2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

Haklısın canım 2010dada vardı oyle sorular ama sen elınden geldıgınde 2,3 degısık kaynaktan calısıyosan ve sınavda farklı soru cıkıyosa ya dıger sıkları elıyceksın ya da yapacak bısey yok cunku dedıgım gıbı cok genıs herseyı sorabılırler. Dedıgın gıbı onceden cıkan sorulara göre pıyasadakı kıtapların ıcerıgı degısıyor.

Tarıhı son aya bırakmak degım benım dedıgım. Mesela cok yogun calısıp son 2 ay sadece karısık soru cozup konu tekrarı yapmamak da bır hata. Ben onda bahsedıyorum. Son ay da tekrar yapmak lazım özellıkle mıllı mucadele ve ataturk sonrası dönem. Senın de benım gıbı telemın kotuymus tarıhten. Iste ben de gecen sene bır konuyu uzun sure calıstım hatta tekrar yapmadım konuları bol soru çözdüm ama. son ay da gene tekrar yaptım. Ben unutuyorum cunku. Anayasayı da bu sekılde calısıcam yanı 3 ay konuları bıtırıp son ay ezber yapıcam.

Son ay calısanlar zaten nerden cok soru cıktıgını bılıyorlar. Dedıgım gıbı ataturk donemı ve ataturk sonrasından cok soru cıkıyor. Bunu 2,3 kez okuyanlar yapıyor ıste. Bızım onlardan farklı olarak bılgı gerektıren soruları yapmamız lazım. Ayrıca cok soru çözdugumuz ıcın gk'ü hızlı çözmuş olucaz.Sana örnek vereyım benım en az 5 tanıdıgım kısı sadece özet kıtaptan calısarak tarıhten 20 ustu yaptı. Zaten bu yuzden calısmayanlar bıle gk'u yapınca puanlar dusuk geldı 2010da. Insallah bu sene seçici olur sorular

TEkrar konusunda sana katılıyorum. Zaten tekrar soru çözülerek yapılmaz ki. Aslında soru çözmek bir tekrardır ama bildiğini tekrar edersin soruyla, bilmiyorsan soruyla tekrar olmaz asla. Eğer konuyu unuttuysan ya da unuttuğun yerler varsa az da olsa soru çözerek yine tekrar olmaz. Ben bir konuyu çalıştıktan sonra iki hafta içinde o konuyu tekrar ediyorum 10-15 dk sonra da iki test çözüyorum üzerine. Öyle yapınca daha kalıcı oluyor. Eğer arayı uzatırsam tüm konuyu sıfırdan çalışmış gibi oluyorum onu farkettim ki öyle çok kötü oluyor insanın morali de bozuluyor emekleri boşa gitmiş oluyor çünkü.

Evet orası kesın calısıp da yapamadım demek bahane. ıste en guzel ornek benım cografyayı vasat anayasayı hıc calısmadım 81 aldım yani. Ama soyle de bır gercek var matematık cok ıyıysek kı genede benım rakıplerımde cok ıyı, sozelı 2 ay calıstıklarında ıyı puan cıkarıyorlar. O yuzden secıcı olan vatandaslıgı felan da ıyı yapmak lazım.

Benim gözlemlediğim de o genelde matematik temeli olanlar 2 ayda sözeli hallediyor. Ama matematik temeli olmayanlar biraz umutsuz olduklarından matematiğe ön yargı ile bakıp ben yapamam öğrenemem dedikleri için pek vakit ayırmıyorlar matematiğe. Doğal olarak sayısalcılar sözelcileri geçiyor. Ki matematik temeli yoksa cidden matematik de baya vakit alır, En çok konusu olan ders matematik oturması içinde cidden çok soru çözmek gerek ondan da. Bence KPSS de en mantıklı yöntem tüm derslere adam akıllı çalışmak hiç birini ayırt etmeden çünkü herkes her dersi yapıyor artık.

aynen cnm son aylara bırakanlar nasıl yetiştiriyor anlamıyorum...konu çok ezber çook :KK43:

coğrafya tarih vatandaşlık gerçekten zorluyo..

tarihimin bitmesine 1 konu kaldı..ama çok zorlandım yani ki ben de sözelciyim...

cephelerden 685 soru çözdüm 3 günde ama hala yanlışım çikiyor ay delircem :KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37:

valla elkocum tebrik ederim tarihi tüm kaynaklardan tarayarak bitirdin dimi sen :) Arada olur yanlışlar çünkü yorum soruları ya da farklı bilgi isteyen soru tipleri sürekli çıkıyor insanın karşısına benimde başıma geliyor bazen özellikle yargıyı çözerken oluyor bu :KK1: Birde pegemin yorum soruları zor oluyor, yargınında bilgi soruları zor oluyor onu farkettim bugün. Bu arada o son bir konu da bitince kaç kaynak bitirmiş olacaksın tarihten merak ettim ??

Son düzenleme:
TEkrar konusunda sana katılıyorum. Zaten tekrar soru çözülerek yapılmaz ki. Aslında soru çözmek bir tekrardır ama bildiğini tekrar edersin soruyla, bilmiyorsan soruyla tekrar olmaz asla. Eğer konuyu unuttuysan ya da unuttuğun yerler varsa az da olsa soru çözerek yine tekrar olmaz. Ben bir konuyu çalıştıktan sonra iki hafta içinde o konuyu tekrar ediyorum 10-15 dk sonra da iki test çözüyorum üzerine. Öyle yapınca daha kalıcı oluyor. Eğer arayı uzatırsam tüm konuyu sıfırdan çalışmış gibi oluyorum onu farkettim ki öyle çok kötü oluyor insanın morali de bozuluyor emekleri boşa gitmiş oluyor çünkü.

Benim gözlemlediğim de o genelde matematik temeli olanlar 2 ayda sözeli hallediyor. Ama matematik temeli olmayanlar biraz umutsuz olduklarından matematiğe ön yargı ile bakıp ben yapamam öğrenemem dedikleri için pek vakit ayırmıyorlar matematiğe. Doğal olarak sayısalcılar sözelcileri geçiyor. Ki matematik temeli yoksa cidden matematik de baya vakit alır, En çok konusu olan ders matematik oturması içinde cidden çok soru çözmek gerek ondan da. Bence KPSS de en mantıklı yöntem tüm derslere adam akıllı çalışmak hiç birini ayırt etmeden çünkü herkes her dersi yapıyor artık.

Matematık yapamayanlarda genelde sözel bölüm mezunları. Bızım dersanede de var hıc mat kımını ellmeyen. Yanı aslında bıraz baksa 3,5 soru yapacak ama korkuyor.Ben matematıkten 25,26yı gecemıyorum ama rakıplerım 29,30 yapıyor. Umarım kapatabılırım arayı. Ben en cok vatandaslıkta zorlanıyorum hemen unutuyorum çünkü. Iste sımdı yavas yavas calısıp vatandaslıgı sınava az zaman kala da ezber kısımları oturturum dıye dusunuyorum . Bindik bi alamete bakalım ne olcak

Matematık yapamayanlarda genelde sözel bölüm mezunları. Bızım dersanede de var hıc mat kımını ellmeyen. Yanı aslında bıraz baksa 3,5 soru yapacak ama korkuyor.Ben matematıkten 25,26yı gecemıyorum ama rakıplerım 29,30 yapıyor. Umarım kapatabılırım arayı. Ben en cok vatandaslıkta zorlanıyorum hemen unutuyorum çünkü. Iste sımdı yavas yavas calısıp vatandaslıgı sınava az zaman kala da ezber kısımları oturturum dıye dusunuyorum . Bindik bi alamete bakalım ne olcak

Aslında anayasa sözel derslerden en kolayı hiç yorum yok hep bilgi sorusu adam akıllı çalışıp bol test çözünce oluyor. Ben de korkuyordum o dersten ilk 4 konuyu çalışmıştım hala unutmadım çok soru çözdüm. Sınavlarda o kısımları yapabiliyorum artık :) Hatta çalıştıkça öğrenince zevkli bile gelmeye başladı bana yani. Matematikte bende iyiyimdir. 29-30 yapıyorum son giridğim iki sınavda da 30 geldi. Bildiğim halde çalışıyorum ara ara zor sorular çözmeye çalışıyorum. Matematikte beyaz kalem, yedi iklim, ve yargıyı tavsiye ederim arada kazık soruları çıkıyor onlarn çok faydasını gördüm ben.

Kızlar bir soru size

İstanbulun fethınden sonra hangısı osmanlıyı olumsuz etkılemıstır dıyor

Şıklar arasındakı "Avrupadakı feodalıtenın yıkılması dıyor" Yorum yapabılırmısınız osmanlıyı nasıl etkılemıstır feodalıtenın yıkılması

Aslında anayasa sözel derslerden en kolayı hiç yorum yok hep bilgi sorusu adam akıllı çalışıp bol test çözünce oluyor. Ben de korkuyordum o dersten ilk 4 konuyu çalışmıştım hala unutmadım çok soru çözdüm. Sınavlarda o kısımları yapabiliyorum artık :) Hatta çalıştıkça öğrenince zevkli bile gelmeye başladı bana yani. Matematikte bende iyiyimdir. 29-30 yapıyorum son giridğim iki sınavda da 30 geldi. Bildiğim halde çalışıyorum ara ara zor sorular çözmeye çalışıyorum. Matematikte beyaz kalem, yedi iklim, ve yargıyı tavsiye ederim arada kazık soruları çıkıyor onlarn çok faydasını gördüm ben.

Canım ben daha 1 aydır calısıyorum kpssye. 3ocakta baslamıstı dersane ama ben cok yogun calısıyordum gece gunduz. Sadece verılen testlerı cozebılıyordum. Iste 1 aydır tek dersten degılde ders ders ılerlıyorum ben. Anayasa ıcın benden ıhtıyacın konu anlatımlı seti var ordan bakıyorum. Mesela gecen yasama konusunu bir gunde calıstım sabahtan aksama kadar yaza yaza. Sonra soruları çözerken yenı çalışmıs olmama ragmen bazılarını hatırlıyamadım. Cok korkuyorum ama yapmak zorundayım bu dersi

Mat temelın ıyı demekkı canım 30 cıkarıyosan. Biz işte carpanlara ayırmayı yenı bıtırdık. Bol soru çözuyorum farklı kaynaklardan. Bizim dersanenın verdıgı çözumlu test kıtabı var cok zorlayıcı sorular var onları once kendım bakmadan yapmaya calısıyorum felan. Mat ıcın 30 yapamam sanırım ama 27-28 ıcın calısıcam canım. Hazırandakı atamalarda hala atanma umudum var ama ben gene de atanamıycakmısım gıbı calısıcam. 4 ay az gıbı gözukuyo ama yetıstırırım yaparım dıye düşünüyorum.

Kızlar bir soru size

İstanbulun fethınden sonra hangısı osmanlıyı olumsuz etkılemıstır dıyor

Şıklar arasındakı "Avrupadakı feodalıtenın yıkılması dıyor" Yorum yapabılırmısınız osmanlıyı nasıl etkılemıstır feodalıtenın yıkılması

Feodalite yıkılınca mutlak krallıklar kuruldu ama bunla osmanlı arasında bi bağlantı kuramadım. Ama .istanbulun fethi sonrası olumsuz olan iki şey biliyorum o da birincisi bizans yıkılınca bazı bilim adamları falan avrupaya gidip rönesansı başlattı.
ikincisi de ticaret yolları osmanlının eline geçince avrupalılar osmanlı topraklarını kullanmadan ipek yoluna ulaşma gayretleri içersindeyken yanlışlıkla Amerika kıtasını buldular yani coğrafi keşifler gerçekleşti bu da osmanlıyı olumsuz etkiledi.
Acaba mutlak krallıkların rönesansla bi bağlantısı olabilir mi ki??

Feodalite yıkılınca mutlak krallıklar kuruldu ama bunla osmanlı arasında bi bağlantı kuramadım. Ama .istanbulun fethi sonrası olumsuz olan iki şey biliyorum o da birincisi bizans yıkılınca bazı bilim adamları falan avrupaya gidip rönesansı başlattı.
ikincisi de ticaret yolları osmanlının eline geçince avrupalılar osmanlı topraklarını kullanmadan ipek yoluna ulaşma gayretleri içersindeyken yanlışlıkla Amerika kıtasını buldular yani coğrafi keşifler gerçekleşti bu da osmanlıyı olumsuz etkiledi.

Canım soru aynen soyle İrem yayınları

Istanbulun fethının yukarıdakı sonuclarından hangılerının Osmanlıyı olumsuz yönde etkıledıgı savunulamaz

I- Avrupada feodalıtenın yıkılması
II-Cografı kesıfler
ııı- Osmanlı toprak butunlugunun saglanması

Sadece III demıs yanı Ide olumsuz etkıluyor demıs

Feodalıte yıkılınca avrupada bılımsel teknık gelısmeler oldu ve Osmanlı bunu takıp edemedı acaba bundan mı?

Örnek vereyim mesela ilhanlılarla ilgili bir soru vardı geçen sonra Fatihin hocası kimdr diye akşemsettin i sormuşlardı ve benim elimde eski kaynaklar mevcut bunların hiç biri yoktu o kitaplarda şimdiki 2012 baskılarına bak hepsinde yazıyor bunlar.2010 senesinde de bir iki zor soru vardır şimdi tam hatırlamıyorum ama. SAdece tarihte bu böyle değil anyasada da aynı bi kavramı ilk kez soruyorlar ki anayasa daha da geniş tarihten. Ne zaman bir kavram sınavda sorulsa yine bir sonraki sene tüm ders kitaplarına döşüyorlar ama o sene sinava girenler için pek de bir anlamı olmuyor tabi. Gerçekten de tarihte çok konu var çalışıyorum çalışınca aslında çok basitmiş bir iki konuymuş gibi geliyor öğrenince ama öyle değil.
Son bir ay çalışanlar nasıl yapıyorlar sözeli onu da tam anlamıyorum çünkü benim gerçekten çok vaktimi alıyor belki temelleri vardır bilmiyorum. Ben çalışmaya ilk başladığımda tarihten sıfırdım hiç bir şey bilmiyordum şimdi çalıştığm yerleri biliyorum sadece ama daha çalışacak konularım da var. VE gördüğüm üzere ben son bir aya bıraksam kesinlikle yetişmez konular yani. Çünkü oturması için çok soru çözmem gerekiyor cidden.

Korkmaya başliyim mi tarih için:44:

Canım maşallah sana ya..
Çok özendim şimdi sanaa :KK6:
Ben şimdi mat. çalışıyorum bilemediğim soruları biriktirip konum bitince buraya yazsam bana yardımcı olur musun..
Bide ben yediiklimin matematiğini çok severek çözüyorum
Pegemde güzel..
Bide vatandaşlığı sevmenin sırlarını anlatsana nasıl oldu bu :44:

Canım ben daha 1 aydır calısıyorum kpssye. 3ocakta baslamıstı dersane ama ben cok yogun calısıyordum gece gunduz. Sadece verılen testlerı cozebılıyordum. Iste 1 aydır tek dersten degılde ders ders ılerlıyorum ben. Anayasa ıcın benden ıhtıyacın konu anlatımlı seti var ordan bakıyorum. Mesela gecen yasama konusunu bir gunde calıstım sabahtan aksama kadar yaza yaza. Sonra soruları çözerken yenı çalışmıs olmama ragmen bazılarını hatırlıyamadım. Cok korkuyorum ama yapmak zorundayım bu dersi

Mat temelın ıyı demekkı canım 30 cıkarıyosan. Biz işte carpanlara ayırmayı yenı bıtırdık. Bol soru çözuyorum farklı kaynaklardan. Bizim dersanenın verdıgı çözumlu test kıtabı var cok zorlayıcı sorular var onları once kendım bakmadan yapmaya calısıyorum felan. Mat ıcın 30 yapamam sanırım ama 27-28 ıcın calısıcam canım. Hazırandakı atamalarda hala atanma umudum var ama ben gene de atanamıycakmısım gıbı calısıcam. 4 ay az gıbı gözukuyo ama yetıstırırım yaparım dıye düşünüyorum.

Canım sen matematik mezunu musun

valla elkocum tebrik ederim tarihi tüm kaynaklardan tarayarak bitirdin dimi sen :) Arada olur yanlışlar çünkü yorum soruları ya da farklı bilgi isteyen soru tipleri sürekli çıkıyor insanın karşısına benimde başıma geliyor bazen özellikle yargıyı çözerken oluyor bu :KK1: Birde pegemin yorum soruları zor oluyor, yargınında bilgi soruları zor oluyor onu farkettim bugün. Bu arada o son bir konu da bitince kaç kaynak bitirmiş olacaksın tarihten merak ettim ??

cnm eğer son konumuda bitirrisem tarihten...

irem: 2250
data:1620
arge:1850
molekül:1850
karacan:1500

toplam :9070 soru çözmüş olucam... bunda deneme sınavları da var onları son konum bittikten sonra çözücem cnm.. yani 2 haftaya tarih tamamdır...

ama taramadığım sonraya sakladığım tarihle ilgili ;

yargı
yeniçağ
ihtiyaç
sınav var bunlarda da 1000er soru var ortalama...en sona saklıyorum tüm konular dersler bitince çözücem...

işte otalama yeni aldıklarımla 45000 e yakın sorum var inş..yetişir...
vatandaşlıktan fazla soru bankam yok alıcam artık en son...
bir de kıslar size de oluyor mu türkçenin paragraf sorularında çok sıkılıyorum 30 soruyu 1 saatt de çözemedim...
oğlanda rahat bırakmıyor.. :KK43:((

elkocum aynen canım paragraf sorularımda çok sıkılıyorum anlamıyorum uzun sürüyor iki test birbuçuk saat hele çocuk birşeyler sorar durursa yandım. ne vardı ki bekarken çocuk yokken çalışsaydım şu sınava neyime güvenmişim sanki. yedi yanlışım varsa altısı paragraf oluyor denemede. dikkat dağınıklığı var galiba bende.

elkocum aynen canım paragraf sorularımda çok sıkılıyorum anlamıyorum uzun sürüyor iki test birbuçuk saat hele çocuk birşeyler sorar durursa yandım. ne vardı ki bekarken çocuk yokken çalışsaydım şu sınava neyime güvenmişim sanki. yedi yanlışım varsa altısı paragraf oluyor denemede. dikkat dağınıklığı var galiba bende.

Canım bu sorun kıtap okumayan herkeste var. Bende de var. Mecburen bol paragraf sorusu çözücez. Hergun 1 test çözseniz yeter demişti dersane hocamız. Az önce 179 tane cümleden anlam sorusu vermıslerdı onları çözdüm başım dumanlandı türkçeden

cnm eğer son konumuda bitirrisem tarihten...

irem: 2250
data:1620
arge:1850
molekül:1850
karacan:1500

toplam :9070 soru çözmüş olucam... bunda deneme sınavları da var onları son konum bittikten sonra çözücem cnm.. yani 2 haftaya tarih tamamdır...

ama taramadığım sonraya sakladığım tarihle ilgili ;

yargı
yeniçağ
ihtiyaç
sınav var bunlarda da 1000er soru var ortalama...en sona saklıyorum tüm konular dersler bitince çözücem...

işte otalama yeni aldıklarımla 45000 e yakın sorum var inş..yetişir...
vatandaşlıktan fazla soru bankam yok alıcam artık en son...
bir de kıslar size de oluyor mu türkçenin paragraf sorularında çok sıkılıyorum 30 soruyu 1 saatt de çözemedim...
oğlanda rahat bırakmıyor.. :KK43:((

Maşallah oğlunuz var ona rağmen bu kadar çalıştınız öylemi. Tarihten full yaparsınız kesin ben inanıyorum. Yani hepınız yapalım tabi ama çalışan kazanır bu sınavda.

Canım bu sorun kıtap okumayan herkeste var. Bende de var. Mecburen bol paragraf sorusu çözücez. Hergun 1 test çözseniz yeter demişti dersane hocamız. Az önce 179 tane cümleden anlam sorusu vermıslerdı onları çözdüm başım dumanlandı türkçeden
ben de aynen senin gibi düşünüyorum çünkü önceden çok kitap okurdum paragrafları da hemen yapardım ama şimdi birşey okuyacak olsam ders ya da çocuk hemen birşey soruyor benim dikkatimi dağıtıyor bugünlerinizin kıymetini bilin.

:KK34:

onamak:

bir işi doğru ve uygun bulmak, tasvip etmek

arkadaşlar sözcük anlamı da çok önemli arada buraya yazsak göz aşinalığı olur iyi olur

X