İlköğretim Yorum ve Soruları 1. sınıf öğretmeniyim sorularınıza cevap verebilirim..

merhabalar hocam.benim kızımda 1.sınıfa başladı bu yıl.daha senenin çok başındayız ve benim birçok sorum var kafamda.sürekli öğretmenmimize gidip onuda sıkmak istemiyorum ama endişeleniyorumda.
akşamlarımı saat 7 8 gibi ödev yapmaya başlıyoruz.misal iki sayfa ele yazıcak.en az iki saat sürüyor.ödevlerimizi en erken 11 de bitirebiliyoruz.çocuk bitkin bıkkkın..sıkılıyor yazmak istemiyor vs.. bunlar yine basit sorunlar.sınıfta bu hafta el-ele-elle kelimelerini öğrenmişler.ama kızıma bana ele yaz desem yazamıyor.ya da ben kağıda elle yazsam okumasını istesem tutturana kadar kafadan atıyor tabi benim sinir kat sayımda arttkça artıyor. kalıp olarak ezberlemiş okumanın mantığını çözemiyor.haftaya a harfine geçince iyice çorba olacak kafası diye korkuyorum.normalmi?
küçük kağıtlara iki l ,iki tanede e yazdım.yerlerini değiştirip kelime oluşturuyorum veya tektek soruyorum.el hariç hiçbirini okuyamıyor.öğrenene kadar çalıştırıcam diye inat ettim ama çocuk bi yerden sonra iyice kopuyor bildiği e harfine bile lll demeye başlıyor.ne yapmam gerek ne tavsiye edersiniz bize?

hocam artık ceaplamıyor gibisiniz ama ben genede yazayım. Oğlum 6 yaşında okumayı biliyor. bu sene erken olur diye okula göndermedik. Daha önce iki yıl anaokuluna göndermiştik. Bu yıl birlikte olalım istedim ama evdede boş geçsin istemiyorum. Neler yapabilirim evde.:gitme:

biraz sabırlı olmanızdan başka yapacak birşey yok herşeyin bir zamanı ve her öğrencinin bir kapasitesi vardır kimi a harfinde mantığı söker kimi 2. grubun sonunda ama eninde sonunda mantığını anlar o yüzden kızınızda hiç bir problem aramayın henğz herşeyin başı sadece e harfine bile el ele diyebilir..bu uzun ve zorlu bir süreç sabır ve çalışma ile başarılı olacağınıza inanıyorum

iyi gunler hocam benimde 1.sinifa giden kizim var ogretmenimiz bize kizinizin dikkat eksikligi var dedi cok uzuluyorum neler yapabilirim.(ayrica benim esimde lise ogretmeni ama ilkolkul ogretmenliginden hicbir sey anlamiyor)

Hocam kızım 2.sınıfta.Elinizde o düzeye uygun cumhuriyet ile ilgili kare bulmaca var mı???

yardımcı olurmusunuz sizin fikrinize ihtiyacım var
yoksa ablam çıldırcak bu gidişle
yiğenim 1.sınıfa başladı ama çok uyumsuz okulda yazmak istemyormuş ödevlerini yaptırırken annesi en az 2,5 saatini hazrcıyor 1 sayfayı yaklaşık 45dk yapıyorlar
bu hafta sonu ben yaptırmaya çalıştım ama malesef
el ele örneğin 1 saatte yazıyor
ata yazacak t'yi önce yazıyor vs
ve bilmyor okuyamıyor öğrendklerini bile
hep uyduryor harfleri tanıyamıyor
ne yapmamız gerek ablam çok şikayetci belli etmyor ama resmen çıldıryor
öğretmeninide sevmiyormuş hatta yüzüne söylüyor
ben birz konuştum annemi özlüyorum felan diye bahaneler söylüyor
29 ekimde 7 yaşına girecek 2004 doğumlu erken mi verdik okula lütfen yardımlarınzı rica ediyorum ne yapalım ,nasıl davranalım şaşşrdık
çok teşekkürler

1.sınıf gerçekten sabır isteyen bir sınıf bazen çok sonradan açılan öğrenciler oluyor sınıf öğretmeni ve okul rehber öğretmeni ilede konuyu bir görüşün bence.
onların tavsiyeleri çok önemli..
ama en önemlisi sabır..

çok teşekkür ederim ilginiz için
rehber öğretmeni ile bugün tekrar görüşmeyi düşünyoruz
veli,rehber öğrtemen ve kendi öğretmeni ile bi yol izlenecek inş en kısa zamnda düzelir
tekrar teşekkürlerimi sunuyorum

Hocam Merhaba,

kızım şubat 2005 doğumlu 3 yaşından beri gittiği yuvanın 6 yaş grubunda şuan el yazısı harf çalışmaları yapıyorlar öğretmeni harflerin isimlerini değil seslerini öğretiyor fakat bizimki nerden nasıl öğrendi bilmem harfleri isimleriyle söylüyor (be-ce gibi) bana sürekli harfleri soruyor seslerini söylediğimde kızıyor "bana el yazısı adını söyleme düzgün söyle" diyor bu şekilde yaparsa okumayı zor öğreneceğini falan söyledim ama inatla sürekli gördüğü her yazıyı harf harf söylüyor. bu durumun 1. sınıfda sorun çıkaracağını biliyorum ama olan olmuş artık şimdi bizim bundan sonra ne yapmamızı önerirsiniz?
birde sürekli kendi kendine okuma çalışması yapıyor bu çalışmalarına destek olmalı mıyım yoksa okula başlayıp yaşıtlarıyla birlikte öğrenmesi için mi çabalamalıyım?

Merhaba bsbirkin
Benimde size bir sorum olacak.Benimde 6,5 yaşında bir kızım var.Bu sene 1.sınıfa başladı.Çok ödev veriliyor ve her gün 20 sayfa kitap okuması gerekiyor.Zaman yeterli gelmiyor.Eksik olduğu zamanda öğretmen ceza olarak teneffüse çıkarmıyor ve kitap okutturuyor.Üzülüyorumda!Okula gitmek istemiyor.Akşamları ders yaptırırken zorlanıyoruz,bazen inatlaşıyor,bazen yarım saatte bir sayfa ödev yapıyor,çok çabuk oyuna dalıyor.İlgilenmediğimiz zamanda ders yapmıyor.Okuldan soğudu .Ne yapacağımızı ve nasıl davranacağımızı şaşırdık.Bu çok ödev verilmesi ve kitap okunması doğru mudur acaba ,yoksa bizim tutumumuz mu yanlış,nasıl davranmak gerekiyor.
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Mesajınızı okuduğumda gözüme çarpan ilk şey 'öğretmenin çocuklara ceza olarak kitap okutturması' oldu. Sen çocuğun gözünde kitap okumayı ceza ile bağdaştır, sonra da her akşam çocuğa kitap okuma ödevi ver yani her akşam çocuğu cezalandır (Çocuğun bakış açısı ile durum bu). Gelelim 20 sayfa okuma ödevine, bu çocuktan çocuğa göre değişir, kimisi vardır okuma seviyesi ileridedir 20 sayfa o çocuğa vız gelir kimisi de vardır o yavrucağa 3 5 sayfa bile çok gelir. Sözün özü her çocuğa 20 sayfa yerine her çocuğa seviyesine göre sayfa sayısı verilmeli (ben öyle yapıyorum en azından).

benımde sorumu yanıtlarsanız sevınırım
benım oğlum 12 mayıs 2008 doğumlu
1e gıdıyoruz nerdeyse okullar kapanacak 2 ye geçecek ama bend demeden ders ini alıp yapmıyor
hep ben basında durucam hep hadı hadı dıcem cıldırtıyo bazen ne yapsam ne etsem kendi basına ders yapmayı öğrete bılsem bılemedım

Merhaba sitede pek çok yere yazdım ama kimse cevaplamadi... Oğlum özel okulda 1. Sınıf ama ogretmenimizin 2. Yılı bu yıl ve Çok ufak tefek..oglu da biraz hareketli bir çocuk sürekli ceza ve şikayet alıyor ve bunu benim çözmem bekleniyor çok üzülüyorum çünkü oğlum 4 yıl krese gitti hiç şikayet almamıştım özellikle vurma ile ilgili. Çok caresizim okulu değiştirmek istiyorum ama korkuyorum yardım edin lutfen

Kolay gelsin canım.umarım içine sinen bir öğretmen bulursun.

Öğretmenle sorunu halledemiyorsan idareye git eşinle.ya başka bir ögretmene versinler ya da kaydını aldır.normalde ikametten dolayı başka sınıfa almaları gerekir.kolaylık sağlamazlarsa ilçe milli eğitim müdurlügune git şikayete.ben olsam öyle yapardım en azından.

evet bayanlar eğer sormak istediğiniz bir şey varsa buyrun sositososito

merhaba oglum 2010 mart dogumlu eylül 2015 de anasınıfına başlıyacak oglum geçen yaz kendi kendine okumayı söktü şuan toplama çıkarma yapabiliyor masal kitaplarını alıp hecelemeden okuyabiliyor biz ögretmek için çaba göstermedik biz okulken takip ederek birşleştirmeyi söktü ama etrafdan okulda çok sıkılır deniyor ögretmenlerde okuma bilerek gelen çocuklarla pek ilgilenmiyormuş 1. sınıfda sıkılmaması için biz nasıl desteklemeliyiz? bu sene 1. sınıfa başlatmamızda öneriliyor yıl kaybı olmasın nasıl olsa okumayı biliyor diye. ancak biz anaokulu onun için çok basit kalacağını bilsekde 1 den başlamasını istemiyoruz kendinden bir yaş büyükler olacağı için ve daha önce hiç kreş okula gitmedi biraz hassas pek arkadaş ortamına alışkın değil siz ne önerirsiniz bir sene erken başlamasının avantajı varmı? ayrıca ben hem okumaya bilgiye olan merakını körelmeden ve sıkmadan onu nasıl yönlendirebilirim? yanıtlarsanız çok memnun olurum

Konuyu artık takip etmemekteyim kapatmaya çalıştım konuyu ama beceremedim adminlerden rica ediyorum

Gerçi yardımcı olan hocalarım olmuş soruları cevaplayan tşk ederim onlara

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…