Yüksek FSH a inat, buradayım, savaşa başladım, takılın peşime!

Bugün 39 yasında olan 0.01 amh ve 53 fsh ile erken menapoz teşhisi koyulan ve rahim düzeltme ameliyatından sonra kendi kendine hamile kalan arkadaşımın bebeği için hastane çıkışı aldım. Bebeği daha 4 aylık ve öğrendik ki kızmış. Arkadaşımın meleği bana da ümit oldu. İnşallah sorunsuz kucağına alır ama o Bebek mağazasında o ürünü seçmek bile insanın içinde fırtınalar kopartıyor. İnşallah bir gün kendi meleğimiz içinde almayı nasip eder rabbim :anneadayı::anne::emir_bebek::dua:

Canim yalniz degilsin,oncelikle bunu bil.
Burda malesef hepimiz ayni sorunu yasiyoruz. Hepimizin fsh lari aydan aya degiskenlik gosteriyor.
Bu arada amh degerimiz ayni:)
Sen eger her ay surekli fsh ina baktirirsan ve bunu cok kafana takip uzulursen stresten etkilenen fsh in tavan yapabilir. Oncelikle degerlere cok takilmamaya calis. Ultrasonda yumurtan gorunuyorsa sansin da var demektir.
Seni psikolojik olarak asagi ceken doktordan da uzak dur,sana gercekleri soylemeyen ve sana hayal satan doktordan da.
Evet durumumuz bu. Fsh imiz yuksek,amh imiz dusuk ve yumurta sayimiz malesef ki az. Bu az kelimesi de goreceli aslinda. Mesela benim yumurtam az cikiyor,sadece bir tane. Ama baska bir hasta da benim yumurtam az diyor. Kac tane diyosun,6 tane diyor mesela. Bu bile farkli yani dusun.

Evet bazi merkezler adetin 2.veya 3.gunu fsh a bakiyorlar ve yuksekse tedaviye almiyorlar ama bazi merkezler de yumurtanin olup olmadigina onem veriyor ve fsh a bakmadan sadece yumurta var mi diye bakiyorlar. Sen boyle bir yer bulmaya calis.
Uzulme kismina gelince bu durumu ogrenen herkes bu uzuntulerden gecti,hala daha geciyor. Tabiki uzuleceksin,bu durum baslarda kabullenilmesi cok zor bir durum. Neden ben diyebilirsin,herkesin oluyor bir tek benim mi olmuyor diyebilirsin. Bunlar cok normal. Bir sure sonra zaten uzuntuyu birakip ne yapabilirim asamasina geleceksin. Cunku uzuntu sadece bize zarar.

Hepimize dua ediyoruz. Tabiki sana da ederiz.

Evet biz zor ulasacagz belki bebislere ama bizim de sinavimiz bu. Sabirli ve inatci olacagiz.

Fsh ya bakmadan önce bu gittiğim doktor ultrasonda bakmıştı, rahimde herşey normal bunlar da yumurtaların demişti. Ama fsh yi öğrendikten sonra hiç ilgilenmedi. Beni nelerin beklediğini bilmiyorum, fsh yüksekse bazı yerlerin almadığını da bilmiyordum belki de onu kastetti. Yaşadığımız yerde imkan yok malesef, şehir dışına gideceğiz mecburen, ama okul dönemi izin almam belki zor olur diye bu yazı memlekette bir merkezde değerlendirelim dedik. İnşallah gitmeyi düşündüğümüz yer bize yardımcı olur.
Çok teşekkür ederim desteğin için canım.

Fsh ya bakmadan önce bu gittiğim doktor ultrasonda bakmıştı, rahimde herşey normal bunlar da yumurtaların demişti. Ama fsh yi öğrendikten sonra hiç ilgilenmedi. Beni nelerin beklediğini bilmiyorum, fsh yüksekse bazı yerlerin almadığını da bilmiyordum belki de onu kastetti. Yaşadığımız yerde imkan yok malesef, şehir dışına gideceğiz mecburen, ama okul dönemi izin almam belki zor olur diye bu yazı memlekette bir merkezde değerlendirelim dedik. İnşallah gitmeyi düşündüğümüz yer bize yardımcı olur.
Çok teşekkür ederim desteğin için canım.

Canim zaten cogu kadin dogumcu bunu yapiyor. Rahme bakiyor ve bisey yok kendiniz deneyin deyip yolluyor. Yonlendirme sifir sagolsunlar.
okullarin kapanmasina az kaldi zaten. Iyi bir merkez bulup baslarsin,umudunu kaybetmemen lazim ama. Zor biliyorum ama moral cok onemli.

Canım bu cevapları Bülent Beyin asistanı Neslihan hanım cevaplıyor.. Bülent hoca bizim gibi hastalarla uğraşmayı sevmiyor.. Bir iki kere dener sınra Kıbrısa donasyona git boşuna para harcama der.. Bana da dedi başka topikteki arkadaşlara dedi.. Zaten ilk muayenede goruyorsun kendisini bidaha hiç göremiyorsun.. Ben ısrarla herşeyde kendisinin olmasını istediğim için bütün muayenelerıme girdi..

Bu arada cuma gunu FSH 2,77 LH 1,5 prolaktin 9,66 progesteron 0,2 E2 285 çıktı... Cumartesi günü doktora gittiğimde 28 mm 1 tane yumurta çıktı.. Daha önce yazmıştım 15 gün önce opu olmuştu ama yumurta döllenmedi diye.. Doktor çatlatma iğnelerini verdi yarın sabah tekrar opuya gircem.. Doğal büyüyen bir yumurta.. Reglinin 3.gününde görüldü.. İnşallah döllenirde bebek olarak bana geri döner..

Zaten hocanin yazmadigi belli ve cumlelere tek tek bakinca, bazi yerleri internette fsh ve amh nedir diye arastirdigimizda karsimiza cikan cumlelerden direk kopyala yapistir yapmislar. Sunu yap bunu yap diye bir yonlendirme yapmiyorlar.

Insallah altin yumurtan odur :)

Bu derece düşük çıkanlara D vit ampulu 2şer hafta arayla toplamda 3 kez, yeşillik ve yoğurt yedikten sonra ekmeğe biraz zeytinyağıyla beraber damlatıp yemeyi öneriyorlar. 6 haftada yükselir, kişiye göre değişir ama tek ampul ortalama 20 yükseltiyor seviyeyi.
Teşekkür ederim canım. e2 değerim nasıl düşücek bi fikri olan var mı kızlar?

Teşekkür ederim canım. e2 değerim nasıl düşücek bi fikri olan var mı kızlar?

Canım E2 değerin ya kist olduğuna işarettir yada E2 değerini ölçtürdüğün günde gelişmiş bir folükülün olduğuna işarettir.. Onu muayene olduktan sonra ortaya çıkar.. Mesela benim reglimin 2 günü 300 e yakın bir rakam çıkı. Cumartei kontrole gittim doktora baktı gelişmiş büyük bir folükül gördü.. Bu sabahta toplama işlemim oldu.. Malesefki boş çıktı...

Canım E2 değerin ya kist olduğuna işarettir yada E2 değerini ölçtürdüğün günde gelişmiş bir folükülün olduğuna işarettir.. Onu muayene olduktan sonra ortaya çıkar.. Mesela benim reglimin 2 günü 300 e yakın bir rakam çıkı. Cumartei kontrole gittim doktora baktı gelişmiş büyük bir folükül gördü.. Bu sabahta toplama işlemim oldu.. Malesefki boş çıktı...

Bir dahaki ay dolu dolu yumurtalarin olsun insallah.

:KK43: folükülün boş olduğunu hemen anlıyorlar mı canım?

Zaten hocanin yazmadigi belli ve cumlelere tek tek bakinca, bazi yerleri internette fsh ve amh nedir diye arastirdigimizda karsimiza cikan cumlelerden direk kopyala yapistir yapmislar. Sunu yap bunu yap diye bir yonlendirme yapmiyorlar.

Insallah altin yumurtan odur :)
Her kadının eğer bir tek yumurtası bile varsa ANNE OLMAK için tedaviye hakkı vardır. Hangi doktor hangi ahlaki değerle yumurtası olan bir kadına ve üstelik hiç çocuğu yoksa DONASYON önerebilir? Donasyon nedir? taşıyıcı anneliktir.
Bunu karşısında bir duvar varmış gibi duygusuzca ve pat diye söylüyorlar.
Benim arkadaşıma da aynısını önermişti tüm doktorlar ama şu an 4 aylık kendi bebeğine hamile.
Yani şans varsa denenmeli. O zaman siz neden varsınız diye sorarım doktorlara.
Normal yolla veya bir iki kolay tedavi ile anneliği herkese yaşatırsınız ama asıl bu işin uzmanı ve mucizelere imza atmak istiyorsan asıl bizim gibi hastalar önceliğiniz olmalı.

X