2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

Turk islam devletlerinde, Islamiyet oncesi devletlerine gore asagidakilerinden hangilerinde degisiklikler yasanmistir?
I. Veraset
II. Hukuk
III. Din

ya kafamın üstünde oturan biri var sanki ne bileyim neden oluyor böyle.bak bugün öle böyle derken hiç bir şey yapamadım.2 gündür nolyosa bana almıyor kafam uyudum belki gecer diye yok gene olmadı.zorluyorum zaten dolanıp geliyorum ders başına ıı tık yok .bilemedim ne yapacağımı umarım acilen geçer:18:

Cnm rakiplerini ve onlarin nasil calistigini dusun.
Millat 100 ve ustu netlerden bahsediyor.
Hemde Fem tg lerde.
Yanlislarindan degil, boslarindan bahsediyorlar.
Ben onlari gordukce hirslaniyorum:))

Islamiyet oncesinde veraset sistemi nasildi?
Hanedan uyelei arasinda, yani babadan ogula geciyordu dimi?
Amca ogullari vs de yonetime katilabiliyordu ama asil olan babadan ogula gecmesiydi.
Turk islam devletlerinde de aynisi devam etmistir degilmi? Yani degisik yasanmamistir.
Ama hukuk ve dinde degisiklikler yasanmistir.
Ne peki bu degisiklikler?
Islamiyet oncesinde Gok tanri inanci hakimdi, turk islmada ise Islamiyet.
Dinde degisiklik bu sekilde.
Hukukta peki? Islamiyet oncesinde hukuk kurallari, Torelerde degil mi?
Turk Islam devletlerinde ise, Orfi hukukun yanina (Tore), Seri hukukta gelmisti degil mi? Islami hukuk yani.

3 tane soru yazmak istiyorum hakan dedenin çıakbilir diye yazdırdığı soru ama şık üretemiyorum ya:KK52:
anadolunun ilk medresesi olan yağıbasan medresesi aşğ hang aittir
a.saltukoğulları
b.danişmentler
c.artuklular
d.karesioğulları

Islamiyet oncesinde veraset sistemi nasildi?
Hanedan uyelei arasinda, yani babadan ogula geciyordu dimi?
Amca ogullari vs de yonetime katilabiliyordu ama asil olan babadan ogula gecmesiydi.
Turk islam devletlerinde de aynisi devam etmistir degilmi? Yani degisik yasanmamistir.
Ama hukuk ve dinde degisiklikler yasanmistir.
Ne peki bu degisiklikler?
Islamiyet oncesinde Gok tanri inanci hakimdi, turk islmada ise Islamiyet.
Dinde degisiklik bu sekilde.
Hukukta peki? Islamiyet oncesinde hukuk kurallari, Torelerde degil mi?
Turk Islam devletlerinde ise, Orfi hukukun yanina (Tore), Seri hukukta gelmisti degil mi? Islami hukuk yani.

ama memlüklülerde veraset sistemi yoktu. hatta olmayan tek devlet:KK53: din hic aklıma gelmedi.sevdiceğim arıyr gec yazarım

Danismentlilerdi yanlis hatirlamiyorsam.
Hatta yagibasan medresesi anadoluda yapilan ilk medrese idi.

Seledeki camasirlarimi topliyim, yerine de yenilerini asayim bende.
Firsat bulursam ugrarim yine ama zor biraz.
Sdc memlukler olarak dusunme ama Turk islam devletlerinin genel ozelliklerini goz onuna al.
Istisna olarak memlukler demis olsaydi, dusundugun dogru olurdu cnm.

Seledeki camasirlarimi topliyim, yerine de yenilerini asayim bende.
Firsat bulursam ugrarim yine ama zor biraz.
Sdc memlukler olarak dusunme ama Turk islam devletlerinin genel ozelliklerini goz onuna al.
Istisna olarak memlukler demis olsaydi, dusundugun dogru olurdu cnm.
çok ayrıntıya girmişim bende:KK52: benimki askerde oyüzden çok önemli tel görüsmelerimiz öpüyorum canım seni.tşk ettim iyioldu böyle 2 soru 2 sorudur.benim anlaayarak tekrar etmem lazım bence birazda beynimi boşlatmam :) iyi akşamlar

Günaydın kızlar :)))
Bugün en az 500 soru çözmeyi hedefliyorum bana katılan olursa beklerim :))
:119::119::119:

Cumamız mübarek olsun kızlar..:KK16:
Bugün tarihin 3. konusunu bitirdim şükürler olsun.
Geriye soru çözmek kaldı.İnşallah şöyle güzelce bitiririm sorularınıda.
Denemem sana katılmak isterdim ama kısa devre yaparım 500 e ulaşmaya çalışırsam:KK1:
Bismillah diyip başlayalım hadi.
Allah zihin açıklığı versin hepimize

Tarih videosu izliyorum hoca şöyle dedi
"Malazgirt savaşı Anadolunun kapısıysa
Miryakefelon da tapusudur"
Yardımcı olur düşüncesiyle sizin de bilmenizi istedim :KK16:

slm kızlarr sınavada az kaldı benimde birlikte motive olacagm arkadaslara ihtiyacm var. konular bitti gibi ama denemelrim cok ii gelmior.gecen yıllarda cıkmıs denemeleri cozüyorm onlar cok iyi ama dersane denemelri cok kotüü moral sıfır yani sizin denemelerinz nasl gecior.

Tarih videosu izliyorum hoca şöyle dedi
"Malazgirt savaşı Anadolunun kapısıysa
Miryakefelon da tapusudur"
Yardımcı olur düşüncesiyle sizin de bilmenizi istedim :KK16:

Hatta denirki, Buyuk Selcuklunun Bizansla yaptigi ilk savasta olan Pasinler Savasi da, Anadolunun kapi deliginden baktigimiz savastir:))

slm kızlarr sınavada az kaldı benimde birlikte motive olacagm arkadaslara ihtiyacm var. konular bitti gibi ama denemelrim cok ii gelmior.gecen yıllarda cıkmıs denemeleri cozüyorm onlar cok iyi ama dersane denemelri cok kotüü moral sıfır yani sizin denemelerinz nasl gecior.

ösym daha kolay soruyo da ondan :)) dersaneler baya bi kasıyorlar sınavlarda. Ben en son ihtiyacın sınavına girdim 92 net geldi ve de ihtiyaçtaki en iyi netim buydu önceleri 75 falandı sonra 80lere çıktı en son da 92. Dersanelerin sınavında başarılı olmak istiyorsan piyasadaki kitapları çözmen yeterli. Çünkü aynı soruları derleyip toparlayıp soruyorlar. Sınava girdiğim zaman aa ben bu soruyu çözmüştüm diyorum hep şıkları falan bile aynı onlarda kitaplardan karma yapıyorlar.Zaten oturup yeni soru hazırlayan çok az adam vardır. Hatta hatalı sorular bile oluyor tarihte falan.

ösym daha kolay soruyo da ondan :)) dersaneler baya bi kasıyorlar sınavlarda. Ben en son ihtiyacın sınavına girdim 92 net geldi ve de ihtiyaçtaki en iyi netim buydu önceleri 75 falandı sonra 80lere çıktı en son da 92. Dersanelerin sınavında başarılı olmak istiyorsan piyasadaki kitapları çözmen yeterli. Çünkü aynı soruları derleyip toparlayıp soruyorlar. Sınava girdiğim zaman aa ben bu soruyu çözmüştüm diyorum hep şıkları falan bile aynı onlarda kitaplardan karma yapıyorlar.Zaten oturup yeni soru hazırlayan çok az adam vardır. Hatta hatalı sorular bile oluyor tarihte falan.

cok moral bozuyor sınavlar yoksa baska bişey değil. sınav formatına en uygugn yayın hangisi sence .ihtiyacın 15 li setini cozdüm bide yediiklim dersanesine gidiyrm onn denemelerine giriyorm.baska yayın alıp evde cozmek istiyorm . İhtiyacı kesinlikle kimseye tavsiye etmiorumm

Maşallah ne güzel konuların bitmiş inşallah bizde görürüz o günleri hayırlısıyla :KK16:

Hatta denirki, Buyuk Selcuklunun Bizansla yaptigi ilk savasta olan Pasinler Savasi da, Anadolunun kapi deliginden baktigimiz savastir:))

İşte bu bilgi çok iyi oldu..
Günlük hayatla ilgili örneklerle bütünleştirince konu daha iyi anlaşılıyor.

X