2023 Kasım Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    267
Kizlar biz 5 bucuk ayligiz ek gida tadimlarina basladinizmi havuc yogurt kabak vs gibi? Bugun saglik ocagina gittim tadimlara basla dedi bi corba kasigini gecmeyecek kadar 2-3 hafta tadim yap sonrada kahvaltiya gec dedi, doktorumuzda 7. Ayda basla ek gidaya dedi 7 ay cok gec degilmi?

Kizlar biz 5 bucuk ayligiz ek gida tadimlarina basladinizmi havuc yogurt kabak vs gibi? Bugun saglik ocagina gittim tadimlara basla dedi bi corba kasigini gecmeyecek kadar 2-3 hafta tadim yap sonrada kahvaltiya gec dedi, doktorumuzda 7. Ayda basla ek gidaya dedi 7 ay cok gec degilmi?
Her doktor başka bir şey söylüyor, bizimki 6. Ayda başlamamı söyledi tadımla. Ben acele de etmek istemiyorum kaçmıyor ya sebze meyve uğraş dur onlarla 😄

Kızlar uyku eğitimi yavaştan verilmesi gerekiyor sanırım. Ben bir ara kendi yatağında yatırıyordum başında sandalyede oturup pış pış pat pat yöntemi yapıyordum sonra araya hastalık girdi atak haftası huysuzlukları derken şimdi bizim yatağımızda yanıma yatırıyorum beyaz gürültü açıp ninniyle uyutuyorum lakin buna da alışması benim için çok sıkıntı oldu çünkü yanından kalktığım an hissediyor gözünü açıyor. Kendi yatağına da iyice daldıktan sonra almak durumunda kalıyorum. Bu alışkanlığı bırakmam lazım ama o kadar yorgunum ki tekrar yatağına yatırıp başında uzunca beklemek zor geliyor şu an 😅 birde dün itibari ile bir sonraki atağın izleri başladı dün gece uyandı uyumadı uzun süre. Bugün de baya baya huysuz sürekli ağlak bir halde. Atak haftasına 4 gün mü ne kalmış. Gazamız mübarek olsun 🥹🥹

Biz beraber yemek yiyip kahvaltı yapıyoruz artık. Bebeğime göre ilerliyorum ben hep. Çoktan parçalı pütürlü yiyor. Size de bol iştahlar 🥰

Ben doktorun söylediğine göre ilerlenmesi taraftarıyım. Doktorun tadımla için de mi 7. ay dedi? Biz de 5.5 aylığız. Doktora ben sordum aylık kontrolde, sadece tadım yapabilirsin dedi (sanırım tadımı ek gıdaya tam olarak başlangıç olarak görmüyor). 16 Nisandan beri (5ay 1 hafta) tadım yapıyoruz. Ayrıca püre olarak değil de pütürlüyle başladım, zorlanmadı çünkü

Alerji olma ihtimali var tabii ama sırf oradaysa isilik olma ihtimali daha yüksek gibi geldi bana. Mustela cicastela iyi geliyor böyle minik kızarıklıklara. Ek gıdaya başladıysa, yoğurdun suyu falan aktıysa ondan da olabilir.
ben mustelanın stelatopia kremini aldım bir kere kullandım ertesi gün böyle kabardı. Ama denk gelmiş de olabilir çünkü mustela iyi bir marka şampuanını yağını da kullanıyorum çok iyidir sanırım denk geldi. Dün bepanten sürdüm pişik kremi o hemen azaltmış. Ek gıdaya başlamadık daha salyadan pişik oldu galiba

Biz beraber yemek yiyip kahvaltı yapıyoruz artık. Bebeğime göre ilerliyorum ben hep. Çoktan parçalı pütürlü yiyor. Size de bol iştahlar 🥰
Çok harika darısı başımıza benimki hiç oralı değil ağzını açıp yemek istemiyor kaşığı da reddediyor bende deneme yaptım merakimdan ama umduğum gibi olmadı 😏

Ben doktorun söylediğine göre ilerlenmesi taraftarıyım. Doktorun tadımla için de mi 7. ay dedi? Biz de 5.5 aylığız. Doktora ben sordum aylık kontrolde, sadece tadım yapabilirsin dedi (sanırım tadımı ek gıdaya tam olarak başlangıç olarak görmüyor). 16 Nisandan beri (5ay 1 hafta) tadım yapıyoruz. Ayrıca püre olarak değil de pütürlüyle başladım, zorlanmadı çünkü
Canım neler yaptın neyle başladın.
Mama sandalyesinde mi verdin

Anne sütü ile beslenen bebeğe biranda pütürlü vermek düşündürüyor

Anne sütü ile beslenen bebeğe biranda pütürlü vermek düşündürüyor
Canım neler yaptın neyle başladın.
Mama sandalyesinde mi verdin
Şimdi herkesin tarzı farklı, hele hele senin gibi tecrübeli annenin mutlaka kendine göre bir tarzı vardır. Biz ek gıda öncesi yaklaşık 1-1.5 ay yemekte bizi izlemesini sağladık. Özellikle çiğneme hareketlerini ona dönerek yaptık ve onun da çok hoşuna gidiyordu, oyun zannedip gülüyordu 😅 mama sandalyesinde destekli oturabillyor. Önce direkt yoğurt verdim, hem yumuşak hem de anne sütüne göre katı diye. Ardından patates(yapısından nefret etti😂), kabak ve havuç. Hepsinde 3 gün kuralıyla ilerliyoruz. Ayrıca ben eline de parçalar veriyorum. Kendi kendine emmeye/yemeye çalışıyor.

Ben basladım sanırım aynı gün doğum yaptık senınle. Yogurtla basladık doktor öyle istedi bugun bal kabagı hasladım buharda onu verdım.

Şimdi herkesin tarzı farklı, hele hele senin gibi tecrübeli annenin mutlaka kendine göre bir tarzı vardır. Biz ek gıda öncesi yaklaşık 1-1.5 ay yemekte bizi izlemesini sağladık. Özellikle çiğneme hareketlerini ona dönerek yaptık ve onun da çok hoşuna gidiyordu, oyun zannedip gülüyordu 😅 mama sandalyesinde destekli oturabillyor. Önce direkt yoğurt verdim, hem yumuşak hem de anne sütüne göre katı diye. Ardından patates(yapısından nefret etti😂), kabak ve havuç. Hepsinde 3 gün kuralıyla ilerliyoruz. Ayrıca ben eline de parçalar veriyorum. Kendi kendine emmeye/yemeye çalışıyor.
Biz de aynısını yapıyoruz daha henüz sofrada oturma aşamasındayz ama yrn kontrolümüz var bizim , bizde 5 aylık olduk dün bakalım doktor ne önerecek bize de,

Erkek anneleri sünneti ne zaman yaptırdınız? Burada yaptıranlar vardı. Kaç aylikti? Kaç günde iyileşti? Simdi yaptırmalı mi?
Ben 4 aylıkken yaptırdım ilk gün zor geçti 1 haftaya iyileşti kesinlikle küçükken yaptırmanı tavsiye ederim ilk oğlum 5 yaşındaydı sünnet olduğunda zor geçti baya bilincinde olduğu için herşeyin zor oluyor psikolojik açıdan özellikle

İnanirmisin her bebek yeni annelik ..
Tecrübeye dayanarak konuşamıyorum neden dersen her çocuğumun her bebekligi birbirinden inanılmaz farklı seyrediyor..
😀
Yani her bebeğe farklı yaşam koçluğu yaptığımızı düşünüyorum..
Hala salamadim 3. olsa😬🤭
Bir dönemden sonra hepimiz birbirimizle uyumlaniyoruz ama ..🫠

Bizim kuş genelde uyuyorken yemek faslindayiz onu farkettim ..Onun haricinde kaşıkla neyi uzatsam kendisi hemen kaşığı istiyor..ellerimiz çok aktif yalama emme o biçim ne versek ağzında bir aydır böyle

Biz de bu hafta ek gıdaya başlayacağız. Abisi okula gittiği için biz sürekli hastalıklarla uğraşıyoruz, birinci ay hariç hiç ay kontrolüne gidemedik doktora, hep hasta olup gidiyoruz. Bu ay da hasta oldu, geniz akıntısı yüzünden kusuyor sürekli, o yüzden kilo vermiş. (5.5 aylık ölçümü 8.140 gr 65 cm, 4.5 aylık 8.400tü) Doktor endişelenmedi, bizi de endişelendirmedi ama ek gıdaya başlayalım dedi geçen hafta, biz bugün anca başlayacağız. Bizim doktorumuz ilk hafta yoğurtla başlatıyor. İkinci hafta patates kabak havuç çorbası (3 gün kuralına gerek yok bu üçü için dedi ve özellikle süzme çorba önerdi, bizimki daha tam oturmaya falan başlamadı, ek gıdaya erken başladığımız için öyle önermiş olabilir). Üçüncü hafta ise üç gün kuralıyla meyve tadımına başlayacağız ve yine üç gün kuralıyla mevsim meyveleri ve sebzeleri deneyeceğiz. Gerisini yedinci ayda konuşacağız.

X