2 çocuklu hayata adapte olamıyorum

3 çocuk annesi, çalışan bir bayanım. Hafta içi yaşadığım yer daha düzenli apartman dairesi, yarıdmcım var. Hafta sonu ise çocuklarla başbaşayız. Normalde çok planlı yaşarım ama bahçeli olan yerde çocuklar bahçeye girip çıktıklarından ev kirleniyor, dağılıyor. Akşam olunca, onlar uyuyunca toparlıyorum.

Özellikle 4 yaşındaki oğlum, çok bilmiş bir çocuk. Sanırsın 20 yaşında ve gün boyu bana hiç akla gelmedik sorular sorar. Hafta sonu bakıcısı olmadığı için buna daha çok maruz kalıyorum ve oğlumun sorularını, öğrenme istediğini, diğer çocuklarımın oynama, kirlenme isteğini yerine getirmek adına gündüz sadece onlarla ilgileniyorum.

Özellikle küçük olanı kendi haline bırakamam. Hayata karşı hiç bir tecrübesi yok ve çocukça çıkarım yapıp, yanlış öğrenmesin diye milyon tane soruya, mantıklı cevap vermek durumundayım.

Bu sebepten akşama kadar biri bana gelsin, dağınık, evi çamur olmuş, toz olmuş desin açıkçası pek umrumda değil.

Çocuklarım ve eşim ilk önceliğimdir her zaman. Akşam misafiri kabul etme saatim saat 21:00 yani çocuklarım uyuyunca. Apartmanda olan evim derli toplu olsa bile aile kurallarımız var.

Apartmandayken, gündüz zaten çalışıyorum ve bu sebepten saati saatine planlı yaşıyorum. Küçük olan evde ve bakıcısı var. Onun eğitimleri, aktiviteleri, (yüzme, piyano, bedensel aktivite parkurları, yaşına uygun el sanatları vs.) Bakıcı buralara götürüyor, kalan vakti ev de ve çok hareketli bir çocuk bu sebepten evi çok sadeleştirdik. Daha az dağılıyor ve temizlik kolay oluyor ve asla yapmam gerekeni ertelemeyince (çocuklar uyurken) iş birikmiyor.

Sana biraz empati yapabiliyorum 6 aylık bebeğim var ve çalışıyorum. Sürekli kafamda bir planlama var yemek ev toplama temizlik bebeğin bakımı üzerimden tank geçmiş gibiyim. Seni 2 çocukla düşünemiyorum. Üstelik benimki daha yürümüyor böyleyim Yürüyünce yandık sanırım. Bir sanırım kocalar yoruyor. Biz bir şey söylenmeden otomatik her şeyi yapmaya çalışırken onların komut beklemesi beni deli ediyor. Onun söylenmeye gereği var mı bana birisi mi diyor? Hayır. Niye sen de otomatik yapmıyorsun. Bir de yarım yamalak yapıyorlar masadaki tabağı vs makinaya atıver dedim bebekle uğraştığım için. Döndüm geldim atmış ama masa silinmemiş tencere duruyor böyle böyle deliriyor sanırım insan..

7.5 aylık bi kızım var bende henüz adapte olamadım evim hep dağınık yemek bazen yapabiliyorum bazen yapamıyorum buzluk stoğundan yapıyorum. Eşim çok yardımcı oluyor ama yinede evim için kendimi yetersiz hissediyorum bir de benim kızım gündüz uyusa bile iş yapamıyorum hemen uyanıyor çıt sesine öylece oturup bekliyorum uyanıncada zaten hep kucak istiyor iş falan yapamıyorum. Robot süpürge var onu bile calistiramiyorum çünkü bebegimin daginikliklarini yerden kaldirmam lazim ama ona bile izin yok

Benim biri 8 yaşında biri 4 aylık kızlarım var.evim her an misafir gelecek gibi düzenli ve temizdir çünkü ben hafif okbliyimsizinkiler tam ilgiye muhtaç oldukları dönemde benimki en azından büyük biri.neyse sabah kızımı okula gönderiyorum sonra eşim çıkıyor.bende kahvemi yapıp bı saat oturuyorum.kucugu uyaadan evi süpürüp silip toz falan alıyorum.kucugu uyanınca onunla ilgileniyorum genelde uyanık kalma süresi 2 saat oluyor.o uyuyunca kahvaltı falan yapıyorum.kizim okuldan geliyor o gelene kadar temizlik falan yapılmış hatta aksam yemeğini de hazırlamış oluyorum.kucugu çok huysuz değil o yüzden böyleyim.mesela ilk kızım kolikti çok zordu ev işi yapmak.kendinizi eksik hissetmeyin sizinkiler küçük zamanla buyuyecekler o zaman daha kolay olacak hersey

Benimkine çocuğu versem 10 dakika baksa ben 1 saattir bakıyorum diyor.yemek yapmaya göndersem en az bı saat arkasından mutfağı temizlemem lazım.ben yoruldukca onun böyle dinlenmesi beni deli ediyor

Normal biraz zamanla düzene girersin cocuklar daha bakima muhtac kücükler 1.ci cocugun nasil konusabiliyormu sorun sanki iletisimsizlikte sanki 1.ci cocugunda kiskanclikmi oluyor cokmu hiperaktif evi dagitiyor belli bir oynama alani yokmu ? cocuklari parka cikarmiyormusun?

Kızım geç konuştu daha yeni yeni tam anlamıyla konuşuyor diyebilirim. (Hala söyleyemediği kelimelerde var) doğduğundan beri kitaplar okudum etkinlikler yaptık. Hergün parka çıkıyoruz hava soğuk bile olsa site içinde yürüyüşe çıkarıyorum hava alsınlar diye. Büyük scooter sürüyor filan. İllaki kıskançlık oluyor ama aşırı hiperaktif değil bence sadece çocuk. Çocuklar ev dağıtır ,3 yaşında daha hatta kasımda girecek 3e

Hergün bir oda toplasanız?
Uyku saatlerini erken saate alırsanız akşam size bol bol vakit kalacaktır. Biraz pratikliğe ihtiyaç oluyor çocuklar küçükken. Hep böyle olmayacak biraz zaman geçsin bu günler geçecek inşallah

Ben çalışmadığım zaman bile bebeğime tek başıma bakmakta zorlanmıştım ki gerçekten sorunsuz bir bebekti. Şimdi çalışıyorum, annem bakıyorum ama bazen nasıl yetişiyorsun diye soruyorum. Siz bir yanlış yapmıyorsunuz, 1 bebekle bile çok zorken 2 bebek düşünemiyorum. Aniden kimse kimseye gitmesin artık, öyle bir devirde değiliz. İnsanlar birine ziyarete gidecekse en kötü ihtimalle 1 gün önceden müsait olup olmadığını sormak zorunda ve gittiğinde de fazla beklentiye girmemeli. Beğenmiyorsa bir daha gelmesin bu kadar basit. Çocuklarınız biraz daha büyüyünce merak etmeyin pek çok şey değişecek, kendinize daha rahat zaman ayırabileceksiniz. Ama şimdi bırakın dağınık kalsın :)

Benim çocuklar 6 ve 8 yaşındalar.. 1-3 seviyesini inan hatırlayamadım, öyle içimden geçmişler demek :))

Hayatım hep böyle mi olacak diyorsun ya.. Hayır öyle olmayacak demeye geldim ben. İnsan öyle hissediyor ama bak hatırlamıyorum şu an :)

Büyük olan okula başlasın düzene girer her şey merak etme.

Aslında o bahsettiğiniz üç çocuklu anneyle siz bir değilsiniz, kendinizi boşa üzmeyin ondan. O gündüzleri tek çocukla evde siz iki ufak çocukla evdesiniz. Okullu çocukla evde duran çocuk bir değil.
Arkadaşınız ikisini okula gönderip tek çocukla düzen kurabilir.

Canım beni biliyorsun daginikligim var yok değil ama ben temizlik işini şöyle yapıyorum her gün bı odayı yaparım temizlerken dün mesela iki odayı dipten temizledim sildim düzenledim toz aldım. Çocukların odası ile kendimi odamı da hemen sildim supurdum düzenledim mutfağı da esim evdeyse makineyi filan ona devrediyorum. Bazen böyle yapamadığım zamanlar var gerçekten ikizler yani agliyorlar susmuyorlar onları eylemekle ugrasiyorum
Biz düzen planlı olmak zorundayız çünkü acikiyorlar uyku saatleri var herşeyi onlara göre ayarlamaya çalışıyorum seyrine biraktimmi hersey birbirine karışıyor.
Kahvaltilarini yaptırdım içeriye oyun kurdum onlar oynarken hemen mutfağı topladım düzenledim onlarla oyun oynadım sonra yatırdım şimdi onlara yiyecek birşeyler hazırlayacağım mutfağı toplayacağım kalkacaklar yedir içir oyna yine . Ben her odayı dagitmiyorum aslında oyuncakların hepsini de dökmüyorum ayrı zamanlarda farklı oyuncaklar çıkartıp kaldırıp oynatıp oynuyorum böylece fazla dagilmiyor.Mesela sandalyeleri dağıtıp altına girip oynuyorlardi ben onları kenara dizdim masanın altına girip oynuyorlar şuan sadece yani ortadan fazlaliklari kaldırıyorum çok zor olmuyor toplamak etmek. Ünitemi çekmecemi bile onlara göre dizdim tüm fazlaliklari zararlı seyleri kaldırdım rafı bile kaldırdım. Yani olabilir yapamadigin zamanda olur yaptığın zamanda yani belli yaşa kadar dağılacak bazen dolapları açık buldular mi yikarkar aşağı sorun değil toplanır hemen

Aslında akşam uyku saatleride iyimiş, haftalık işler planlamasıyla eşinizde destek verir şip şak halledebilirsiniz. Mesela biz akşam birimiz mutfak birimiz wc 15-20dk veriyoruz kendimize hallediyoruz mutfakta olan bu sürede çayı koyuyor. Düzenli yapınca çok kirlenmiyor. Zaten 12-1den önce uyumuyoruz bizede güzel zaman kalıyor. Akşam işler için çok zamna harcamayın ayrıntılı yapmayın, ayrıntı şeyleri eşinizin izinli olduğu zaman halletmeye çalışın.
Çamaşır işi zaten çocuklu evde bitmez onuda en azından çalıştırma ve asma işini çocuklarla yapın, oyun gibi tek tek mangal yada eşyaları versin vs buda 10dkda yapılır akşamda eşinle çay içerlen yığın önünüze kuruları katlayın.
Ev işi çok nankör hiç bitmiyo bu yüzden canınızıda sıkmayın milletin çocuğu usludur kendi kendine oynar belki 3-4 saat gündüz uyuyodur, belki aylık yardımcı alıyodur.

bu sirada robot evi siler supurur, kucuk robotun pesinde eglenir
Bizimkiler üzerinde eğleniyor

Konu sahibi arkadaşım, biraz plan-program, ama en çok benim elimden gelen bu demek sizi rahatlatır.
Kıyaslamayın kendinizi kimseyle, o arkadaşınızın 2 çocuğu okula gidiyormuş.
Sizinkiler de okula başlayınca (çalışmıyorsanız) işleri nasıl yola koyduğunuzu görürsünüz.
Okul zamanına kadar da bilin ki evinizin her an dağınık olması çok normal.

Benzer durumdayım ki benimkilerin yaslari da yakin değil. Biri 7.5 yasinda biri 6.5 aylik. Normal buluyorum. Bir gün duzene gireceğiz

birde kiz kizlar genelde sakin uslu olur ben erkek cocuk sandim olabilir daha kücük kimisi cok erken kimisi biraz gec konusabiliyor
yaslari birbirine uzak degil biraz daha büyüdülermi arkadas olurlar rahat edersin

Hiç bir yerde yanlışın yok canım bence asıl doğrusu bu. paçandan ayrılmayan çocuğun ağlarken ortalık toplamaya çalışmaktır yanlış olan 3 çocuğum var 11, 9 ve 1 yaşındalar büyükler okula gidince yapabildiğim kadar ev işi yapiyorum uykusu en fazla yarım saat oda keyfi isterse bu günler geçecek evin derli toplu mis gibi olacak ama çocuklarının bu yaşları bir daha geri gelmeyecek o yüzden takma kafana

benim bi tane 3,5 yaşında kızım var, eşim de ben de çalışıyoruz, 2 haftada bir yardımcı geliyor, biz de şöyle üstten üstten temizliyoruz ama evimiz mütemadiyen dağınıktır, temizdir ama dağınıktır.. yani yapacak bir şey yok, her şey olduğu kadar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…