2011 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

mrb arkadaşlar bende haziran ayında doğum yaptım oğlum beş aylık üç gündür kakasını yapmıyor. huysuzluğu yok ama bu kadar süre yapmaması normal mi sizce ?

canım normal dıye bılıyorum artık eskısi kadar sık sık yapmıyorlar benımkıde oyle ama en fazla 2. gun durur aksamına yapar aklına takılyosa bır dr basvur derım ..

Bu tecrübemden, doktor ve hemşirelerden, diğer annelerden ve internette okuduklarımdan öğrendiklerim:

◦Anne sütü ile beslenen bazı bebeklerde böyle seyrek kaka yapma durumları normalmiş.
◦Bu duruma doktorlar “kabızlık” demiyorlar. Kabızlık pediatri literatüründe sert top top olan kaka durumlarına deniyormuş. Kaka sulu diş macunu kıvamında hardal renginde ise ve ingilizce de “seedy” denilen şekilde küçük susamsı parçacıklar varsa normal demekmiş.
◦Seyrek kaka yapma durumu bu bebeklerin (benim anladığım kadarı ile) anne sütünü çok verimli bir şekilde kullanmasından veya bağırsaklarının henüz gelişmekte olmasından kaynaklanabiliyormuş.
◦Süt emmede, kilo almada, huyunda suyunda bir terslik yoksa bu durum bir hastalık veya rahatsızlık belirtisi değilmiş.
◦Bu dönemdeki seyrek kaka yapma şimdiden ileride görülebilecek bağırsak tembelliğinin habercisi değilmiş.

sadece emziriyorum ek gıdalara başlamadım daha o yüzden kkasıda sıvı gibi hiç böyle yapmazdı her gün doldururdu bezini :) ama üç gündür yok bişe bilemedim

sadece emziriyorum ek gıdalara başlamadım daha o yüzden kkasıda sıvı gibi hiç böyle yapmazdı her gün doldururdu bezini :) ama üç gündür yok bişe bilemedim

canım senınle aynı durumu yaşadım 4. gün oldu oğlum kakasını yapmamıştı bayramda...acile gittik akşam..doktor fitil verdi...bide bağırsak düzenleyici şurup verdi...neyse fitili yarım koydum; ertesi gün yaptı, zeytin yağı falanda vermiştim hiç fayda etmedi o dönemde...kakasını yapmaya başladığı için şurubu hiç kullanmadım,1 hafta sonra doktor kontrolümüz vardı doktorada söyledim durumu...acildeki doktorun verdiği ilaçlarıda gösterdim, ek gıdaya başlayacağız ozaman dedi...elma suyu ver oğluna çok faydalı...her akşam ver mutlaka...yoğurt, sebze çorbası...bunlar bağırsakları çalıştırdığı için çocuk kakasını çok rahat yapar...sütümüz zaman geçtikçe yağlanır, çocuk bu yüzden kaka problemi yaşar bu dönemlerde...bu durum normal ama dediğim gibi bizim doktor hemen ek gıdaya başlattı 5. ayı dolunca. şimdi 2 günde bir yapıyor kakasını.......

mrb arkadaşlar bende haziran ayında doğum yaptım oğlum beş aylık üç gündür kakasını yapmıyor. huysuzluğu yok ama bu kadar süre yapmaması normal mi sizce ?

benim degeçen aya kadar sık yaşadığım bir sorundu ama ek gıdaya başlamadıysa kabızlık değildir sadece bağırsakları tüm besinin emilimini sağladığı için dışarı atcak bir şey bulamıyor demekki. ama insan yine de huzursuz oluyor ben resmen kaka bayramı yapıyordum. sana tavsiyem saf zeytinyağı 1 çaykaşığı verebilirsin hiç bir zararı yok ben hatta drun önerisiyle odönem her mamasına katıyordum.

[sıze=1]merhaba arkadaşlar
benide aranıza alırmısınız

bende 23 haziran 2011 annesiyim ela adında bir kızım var çalışıyorum kızıma kayınvalidem bakıyor ben size katılmak istiyorum daha çncede yazmıştım ama geliyorum kimsecikler olmuyor benim kızım 70 cm boyu 9 kilo emziriyorum akşamları yatarken milupanın tahıllı muhallebisibi veriyorum meyve püresi veriyorum çalıştığım için mecburen yani demir damlamız kabızlık yaptı veremiyorum artık drumuzla görüşüp değiştireceğim bu arada bebeğim makat gelişli olduğu için sezeryanla doğum yaptım 65 gün kanamam sürdü 2 gün sonrada regl oldum düzenli bir şekildede oluyorum bi aksilik olmazsa tabi allah hepimizin yavrularını korusun[/sıze]

Slm herkese, bende haziran annesiyim.22 haziranda bir oğlum oldu. Maşallah mutlu bir oğlum var. Kendim çalışıyorum.Oğluma kayınvalidem bakıyor. Konu kaka oluna balıklama daldım. Sayfayı takip ediyordum zaten2 gün aynı problem bizdede oldu. Ama panik yapmadım. Çünkü ek gıdalara geçtik artık. 4 aylıkken günde 6 kez yapmıştı sıvı olarak. O zaman çok panik yaptım. Afedersiniz kakalı bezini alıp doktorumuza gittik.Allahtan aile dostumuzda her seferinde kapısını çalabiliyorum. (Tabi oğluma kayınvalidem bakıyor ben çalıştığım için o ayrı panik ben ayrı panik gittik) dedemiz dahil Ailecek ordaydık. Doktorumuz güldü hatta. Herşey normal dedi. İshal falan değil dedi. Dediki çocuk günde 6 kerede yapar kakasını ,1 kerede yapar , 6 gün hiç yapmayabilirde. Panik yapacak birşey yok dedi. Yani arkadaşlar kakanın hayatımızda bu kadar yer alacağı hiç aklıma gelmizdi.
Oğlum sabahları düzenli olarak yumurta sarısını yiyor. Organik domes rendesinin içine suda beklettiğim küçük keçi peynirini koyup eziyorum. yanında su ona güzel bir tepsi hazırlıyorum. Tepsi görünce zeten çok mutlu oluyr. Bunların hepsi aynı anda vermiyorum. önce yumurtası bitiriyor. su veriyorum ağzını temizlesin diğer vereeğim dometesin tadını alsın diye. sonra biraz oynuyoruz camdan bakıyoruz sonra domes peynir karışımını yediriyorum. onuda çok güzel yiyor. Kayınvalidemde benim gibi yapıyor. Allah var çok güzel bakıyor oğluma. ben işteyken 50 gr mama yiyor. bazen 20 gr yiyor. uykuda yiyor onuda. 11 de süt iznime gidiyorum. O zaman emziriyorum. 1 de işe gitmeden öncede emziriyorum. ve süt bırakıyorum. uyandığında kayınvalidem benim sütümle cicibebe yapıp veriyor. Uyursa bazen uykuda mama isteyebiliyor. onuda çok yemiyor zaten. 4 gibi işten gelince emziriyorum. Meyve yediriyorum.meyvenin içine önceden pekmek koyuyordum. şimdi koymuyorum. akşamları sık emziriyorum. Akşam tarhana çorbası, yada o gün ona uygun olan bir çorba varsa onu veriyorum. akşam 9 gibi muhallebi yapıyorum. 1 kaşık pirinç unu, 1 kaşık mama, 1 kaşık irmik den yapıyorum. biraz soğuyunca daha önce sıcak suda ısladığım incirin için bıçakla sıyırıp içine koyuyorum.Cevizi eziyorum. onuda atıyorum. içine biraz pekmez koyup tatlandırıyorum. Gerçekten çok güzel oluyor. Onu yerken çok mutlu oluyor. Sonra biraz oynuyoruz. Bu arada artık desteksiz oturmaya başladı oğlum.

yaptı sonunda kakasını bişe vermeye gerek kalmadan çok şükür :) bizim doktorumuzda altıncı ayı dolmadan başlama dedi ek gıdalara.sütüm yetiyomuş su bile vermiyorum dediğiniz gibi bağırsaklar bütün sütün emilimini yapıyo demekki bişe kalmıyo atıcak ama insan huzursuz oluyo yinede

valla bende bilmezdim bu kadar yer alıcanı kakanın ama o yaptı ben rahatladım valla ne zormuş :) yok sıvıydı yok katı yok rengi değişik bütün meselemiz bu oldu artık :)

selam kızlar nasılsınız? biz de 5 ayı bitirdik maşallah. yavaş yavaş tattırmaya başladım yeni şeyler. eğer kilo alımı normal ise öğün alternatifi olarak değil de tattırmak amaçlı ek gıda verilmesi gerektiğini düşünüyorum. şimdilik arı mama başladım akşamları. yavrum nasıl yemesi gerektiğini bile bilmiyor. azıcık tadına bakmış oluyor işte. bi de ypurt veriyorum birkaç tatlı kaşığı. henüz meyve veya çorba vermedim. onları da yavaş yavaş tattıracağım. tam geçiş 6 ayı doldurduktan sonra inşallah...

Ek gıdaya geçen anneler bebeklerinize ne veriyorsunuz?Tarife ihtiyacım var..Birde yoğurdu ne sütü ile yapıyorsunuz?devam sütüyle yoğurt yapmayı beceren varmı?

arkadaslar moralim cok bozuk yaa bende haziran annesiyim 10 haziranda bebeğim 7 aylık dünyaya geldi gecen ay tartıldık 5800 cıktı bebeğim ondan sonra hastaneye gitmiştik 2 hafta önce yüzündeki kıarıklık nedeniyle gittiğimizde orada tartıldı elbiselerini falan hep cıkarttılar 7 kilo geldi her ay düzenli kilo alıyor zaten masallah ama dün asısına gittiğimizde saglık ocagında tartldı tam 6 kilo geldi moralim bozuldu bizim tartımız doğru falan dediler bende zayıfladımı die düşündüm ama saglık ocagının tRtısına göre bebegim 1 ayda 200 grammı almıs bu ay ek gıdlarada gectik offf sizce durum nasıldır

merhaba arkadaşlar bende 2 gün önce regl oldum benim kızda zayıf ya ek gıda vermiyorum daha 7haziranda doğmuştu daha yeni 7 kilo oldu yani doyuyor ağlamıyor ama zayıf tabi biraz moralimiz bozuluyor herkez zayıf diyor ek gıdaya başlarken neler versem acaba devam mamalarından alsam akşamları versem mi siz neler veriyorsunuz

tarhana için erken değil mi ben 7.ay diye duymuştum?
canım ben çok ayırdetmek istemiyorum... bazı ağır şeyleri vermem tabiki, ama yaptığım çorbalardan hep vermeye çalışıyorum... yemeklerin suyundan falan... hazır mamadan iyidir diye düşünüyorum...

canım en iyisi yeni doğunca... bi dahakine inş öyle yaparız... 6 ayı doldurunca yapın bence... çünkü büyüdükçe acıyı daha çok anlıyolar..ve hareketlenince kollaması zor oluyomuş... biz yeni doldurduk 6.ayı.. bizimkinin pipisinde darlık var... iltihap olmasından korktuğum için acele ediyorum... bi de 2 yaşından 6 yaşına kadar olan sürede yaptırmak iyi değillmiş.. çünkü cinselliğini keşfediyormuş ve vücut bütünlüğü de çok önemliymiş onlar için... hatta kakalarını yapmak atmak istemezler.. e 6 yaşından sonra da koca dana olacaklar artık, sanki geç kalınmış gibi.. ama bizimkinin zaten aciliyeti var dediğim gibi... kıyın olsun bitsin, siz de rahatlayın oğlan da rahatlasın... eninde sonunda olacak zaten... ben yaptırınca inş size anlatırım.. eşim bitane bulmuş... daha konuşmadık..ananemizi de çağırdık yardıma... gelecek yakında... iyi akşamlar kızlar

hadi inşallah kolaylıkla atlatırsınız canım. biz de 6 ay dolunca düşünüyoruz. nereye yaptırmayı düşünüyorsun??
bi de ben en çok acı çekecek diye korkuyorum, operasyon olurken ve sonrasında da.... ondan ağlamasa bile bak acıyo ağlıyo dicez
bezi değecek edecek.. ama olursa daha iyi olur. koca çocuk olunca daha zor ya. bi de okula gidecek, boş zamanı kollayacaksın, tatil zamanı yapıcaksın ediceksin, böylesi en iyisi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…