1 yaşındaki bebeğim 7 kilo

sekerzadem

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
17 Nisan 2018
319
220
1yaşındaki bebeğim 7.700gr çok zayıf doktora götürdüm çok az kansızlık çıktı kan ilacına başladık ama hiç bir şey yemiyor sürekli emmek istiyor ne yaptıysam birşeyler yediremiyorum 3 kaşık yiyip bırakıyor yemeyi çevremde ki herkes de bu çocuk çok zayıf diyip duruyor iyice canım sıkılıyor tecrübeli anneler ne yapabilirim neler yedirirsem kilo alır ve yemeği nasıl yedirmeliyim daha iyi yemesi için

Benim kızım da 2 yaş 1 aylık ve 9 kg malesef ne yaparsam yapayım kendi istemediği sürece yemek yemiyor ben de çok dertliyim bu konuda fikirleri takip edeceğim ha ama bizim değerlerimiz güzel bir sıkıntı yok doktor çok hareketli olduğu için zayıf olduğunu söylüyor

Bir de size tavsiyem çevre çocuğun zayıflığı ile ilgili birşey dediğinde lütfen onların ağzına laf verecek şekilde aa evet vs diye onları destekleyen şeyler söylemeyin aksine gayet sağlıklı iyi vs gibi bozun çünkü çevre szin taktığınızı fark ettiği an çok densiz konuşuyor daha çok psikolojiniz bozulur

Ek gıdaya ne zaman başladınız, gıdaları tattirirken nasıl bir yöntem izlediniz, yemek masasında sizinle oturuyor mu, eline kemirmesi için meyve vs veriyor musunuz?
Bizimle masaya oturuyor eline meyve vs birşeyler veriyorum ama yemiyor ve çok hareketli

Bizimle masaya oturuyor eline meyve vs birşeyler veriyorum ama yemiyor ve çok hareketli
Bebekler bu yaşlarda hareketli oluyor emekleme-yürüme çabaları tam. Belki en hareketli oldukları zaman 🤩 doktor sağlığı konusunda bir uyarıda bulunmadiysa etraftakilere kulak asmayın ama artık yemek yemeyi de öğrenmesi lazım. Emdigiyle doyuyor büyük ihtimalle. Emme işini azaltacaksiniz. Biraz acıkacak mecbur. Gıdaya yeni yeni alıştırır gibi azar azar verin. Zaten sizin yediğiniz her şeyden yiyebilir artık alerjisi yoksa. Mideleri minnacık zaten öyle tabak tabak yiyemezler küçük bir çay tabagi yese kafi. Yavaş yavas tattirarak en sevdiği şeyleri bulun önce sonra karıştırarak gidersiniz. Üzerine çok gidip ısrarcı da olmayın ama yediği kadarı yeterli. Sonra iş inada biniyor.

1yaşındaki bebeğim 7.700gr çok zayıf doktora götürdüm çok az kansızlık çıktı kan ilacına başladık ama hiç bir şey yemiyor sürekli emmek istiyor ne yaptıysam birşeyler yediremiyorum 3 kaşık yiyip bırakıyor yemeyi çevremde ki herkes de bu çocuk çok zayıf diyip duruyor iyice canım sıkılıyor tecrübeli anneler ne yapabilirim neler yedirirsem kilo alır ve yemeği nasıl yedirmeliyim daha iyi yemesi için
Bebeğiniz kız mı erkek mi bilmiyorum ama çok zayıf al. Alt sınırda. Saglikli çok şükür. Kiloda başa bela
Meme ile midesini kandırıyor gibi geldi bana. Mesela sadece geceleri emzirebilir siniz.
Yada memeyi birakabilrisiniz. İlk tercih olmasa da.
Millet herşeyi bilir ama herşeyi yanlış bilir.
Yavrunuz sağlıkla büyüsün.

Bilmiyorum nasıl bir yöntem izlenir fakat sizin bu anlattıklarınızı zamanında annem yaşamış.
4 kilo dogmuşum ne doğru dürüst emmişim ne mama yemişim hızla da zayıflamışım.
Şu son bi kaç yılda kilo almaya başaladım.
Çocuklugum, lise zamanım, hatta üniversitede dönemim hep zayıftı. 36 beden kıyafetleri bile orasından burasından daraltarak giyiyordum. Hatta bir dönem belime bişeyler bağlıyordum ki eteğim pantolonum düşmesin.
Doktor herhangi bir hastalıktan söz etmiyorsa canınızı sıkmayın demek için geldim

Stres olmayın çocuğunuz bu gerginliği hisseder. Benim kızım da 18 aylık dokuz aylık olana kadar kilo alımı güzeldi sonra bir anda durdu gram oynamadı kilosu bende emdiği için ona kanıp yemek yemedigini gözlemlemledim ve sütten kestim bir aydır yemesi açıldı.

Pandemi koşulları ne kadar müsade eder bilemiyorum ama böyle durumlarda hep kalabalık ortamda çocuğun güzel yediğini görüyor duyuyorum, yakın yaşta komşu çocukları vs. beraber yedirmeyi deneyebilirsiniz

Bize doktor ishal ve iştahsızlık nadiren kusma durumu için çinko şurup vermişti iştah açar demişti ve bir iki gün içinde etkisini göstermişti doktorunuza sorun isterseniz yada çinko olan besinler deneyebilirsiniz biz birde nutrigen üzüm çekerideği ekstresi ( doğal) Doktora danışarakv onun önermesiyle aldık işe yaradı bence doktorunuza onu da sorun hatta doğal olarak ne kullanabilirsiniz danışın bizim çoçuk hiç ağzını açmıyordu şuan düzeldi

Valla buna pes etmeden mücadele gerek
Bıkmadan usanmadan iştahını açacaksınız
Çocuklarımdan gözlemlediğim kadarıyla en güzel kilo aldıran besin kemik suyu bir tencere akşama kadar kaynatın kağıt bardaklara koyup buzluğa atın tüm çorbalarını bununla pişirin
Muz pekmez deneyebilirsiniz bunların içine un haline getirilmiş ceviz fındık badem falanda ekleyin
Sebzesini eksik etmeyin çorbalarda öyle kıytırık çorba olmasın brokolili kerevizli havuçlu falan mevsimine göre beslemeye bakın
Hiç zorlamadan birgün 1 kaşıkmı yedi ikinci gün 2 kaşık deneyin
Oyunlarla dikkatini dağıtarak deneyin
İstikrar herşeyden önemli iki öğün bile yese ilerleyen zamanlarda tam yedirmeye çalışın
Ben bu sürede pütürlü değilde muhallebi kıvamında yedirmeyi tercih ederdim çünkü çok zayıf
İştahı açılınca elbet herşeyi yer
Bıkmadan usanmadan devam edeceksiniz başka çare yok

Eğer doktor kilo alması gerektiğini söylemediyse çok dert etmeyin. Benim kardeşlerim yemek yemiyor diye dayadık bisküvileri, sağlıksızlar şimdi. Kilolu olsun diye homini gırtlak yedirenler var. Sakın TV veya telefonla kandırıp yemek vermeyin. Çocuk bilinçsiz yiyor.

Yeğenim de zayıf. 1 yaşındayken kilosu tek basamaklıydı. Biz yemek yedirirken ya kucaktayken veriyoruz ya da camdan baktırırken veriyoruz eğer ki yemiyorsa. Anca o şekilde yiyor. Bir de meyveyi yemekten önce vermiyoruz ki yemek yesin. Ve her zaman aynı tip yemekler yemiyor. Bir gün zeytin yiyorsa bir gün yumurta yiyor. Bir gün muz isterken bir gün de portakal istiyor. Ekmek faydalı olmasa da bazen çorbaya katıp veriyoruz. Çocuğun ne istediğini gözlemleye gözlemleye çözüyor insan.

Dogum kilosu onemli. 1 yasinda x3 olduysa doktorlar normal diyor. Beninki de 9 kiloydu 1 yasinda. 3 kilo civari dogdugu icin normal oldugunu soyledi doktoru. Benim bebegim emmeye cok duskun, yemege istahsiz bir cocuktu. Memeyi kesince yemek yemeye basladi. Yemesi problemli oldugu icin ek gidanin basindan beri kendi yemesini tesvik ettim. Su anda 2.5 yasinda, yemegini benim yedirmemi istemiyor, kendisi yiyor cogu zaman. Yani size tavsiyem, yemek yemesini istiyorsaniz memeyi kesin. Simdiki aklim olsa ben de 1 yas civari keserdim. Illa emzirecegim derseniz de istahinin acilmasini beklemeyin. Malesef bazi cocuklar memeye cok duskun, bu da yemek yemelerine engel oluyor.

Not: kendi tecrubemi yazdim. Isteyen istedigi kadar emzirsin.

3 kilo doğdu ama 35 haftalık dogdu
1 yaşındaki bebeğin doğum kilosunun 3 katı olması beklenir genel olarak diye hatırlıyorum.Kilo olarak biraz zayıf ama sağlıklı diyorsa doktor sorun yok. Biraz yemesini sağlamanız lazım. Neleri seviyorsa onlara yönelin. Emzirmeyi biraz azaltın. Önce yesin biraz sonra üstüne emsin. Acıkırsa yer belki. Bıkmadan devam edin kolaylıklar diliyorum...

X