14 yaşındaki kızımla hiç anlaşamıyorum

Ben bu konuda bir kitap okumutum...ergenlik döneminde cocuklar...kabuklarini düsürmüs yengeclergibi...daha kendilerini koruyamiyorlar...ne dersen batiyor...onun icin hemen saldiriyorlar...ne derse cidiye alma...o seni seviyor...
haklısın bu çok doğru ama
nedennn kimilri böyle
kimilerinde hiç sorun yok
gayetakıllı uslu davranıyorlarr

benim kızımda asi son derece hırçın
ben rahat batıyor diyorum
her dediğinizi yaptıkça tepemize çıktın diyorum artıık

yoruldum bu ergenlik sevdasından

bi bitsede rahatlasam :-(

İşin özü emapti, sabır, hoşgörü
Arkadaşlar çok güzel şeyler yazmış her biri doğru, yaşanmışlıkları göz önüne alın ...
Küçükken o kadar düşkünler ki bize, diğerlerinden farklı bizim çocuğumuz bizi üzmeyecekler sanırdık her aile gibi.
Öyle olmuyor maalesef zaman içinde farklılıkları bastırılmış duygular ortaya çıkıyor
Sabırlar diliyorum size

sizi çok iyi anlıyorum..çünkü benimde 11 yaşında bir kızım var...
bu fevri davranışları ergenlikle alakalı..
ben kızımla bu aralar çok çatışıyorum,herşeye bağırıyor,ters cevaplar veriyor ama ben susuyorum,sakin yaklaşıyorum,çünkü öyle olmak zorundayım..onun her anlamda yanında olduğumu hissetmesi adına..o bağırsın,siz sakince konuşun,arkadaş gibi dertleşin,onu anlamaya çalışın...hepimiz bir zamanlar onların yaşındaydık ama bizler belkide şimdiki gençlik kadar serbest ve asi değildik..ama zaman değişiyor ,dolayısıyla insanlarda değişiyor...
siz kafanızda büyütmeyin..
geçici bir durum bu,ama biraz sabır,sevgi ve anlayışla kızınızla arkadaş olabilirsiniz...
kendinizden uzaklaştırmayın çünkü kız çocuğunun her zaman annenin aklınaihtiyacı vardır...
bu durumu sorun olarak görmeyin,kızlarımız büyüyor arkadaşım...
Allah kolaylık versin hepimize..
sevgiler...

Böyle bilinçli ve sevgi ile tartışılan konulara bayılıyorum..
Ne kadar lezzetli oluyor...

moralini daha da bozmak istemem ama elinizden bişi geleceğini sanmıyorum
bende aynen öyleydim anneme karşı hatta düşman gibi değil düşmandım
konuşması gülmesi bakması kısaca herşeyi beni rahatsız ederdi
ve bu evnene kadarda sürdü diyebilirim
ne zamanki evlendim o zaman anladım annemin değerini

Sevgi , şefkat ve arkadaşça iletişim kurma elbette çok önemli .Zaten tüm arkadaşlar yazmışlar .Ama asla taviz vermeden , saygıyı yitirmeden .Ergenlik çağıdır diyerek herşeyi hoşgörü ile karşılarsak bence olmaz.Yani benim evladım bana bağıramaz, karşı gelemez , sesini yükseltemez .Ben onlara sonsuz şefkat ve anlayış veririm .Her iki çocuğumla da arkadaş gibiyim .Ama anne babaya en küçük saygısızca kabul edeceğim bir davranış biçimini hoşgöremem. Ergenlik çağındaki hırçınlıklar , asi davranışlar hiçbirzaman saygı sınırını aşmamalı.Bu durumun çok da hoş karşılanmadığı çocuğa hissettirilmeli .Yoksa nasıl olsa "ergenlik çağındayım herşeyim hoş karşılanıyor " diyerek çocuk herşeyi kendinde hak olarak görür .Çevremde bazen öyle gençler görüyorum ki hayretler içerisinde kalıyorum .Geçenlerde bir yerde annesine sesini yükselterek küfür eden genç bir kız gördüm .Anne son derece aciz ve zavallı görünüyordu .İster istemez müdahale ettim .Kız bu seferde bana bulaştı .Yani böyle olmamalı ."Ağaç yaşken eğilir "sözü çok demode gibi gelebilir ama hala geçerli .Gelecekte ruhsal sağlığı yerinde anne babaya saygılı bireyler yetiştirmek istiyorsak her şeyi dozunda verelim .Sevgi şefkat , anlayış , hoşgörü , arkadaşlık .Ama en önemlisi insanlara ve anne babaya saygı.a.s.

Sevgi , şefkat ve arkadaşça iletişim kurma elbette çok önemli .Zaten tüm arkadaşlar yazmışlar .Ama asla taviz vermeden , saygıyı yitirmeden .Ergenlik çağıdır diyerek herşeyi hoşgörü ile karşılarsak bence olmaz.Yani benim evladım bana bağıramaz, karşı gelemez , sesini yükseltemez .Ben onlara sonsuz şefkat ve anlayış veririm .Her iki çocuğumla da arkadaş gibiyim .Ama anne babaya en küçük saygısızca kabul edeceğim bir davranış biçimini hoşgöremem. Ergenlik çağındaki hırçınlıklar , asi davranışlar hiçbirzaman saygı sınırını aşmamalı.Bu durumun çok da hoş karşılanmadığı çocuğa hissettirilmeli .Yoksa nasıl olsa "ergenlik çağındayım herşeyim hoş karşılanıyor " diyerek çocuk herşeyi kendinde hak olarak görür .Çevremde bazen öyle gençler görüyorum ki hayretler içerisinde kalıyorum .Geçenlerde bir yerde annesine sesini yükselterek küfür eden genç bir kız gördüm .Anne son derece aciz ve zavallı görünüyordu .İster istemez müdahale ettim .Kız bu seferde bana bulaştı .Yani böyle olmamalı ."Ağaç yaşken eğilir "sözü çok demode gibi gelebilir ama hala geçerli .Gelecekte ruhsal sağlığı yerinde anne babaya saygılı bireyler yetiştirmek istiyorsak her şeyi dozunda verelim .Sevgi şefkat , anlayış , hoşgörü , arkadaşlık .Ama en önemlisi insanlara ve anne babaya saygı.a.s.

Tembellik yapayım azıcık :)
Evet, her kelimesine katılıyorum.
İmzamı da atıyorum altına...

hepinize teşekkür ederim ne kadar sevgi dolu güzel mesajlar yazmışsınız çok duygulandım.hemen gidip yavruma sarıldım önce bir duvar gibiydi sonra oda bana sarıldı konuştuk artık daha çok şeyi birlikte yapmaya çalışacagız çok mutluyum ALLAHIM hepinizden razı olsun kalbi güzel arkadaşlarım

hepinize teşekkür ederim ne kadar sevgi dolu güzel mesajlar yazmışsınız çok duygulandım.hemen gidip yavruma sarıldım önce bir duvar gibiydi sonra oda bana sarıldı konuştuk artık daha çok şeyi birlikte yapmaya çalışacagız çok mutluyum ALLAHIM hepinizden razı olsun kalbi güzel arkadaşlarım

Canım benim yaa...ağlattın beni gece gece...kıyamam ben size...Allah sizi birbirinizden ayırmasın hiç inşallah.

Canım benim , merak etme canım herşey güzel olacaktır .Sana daha öncede yazdım canım ,benim iki evladım var .Kızım şimdi 22 yaşında ve inan şu an hayatta güvenebileceğim en iyi arkadaşım .Bir kaç sene sonra kızında senin kankin olacaktır .Senin gibi duygulu kalbi güzel bir anneye sahip olduğu için o da çok şanslı .Sevgiler canım :1hug::1hug::1hug:

bu siteyi işte bunun için çok seviyorum......
13nü bitirmekte olan bi kızım var.ve benzer sorunlar bizdede mevcut.asilik,dik başlılık,hırçınlık......elbette biliyorum bu dönem onun içinde zor.kendini bulmaya ve hayata karşı birşeyler ispat etmeye çalışıyor.bazen çatışıyoruz..bazen sarmaş dolaş oluyoruz.
onunla beraber bizde eğilip bükülüyoruz.yeniden büyüyüp şekil alıyoruz.bazen hayatın yogunlukları yüzünden çabuk sinirlenebiliyoruz.bence ergeliği beraber yaşıyoruz.çok zor bi dönem.......anne olmak gerçekten zor..:nazar:
ah anacım o dönemlerde anne olunca anlarsın derdi.annecim haklıymışsın......:1hug:

Sevgili Tülce,
Sanırım sizin sorununuz sadece ergenlik dönemine yönelik.Arkadaşlar gayet güzel öneriler yazmışlar.
Sabır,hoşgörü,sevgi ile bu evreyi aşabileceğinize inanın,gerisi gelecektir.
14 yaşını okuyunca hemen ilgimi çekti.
Benimde 14 yaşında bir kızım var.Maalesf çok sorunluyuz,çok hırçınız,çok asiyiz.
Ne yapacağımı şaşırmış haldeyim.Çünkü benim kızımın durumu ergenlikle alakalı değil.
Hani zor çocuk tanımlaması vardır ya,fazlasıyla zor bir çocuk.Gerçi artık çocuk denemez,geç olma yolundalar.
Doğduğunda ağlayarak başladı,iki yıl abartısız hiç susmadan ağladı.Doktorlara taşınırdık..Neden mi,gaz dedik,kabızlık dedikuykusuz dedik,dedik ,dedik hep birşeyler söyleme ihtiyacı duyardık.
Adı huysuz kız olarak kalmıştı.Bu yaşına kadar her evrede sorunlu olmuştur.
Hiçbirşeyden mutlu olmaz,herşeyden olumsuzluk çıkarır,kardeşinden nefret ediyor.
Her ortamda bir huzursuzluk çıkarır.Kelimelerle anlatmak o kadar güçki.
İlk olarak okula başlamadan 5 yaşındayken çocuk psikatristine götürdüm.
Belirli aralıklarla sürekli götürdüm.Ama olumlu sonuç alamadık.
Bunları şikayet adında yazmıyorum ama böyle bir çocuk sahibi olmak çok zor,Allahım güç ,sabır versin ,versin ki asi olmayım.Elbet bundada vardır bir sebep diyorum.
Sabrım kalmadığı zaman Allahım çok şükür sağlıklı,engelli değil diye düşünüyorum.
O yüzden sadece ergenlik dönemi sorunlarını hiç dert etmeyin derim.Belirli bir dönem çünkü bilinçli yaklaşırsanız,kolay atlatırsınız.
Allah hepimizin yardımcısı olsun inş.

hepinize teşekkür ederim ne kadar sevgi dolu güzel mesajlar yazmışsınız çok duygulandım.hemen gidip yavruma sarıldım önce bir duvar gibiydi sonra oda bana sarıldı konuştuk artık daha çok şeyi birlikte yapmaya çalışacagız çok mutluyum ALLAHIM hepinizden razı olsun kalbi güzel arkadaşlarım[/

canım benim ya o kadar duygulandım ki şu an okurken ağlıyorum,geçecek arkadaşım bunlar sen sadece sabrını yitirme,sürekli ona sarıl sevgini göster ilişkini kesme,odasına kapanırsa ne olursa olsun,bir bahane ile yanına git ailesi ile birlkte olmasını sağla,yanlız olmadığını bilsin,sevildiğini bilsin,şimdiki gençlik bizim zamanımızdan farklı,bana da arkadaşlarım kendi çocuklarını yetiştirdikleri döneme göre öğütler verirdi onlarada hayır bu nesil farklı derdim biliyorum iki çocuğumun arasında 8 yaş fark var ilk çocuğum erkek olmasıns rağmen,geçen sene kızımda yaşadıklarımı onda yaşamadım, bu gençlerin ruhsal durumlarını anlayabilmek için,tv de bir sınıf dizisi başlamıştı,asi gençler vardı,sadece kızımın ruhsal durumunu anlayabilmek için o diziyi bile seyrediyordum arkadaşım,bak aranızdaki ilk adım atılmış bile sakın pes etme devam et başaracaksın ve kızını kazanacaksın.sevgiyle kalın.:1hug:

Sanırım seni çok iyi anlayanlardan biride benim...
Kızkardeşim 15 yaşını dolduruyor 1 ay sonra.Ne desek kötülüğüne anlıyor.Benimle arası yine idare ederde annemle sanki düşman gibiler.Hergün hergün birbirlerini yiyorlar.
Sabır edip alttan almaktan başka çare yok sanırım...

bence ona bi anne gibi değilde arkadaş gibi yaklaşın çünkü şimdi ergenlik döneminde ve bu dönemde arkadaşlar aileden daha çok önem taşır sizde onu korumak amaçlı kıstladıkça daha çok arkadaşlarına bağlanır bence paylaşımlarınızı arttırın ve arkadaş gibi davranın belki sizin için zor olur ama denemeye değer...

ergenlik donemınde senın kızın cunku canm... bı 17sine falan gırsın o zaman bu sorunlar kalkar ortadan.

X