Tuvalet Eğitimi 2 yasindaki kizimla wc egitimi gunlugumuz..

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Sizi uyarmak benim harcım değil ama 5 6 saat bir çocuğun çişini tutması için çok uzun bir süre sağlığı için hiç iyi değil.tuvaleti geldiği anda yapmalı.böbrek rahatsızlığı olan bir çocuğum var doktorumuz bizi bu konuda uyardı
Nasil uyardi ne dedi? Gecmis olsun

Iyi bayramlar canim sana da. Hani dun konusmustuk ya o soylemese de siz goturun belli araliklarla diyordu. Ben onu uyguladim bugun ve sadece 1 kez altina kacirdi. Onda da bahcede oynuyordu. Babasi sormamis sanirim:) ama bugun kaka yapmadi. Gelse yapardi herhalde. Kakasiyla bi sorunu yok sonucta.
5 6 saat tutmasi idrar yolu enfeksiyonuna bobrek rahatsizliklarina falan sebep olabilir. Sen bana soyledigin yontemi uyguladin mi? Uygulamadiysan bi dene bakalim.
Cnm onu uygulayinca yapiyor cisini ne kadar varsa cikartiyor ama malum bayram hep disardayiz o yuzden tuttu bu kadar. Bi de evdeyken onu soylemesini bekledigimde 3 4 saat tutuyor. Sen neden o yontemi uyguluyon zaten seninki soylemiyormu cisi gelince?

Benimki 2 sb icince seviniyoruz.
Simdi notlarima baktim ilk 16 kere cisini yapmis sonra sirasiyla 11,11,9,8,10,7,8 boyle sirasiyla devam ediyor. Cisini yapiyor uykuya geciyor gece yarisi kaldiriyorum cisi yapiyor 2 oldu. Sabah uyaninca da yapiyor 3 oluyor. Bi daha gun icinde de 3 4 kere yapiyor. Genelde 3 4 saatte yapar 2 saatin altinda ilk gunler yapiyordu. Ben tutmaya basladigini dusuyorum. Ben goturursem 2 saatte 1 cisi varsa yapiyor eger goturmezsem tutuyor bunu yeni yeni farkediyorum. Benim kizim fazla su icmiyor dedigim gibi en fazla 3 sb icer o da cok nadir. Off moralim bozuldu simdi
Moral bozacak bisey yok canim. Belli ki sivi alimi az oldugu icin cisi gelmiyor. Sen sivi alimini arttir bence. Sonra da her 2 saatte bir tuvalete gotur. Benim oglumda eger sivi alimini azaltirsa hemen cis sayisi dusuyor.

Sanada iyi bayramlar canim....

Bence kizini ara ara goturup cisini yapmasini sagla o kadar tutmasi iyi degil bobreklerine zarar verebilir Allah korusun...canim senin cocugun burada ogrenen cocuklarin en kucugu bence belli bir sure senin goturmelerinle alissin sonra zaten soyleyecektir..

Bak benim kizim evet cisi ogrendi ama gun icerisinde ben yine hatirlatiyorum hadi kizim cisimizi yapalim..kizim kaka geldi mi diye ara ara hatirlatiyorum...daha yeni ogreniyorlar elbette soracagiz ...kizim bazen sormama ragmen yook cis diyor inan 2 dakika sonra anne cis cis bagiriyor gidiyoruz bir ton cis yapiyor hala yook diyor dusun..hatirlatmak iyidir daha bunlar ogrenme asamasindalar...

Zaten hala hic kaka geldi demiyor hareketlerinden alip goturuyorum..eger takip etmesen kesin poposunda bekliyor kaka minnacik....isim cook zor surekli bir takip halindeyim kaka geldi mi diye...zaten bir yere kosusturuyorsa hemen arkasindan bende kosuyorum belli kaka geldi kaciyor...

Bakalim kakayi cozemedik hala....
Rahatlatici sozlerin icin sagol cnm evet bi sure hep ben goturmeyi denicem. Simdi bayram oldugu icin farkli sehirdeyiz eve donelim 2 saatte goturcem

Cnm onu uygulayinca yapiyor cisini ne kadar varsa cikartiyor ama malum bayram hep disardayiz o yuzden tuttu bu kadar. Bi de evdeyken onu soylemesini bekledigimde 3 4 saat tutuyor. Sen neden o yontemi uyguluyon zaten seninki soylemiyormu cisi gelince?
Soyluyor canim ama oyuna dalinca unutuyor. Bende belli bir zaman gecince tuvalete goturuyorum. Yani 1 osoyluyor bir beb goturuyorum. Zaten eger cisi yoksa hadi annem tuvalete dedigimde cis yok diyor. Eger itiraz etmiyorsa da mutlaka cisi olmus oluyor. Tepkisine gore sadece sorup goturmedigimde oluyor.

Moral bozacak bisey yok canim. Belli ki sivi alimi az oldugu icin cisi gelmiyor. Sen sivi alimini arttir bence. Sonra da her 2 saatte bir tuvalete gotur. Benim oglumda eger sivi alimini azaltirsa hemen cis sayisi dusuyor.
Evet iste bende onu demek istedim su icirmeyi hep deniyom ama icmek istemiyor bende zorlamiyorum eve donelim 2 saatte goturcem

Soyluyor canim ama oyuna dalinca unutuyor. Bende belli bir zaman gecince tuvalete goturuyorum. Yani 1 osoyluyor bir beb goturuyorum. Zaten eger cisi yoksa hadi annem tuvalete dedigimde cis yok diyor. Eger itiraz etmiyorsa da mutlaka cisi olmus oluyor. Tepkisine gore sadece sorup goturmedigimde oluyor.
Hmm anladim zamanla alisir daha yeni cunku

Hmm anladim zamanla alisir daha yeni cunku
Tabi canim. Benim hic acelem yok. Daha surda 4 5 gundur ugrasiyorum. 2 ay zamanim var. Rahat rahat takiliyorum. Bugun gezmeye gittik. Orda bi bayan masallah daha erken degil mi dedi. Bende yeni basladik ancak dedim. O kizina 30aylikken baslamis. Zor oldu baya ogrenmesi dedi. Senin kizin cok daha kucuk. Dusununce senin zor demen cok normal o zaman.

Tabi canim. Benim hic acelem yok. Daha surda 4 5 gundur ugrasiyorum. 2 ay zamanim var. Rahat rahat takiliyorum. Bugun gezmeye gittik. Orda bi bayan masallah daha erken degil mi dedi. Bende yeni basladik ancak dedim. O kizina 30aylikken baslamis. Zor oldu baya ogrenmesi dedi. Senin kizin cok daha kucuk. Dusununce senin zor demen cok normal o zaman.
Belkide.... ama vazgecmicem donelim 2 saatte goturucem bikmadan anlaticam bi sure daha denicem. Limonata cok seviyor esim yapti bi kere bi gunde 3 cb icti donunce yine yaptirtcam en azindan oyle icsin ne yapayim:KK43:

Nasil uyardi ne dedi? Gecmis olsun
Allah razı olsun Allah herkesin evladına sağlık versin şifa versin İnşaallah.benim oğlum 29aylık.doktorumuz erkek çocuklarda tuvalet eğitimine 30.ayda başlanırsa daha az yıpranır çocuk dedi.bizde bezlemeye devam ediyoruz ama gün içinde aklımıza her geldiğinde tuvalete oturtup çişini yaptırıyoruz.sifona kendi basıp ellerini yıkıyor bizde aferin sana çok başarılıydın çişin gelince yine tuvalete yapalım bak çok eğlenceliydi falan filan diyoruz.çocuğun çiş sıklığı sadece içtiği suya bağlı değil kuru ekmek bile yese vucudu bundan belli bir miktar çiş üretiyor,meyve çorba yemek süt...bunun gibi şeyler...saat başı bazen aldığı sıvı miktarına göre iki saatte bir veya 1saatte iki kez çocuklar çiş yapar.doğrusu her saat başı çocuğu artık iyice aklı erene kadar tuvalete tutmaktır der doktorumuz.çocuk tuvaleti gelişede oyunu bölünmesin diye tutar anneye inat olsun diye tutar farkında değildir tutar tuvalet eğitimi henüz tamamlanmamıştır tutar.tuttukça bunu huy edinir alışkanlık haline getirir.böbrekleri tuttukça zorlanır.idrar kesesinde sarkmalar oluşur belli bir yaştan sonra istesede artık tutamaz sürekli altına kaçırır.idrar kesesinde mikrop ürer.idrar yolu iltihabı oluşur.çişini tutmanın olumsuz psikolojik etkileride vardır.....der doktorumuz.

Belkide.... ama vazgecmicem donelim 2 saatte goturucem bikmadan anlaticam bi sure daha denicem. Limonata cok seviyor esim yapti bi kere bi gunde 3 cb icti donunce yine yaptirtcam en azindan oyle icsin ne yapayim:KK43:
Fazla limon midesini ekşitebilir.suya pekmez koymak da fazla şeker alımına sebep olur.şimdi yaz şanslısının meyve seviyorsa bir şeftalinin suyunu sıkın üzerine su ekleyin bak sana meyve suyu yaptım diyip içirin.karpuz suyu içirin yada karpuzu direk yedirin.su bardağının dibine çekirdeği alınmış iki kiraz koyun üzerine su ekleyin bak sana ne getirdim önce suyu bitir içinde sana bi sürpriz var diyin bardağın dibindeki kirazlarla yada artık hangi meyveyi seviyorsa onunla ödüllendirin.cicili bicili kırılmaz su şişeleri var çocuklar için belki ona özel olduğunu bilirse bunlardan heveslenip içebilir.yada rengarenk pipetler alıp ikiniz birlikte bir renk seçip iki bardağa su koyarsınız pipetlerle hangimiz daha çabuk bitiricez suyumuzu diye yarış yaparsınız.su içmeyi sevmiyorsa bu yöntemlerle su içtiğini farketmeyecektir bile.

Fazla limon midesini ekşitebilir.suya pekmez koymak da fazla şeker alımına sebep olur.şimdi yaz şanslısının meyve seviyorsa bir şeftalinin suyunu sıkın üzerine su ekleyin bak sana meyve suyu yaptım diyip içirin.karpuz suyu içirin yada karpuzu direk yedirin.su bardağının dibine çekirdeği alınmış iki kiraz koyun üzerine su ekleyin bak sana ne getirdim önce suyu bitir içinde sana bi sürpriz var diyin bardağın dibindeki kirazlarla yada artık hangi meyveyi seviyorsa onunla ödüllendirin.cicili bicili kırılmaz su şişeleri var çocuklar için belki ona özel olduğunu bilirse bunlardan heveslenip içebilir.yada rengarenk pipetler alıp ikiniz birlikte bir renk seçip iki bardağa su koyarsınız pipetlerle hangimiz daha çabuk bitiricez suyumuzu diye yarış yaparsınız.su içmeyi sevmiyorsa bu yöntemlerle su içtiğini farketmeyecektir bile.
Her firsatta sulu seyler vermeye calisiyorum. Kirazli su iyi fikirmis. Benim kizim henuz 25 aylik beni anliyor ama konusamiyor. O yuzden hadi yaris yapalim hadi sana suprizim var bunu icersen gibi seyler desemde bunu yapmaz anlayamaz.
Gecmis olsun evladiniza soylediklerinizi dikkate alicam. Su icme oranina gore degisir tabi ama benim esimde gunde bi kac kez kucuk tuvaletini yapar ama ben gunde fazla su icersem 10 kere falan giderim. Anlatmak istedgim kisiden kisiye gore de degisebiliyor belki kizim babasina cekmis de olabilir bilemiyorum artik.
2 saatte goturucem bugun. Ve sayicam bakalim 24 saatte ne kadar cis yapacak

Bayraminiz kutlu olsun kizlar..
@beypazari T ta mavra zey-mur zey-mur @ada81
Cisini bayagi tutuyor 5 6 saat kadar. Bugun 6 saat disaridaydik ve hep tuttu gelince goturdum yapti.
Ve kakasini yapmamak icin cisini de tutmaya basladi.
Bekliyorum insallah soylemeye baslar tekrardan:KK43:
Kuzuuuummm senin de bayramın mübarek olsun. Hadi gözün aydın hallettin sen bu işi

Her firsatta sulu seyler vermeye calisiyorum. Kirazli su iyi fikirmis. Benim kizim henuz 25 aylik beni anliyor ama konusamiyor. O yuzden hadi yaris yapalim hadi sana suprizim var bunu icersen gibi seyler desemde bunu yapmaz anlayamaz.
Gecmis olsun evladiniza soylediklerinizi dikkate alicam. Su icme oranina gore degisir tabi ama benim esimde gunde bi kac kez kucuk tuvaletini yapar ama ben gunde fazla su icersem 10 kere falan giderim. Anlatmak istedgim kisiden kisiye gore de degisebiliyor belki kizim babasina cekmis de olabilir bilemiyorum artik.
2 saatte goturucem bugun. Ve sayicam bakalim 24 saatte ne kadar cis yapacak
Her çocuk farklıdır.evladınızı en iyi siz tanırsınız en doğrusunu siz bilirsiniz.ve kimse bir anne kadar çocuğun iyiliğini isteyemez....
Oğlum 18.ayını dolduruyordu,yeni bir dişi çıkıyordu,ağzı surekli kanıyordu,yeni dişini hissedip ıııı ıııhh diyip dişi tükürmeye çalışıyordu istemiyordu onu acıdığı için.doktoru dediki ona dişinin çıkıyor olduğunu anlatın dişin kocaman olunca sana hediye alacam diyin,dişi çıkıncada süpriiiiiz dişin çıktığı için sana bir araba aldıııım gibi şeyler yapın dişleriyle barışsın dedi.inanın doktordan eve gelene kadar söylendim bu nasıl doktor bu kadarcık çocuk böyle anlatmaktan süprizden ne anlar koskoca doktor olmuş hikaye anlatıyoda falanda filanda diye....
Birgün eşim dediki bak çaresiz kaldık bir deneyelim doktorun yöntemini az abartılı mimiklerle hareketlerle uygulamaya başladık ve hakikaten şok olduk çünkü dinlemiyor anlamıyor gibi görünüp herşeyi anlıyor ve supriiiiiz yapınca ellerini açıyordu ne vericez acaba diye aaaaa oğlumun dişi çıkıyomuş deyince alkışlamaya başlıyordu.karar sizin ısrarcı olmak istemem ama isterseniz bir deneyin kapasiteleri o kadar genişki herşeyi anlıyorlar...

Her çocuk farklıdır.evladınızı en iyi siz tanırsınız en doğrusunu siz bilirsiniz.ve kimse bir anne kadar çocuğun iyiliğini isteyemez....
Oğlum 18.ayını dolduruyordu,yeni bir dişi çıkıyordu,ağzı surekli kanıyordu,yeni dişini hissedip ıııı ıııhh diyip dişi tükürmeye çalışıyordu istemiyordu onu acıdığı için.doktoru dediki ona dişinin çıkıyor olduğunu anlatın dişin kocaman olunca sana hediye alacam diyin,dişi çıkıncada süpriiiiiz dişin çıktığı için sana bir araba aldıııım gibi şeyler yapın dişleriyle barışsın dedi.inanın doktordan eve gelene kadar söylendim bu nasıl doktor bu kadarcık çocuk böyle anlatmaktan süprizden ne anlar koskoca doktor olmuş hikaye anlatıyoda falanda filanda diye....
Birgün eşim dediki bak çaresiz kaldık bir deneyelim doktorun yöntemini az abartılı mimiklerle hareketlerle uygulamaya başladık ve hakikaten şok olduk çünkü dinlemiyor anlamıyor gibi görünüp herşeyi anlıyor ve supriiiiiz yapınca ellerini açıyordu ne vericez acaba diye aaaaa oğlumun dişi çıkıyomuş deyince alkışlamaya başlıyordu.karar sizin ısrarcı olmak istemem ama isterseniz bir deneyin kapasiteleri o kadar genişki herşeyi anlıyorlar...
Dogrudur. Bende deneme taraftariyim bi tanidigim usendigi icin soylemeyi birakmis olabilir dedi. Dusundum bazen kziim hadi cise gidelim deyinca nasil kaciyordu bi gorun.. Eve donmek uzereyim donunce tuvalete balonlar asicam belki o zamn tekrardan soylemeye baslar her yolu denicem sabirla bakalim...

Dogrudur. Bende deneme taraftariyim bi tanidigim usendigi icin soylemeyi birakmis olabilir dedi. Dusundum bazen kziim hadi cise gidelim deyinca nasil kaciyordu bi gorun.. Eve donmek uzereyim donunce tuvalete balonlar asicam belki o zamn tekrardan soylemeye baslar her yolu denicem sabirla bakalim...
Eveeet bu da çok iyi bir fikir.çişini tuvalete yaptığında tuvalet kağıdını kendi kullanmasına izin veriyoruz sifona kendi basıyor ve ellerine az birsey sabun koyuyoruz bir iki dakika köpürterek oynuyor böyle olunca gaza geliyor bizimki sonunda oyun olunca hep yapmak istiyor.
Doğru davranışları ödüllendirmek çocuklarda çok işe yarıyor anne de daha az yoruluyor.
Çaktırmadan ısrar edin.yani nasıl anlatsam çocuğun gözünde ısrarcı değil kararlı olmalıyız.
Iki yaş dönemi her çocukta çok zordur.Allah kolaylık ve sabır versin.

Eveeet bu da çok iyi bir fikir.çişini tuvalete yaptığında tuvalet kağıdını kendi kullanmasına izin veriyoruz sifona kendi basıyor ve ellerine az birsey sabun koyuyoruz bir iki dakika köpürterek oynuyor böyle olunca gaza geliyor bizimki sonunda oyun olunca hep yapmak istiyor.
Doğru davranışları ödüllendirmek çocuklarda çok işe yarıyor anne de daha az yoruluyor.
Çaktırmadan ısrar edin.yani nasıl anlatsam çocuğun gözünde ısrarcı değil kararlı olmalıyız.
Iki yaş dönemi her çocukta çok zordur.Allah kolaylık ve sabır versin.
Benim kizimda bi iki kere kendisi tuvalet kagidiyla sildi. Bi daha ona firsat vermedim balonlari asicam oynamasina izin vericem. Soylemesi gerektigini tekrar edicem. Bakalim degisiklik olacak mi.
Baska nasil susleyebilirim? Bi de suslersem oturmak istemeyip balonlarla oynamaya kalkabilir veya tuvaletten cikarken onlari da cikartmak isteyebilir o zaman ne yapicam ya ters teperse

Bende kizimi lazimliga oturtunca cesmenin suyunu aciyodum oynuyodu ve su sesinden hemn yapiyodu cisini. Simdi o kadar cazip gelmiyo cesmeyi acmak cisi varsa yapip kalkiyo. Oyle zorlayarak goturmuyorum wcye ona teklif ettim daha once hic kendi isteyerek gelmedi. Biras sansliyim kizim inat etmiyor elinden tutup goturunce reddetmiyor cok sukur.
Bugun 2.5 sb sivi aldi. 6 kere cis yapti yine 2 saatte goturdum varsa az da olsa yapti yoksa hic yapmadi herhalde kizima Gore normali bu

X