Cuma Zayıflama Yarışması 2. Takım

merhabalar arkadaslar.. hızla kilo almaya basladıgım yazın geldigi su gunlerde artık hiç çare bulamamıs motivasyonumu yitirmiş bi durumdayken zayıflama gruplarıyla karsılastım.. grupca,yüksek motivasyon ve takım ruhuyla hırslanıp kilo werme işini eziyet olmaktan cıkarıp keyfe dönusturebilcegimize inanıyorum :)) boyum 1.63 we 63 kiloydum iki gunde dikkat etmeye baslayarak we bol hareketle 600 gr kadar werdim. bi gruba kabul edilirsem daha da duzenli we kesintisiz hedefim olan 55 kiloya inmeyi istiyorum..paylaşım için bol waktim olucak we bu işin de paylasımla amacına ulasıcagına inanıyorum.. davetlerinizi bekliyorummmm

cuma zayıfla gruba katılmak isteyenler başlıgında kaptanımız 4 kişi daha alıcaz demiş bunlardan birine talibim..kaydirigubbakcemile2

kızlar 12.Takımda okuduğum bir yazıyı arakladım:))))

Metabolizmanızı hızlandırın kilo derdinden kurtulun

Su içsem yarıyor diyenlerdenseniz, bir oturuşta iki katınız kadar yemesine rağmen zayıf kalmayı başaranlara şaşırıyorsanız size bir önerimiz var: Metabolizma hızınızı arttırın. Tamam, ama metabolizma hızı nedir ve nasıl artırılır?
Hemen cevaplayalım. Vücudumuz hiç hareket etmesek bile, 24 saat dur durak bilmeden çalışan bir fabrika gibi. Biz hissetmesek de içimizde hummalı çalışma var. Kimilerinde bu çalışma daha hızlı olurken, kimilerinde daha yavaştır. Dolayısıyla vücut daha az enerji tüketiyor. ışte vücudun bu çalışma temposuna “metabolizma hızı” deniyor. Bu hız kişiden kişiye değişiyor. Genetik yapıya, hormonlara, cinsiyete, yaşa ve hatta mevsimlere göre fark gösteriyor. Yani o çok yiyip kilo almayanların, herhangi bir sağlık sorunu yoksa, metabolizma hızları yüksek oluyor ve enerjiyi çok harcadıkları için kilo almıyorlar. Endokrin ve metabolizma uzmanı Prof. Dr. Metin Özata, bu konuda çalışmalar yapan bir hekim. Metabolizma hızı yavaş insanların; günlük hayatlarında da çok hareket etmediklerini ve beslenme düzenleri de yanlışsa fazla kilo sorunu yaşadıklarını söylüyor. Bunun için metabolizma hızını arttıracak önlemler almalarını öneriyor. Metabolizmayı hızlandırmak için az ve sık yemek yenilmeli. Yemeklerde özellikle acı biberi ve baharatı bolca kullanmak gerekiyor. Eğer diyet ve spor yapmanıza rağmen kilo verme sorunu yaşıyorsanız metabolizma hızınızı ölçün ve hormon dengenizi kontrol ettirin.

Yaş ilerledikçe de metabolizma yavaşlıyor. Her 10 yılda bir metabolizma hızı yüzde 2 azalıyor. 30 yaşından sonra ise göbeklenme başlıyor. Alınan kilolar da kolay kolay verilemiyor. Çünkü yaşla birlikte yağ miktarı artıkça metabolizma daha çok yavaşlıyor. Erkeklerin metabolizması kadınlara göre daha hızlı. Uzun boylu ve zayıf kişilerde de hız yüksek. Ergenlik döneminde ve hamilelikte de metabolizma hızı artıyor. Özata’nın anlattığına göre ruhsal durum da metabolizma hızını etkiliyor. Depresyon metabolizmayı bozuyor, yavaşlatıyor ve kilo aldırıyor. Hareketsiz yaşam da metabolizma hızını azaltıyor.

--------------------------------------------------------------------------------

Metabolizma hızını nasıl ölçebilirsiniz?
Haris-Benedict yönteminde bazal metabolizma hızı hesaplanırken aşağıdaki formülasyon kullanılıyor. Bu şekilde yaşınıza, kilonuza ve boyunuza göre vücudunuzun kaç kalori harcayacağını öğrenebilirsiniz. Ortalama hız 1500 kaloridir. Bunun üzerinde ya da altında çıkması metabolizmanınız yavaş veya hızlı olduğunu gösterir.

Erkeklerin metabolizma hızı için: 66,5 + (13,75 x kilonuz) + (5,03 x boyunuz) - (6,75 x yaşınız)

Kadınların metobolizma hızı için: 655,1 + ( 9,56 x kilonuz) + (1,85 x boyunuz) - (4,68 x yaşınız)

--------------------------------------------------------------------------------

‘Metabolizma neden yavaştır ve nasıl hızlandırılabilir?
Bazı insanların genetik olarak metabolizması yavaştır. Hormonlar da metabolizma hızını etkiler. Mesela, tiroid hormonu, erkeklik hormonu büyüme hormonu, stres hormonu olarak bilinen adranelin ve noradrenalin hormonları metabolizma hızını artırır. Nedensiz yere kilo alıyorsanız bu hormonlarınızı ölçtürün. Çünkü özellikle troid hormonunda yaşanan dengesizlikten dolayı kilo alanların sayısı ülkemizde oldukça fazla. Prof. Dr. Metin Özata kilo veremeyen hastalarında en çok insülin, tiroit, prolaktin gibi hormonlarda bozukluk gördüğünü söylüyor.

Beslenme şekli metabolizma hızını etkiler. Özellikle kötü beslenme metabolizmayı yavaşlatır. Bu sebeple beyaz ekmek, patates (patates püresi ve kızartması), pirinç pilavı, beyaz makarna yemeyin. Bunların yerine tam buğday ekmeği, kepekli ekmek, bulgur pilavı, haşlanmış sebze veya bakliyat yemeği, kepekli ya da ıspanaklı makarna yiyin. Akşamları çok yemekten kaçının. Sabah mutlaka kahvaltı yapın.

Kola ve gazoz yerine su için. Tatlı yerine meyve yiyin. Bol bol su için. Günde 2-2,5 litre su tüketin.

Baharatlar özellikle kırmızı acı biber ve hardal metabolizmayı hızlandırır. Proteinli gıdalar daha tok tutar ve metabolizma hızını arttırır. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırmak için faydalıdır.

Yeterli kalsiyum alın (brokoli, badem, kabak, koyu renkli sebzeler, süt, yoğurt ve peynir).

Yüksek glisemik indeksli gıdalardan yani kan şekerini çok yükselten gıdalardan uzak durun.

Uzun açlık da süreleri metabolizma hızını azaltır. Piyasada satılan bitki, sebze ve meyve hapları metabolizmayı hızlandırmıyor. Bu tür ürünlerin klinik olarak test edilmesi gerekiyor.

Ortamın sıcak olması, hastalık hali, ateş ve enfeksiyon metabolizma hızını azaltır.

Kas kitlenizi arttırmak için spor yapın. Spor yapmaya vakit bulamıyorsanız el ve kollarınızı hareket ettirin. Olduğunuz yerde zıplamak ve kollarınızı iki yana açıp dairesel hareketler yapmak gibi.

Her gün yarım saat yürüyün ve iyi uyuyun

bilgi için teşekkürler megilara , benim de 1343 çıktı yinede yavaş sanırım

lily cim merhaba... takıma yazman yapacağın en doğru şey..lütfen yazmaya devam et.. bol bol paylaşımda bulun bizm kızlarıda şevklendir...

NOT: kızlar REYHANSX i davet etmiştim lily de gelmiş böylece 2 yeni üyemiz deneme süresinde... mesajları detaylı okumdadım salı gününe kadar yoğunluğum devam ediyo.. açık olan 4 kişilik kontenjanımız var dolayısıyla 2 kişi daha gelirse kabul edebilirz.sizleirnde bilgisi olsun.gelen arkadaşlara kol kanat gerin onlara yardım edin ben daha sonra topluca ilgilenicem.hepinizi çok çok öpüyorum.

REYHANSX ve l.i.l.y ikinizde hoşgeldiniz a.s. umarım birlikte fazlalıklarımzdan kurtulucaz..

selam kızlar bugün çok yoğunum.az sonra arkadaşlar oturmaya gelecekler.zaten saat 6,30 da eve geldim.arkadaşa çaya gitmiştim.neyse hemen çay demleyeyim.fgelmek üzreler.yazdıklarınızı sonra okuyacağım.

kızlar hemen bazal metobolizma hızımı ölçtüm. 1748.6 çıktı bu işte bir yalnışlık olmasın. metobolizmam hızlı ise ben niye kilo alıyorumCADIARZU
neyse ; bu arada benim ismim bahar; yani nick adım oluyor. yaşımda 21. adanalıyım, 176 boyundayım. kilom bu hafta ne olur bilemiyorumsırnaşık şey
kızlar 2 gündür bende plates yapıyorum. baya iyi geliyormuş ya:) devam edeceğim evde kaldığım sürece. kilo veremesemde sıkılaştırır dimi.
bugün yediklerime gelince; sabah klasik kahvaltı
ara; 1 elma
öğlen; bir küçük tabak yağsız makarna ve yoğurt
ara; 1 bardak süt, 3 diyet bisküvi
akşam; 2 tavuk köfte 3 kaşık pilav ve çoban salata
gece bilmiyorum

bu arada handemii hoş geldin canım. özledik valla neyseki problemlerinden kurtulmuşsun. artık birlikte yaparız platesi dimi:) hadi görüşmek üzere hoşçakalın

kızlar hemen bazal metobolizma hızımı ölçtüm. 1748.6 çıktı bu işte bir yalnışlık olmasın. metobolizmam hızlı ise ben niye kilo alıyorumCADIARZU
neyse ; bu arada benim ismim bahar; yani nick adım oluyor. yaşımda 21. adanalıyım, 176 boyundayım. kilom bu hafta ne olur bilemiyorumsırnaşık şey
kızlar 2 gündür bende plates yapıyorum. baya iyi geliyormuş ya:) devam edeceğim evde kaldığım sürece. kilo veremesemde sıkılaştırır dimi.
bugün yediklerime gelince; sabah klasik kahvaltı
ara; 1 elma
öğlen; bir küçük tabak yağsız makarna ve yoğurt
ara; 1 bardak süt, 3 diyet bisküvi
akşam; 2 tavuk köfte 3 kaşık pilav ve çoban salata
gece bilmiyorum

baharcım ben de adanada oturuyorum,buralı değiliz ama iş nedeniyle 2 senedir adanadayız,sen ne tarafta oturuyorsun,yakınsak beklerim birgün:))
bu arada sen selvi boylusun tatlım,maşallah 176 boy
yediklerin çok iyi,gece bişi yeme
:eek:klava:

dün yediklerim
sabah klasik 2 dilim k.ekmekli kahvaltı
ara yok
öğlen k.ekmeğine tost
ara 1 kahve(ama biraz kremalı-kakao soslu bir kahveydi:KK43:()
akşam 1 galeta :))))))

bugün yediklerim
sabah 2 dilim k.ekmekli hafif kahvaltı
ara yok
öğlen 1 simit
ara 5-6 tane mini eti cin
akşam 1 tabak yağsız makarna bir de dayanamadım 1 tane ülker çikolatalı gofret yedim:KK43:(( regl dönemim başladı da

merhabalar.öncelikle çok yorgunum yaaaa.misafirlerim gittiler.hemen metabolizma hızımı hesapladım 1239 ıktı yavaş yani.belliydi zaten.zor bela veriyorum kiloları.yalnız bugün biraz haddimi aştım yediklerim açısından yani.kısırı salata niyetine sayabiliriz ama arkadaşın yaptığı biberli ekmekten 1 dilim yedim valla.çoook pişmanım.:KK43:((
megilara bu akşam yalnızca bir galetamı yedin inanamıyorum.ben arkadaşta en son saat 4 bişeyler yedim şu anda acım.meyve yle geçiştirecem.sen nasıl dayanıyon bacım yaaa:)))
eş konusuna değinmişsiniz.eşim çokta zayıf değil.hatta yakın arkadaşları kızıyorlar ne bu diye.ama o kilolu olmamdan hiç hoşlanmıyor.bu yaşta böyle olursan 40 yaşında ne yapacağız falan dedikçe ben daha çok yiyesim geliyor inanın.ters tepki yapıyor onun söyledikleri.eğer oda zayıf olaydı ben kafayı yerdim inanın.ama bu akşam gelen misafirlerim beni 1 aydır görmemilşlerdi,kilo vermiş olduğumu hatta popo kısmının erimiş olduğunu farketmişler.bayağı gaz aldım yani.evde olupta pilates yapmayanlara duyurulur,bunu pilatese borçluyum.güzel sıkılaştırıyor gerçekten.hele bide lastiğim olaydı..ah haa.ama handeminin dediğini yapıp mus çorapla deneyeceğim.
yeni arkadaşlarımmız gelmiş.hoş gelmişler.taze kan iyi gelir bizlere inşaallah.

selam megiicm bacım senin mide bayağı küçülmüş maşaallahın var.ben senin yediğin kadar yesem herhalde açlıktan ölürdüm.bazen diyorum ki keşke biraz bazı şeyleri kendine dert eden bi tip olaydım belki bende yemezdimde az kilo vermeme sebep olurdu.ama bende bi bünye var ki,dert tasa fazla kafaya takmıyorum.3 günlük dünya diyenlerdenim.en azından eşimin beni eleştirmelerini bile takabilirdim yani ama nerdeeee....

megilara bu akşam yalnızca bir galetamı yedin inanamıyorum.ben arkadaşta en son saat 4 bişeyler yedim şu anda acım.meyve yle geçiştirecem.sen nasıl dayanıyon bacım yaaa:)))
.
canım dün akşam çocugu rutin kontrole dr a götürdük sonrasında da eşimle kendimize gözlük almaya kalktık:) alışveriş yaparken gözüm döndü,yemek memek gelmedi aklıma:)))
eve geç gelince galetayla geçiştirdim artık:))))

selam megiicm bacım senin mide bayağı küçülmüş maşaallahın var.ben senin yediğin kadar yesem herhalde açlıktan ölürdüm.bazen diyorum ki keşke biraz bazı şeyleri kendine dert eden bi tip olaydım belki bende yemezdimde az kilo vermeme sebep olurdu.ama bende bi bünye var ki,dert tasa fazla kafaya takmıyorum.3 günlük dünya diyenlerdenim.en azından eşimin beni eleştirmelerini bile takabilirdim yani ama nerdeeee....

aslında küçüldü sayılmaz,yesem dünyaları yerim gibime geliyor walla,zaptediyorum kendimi,aslında ben de gamsız sayılırım ama kilo konusunda saplantım oluşacak die korkumdan yemiyorum işte

günaydın tatlım,ben esra
canım benim evet çok haklısın,yazın kilo vermek daha kolay olacak inşallah bizim için
bu arada sen de kendinden bahseder misin biraz?kilo alma hikayenden falan
bizimkileri merak edersen geçmiş sayfalara bakabilirsin
öpüyorum şeker
[/QU
Merhaba Esracım benim adım da Reyhan.Benim kilolarım da birçok kadın gibi doğumdan sonra kaldı.Bir ara verdim sonra aldım.

arkadşlar merhaba bende kilolarından sonderece rahatsız olanlardanım iki dogumum arası çok kısa oldugu için kilolar yadigar kaldı ve her yolu denedim tam ümitsizlige kapılmışken sizlerle karşılaştım işallah hep beraber daha iyi motive oluruz .gerçi kabül edilip edilmedigimi bilmiyorum ama silvia beni buraya yönlendirdi tek istedigim biran önce saglıgıma kavuşmak ...80 kiloyum ve boyum 1.72 çok heycanlandım ben ya biran önce başlasak ..hepinizi öpüyorum midyattan sevgiler..

Son düzenleme:
bu arada heycandan unuttum biraz kendimi tanıtayım adım yasemin 2 tane biri 4 biri 2 yaşlarıhda oglum var .aslen mersinliyim,mardin midyatın köyünde köy ebesiyim.yaşım 27 eylülüde evliliğim beş yılını dolduracak ..köyde yaşamam sebebiyle kilo verecek ortamı bir türlü saglayamdım yemek yemedigim halde dogum sonrası kilomda sabit kaldım şu anda 80 kiloyum boyumda 1.72 işllh hep beraber verecegiz ..hepinizi öpüyorum ..sevgilerimle

Son düzenleme:
X