullanın. Yeni bir strateji denemeyin. Kodlama yaparken etrafınızdakilerin duyamayacağı bir şekilde; iç sesinizle kodlayın.

12- En kritik zamanlarda doğru düşün.
Her sınavda aslında; iki yönlü sınav olmaktasınız. Birincisi; bilgi ve bilgiyi kullanma gücünüz.
İkincisi; psikolojik gücünüz.
Her ikisindeki ustalığınız, performansınızı belirler.
Bütün bunlara önceden zihinsel ve duygusal olarak hazırlıklı olmak; o sorularla savaşmamak; o tür sorular geldiğinde ne yapacağını önceden bilmek; kontrolü elinizde tutmanızı sağlar.
Böyle sorular geldiğinde ya da birkaç soru ardı sıra yapamadığınızda; arkanıza yaslanın, derin nefes alın, suyunuzdan için.
Ve o anda iki seçeneğiniz olduğunu hatırlayın.
Ya duygusal davranıp pes etmek; ki zaten o soruların amacı bu, ya da mantıklı olup gücünüzün sonuna kadar dayanıp sanki yeni başlıyormuş gibi devam etmek.
Bu nedenle her bir soruya ayrı ayrı konsantre olun önerimiz çok önemlidir. Yeni bir soru yeni bir başlangıç. Ve bir soru sadece bir sorudur. O kadar değeri vardır. Yaptığınız ve daha yapabileceğiniz çok soru var. Doğru yere bakın.

Dün 180 tarih çözdüm, sonra uykum gelmedi sabah namazına kadar aöf çıkmış soru + 80 coğrafya bölgeler çözdüm. Namazı kılıp yattım.
Birazdan tekrar başlarım. Kalan coğrafya sorularımı çözeceğim. 60 soru + 10 deneme var ( 180 soru)
İnşallah geceden namaza kadar yine birşeyler yaparım. Allahıma çok şükür tekrar kavuştum namazlarıma. Sağlıkda önemli ne yapalım atlattık hamd olsun :)

Sevgi meleği çok iyi çalışmışsın tebrik ederim ben geceleri dayanamıyorum uykum geliyor erken yatıyorum hep. Ama sabah da erken kalkıyorum tabi :))))
Ama gece insan gerçekten daha iyi motive oluyor uykusu olmayınca. Ben birde akşam ışığı açınca daha iyi çalışıyorum tuhaf bir şey ama gündüz aydınlıkta o kadar iyi konsantre olamıyorum ama hava kararıp ışığı açınca konsantrasyon bende tavan yapıyor.
Geçmiş olsun iyileşmene sevindim. Bende arada uyuyakaldığım oluyor ama sabah namazına kalkıp yatmıyorum. O zaman da çok verimli çalışıyorsun. Bir de bazen tembellik çöküyor hani hava karanlık oluyor ya namaz kılıp geri yatsam mı diye düşünüyorum hep. Ama buz gibi suyla abdest alınca uyku kalmıyor adamda yatsam da uyuyamıyorum. O zaman sabah 5te başlııyorum çalışmaya öğlene kadar baya bi çalışmış oluyorsun. Bazen 24 saat kısa gibi geliyor hiç bir şey yetişmiyor sanki ama aslında çok çok uzun. Erken kalkınca bunu daha iyi farkediyorum.

Hayırlı günler kızlar..
Sevgicim namazı ben binayı tutan ama hiç bir depreme karşıda yıkılmadan sarsmadan ayakta tutan kirişlere benzetiyorum.Derler ki namaz kılan insan sarsılır ama düşmez!.Çok doğru bi söz ben hayatımda namazdan soraki değişikliklerle bunu çok iyi anladım hiç bir problem seni yıkamıyo.Allah devamını getirsin inşallah.Allah kabul etsin.
Ben bugün coğrafyaya geçemicem sanırım.Yediiklimin türkçe soru bankasını bitirmeyi düşünüyorum Allah izin verirse.Az kaldı zaten.Eğer biterse türkçe konularım bitmiş oluyo.Ve tarihin son konusunu da bitirmek istiyorum coğrafyaya geçebilmek için.Yetişirmi bilmiyorum.Günler yaklaştıkça hafif panik havası esiyo bende :)Allah yardımcımız olsun.

Namaz ruhun gıdası kızlar, devam edelim böyle.
Denemem aslında o saate kadar ayakta kalmıyorum pekde uykum gelmedi. Kılıp uyudum biraz uyandım. Ama azcık uykum var yatmam artık :)
Hadi ders çalışalım :KK1:

Duru tarihi bitirdin mi kuzum sen coğrafyaya geçeceğim demişsin?
Namaz konusunda dediklerine katılıyorum. İnsan derdin de, devanında nereden geldiğini bildiği sürece yıkılmıyor. İbadetine daha sıkı sarılıyor. Önceden hep kılardım. Sonra okul bitti eve geldim hasta oldum ameliyattı derken zaman geçti. Ama inşallah devam edeceğim böyle. En iyiside eğilip kalkarken hiçbişey hissetmedim ya iyileştiğime daha bir şükrettim :))

Namazla ilgili anlatmışsınız bende paylaşmak istiyorum izlediğim yöntemi sizle :)
Mesela sabah namazına kalkıyorum Allah ın izniyle.Sonra uykum açılıyo ve o kerahat vakti geçene kadar soru çözüyorum sorular mahmurluk yapınca tekrar yatıyorum.İster istemez uykum geliyo.Hem böylelikle Peygamber efendimiz (sav) in söylediği gibi uyuyunca unutkanlık yapan o saatlerde uyanık kalmış oluyorum. Sizede tavsiye ederim. Hem o saatte rızk dağıtıldığı için uyanık kalmak çok güzel.Hemde kerahatin yaptığı unutkanlığı engellemiş olursunuz.:KK31:

Son düzenleme:
Duru tarihi bitirdin mi kuzum sen coğrafyaya geçeceğim demişsin?
Namaz konusunda dediklerine katılıyorum. İnsan derdin de, devanında nereden geldiğini bildiği sürece yıkılmıyor. İbadetine daha sıkı sarılıyor. Önceden hep kılardım. Sonra okul bitti eve geldim hasta oldum ameliyattı derken zaman geçti. Ama inşallah devam edeceğim böyle. En iyiside eğilip kalkarken hiçbişey hissetmedim ya iyileştiğime daha bir şükrettim :))

Kuzum benim yaa ne güzel demişsin :KK19: Namaz zaten en büyük huzur kaynağı. Bi kez bile Allah tan yardım istediğimde karşılıksız kaldığını görmedim şükürler olsun elhamdülillah.
Evet cnm tarihi bugün bitiriyorum Allah izin verirse.Belki coğrafyaya da şöyle bi bakarım ama emin değilim yarın mı başlasam bugün mü.

Kuzum benim yaa ne güzel demişsin :KK19: Namaz zaten en büyük huzur kaynağı. Bi kez bile Allah tan yardım istediğimde karşılıksız kaldığını görmedim şükürler olsun elhamdülillah.
Evet cnm tarihi bugün bitiriyorum Allah izin verirse.Belki coğrafyaya da şöyle bi bakarım ama emin değilim yarın mı başlasam bugün mü.

Hadi gözün aydın canım maşallah bitirmişsin bile. İstersen bugün şöyle bir tekrar yap soru çöz. Yarında kafan rahat coğrafyaya başla.
İstemesini bilince hiç bir dua geri çevrilmez duru, yeter ki doğru yerden isteyelim :)

Hadi gözün aydın canım maşallah bitirmişsin bile. İstersen bugün şöyle bir tekrar yap soru çöz. Yarında kafan rahat coğrafyaya başla.
İstemesini bilince hiç bir dua geri çevrilmez duru, yeter ki doğru yerden isteyelim :)

Çok şükür cnm.Evet öyle yapabilirim ama aklımda coğrafya var nedense.7 gün sonra filan bir ay olcak tarihe başlayalı.Şimdi türkçe çalışıyorum yazım kurallarını.
Dualarda da hayırları istemek dileğiyle..Hakkımızda hayırlısı olsun.

X