2008 Eylülde Anne Olacaklar/arşiv

günaydınlaaaaarrrr bu sabah çoook uyuşuğum valla kızlar hiçbişii yapasım gelmiiyorrr kolumu kaldırmaya mecalim yokkk nedenseee

canım benimki de eskisi gibi fazla hareketli değil 1haftadır,zaten 32,haftadan sonra yerleri daraldığı için hareketleri azalacakmış

Önceleri, ödem (dokularda aşırı sıvı birikmesine bağlı şişme) gebelikte olası bir tehlike işareti olarak kabul ediliyordu. Artı hekimler hafif şiddetteki ödemin gebelikte beden sıvılarındaki normal ve gerekli bir artışa bağlı olduğunu biliyorlar. Preeklampsiyi düşündürecek başka belirtiler yoksa, ayak bileklerinde ve bacaklarda biraz şişme tümüyle normal kabul ediliyor. Aslında, kadınların %75'inde gebeliğin bir döneminde bu türden bir ödem gelişir. Sıcak havalarda, günün sonunda veya uzun süre oturduktan ya da ayakta durduktan sonra ödem gelişmesi oldukça sıktır. Çoğu kadın şişliklerin ertesi gün ya da birkaç saat yattıktan sonra büyük ölçüde kaybolduğunu fark eder.

Genellikle ödem biraz rahatsız edici olmanın dışında bir önem taşımaz. Rahatsızlığı azaltmak için bacaklarınızı yükseğe kaldırın ya da mümkünse, tercihen sol tarafınıza, yatın; rahat ayakkabılar veya terlikler giyin; lastik bantlı çoraplar giymeyin.

Şişlikler sizi çok rahatsız ediyorsa, korseli çoraplar giymeyi deneyin. Gebeler için şiş karına göre yapılmış külotlu çoraptan tutun, dizaltı çoraplara kadar bir çok çeşit satılmaktadır. Bu konuda hekiminizin önerisini de alın. Alışveriş yaparken, gebelik sırasındaki kilonuzu gözönüne alın. Korseli çorabı sabah kalkınca, ödem azken giyin.

Günde en az 2-3 litre sıvı alarak sistemdeki atık maddelerden kurtulması için bedeninize yardımcı olun. Paradoks şekilde, birçok kadında daha fazla sıvı almak sıvı tutulmasını engeller. Yine de, bir seferde iki bardaktan fazla içmeye çalışmayın, yer kalmayacak kadar midenizi doldurmayın. Normal bir gebelikte tuz alımının kısıtlanması (kan basıncı yüksek olan bazı kadınlarda tuz kısıtlanabilir) artık kabul görmese bile, fazla tuzlu yemek de su tutulmasını artıracağı için akıllıca sayılmaz.

Elleriniz ve/veya yüzünüz şişiyorsa, veya ödem 24 saat sonra bile azalmamışsa doktorunuza danışın. Bu türden şişmeler önemsiz olabilir, ama hızlı kilo artışı, kan basıncında yükselme ve idrarda proteinle birlikteyse preeklampsi (gebeliğe bağlı hipertansiyon) başlangıcı da olabilir.

PREEKLAMSİ

Bu durum gebeliğin 20. haftasından sonra kan basıncının yüksek olması ve idrarda protein bulunması ile tanınır. Preeklamsi bulguları her zaman açıkça anlaşılmayabilir. Ancak genellikle baş ağrısı, bulanık görme, karnın üst bölgesinde ağrı ve açıklanamayan bir sıkıntı hali olabilir. Ciddi durumlarda nöbet görülebilir.

Yüzde ve ellerde ödem (su birikimine bağlı şişlik) olması preeklamsinin erken belirtileridir. Ancak ödem, gebelikte pek çok kadında görülen bir durum olduğundan yanıltıcı olabilir. Daha güvenilir olan ve bu nedenle de gebelik sırasında DİKKATLE İZLENMESİ GEREKEN bir diğer kriter ise aşırı kilo alımıdır.

Preeklamsi olsun veya olmasın, KAN BASINCI DA gebelik sırasında mutlaka düzenli olarak izlenmelidir.

Uyuşukluk baş parmağınız, işaret parmağınız ve orta parmağınızın tamamını, ayrıca yüzük parmağınızın yarısını kapsıyorsa, bu olasılıkla karpal tünel sendromu olabilir. Bu durum et kesme, piyano çalma, daktilo yazma gibi yineleyici el hareketlerini gerektiren işleri sürekli yapanlarda çok yaygın olmakla birlikte, gebelerde de sık görülür. Bu parmakların duyusunu sağlayan sinirin geçtiği bilekteki karpal tünel, gebelik sırasında (vücuttaki birçok başka doku gibi) şişer ve sinire baskı yapması sonucu uyuşukluk, sızlama, yanma ve/veya ağrıya yol açar. Belirtiler el ve bileği de etkileyebilir ve kola da yayılabilir. Gebelikten dolayı ellerinizde biriken sıvı yüzünden, şişme ve birlikte ortaya çıkan belirtiler geceleri daha şiddetli olabilir. Yakınmalarınızın şiddetini arttıracağından, ellerinizin üstüne yatmaktan kaçınmaya çalışın. Uyuşukluk olduğunda ellerinizi yatağınızın yanına sarkıtmanız ve kuvvetlice sallamanız şikayetinizi hafifletebilir. Bu uygulama etkili olmuyorsa ve ağrı ya da tek başına uyuşukluk uykunuzla birlikte ortaya çıkıyorsa durumu hekiminizle birlikte değerlendirin. Bileklik takmanız ve her gün B6 vitamini almanız sıklıkla yararlı olur. Bazı kişiler akupunkturdan yararlanır. Kortizonlu (stereoid) ve kortizonsuz (nonstereoid) iltihap kurutucu (antienflamatuvar) ilaçların gebelik sırasında kullanımı önerilemez. Başka tedaviler başarısız olursa ve sorun gebelikten sonra da sürerse, basit bir ameliyat uygun olabilir.

Günayyydııınn Günayyydıınnnnn

nabersınız bakalım hepınız isinizdir umarım az kaldı kızlar bebıslerımızı kollarımıza almaya ay artık sabırsızlanıyorum şu gunler cabuk gecsede koklasak sevsek bebıslerımızı yaaww:)))

ebruuu,halimee,öznurrr,naime,cansu( o tatıldeydı dımı pardonsss):lepi:

nerelerdesınız yahuuuuuuuu aslıı sende yoksun kuzummm nıye herkes cekldı kenara yawwwklava:

canım benimki de eskisi gibi fazla hareketli değil 1haftadır,zaten 32,haftadan sonra yerleri daraldığı için hareketleri azalacakmış

benim bebişimde fazla hareket etmiyor artık dediğiniz gibi gerilme şeklinde hissediyorum
fazla bir şikayetim yok ama bebişimi biran önce sağlıklı bir şekilde kucağıma almak
istiyorum çok merak ediyorum onu

hoşgeldin serencim.
artık sende eskisi gibi uğramıyorsun.valla ben çok yoğunum o yüzden çok fazla giremiyorum artık.sen neler yapıyorsun ? bebişin nasıl ?

Merhaba kızlar ben dışarı çıkıp geldiğimde benim ellerim ve ayaklarım şişiyor sizde de oluyor mu???
Ayaklar tamam da ellerimin şişmesi korkuttu beni, böyle olan var mı?

olmazmı canım bende de var felaket uyuşuyor ellerim birşey tutmaya korkuyorum kavrayamam düşürürüm diyeee sol yana yat bol su iç dedi doktorum kiloda aldım ondan da kaynaklanıyor ben aşırı aldım kiloyu idrar testi temiz çıktı o yüzden içim rahat şimdilik ama dr korkuttu beniii fazla kilo alırsan denge bozulur gebelik zehirlenmesi olur dediii 16 kg almışım şimdiye dekkbenneyaptımkikafamçokkarıştı

kızlar benimde bebeğimin hareketleri değişti ve değişmekle beraber azaldı da eskisi gibi tüm gün hissetmiyorum hemde tekmeleme yerine sanki kıvrılıyo gibi dönüyo yada yer değiştiriyo gibi çok değişik yaa bende korkmaya başlamıştım hatta doktorumumu arasam diyodum ama sizde de böyle olmaya başlamış yani bunu normal kabul etmek gerekiyo sanırım

bende de uyuşma var tüm elim değil sadece bazen işaret parmağımda bazen de orta parmağımda oluyor 10-15dk masaj yapıyorum öyle geçiyo

Benim elleirim şişti ve yumruk yapınca kapı koluna abanınca ağrı var, ama tansiyonum çok yüksek değil, baya endişe ettim dünden beri yarın doktoruma soracağım...

Son düzenleme:
hoşgeldin serencim.
artık sende eskisi gibi uğramıyorsun.valla ben çok yoğunum o yüzden çok fazla giremiyorum artık.sen neler yapıyorsun ? bebişin nasıl ?

aynen güzelim bendede yogunluk var cok fazla gıremıyorum arada takıp edıyorum ama:))
bebişim ii allahasukur bir sorunumuz yok şimdilik kilosu boyu durumu maşallah cok iimiş bendede sorun olmuyo sadece arada uykuda bacagıma cok şiddetli kramplar giriyo oda farkında olmadan sırt ustu yatmamamdan kaynaklanıyorumus ona dıkkat etmeye calısıyorum bırde cok ayakta kalınca dızımın arka kısmındakı kıvrım uyusmus gıbı agrıyor bunlardan baska sorunum yok cok sukur , evlımle ılgılenıyorum yavas yavas bebısın dolabını yerlestırıyorum artık beşiginide babam saolsun kaplattırıyo kayınvalıdemde altın yastıgını yapmıs once kumas boyama ıle boyamıs sonra boncuklarla suslemıs cok guzel olmus haftasonu alıcam ondan resmını ceker yollarım buraya benım avatardakı ıkı bebek melek var ya onları cızdırdım altın yastıgına onları suslemıs super olmus allahrazıolsun valla:lepi: bebişimin tekmelerine gelince maşallah her daim tekmeler yıyorum dısardan bıle gozle goruluyor karnımın oynadıgı gecende vıdeoya bıle cektım:roflol: cok komıktı yaa işte bende bole cnm sabırsızlıkla bebişimi kucagıma almayı bekliyorum artık:teytey:

Benim elleirim şişti ve yumruk yapınca kapı koluna abanınca ağrı var, ama tansiyonum çok yüksek değil, baya endişe ettim dünden beri yarın doktoruma soracağım...

CNM ENDIŞE ETMENE GEREK YOK COK NORMAL BUNLAR DOGUMA YAKLASTIKCA HEPIMIZ ŞİŞİCEZ GERCI HER ANNE ADAYI FARKLI YAPIYA SAHIPTIR
AMA GENELLIKLE KIZ ANNELERI ŞİŞERMİŞ YANİ KORKMA CNM ELINLE ŞİŞEN YERLERINE BASTIR CUKUR OLUSURSA OZAMAN HEMEN DOKTORUNU ARA SORUN VAR DEMEKTIR AMA BASTIRINCA BEYAZ GIBI OLUP HEMEN GECIYOSA SORUN YOK DEMEKTIR BENIMDE AYAKLARIM ŞİŞTİGİNDE BENDE DOKTORUMA SORMUSTUM AYNEN OLE DEMISTI HATTA KIZ ANASI OLSAN NAPICAN DAHA COK ŞİŞERDIN DEMISTI kafamçokkarıştı AMA İÇİNDE İLLEDE Bİ ŞÜPHE VARSA ARA DOKTORUNU CNM

bende değişik bi altın yastığ istiyorum ama bulamıyorum kendimin yapabileceği el emeğim olmasını istiyorum

Ben 9 kilo aldım şimdiye kadar ama gene de var bende şişlik, dünden beri de geçmedi...Tansiyonum 12-13 oluyor doktor 14 den sonrası sakıncalı demişti.30 haftaya girdim şunun şurasında 7 hafta sonra doğum zamanına girmş olacağım allah hayırlısıyla bri nasip etse..Tek hayalim seneye bebeğimi denizde yüzdürmek....

Son düzenleme:

AYNEN CANIM VALLA allah hepimizin yardımcısı olsun bende plan yapıyorum nasip kısmet olursa sağ salim bir doğurayım 2 senedir tatile çıkamıyorum sıkıntılar yüzünden fethiyeye gitçem tatile kızlarımıda alıcam birini sağa birini sola ohhh yatıcam kumlara güneşlenicemmm:roflol:

HERKESE GÜNAYDINNNNN :teytey::teytey:
NASILSINIZ KIZLARRRRRRRRRR HAVALAR ÇOK SICAK İŞLER DE YOĞUN OLUNCA BURAYA YAZAMAZ OLDUM VALLA
BUGÜN KIZIMI GÖRMEYE GİDİCEZ TEYZELERİ BAKALIM NASIL OLMUŞŞ
BENİM ELLERİM ŞİŞMİYOR AMA AYAKLARIM ÖZELLİKLE ÇOK YORULUNCA VE SARKITINCA ÇOK ŞİŞİYOR KIZLARR NAPALIM SABREDİCEZ ARTIK AZ KALDI DİYELİM
BİZ DE DAHA ODASINI YAPMADIK NAZ IN ASLINDA HERŞEYİ ALDIK ODASI DIŞINDA AMA BİR TEK BÜYÜK EŞYALAR VE YERLEŞMESİ KALDI:1hug:

bende değişik bi altın yastığ istiyorum ama bulamıyorum kendimin yapabileceği el emeğim olmasını istiyorum

ben bir tane aldım basit bişii süslicem onu accıkkk çok güzel şeyler var ama çok pahalııı kendimde beceremem diye yapmak istemedim hazır aldığımı süslemeye çalışıcam işte bakalım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…