2. sınıf ve başarısız görünen çocuk..

Kreşe gitmedi, aslında şöyle oldu; 4 yaşında kreşe başladı ve planlamamıza göre 2 sene devlet kreşine gidecekti. Ama o sıra pandemi olunca kreşin ilk senesinde yarı yıl bile gidemedi. Bir de babannesi bakıyordu biz işteyken o yüzden diğer sene de gidemedi hastalık getirir bişey olursa diye. Direk 1.sınıfa başladı.

İşin içinde birinden yorum almak çok iyi geldi. Yönergenize mutlaka uyacağım. Bugünden itibaren benle olan ders temaslarını yavaş yavaş minimuma indirerek bitirmek adına çabalayacağım. Hiç bu açıdan bakmamıştım.

Tahmin etmek zor değil kreşe gitmediğini. Sizin bu etkinlikleri öğrenip evde yaptırmanız lazım. İnternette aratın, okul öncesi dikkat geliştirici etkinlikler yazın, bulursunuz mutlaka

Biz pandemide 1. sınıftık, okulda buluştuğumuzda defteri nasıl tutacaklarını bile bilmiyorlardı. Sürekli anne-baba yönergesi ile ödev yapmanın sonuçlarını ağır bir şekilde gördük. bunları düzeltmek için geçen sene çok çabaladık o sebeple sorununuz tanıdık geldi bana. Bağımsız ödev yapma, çanta hazırlama gibi konuların üzerinde çok durmuştuk. Siz yine de uzmana danışsanız iyi olur, sorun başka bir şey de olabilir benimki sadece bir öneri

Tahmin etmek zor değil kreşe gitmediğini. Sizin bu etkinlikleri öğrenip evde yaptırmanız lazım. İnternette aratın, okul öncesi dikkat geliştirici etkinlikler yazın, bulursunuz mutlaka
Anladım, o zaman ben biraz da okul öncesi etkinlik araştırayım dikkat ve odaklanma geliştirici. Çok teşekkür edeirm.

Çantasını da ben hazırlıyorum siz yazdıkça yanlışımı görüyorum şu an. Rehber öğretmenden randevu alayım, dediklerinize de dikkat ederek evde bir düzen kurayım. Çok teşekkür ederim..

Merhaba dehb veya özgül öğrenme güçlüğü olabilir. Belkide bir uzman tarafından değerlendirilmeli
Merhaba, hiperaktivitesi için tanısı ve ilaç kullanımı var. Ancak ilaç tek başına tabiki yetersiz kalıyor. Dikkat dağınıklığı çıkmamıştı. Onun dışında yapılan diğer testlerde zekası normalden biraz üstte çıktı, doktor bunun normal düzey düşünüleceğini ve başarılı olması için eğitiminde dikkatli davranmamızı, güzel işlenirse güzel bir okul hayatı olacağını söyledi. Bir sonraki görüşmemizde doktora bunlardan da bahsedeyim bakalım ne diyecek..

Çantasını da ben hazırlıyorum siz yazdıkça yanlışımı görüyorum şu an. Rehber öğretmenden randevu alayım, dediklerinize de dikkat ederek evde bir düzen kurayım. Çok teşekkür ederim..
öğretmeni herhangi bir öneride bulunmadı mı? Çocuğun okuldaki ve sınıftaki durumunu en iyi o bilir. Evde neler yaptığıyla ilgili görüşerek öneride ve yönlendirmede bulunabilirdi.

öğretmeni herhangi bir öneride bulunmadı mı? Çocuğun okuldaki ve sınıftaki durumunu en iyi o bilir. Evde neler yaptığıyla ilgili görüşerek öneride ve yönlendirmede bulunabilirdi.
Öğretmeni geçen sene bu durumları konuştuğumuzda ilk yılı olduğu için sorun etmeyin, düzelir demişti. Bu sene için de 1 kere görüştük evde tekrar yaptırıp test çözdürün dedi.

Unutmuyor aslında biliyor ama sınavda sanki sallıyor cevabı, öyle bir şıkkı işaretliyor ki şaşırıyorum. Hiç soruyu okumamış gibi bir cevap çıkıyor ortaya.
Kızımın dikkati biraz dağınık farkındayım.mesela cevabi yanlış yapıyor.bu yanlış, doğrusunu bul diyorum, hemen buluyor.beden bunu işaretledin diyorum?cevap yok.aslinda biliyor .belki dikkatini vermiyordur. Belki unutuyordur

Acaba okulda stres yapıyor da ondan mı başarısız oluyor? Ev ortamında rahattır yapıyordur. Okulda heyecan veya stres mi yapıyor? Yanlış anlamayın çocuğum yok. Ama aklıma ilk bu geldi. Acaba bir uzmana mı gitseniz

Yani bunlr o kadar derin konular ki derya deniz. Başka bir doktor önerisi de aldınız mı acaba? Bir de spor vs gibi şeyler öneriliyor sanırım enerjiyi atabilmesi için

Sıkılıyor olabilir mi?
Benim kızımda ilkokulda benzer sorunları yaşıyordu, sınav bitimi erken bitiren arkadaşlari çıkıyordu,erken cıkmak için hızlıca işaretleyip çıktığı oluyordu.
Birde öğretmen sınav sonuçlarını sınıfta söyluyordu,rehberlik öğretmeni sınav stresi yaşıyor dedi,kendi yaptığı gözlem ve ufak tefek testler sonucunda vardığı fikir buydu. Bu sene ortaokula başladı,hızlandı bence. Ödev yaparken daha hızlı ve dikkatli gidiyor. Erken mi bilemedim ama bence ödevlerini kendisi yapsın,bitirince beraber kontrol edin derim ben. Hem nasıl yapıyor,nerede zorlanıyor bir fikriniz olur. Ben bu şekilde yapmıştım. En başında bunu desteklemek gerekiyor aslında. Oturup ödev yapmamalıyız beraber,kontrol ve hata düzeltme konusunda yada anlamadığı /sorduğu bir soru olursa desteklemek daha doğru olabilir.

Sınıfımızda çok çalışkan bir kız vardı benim için gecilemez biriydi ben de ortanın biraz üstü ama matematik olarak biraz zayıftım
Sonra bir gün fen bilgisi sınavı oldu onun yapamadigi soruyu ben yapmışım çok sevinmiştim ve kendime güvenim geldi
Simdi ikimiz de ogretmen olduk.
Belki sınıfında böyle geçilmez gördüğü biri var ve elbette endişe edersiniz ama bakın hayat çok farklı o hep ovulurdu ogretmen tarafından ama şimdi ikimiz de aynı işi yapıyoruz kim ne olur bilinmez

Evde soruları çözerken, ödev yaparken oğlunuzun yanında olduğunuzu ve size doğru mu diye sorduğunuzu yazmışsınız. Evle, okul arasında fark olabilir böyle.
Benimde ikinci sınıfa bir giden bir kızım var. Birinci sınıfta herşeyi yeni öğrendiği için yanında oluyordum ama bu yıl, ödevini kendi yapıyor, ben sonunda kontrol ediyorum. Yanlış yaptığı, anlamadığı birşey varsa konuyu tekrar ediyoruz beraber. Okula giderken sadece beslenmesini hazırlıyorum, ders programının takip ediyor, çantasını kendi hazırlıyor, bir iki defa yanlış, eksik götürdüğü de oldu ama şimdi daha dikkatli. Çocuk tek başına birşeyler yapmaya alışınca daha iyi oluyor diye düşünüyorum.

Sanırım klasik '' derste yapıyor ama sınavda başarısız oluyor '' dediğimiz öğrencilerden. Evet bu problem çoğu öğrencide oluyor maalesef. Doktora gidersin panik atak der, aile bireyleri tembel, öğretmenler strestendir der. Tam nedeni bilinmese de hoca kaynaklı olacağını sanmıyorum. Baskı, heyecan etkiliyor tabi. Ben hala sınavlarda süreyle ilgili sıkıntı yaşıyorum. Aslında heyecanımda yok hiç. Yinede o zamanın kısıtlı olma psikolojisiyle evde şipşak yaptığım soruyu sınavda uzatıyorum. Öğretmenler bol bol test çöz derler ya kızardık bizde gerçekten haklılarmış. O testleri beynin otomatiğe bağlayasıya kadar soruyu görünce ne olduğunu çözesiye kadar bitirmek gerekiyormuş. Bende geç anladım bunu maalesef. Önemli olan tam bu yaşlarda alışkanlık edinmesi. Biz ilkokuldayken satranç kulübümüz vardır ve düzenli olarak yarışmalar düzenlenirdi ben satranç gibi öğretici oyunların dikkat üzerinde çok etkili olduğuna inanıyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…