2008 Mayıs Anneleri

Ebrucum güzel arkadaşım Allah yar ve yardımcın olsun. eşini seviyor olman ve mücadeleden vazgeçmemen inşallah sana mükafat olarak geri dönecektir. Sakın umutsuzluğa kapılma canım eşinde eminim bu çabalarını farkedip allah ın izni ile gönlüne göre biri olur. Anne ve babalar çocukların aynasıdır. Eşin babasından birşey görmediği için annesi onu nasıl yetiştirdi ise öyle hayatını sürdürmeye devam ediyor bu onun suçu değil. Ama senin eşin çocuğu için bişiler yapmaya çalışıyor senin yardımlarınlada bence bunu başarabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ebrucum bu birazda senin elinde belki yorulacaksın biraz yıpranacaksın ama sen eşini düzeltebilirsin. Bazı huylar vardır tamamen bitmese bile törpülenebilir 10 birim ise 5 birime düşebilir. yeterki eşinde bunu istesin. Al karşına konuş hatalarını söyle eleştir senin neden memnun olmadığını bilsin eminim o da aynı şeyleri tekrarlamamak için çaba sarfedecektir. Belki diyeceksin çocuk değil artık koca adam bu saatten sonra düzelmez. Ama inan hiçbirşey için geç değildir. Kimse dört dörtlük değildir. Mutlu, huzurlu , sağlıklı, bebeğinizle birlikte güzel günlerinize inşallah canım arkadaşım...

Son düzenleyen: Moderatör:
Ebrucum iyi olmana sevindim...Verdigin kararin seni mutlu etmesini diliyorum .Sonucta ne zamn aistesen ayrilirsin bu senin elinde ve hic bir sey iicn gec sayilmaz ha bugun ha yarin...ama ayrildiktan sonra keske demek icin gec olacaktir....Disaridan aypilan hic bir yorum seninkine benzemez.Sen herseyi daha iyi bilirsin....Ama saadetin de dedigi gibi,aranizin iyi oldugu gunlerde yanlislarini anlatmaya calissan belki bir faydasi olur..

Kendin için en iyi kararı vericek olan kişi sensin Ebrucum bizler burada sana yazılarımızla başımızdan geçenleri anlarak ışık tutmaya çalıştık hakkınızda senin ve eşin en çokta bebeşiniz için hayırlısı nasıl olacaksa öyle olsun. dilerim ki bir ömürboyu mutlu olun geçmiş geçmişte kalsın bebeğiniz size yeni bi umut olsun

Ridacim isin tatliya baglanmasina cok sevinidim....Sabagin saat 7 de bnede esimle atismistim....Sbahin kor karanliginda eski esi aradi,bende kizdim.Kayra dis cikariyor gece agriis tuttugu iicin gece 3u geciyor yatmamiz,sabahin korunde aramasina niye bisey demiyorsunla basladik,ogluna kadar geldi.Daha once oglundan bahsetmistim....Ne anne istiyor ne baba getirip bana atiyorlar....Turkiyede geciriyordu tum yazi bu sene kimse istemedigi iicn erken dondu..2haftadirda annesi sade 2gun aldi...Esime yanina alsana diyorum ,ayyy cekemem diyor.Aksam eve gelince basimi agritiyorsun diye sinirleniyor,peki ben neyapayim dedim..Dun annesine gitti,bugun kadin al diye ariyor.benimde sabah sabah tepem atti.Bana guvenip getirdiniz turkiyeden benim cocuklarim bana yetiyor dedim.Biraz atistik...Sonra o gitti bende kk ya girdim.Ridacim senin yazini gorunce esimi aradim "hadi gel nefis bir kahvalti hazirladim,hem desenin en sevdigin tosttan yaptim "dedim...Geldi ve sulh ilan ettik.Su mubarek gunlerde onu uzmek istemiyorum ama cocuk bir canavar ve benim sinirlerim cok yiprandi 2haftada da..Esime de hak veriyorum cocugu sokaga atamaz ya.Ama annesinin bu rahatligi beni olduruyor,sanki cocuk onun degil,benim..
Kizlar bir akil verin,nasil davransam..Esim oglu konusunda hc bir elestiriye gelemiyor...Bu cocuk bende kaldigi surece onun pesinde kosamka kendi cocuklarima vakit kalmiyor.....
Her gulun bir dikeni oluyor iste.Esim ne kadar iyi olsa da,bazen oglu ve eski esi canindan bezdiriiyo insani

Kizlar ridanin actigioruc topigi silinmis neden acaba bilginiz var mi?Yukarida bir uyarui var,acaba tartisma gibi birsey mi oldu ben kacirdim.Gerci herkes cok duzgun seyler yaziyordu,herhangi bir zitlasma olacagini sanmiyorum...

Kizlar ridanin actigioruc topigi silinmis neden acaba bilginiz var mi?Yukarida bir uyarui var,acaba tartisma gibi birsey mi oldu ben kacirdim.Gerci herkes cok duzgun seyler yaziyordu,herhangi bir zitlasma olacagini sanmiyorum...

Sanırım aynı konuya benzer bi konu daha vardı ondan silinmiş

Mücadeleye devam demek...zaten öyle olmalı...sonuna kadar savaşmalı...sonrası zaten kendiliğinden geliyor...Ebrucuğum en iyi kararı yine sen verirsin..hiçbirşekilde eşini değiştiremezsin ama hareketlerine, davranışlarına artı katkıda bulunabilirsin..tabi alabildiği sürece..bol güç diliyorum sana canım...

Ebrucuğum senin bu güçlü yapina ve sabrina hayranim.....
Inş dilediğin gibi bir eş, bir baba olur..... Amiiiiiiinn........ :))))

Valla mercanciğim seninde işinde çok zor. Ben olsam heralde kadinin saçini başini yolardim anne olmayi öğrenirdi bigüzel :))) (uzaktann davulun sesi hoş geliyorya) allah sana sabir versin arkadaşim.....

mercancım canım valla yazını okuyunca ne söyleyeceğimi bilemedim. İki arada bir derede kalmışsın sen. Eşini üzmemek için bazı şeylere katlanmaya çalışıyosun peki kendini neden biraz olsun düşünmüyorsun. seninde çocukların ve sorumlulukların var. Eşinin bunu anlaması lazım. Çocuğun annesi nasıl bir kadın ya bunda vicdan yokmu çocuğunu eşya gibi ordan oraya yollayıp duruyo. Senin iyi niyetli olman çok güzel ama bu iyi niyetini böyle kullanmalarına izin verme arkadaşım. Allah peygamber sabrı versin sana.

ebrucum, son zamanlarda kötü günler geçirmiş, bunalmış ve çaresizliğe düşmüş olabilirsin..bu seni eşine karşı soğutmuş olabilir..bir süre sonra eşinin o çocuksu duruşu, gördüğün olumsuzlukları egale etmiş ve içine merhamet tohumları serpmiş..empati kurmuşsun..onun gözüyle bakmışsın hayata ve bence kendin ve ailen için en doğru kararı vermişsin..

GÜNÜN DUASI: (Ebru'nun nezdinde tüm KK kardeşliği için)
Rabbim gönlünüzün muradını versin,
Aldığınız tüm iyi niyetli kararlarınız yuvanıza Nur olsun..
Allah eşlerinizi sizin olmasını istediğiniz eşler olma yolunda ıslah etsin..
Yuvanızdan huzuru, mutluluğu, sevgi ve saygıyı eksik etmesin

AMİN

mercancım çok iyi niyetlisin. yaşadıkların gerçekten zor.çocukkaç yaşında bilmiyorum ama Allah yarcımcın olsun diyorum

canım ben de şimdi farkettim..sanırım dini ve siyasi şeylerin konuşulması yasaklandı..biz birbirimizi biliyoruz düzeyli tartışıyoruz ve zaten hepimiz güzel paylaşımlarda bulunuyoruz ama herkes öyle olmayabiliyor..sanırım bu KKya göre bir tedbir..öyle görmek lazım aksini düşünürsem prensip olarak burda olmamam lazım..

Mercancım seni çok iyi anlıyorum ve gerçekten durumunun zorluğunun farkındayım çünkü ne kadar iyi niyetli olursan ol kimseyi mutlu edemeyeceksin..Bence bu yüzden kendini çok zorlama.. Eşinin ilk oğlu yanında olsada onunla ilgileneceğim diye strese girme çocuklarına öncelik vermeye devam et..Ve hatta bence o yokmuş gibi davranmaya devam et ama bunu aç bırak vs anlamında söylemiyorum..Çünkü sen onunla ilgilendikçe o daha da şımaracak ama yüz vermezsen bir süre sonra sizin durumunuza ortamınıza ayak uydurur gibi geliyor..Ve niye annesiyle konuşmuyorsun birebir onu anlamış değilim..Aç telefonu konuş burada bize söylediklerini onada söyle..Ne olacak ki en fazla seni eşine şikayet eder..Sende inkar edersin yerimseniben Böylece sinirini de boşaltmış olursun..Onun amacı sizi mümkün olduğu kadar huzursuz etmekse sende huzursuz olduğunu ve bu huzursuzluğun ona iki katı huzursuzluk olarak döneceğini hissettir..Tırnaklarını çıkarki kendini akıllı sanmaktan vazgeçsin. Gece aramasını istemiyorsan telefonun fişini çek eşinin telefonunu kapat..Size uygunsuz saatlerde ulaşmasına engel ol..Çocuğuna birşey olursa zaten kendisi doktora götürmek zorunda kalır hem sorumluluk alır..

Burda anlatmam doğrumu bilmiyorum ama üniversite zamanında boşanmış biriyle kısa bir dönem arkadaşlığım olmuştu (3 aydı sanırım) ..Onunda bir oğlu vardı..Benden oğluna annelik yapmamı bekledi düşün daha 20 yaşında falanım yani..Bende dedimki ben ona anne falan olamam onun zaten annesi var ancak ablası olabilirim ve öyle severim onu dedim.. Aynen sizin olayınızda olduğu gibi kadın bizim arkadaşlığımızı öğrenince beni rahatsız etmeye başladı, arabasıyla beni sürekli takip ediyordu nereye gidiyorum nerden geliyorum hepsini takip edip arkadaşlık yaptığım kişiye söylüyormuş, sonra bi gün gece 11 gibi bir telefon geldi o zaman kaldığım evime ( telefonu nasıl öğrenmiş onu da anlamış değilim ya neyse heralde oğlundan öğrenmiştir diye düşünüyorum) kadın bana ısrarla "aşağı in seninle konuşmak istiyorum" falan diyor..İnmem dedim ne söyleceksen telefonda söyle..Başladı anlatmaya " yok efendim aslında eşini çok seviyormuşta ben araya girmişimde bilmem nede " sayıyor..Halbuki adamın anlattığına göre evi kadın terketmiş, o dönem adama yapmadığını bırakmamış kendi boşanmak istemiş..Ama zannetmişki kocası boşansada hep onun peşinde koşacak..Benim varlığımı öğrenince panikledi tabi..Kel kocası sırma saçlı oldu, kıymetlendi..O olaydan sonra ben tartıştım adamla ben bunları kabul edemem dedim..tam olarak ayrılma kararı bile almamışken bir duydumki bunlar yine evlenmiş kaydirigubbakcemile3 ama adam bana söylemiyor..Neyse bende çok umursamadım zaten..Geçenlerde facebookta bana mesaj atmış " evlenmişsin eşinle seni beklerim gelin misafirim olun diye" yani kadınla yine boşanmışlar -tatlicadiarzu- Anlıycan ikisinin çekişmesinde o adamın evlenme teklifini kabul edip evlenmiş olsam kabak benim başıma patlayacaktı..Daha önce çocuğu olan biriyle evlendiğinde onun eski karısı ve ondan olan çocuğuylada evleniyorsun resmen..Allah sana kolaylık versin canım ya..Ama akıllı olmalısın..O çocuk mutlu olsun diye kendi çocuklarının mutluluğunu ikinci plana atma..Bırak onunla da kendi annesi ilgilensin..Senin gerçekten bir alakan yok onunla..Annesi var babası var onlar baksın..Olur mu deme..Gerçekten olur..

Ridacim isin tatliya baglanmasina cok sevinidim....Sabagin saat 7 de bnede esimle atismistim....Sbahin kor karanliginda eski esi aradi,bende kizdim.Kayra dis cikariyor gece agriis tuttugu iicin gece 3u geciyor yatmamiz,sabahin korunde aramasina niye bisey demiyorsunla basladik,ogluna kadar geldi.Daha once oglundan bahsetmistim....Ne anne istiyor ne baba getirip bana atiyorlar....Turkiyede geciriyordu tum yazi bu sene kimse istemedigi iicn erken dondu..2haftadirda annesi sade 2gun aldi...Esime yanina alsana diyorum ,ayyy cekemem diyor.Aksam eve gelince basimi agritiyorsun diye sinirleniyor,peki ben neyapayim dedim..Dun annesine gitti,bugun kadin al diye ariyor.benimde sabah sabah tepem atti.Bana guvenip getirdiniz turkiyeden benim cocuklarim bana yetiyor dedim.Biraz atistik...Sonra o gitti bende kk ya girdim.Ridacim senin yazini gorunce esimi aradim "hadi gel nefis bir kahvalti hazirladim,hem desenin en sevdigin tosttan yaptim "dedim...Geldi ve sulh ilan ettik.Su mubarek gunlerde onu uzmek istemiyorum ama cocuk bir canavar ve benim sinirlerim cok yiprandi 2haftada da..Esime de hak veriyorum cocugu sokaga atamaz ya.Ama annesinin bu rahatligi beni olduruyor,sanki cocuk onun degil,benim..
Kizlar bir akil verin,nasil davransam..Esim oglu konusunda hc bir elestiriye gelemiyor...Bu cocuk bende kaldigi surece onun pesinde kosamka kendi cocuklarima vakit kalmiyor.....
Her gulun bir dikeni oluyor iste.Esim ne kadar iyi olsa da,bazen oglu ve eski esi canindan bezdiriiyo insani

elifcim, senin imtihanın ve sorumlulukların gerçekten ağır..demek ki güçlü bir insansın, Allah sana yaşadığın tüm zorlukların üstesinden gelebileceğin, O'NUN merhametinden yararlanabileceğin ve sevaba ereceğin vesileler göndermiş..Eşinin oğlu da bunlardan biri..her kadın böyle bir şeyi sindiremez..senin gösterdiğin tepkinin fazlasını eminim ki birçoğumuz gösterebilirdik..
Kadın yaradılış olarak; her ne kadar fiziki açıdan güçsüz olsa da: şefkat, merhamet sahibidir. hastalıklara, güçlüklere dayanma, sıkıntılara göğüs germe ve tahammül göstebilme konusunda RAHİM sahibi olduğu için daha dayanıklıdır..Ebru da sen de bu taşıdığınız vasıfla ailenizi ayakta tutabilecek güce sahipsiniz...sizin bundan kazancınız Allah indinde sevap hanenize yazılıyor bence...
Biz isteriz ki; eşimle çocuklarımla birlikte huzur refah içinde yaşayayım..istediğim kişilerle görüşeyim, istemediklerimle görüşmeyeyim..amiyane tabirle kimse benim etlime sütlüme karışmasın..kimse hayatıma müdahele etmesin...
peki öyle olsun da...imtihan dünyasında yaşıyoruz..burda karşılaştığımız zorluklar bizi iyi, kötü, sabırlı, sabırsız, cimri, cömert vs. vs. yapıyor..ahiretimizi kazanma vesilesi bu hayat.. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun..
Şimdi o çocuğun psikolojisini de düşünmek lazım. Kimbilir içinde ne fırtınalar kopuyor..kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ama biraz daha büyüdüğünde bir çok konudan eksik olarak hayatın bir parçası olacak..Allah iyi insanlarla karşılaştırsın evlatlarımızı..
elifcim şimdi senin cephenden bakınca; iki tane küçük kızın var...sen de çocuk yetiştiriyorsun..eşinin oğlunun yaramaz olduğunu hesaba katarsak onun varlığı seni hem duygusal hem de ruhsal anlamda rahatsız ediyor..
Eşin de sana karşı eminim ki kendini kötü hissediyordur..sonuçta siz bir ailesiniz..eşin oğlunu ihmal ederse o çocuk hayata önyargılarla başlamış olacak..belki hırçınlığı bu yüzdendir..anne bunun farkında olmayabilir ama birilerinin o çocuğun farkında olup; ona yardımcı olması lazım..kendimden biliyorum..yeni bir bebeğim oldu, hevesliyim çocuk yetiştirme konusunda ama bazen elimi kolumu bile kaldırasım gelmiyor..sen ilgilenmediğin zaman adın üvey anne olacaktır..
sanırım uzattım mevzuyu..uzun lafın kısası; bence gülünü dikeniyle kabul etmekten başka çare yok..onunla yaşamayı öğretmelisin nefsine..çünkü nefsin sana hep başka şeyler telkin ettikçe mutsuz olup mutsuz ediceksin..sonuçta senin de evlatların var ve evlatların için tahammül ediceksin..başa gelen çekilir diye bir söz var ya..aynen öyle...sonuçta kaybedeceğin şeyler kazanımlarından daha az olmayacak...bunu zaman gösterecek..

ve bir dua:
RABBİM Yaşadığın tüm zorluklara karşı dayanma gücü versin..hayatınızın düzene girmesi yönünde Allah hepiniz için hayırlı olanı versin
AMİN

avebru ve mercan öncelikle Allah kolaylık versin diyorum. ne diyim. müsade ederseniz birşey anlatmak istiyorum araya girmek gibi olacak. ama artık dayanamıyorum. üniversitedeyken benimde bir erkek arkadaşım vardı. istemek için evimize geldiler. ailem ailesini ve kendisini onaylamadı. bu okuldayken oldu. ben tekrar okula döndüğümde baban bizi kötü karşılamadı bu iş olur dediler. ama olmadı. bir sürü hakaretler iftiralar. neler neler çok zor günler geçirdim. babamın psikoloji bozuldu banada yapmadığını koymadı. onların ailesine dava açmış. sanırım tel falan dinlenmiş en son mahkemede suçları tesbit edilmiştir diye yazı gelmiş. gelelim asıl olaya. o kişi benim eşimin tel. numarasını bulmuş. evlilik yıldönümümüzde aramış. eşim şok tabi demiş ki babalığınız bize dava açmış bundan vazgeçsin söyleyiverir misiniz demiş. babalığınız tel. numarasını değiştirmiş ulaşamıyorum kendisene demiş. eşim benim bunlardan haberim yok ama ben babama öyle birşey diyemem aradığınızı söylerim demiş. eşim bana söyledi ben çok şaşırdım. dedimki benim babam yıllardır aynı numarayı kullanıyor. şaşırdım şok oldum. 14 gün sonra tekrar aradı. eşimin dükkanındaydım tel. i ben açtım biri eşimi istedi tabiki dedim tam telefonu verirken sesinden tanıdım. eşimle konuştular. eşim ben babamla görüştüm dedi kesitirip attı. geceleri uyuyamıyorum inanır mısınız psikolojim bozuldu. arayıp eşime abuk subuk konuşmasından korkuyorum. çünkü dengesiz kendisi. bana neler çektirdi Allah ım. seni kaçıracağım falan filan ne hakaretler. seni satın alacağım. kendimi öldürürm seni de öldürürüm. bentek şey söyledim ona sana varacağıma kara toprağın olurum dedim. babam hatta verecek oldu isetmem dedim. çünkü öyle bir insan gibi değildi babam vermicek deyince hal ve davranışları değişti Allah hakkımızda hayırlısını verirmiş hep. hayırlısı oldu iyi ki olmadı. iyiki eşimle evlendim. ama dedimya dengesiz. babamla konuştuk davadan vazgeçmem diyor çünkü onların suçu tesbit olundu babam birde tazminat davası açmış. benim anladığım kadarıyla babam davadan vazgeçmezse bizim aramızı bozmaya çalışacak. çünkü tel numarası falan değişmedi gizli tehdit gibi birşey. yoksa babamı arayabilir ama arayamıyor tabi yemiyor çünkü tel.numaraları dinliniyor hala.Allah korusun yarabbim aramızı bozmak için saçma sapan şeyler söyler. sinek küçüktür ama mide bulandırır.napcam nasıl davrancam bilemiyorum.

Son düzenleme:
ridacım yüreğine sağlık o kadar güzel cümlelere dökmüşsün o kadar güzel ifadeler kullanmışsın ki Allah razı olsun.

Sevgili drydeniss,

Senin de şikayet hakkın var..Eşinle birlikte savcılığa bir dilekçe verin..Sürekli işyerimiz ve evimiz rahatsız ediliyor. Bu kişiden şikayetçiyiz deyin..Korkmayın bişey olmaz..Hani bir atasözü varya "ısıracak köpek dişini göstermez" diye..O size bişey yapamaz..En fazla telefonla arar rahatsız eder o kadar onu da şikayet ettiğiniz zaman kesilir. Zaten babanın davadan vazgeçmesi konusunda ısrarlı olsalar sizi değil onu ararlardı. Bazı insanlar böyle hasta ruhlu oluyor işte..Reddedilince takıntı haline geliyor olaylar. Ama siz onu şikayet eder ve numarasını yemediğinizi gösterirseniz bir daha rahatsız edemez..Aslında böylelerini ıslatıp ıslatıp dövmek lazım :mymeka: Bir ara birisi benim ev ve cep telefonumu birilerine dağıtmış..Sürekli değişik değişik insanlar tarafından rahatsız ediliyorum..Deli olmak üzereydim en sonunda gittim birini şikayet ettim. Beni rahatsız eden sapık inkar etti tabi "yok efendim kendisi o dönem bekarmışta evine arkadaşları geliyormuş onlar aramışmış falan" bende hakime "sesinden tanıdım buydu" dedim..Zaten kayıtlarda da çıktı gecenin üçünde 5 kere aramış..Önce hapis cezası aldı sonra da cezası paraya çevrildi ve sabıkasına işlendi..Yani sen hakkını ararsan bir daha kimse seni rahatsız edemez.

X