İlköğretim Yorum ve Soruları 1. sınıf öğretmeniyim sorularınıza cevap verebilirim..

merhaba benim de 1.sınıfa giden bir kızım var.dersleri çok iyi okuma yarışlarında dakikada 80 kelime okuyor.öğretmeni çok memnun kızımdan çeşitli test kitaplarımız var ayrıca yardımcı kaynak kitapları aldırdı öğretmenimiz onları rahatlıkla çözüyoruz bizim ödevlerimiz çok oluyor mesela bu hafta sonu 30 sayfa ödev var ayrıca bir hikaye kitabı okunup özeti çıkarılacak neyseki çok zorlanmıyoruz biz alıştık bu tempoya.maalesef öğretmenimizi bu alışkanlığından vazgeçiremedik.benim sorunum şu kızım sınavlarında çok başarılı ama mesela nadiren de olsa15 sorudan 1 soruyu yanlış yapmış olsun çok üzülüyor ve ağlıyor okula almaya gittiğimde onu ağlarken buluyorum teselli ediyorum ama nafile neden böyle oldu olmamalıydı diye üzülüp ağlıyor bende o üzülüyor diye üzülüyorum ona belli etmesemde.aslında bende hırslı bir insanım onu ne yaparsa hatasız yada en az hatalı yapması için çok uğraş verdim halada veriyorum belli bir sistemimiz var kızımla benim onu izliyoruz sıkıntı çekmiyoruz evde ama sınıfta böyle ağlaması ve tek bir hataya bu kadar üzülmesi benide çok üzüyor kendimide suçluyorum öğretmenimiz ise kızımın hırslı olmasına bağlıyor ve bunun iyi birşey olduğunu bu konuda ona engel olmamam gerektiğini düşünüyor.ayrıca kızım çok sosyal bir çocuk lider kişilikli sorumluluklarının bilincinde ve çok aktif ona elimizden gelen en iyi imkanları sunmaya çalışıyoruz eşimle.eğitimci arkadaşım sizinde bu konudaki fikrinizi alabilirmiyim teşekkür ederim.

kızınızı başarısından dolayı tebrik ediyorum tabiki sizide..
hırs başarıyı getiren önemli etkenlerden biri..benimde bir iki tane böyle öğrencim var ben onların diğerlerinden daha başarılı olacağına inanıyorum bırakın hırslı olsun zararı olaz bence..dediğiniz gibi tabiki bir anne çocuğunun üzülmesine dayanamaz ama kızınız okul hayatına yeni başladı ve şuanda herşeyi doğru yapmalıyım şeklinde bir düşünce oluşturmuş kendinde ama bir müddet geçtikten sonra sizinde anlatımlarınızla arasıra başarısız olunabilineceğini ama çalışarak bunun düzeltilebileceğini fark edecektr.
hem hırsı sosyal yaşamında olumsuz etkilememiş ne güzel..
bence kızınız derslere ve okul hayatına bir müddet daha alıştıktan sonra bu hırsını düzenleyecektir..

çok teşekkür ederim içim çok rahatladı.umarım tüm tahsil hayatları böyle başarılı olur benim kızım ve tüm evlatlarımızın.inşallah bu yaştaki bu çabalarının karşılığını ilerde istedikleri mesleklere sahip olarak alırlar...

inş dediğin gibi çabalarının karşılığını alırlar..

Merhaba,

Benim 1.sınıfa giden bir oğlum var. Okulda ilk dönem birinci seçildi. Öğretmeni yeterli gelemediğinden şikayekçi. REM test'inde 3 yaş ileri çıktı. Şimdi ne yapmalıyız? Özel okula gönderebilecek durumumuz yok. Beylikdüzü civarında iyi eğitim veren bir devlet okulu araştırıyorum. Koç İlköğretim okulu ve Borusan İ.Ö.Ö öğrendim. Okulunu değiştirsek mi? Özel öğretmen mi tutsak? Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz?

böyle üstün zekalı öğrencilerin eğitimiyle ilgilenen bilim sanat merkezleri var genelde halk eğitimlerin bünyesinde oluyor.o okula yönlendirebilirsiniz.o okullara devam eden öğrenciler aynı zamanda OKULLARINADA DEVAM EDİYOR.MESELA sabahçıysa bilim sanata öğlen gidiyor.

merhaba
benim oğlumda 1. sınıfa gidiyor...ama hiç ders yapmak istemiyor..sürekli ilgisi başka yönde...ders yaparken çıldırma derecesine geliyorum..çok üstüne gitmek istemiyorum bunalıp okuldan soğur diye.ama sıkmazsamda ders yapmıyor..ders yapalım dediğim an bunalıma giriyor sanki.soruyu okur okumaz of çok zor işte yapamıyorum diye ağlıyor..ne olur bana bi yöntem tavsiye edin..çok bunladım.cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

ders yapmayı sevmeyen çocuğa sers yaptırmak gerçekten zor..onları ancak sonuna ödüller koyarak dersin başına oturtabilirsiniz.ilk önce büyük ödüller koyun sonra yavaş yavaş küçültün sonrada zamanını azaltın yani ilk başta her dersten sonra büyük bir ödülken sevdiği şeyleri yapmasına izin vermek dışarı gezmeye götürmek gibi sonra 3 5 çalışmadan sonra hediyeler ödüller verin bir müddet bu şekilde devam ettikten sonra inş alışkanlık haline getirecektir.ama bu zaman ve sabır isteyen bir süreç
bir anda ona dersi sevdirecek bir yöntem ne yazıkki yok..kolay gelsin

sayın hocam birinci sınıf öğrencisinin dakikada ortalama nın üstü nekdar okuması gerekiyor
neden sorduğuma gelince kızımın öğretmeni her konuştuğumuzda kızımın çok iyi olduğunu söylerken bugün 1 dakikada 50 kelime okumuş haftaya kadar okumanı hızlandır demiş
yapılan araştırmalara göre bana bu normal geldi ancak kafamdada soru işaretleri oluştu kızıma süre tuttum heyecan yaptıı ayrıca benim gözlemlediğim çocukta okumayla ilgili ir sıkıntı yok acaba benmi yanılıyorum teşekkürler

eğer hiç görmediği bir metinse 1 dakikada 50 60 gayet iyi seviye demektir.ama çalıştıkları bir metinse biraz az şöyle anlatayım ben öğrencilerime 1 2 gün çslışabilmeleri için metin veriyorum ödev olarak bu metini 120 130 kelime okuyan oluyor tabi eğer metin elyazısıysa çünkü düz yazıyı 10 20 kelime daha az okuyorlar.elyazısı metinde 50 kelime okuyan çok iyiler değilde sadece iyi diyebileceğim öğrencilerim çok iyilerim 90 ve 120 arası okuyor.ama dediğim gibi çalıştıkları metinde böyleler çünkü çalışınca ezberledikleri yerler bile oluyor.ama kızınız ilk defa gördüğü bir metinde 50 okuıyorsa gayet iyi demektir..ama biraz daha hızlanmasında da zarar yok tabiki..

merhabalar hoca hanım.benimde bir maruzatım var acil yardım lütfen.... kasım 2004 doğumlu benim oğlum.2yıldır kreşe gidiyor.toplama yapabilioyr.iki sayılı rakamları okuyabilior.kavramları bilioyr.100e kadar sayabilioyr.10 ar 10 ar sayabilioyr.30dan geri sayabilioyr.fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.fakat ben ocak ayı doğmlularla aynı sınıfı paylaşacak olmasından endişeleniyorum.sonuç itibariyle aralarında 10 ay gibi büyük bir fark var ki biliyoruzki 1 ayın bile önemi var çocıuuklarda.ne yapmam gerekiyor bilemiyorum,yazdırmak istediğim okulun rehber öğretmenine gidip oğlumu değerlendirmesi istemem oğlumun üzerinde psikolojik bir etki bırakırmı bilemiyorum.benimle oturup 1saat ders çalışabiliyor.arada ilgisi dağılsada bunu başarabilioyr.lütfen bana acill yardımm.özel msj atarsanız çok sevinirimm.ne yapmalıyım.zamanım daralıyor ve ben kararsızım.

Merhabalar,

Özel ders almak istesek, sizce kendi öğretmeni mi, tanımadığı bir öğretmen mi daha faydalı olur?

Düşünceleriniz için şimdiden teşekkürler

Ben öğretmen değilim ama şunu söyleyebilirim ki, bence gönül rahatlığı ile gönderebilirsiniz. Oyuna da vakit ayırmaya özen gösterirseniz bence beklemenin gereği yok. Zeki çocukları değerlendirmek lazım.

Merhabalar,

Özel ders almak istesek, sizce kendi öğretmeni mi, tanımadığı bir öğretmen mi daha faydalı olur?

Düşünceleriniz için şimdiden teşekkürler

Ben etik olarak kendi öğrencime ders vermenin uygun olduğunu düşünmüyorum..Yine de siz bilirsiniz tabi ki

merhaba 6 yaşında bir oğlum var.bu yıl 1.sınıfa başlayacak,oğlumu boş zamanlarını değerlendirmesi için spora ve bir enstürman kursuna yollamak istiyorum.sizce bu onu olumlumu yoksa olumsuzmu etkiler.yani derslerinden uzaklaşmasına sebep olurmu.birde oğlumun gideceği okulda tam gün ders veriliyor ayrıca hergün 1 saat etüte kalıyorlar.sizce daha 1.sınıftan bu kadar fazla saat okulda ders yapmaları çocuklara ağır gelirmi.

arkadaştan özür dileyerek bende görüşümü paylaşmak istiyorum sosyal faaliyetler çocuğun üzgüven kazanmasına yardımcı olur....çocuğunuz sıkılırsa bu durumu zaten size belirtir.......

tam zamanlı eğitim şekli olması gereken eğitim şeklidir...çocuk uykusunu almış bir şekilde okula gider tenefüsler çocuk açısından yeterlidir....etüt için çocukların vereceği tepkiler değişken oluyor bazen çok verimli oluyor bazen çocuk çok sıkılıyor.....bunu zaman ilerledikçe gözlemlerinize dayanarak kendiniz tespit edebilirsiniz...sıkılıyorsa göndermeyin...... sıkılmıyorsa teşfik edin....başarılar

soru gözümden kaçmış ama siz güzel bir şekilde cevaplamışsınız teşekkür ederim
fikirlerinizede katılıyorum..çocukları fazla sıkmadan oyun oynamalarına müsade ederek derslere yöneltmek lazım sonuçta onlar hala oyun çağlarındalar..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…