Yüksek FSH a inat, buradayım, savaşa başladım, takılın peşime!

Merhaba kizlar. Nasilsiniz. Ne zamandır forumu takip edemedim. Doktora gidecektim, yumurtlama ilacı almak için, o da kaldı herşeyi sallıyorum. Sadece işyerindeki medikoda regl ikinci gün test yaptırdım. Fsh 6.92 lh 1.99 e2 211.6 prolaktin 23.93 progesteron 0.340. D vitamini 25_80 arası olması gerekiyormuş. Benimki 8.1 çıkmış. Daha doktora gidemiycem devit 3 ampul aldim. Ne kadar aralıklarla nasıl iciyosunuz. Yardımcı olur musunuz. Montecim sen bilgilisin bu kim u da. Demirin de düşük. Demir ilacı da alsam mi. Kizlar oralardaysaniz lütfen cevap yazin. E 2 hala çok yüksek. Kist falan da demediler. Amh değerimi biliyosunuz 0.01.
Bu derece düşük çıkanlara D vit ampulu 2şer hafta arayla toplamda 3 kez, yeşillik ve yoğurt yedikten sonra ekmeğe biraz zeytinyağıyla beraber damlatıp yemeyi öneriyorlar. 6 haftada yükselir, kişiye göre değişir ama tek ampul ortalama 20 yükseltiyor seviyeyi.

Son düzenleme:
Csnim gecen gun keciboynuzunun erken menopoza neden oldugunu yazmistin. Ben de sana bununla ilgili arastirdim ams bisey bulamadim yazmistim,sanirim gormedin yazimi. Buns dair okudugun yaziyi paylasabilir misin varsa?
Saraçoğlu programda söylemiş canım, ben izlemedim gerçi ama birileri böyle bişey söylediğinde ciddiye alıyorum çünkü doğruysa 2 adım ileri 1 adım geri gitmiş oluruz boş yere.

Merhaba arkadaşlarım, yoğun çalştığım için pek yazamıyorum buraya. canım çok sıkılyor beni siz anlarsınız sadece. iki yıllık evliyiz, bir yıldır evlat istiyoruz, FSH ım çok değişken her ay farklı çıkabiliyor, bir ay düşüyor bir ay yükseliyor. 4'e bile inmişti bir defasında. geçen ay 11 di, bu ay 19 a çıktı. Amh sonucum 0,18 çıktı ilk defa bakıldı. gittiğim doktor ne bir ilaç verdi, ne de olumlu konuştu. başka bir ilde tüp bebek merkeziyle görüşeceğiz dedim, seni kabul etmezler bu değerlerle dedi. ne demek bu ya??? bu kadar vicdansız olunabilir mi. ben üzülünce de teselli etmeye çalışıyor yumurtan var, ama az diyor. belki biraz uğraştırır gebe kalman diyor. Malesef görev gereği küçük bir ildeyiz, burdaki doktorların çoğuna gittim farklı zamanlarda, ona da gitmek zorunda kaldım, Allahım böyle doktorlara muhtac etmesin.
kadın doğumcu bir arkadaşım var, ona sordum değerlerimi, o düzeltti moralimi sağolsun, hiç ilaç tedavisi görmemen çok ilginç dedi sana hiçbiri yardımcı olmamış dedi. rahatladım biraz çok şükür. Moralimi düzgün tutmaya çalışıyorum, unutmaya çalışıyorum, ağlamayacağım diyorum, ama içim çok yanıyor. nasıl bir duygudur bu Allahım. Biliyorum, günlerdir araştırıyorum, ne mucizeler okudum, Rabbim ol derse oluyor, bu değerlerin hepsi hikaye.
Yarın telefonla görüşeceğim merkezle. İnşallah memnun kalırız ve bu ay başlarız tedaviye. Şu mübarek günler hatrına Rabbim dualarımızı kabul eylesin, inşallah hepimize hayırlı haberler almayı, hepimize salih saliha evlatlar sahibi olmayı nasip etsin. Dualarınızda bana da yer verir misiniz? Beni sadece siz anlarsınız, ailemde çevremde tüp bebek yaptıran tedavi gören kimse yok..

Saraçoğlu programda söylemiş canım, ben izlemedim gerçi ama birileri böyle bişey söylediğinde ciddiye alıyorum çünkü doğruysa 2 adım ileri 1 adım geri gitmiş oluruz boş yere.

Iste ben o programi bulamadim canim.merak ettim de neler soyledigini.
Benim de kafam karisik son gunlerde. Ozellikle dun aksam bays arastirdim okudum bu akupunktur ve beslenme olayini. Bizim gibi olup da dogal yoldan veya tedaviyle hamilr kalan bazi kisiler hayvansal gidalardan uzak durmuslar. Biseyleri yanlis mi yapiyorum acaba diye dusunuyorum.
Akupunktura gitmeyi yenidrn gundemime alsam mi diyorum. Bir de gida testini yaptiracakti ya benim gorustugum akupunkturcu. Zarari olur mu acaba verecegi beslenme programinin diye dusunuyorum.

Geçen yaz programında dinlemistim. Ama tam hangi tarih olduğunu hatırlayamadigim için bulamadim. Youtube de kisa kisa yapılışı anlatılmış. Ama genisce bilgi tam kapsamlı programda var. Tam tarih bilemediğim icin payladamiyorum. Bu yüzden hepinizden özür dilerim

Merhaba arkadaşlarım, yoğun çalştığım için pek yazamıyorum buraya. canım çok sıkılyor beni siz anlarsınız sadece. iki yıllık evliyiz, bir yıldır evlat istiyoruz, FSH ım çok değişken her ay farklı çıkabiliyor, bir ay düşüyor bir ay yükseliyor. 4'e bile inmişti bir defasında. geçen ay 11 di, bu ay 19 a çıktı. Amh sonucum 0,18 çıktı ilk defa bakıldı. gittiğim doktor ne bir ilaç verdi, ne de olumlu konuştu. başka bir ilde tüp bebek merkeziyle görüşeceğiz dedim, seni kabul etmezler bu değerlerle dedi. ne demek bu ya??? bu kadar vicdansız olunabilir mi. ben üzülünce de teselli etmeye çalışıyor yumurtan var, ama az diyor. belki biraz uğraştırır gebe kalman diyor. Malesef görev gereği küçük bir ildeyiz, burdaki doktorların çoğuna gittim farklı zamanlarda, ona da gitmek zorunda kaldım, Allahım böyle doktorlara muhtac etmesin.
kadın doğumcu bir arkadaşım var, ona sordum değerlerimi, o düzeltti moralimi sağolsun, hiç ilaç tedavisi görmemen çok ilginç dedi sana hiçbiri yardımcı olmamış dedi. rahatladım biraz çok şükür. Moralimi düzgün tutmaya çalışıyorum, unutmaya çalışıyorum, ağlamayacağım diyorum, ama içim çok yanıyor. nasıl bir duygudur bu Allahım. Biliyorum, günlerdir araştırıyorum, ne mucizeler okudum, Rabbim ol derse oluyor, bu değerlerin hepsi hikaye.
Yarın telefonla görüşeceğim merkezle. İnşallah memnun kalırız ve bu ay başlarız tedaviye. Şu mübarek günler hatrına Rabbim dualarımızı kabul eylesin, inşallah hepimize hayırlı haberler almayı, hepimize salih saliha evlatlar sahibi olmayı nasip etsin. Dualarınızda bana da yer verir misiniz? Beni sadece siz anlarsınız, ailemde çevremde tüp bebek yaptıran tedavi gören kimse yok..

Canim yalniz degilsin,oncelikle bunu bil.
Burda malesef hepimiz ayni sorunu yasiyoruz. Hepimizin fsh lari aydan aya degiskenlik gosteriyor.
Bu arada amh degerimiz ayni:)
Sen eger her ay surekli fsh ina baktirirsan ve bunu cok kafana takip uzulursen stresten etkilenen fsh in tavan yapabilir. Oncelikle degerlere cok takilmamaya calis. Ultrasonda yumurtan gorunuyorsa sansin da var demektir.
Seni psikolojik olarak asagi ceken doktordan da uzak dur,sana gercekleri soylemeyen ve sana hayal satan doktordan da.
Evet durumumuz bu. Fsh imiz yuksek,amh imiz dusuk ve yumurta sayimiz malesef ki az. Bu az kelimesi de goreceli aslinda. Mesela benim yumurtam az cikiyor,sadece bir tane. Ama baska bir hasta da benim yumurtam az diyor. Kac tane diyosun,6 tane diyor mesela. Bu bile farkli yani dusun.

Evet bazi merkezler adetin 2.veya 3.gunu fsh a bakiyorlar ve yuksekse tedaviye almiyorlar ama bazi merkezler de yumurtanin olup olmadigina onem veriyor ve fsh a bakmadan sadece yumurta var mi diye bakiyorlar. Sen boyle bir yer bulmaya calis.
Uzulme kismina gelince bu durumu ogrenen herkes bu uzuntulerden gecti,hala daha geciyor. Tabiki uzuleceksin,bu durum baslarda kabullenilmesi cok zor bir durum. Neden ben diyebilirsin,herkesin oluyor bir tek benim mi olmuyor diyebilirsin. Bunlar cok normal. Bir sure sonra zaten uzuntuyu birakip ne yapabilirim asamasina geleceksin. Cunku uzuntu sadece bize zarar.

Hepimize dua ediyoruz. Tabiki sana da ederiz.

Evet biz zor ulasacagz belki bebislere ama bizim de sinavimiz bu. Sabirli ve inatci olacagiz.

Geçen yaz programında dinlemistim. Ama tam hangi tarih olduğunu hatırlayamadigim için bulamadim. Youtube de kisa kisa yapılışı anlatılmış. Ama genisce bilgi tam kapsamlı programda var. Tam tarih bilemediğim icin payladamiyorum. Bu yüzden hepinizden özür dilerim

Rica ederiz canim. Neler soyledigini merak ettim ve bulamadim da,sende varsa yollar misin diye sormustum.

Merhaba Dr.bey,ben bir merkezde tedaviye başladım,yaşım 36,rezerv azlığı sorunum sadece. Havuz diye bir yöntem uygulanacak çünkü her ay yumurta olmuyor bende,bunun sebebi rezerv azlığımıdır?şöyleki bir ay hiç yumurta görünmüyor adetliyken,bir ay en çok 2,3 tane oluyor,geçen ay bu şekilde 3 yumurta toplandı,1 tanesi döllendi ve 2.gün 4 hücreli olarak donduruldu,tek embiyo olduğu için,bu beklemede, havuz yöntemiyle tedavim sürüyor ama dediğim gibi bu ayda yoktu yumurta,bunun sizce sebebi nedir?ve kendi doktorum dhea vs.gibi hiçbir vitamin kullanmam yumurta sayısı artırmazmış,mesela bitkisel kürler var çörekotu,bal,tarçın ,incir ,arı sütü bal polen ve beslenmenin hiç yardımı olmazmı acaba,cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Merhabalar :

Öncelıkle tüp bebekte merkez secımı onemlıdır. Laboratuvar tup bebek basarısında oldukca önem kazanmaktadır.Gebelık elde etmemız saglıklı tutunma yetenegınde embrıoları , saglıklı rahım ıcı ortam ve kolay transferi gerektırır.
Yumurta rezerv azlığı önemli bir problemdir.FSH seviyesi, yumurtalık rezervinin iyi bir göstergesidir .( AMH hormon duzeyı de oldukca onemlıdır) Seviye yükselirse yumurta sayı ve yumurtanın kalitesi düşük olacaktır.
Bu hastalar mümkün olduğu kadar mücadeleci olmalıdır.Bu mücadele süresi bazan uzun zaman alabılmektedır.Düşük yumurtalık rezervine sahip hastalarda tek bir doğru yoktur. havuz yönteminde hastadan bir kaç kez yumurta toplanıp embriyo oluşturulup mevcut embriyoların en iyileri seçilerek verilir.bu yolla bir çok hastamız gebe kalabilmektedır. Yumurtalık rezervini desteklemek ıcın bazı ılaclar: dhea , ko enzım q 10 gıbi antıoksıdanlar , cvitamını, çınko, resveratrol ... preparatları alınabilr. Kiloluysanız, kilo vermeye çalışın.
Stresi azaltmaya ve rahatlamaya calısılmalı .Sıgara kullanımı var ise bırakılmalı.

(Yukarıdaki soruyu Bülent Traş cevaplamış) Resveratrol demiş araştırdım

Herkese günaydın ve hayırlı cumalar...

moyaalitu moyaalitu canım, Rabbim hepimize güç versin, moral versin sana. Sen ne zaman girsen bize özellikle bana hep faydalı bilgiler verdin. Yine hacamat ile ilgili bana ışık tuttun. Allah razı olsun.. Foruma girmek ve konuları tekrar tekrar dile getirmek tabi ki iyi gelmeyebilir ben daha yolun başında olduğum için sizden öğrenebildiğim şeyleri öğrenmek için giriyorum arkadaşlarla sohbet ediyoruz bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Dilerim rabbim gönlümüzdekini verir bir gün :KK43:
Canım bu cevapları Bülent Beyin asistanı Neslihan hanım cevaplıyor.. Bülent hoca bizim gibi hastalarla uğraşmayı sevmiyor.. Bir iki kere dener sınra Kıbrısa donasyona git boşuna para harcama der.. Bana da dedi başka topikteki arkadaşlara dedi.. Zaten ilk muayenede goruyorsun kendisini bidaha hiç göremiyorsun.. Ben ısrarla herşeyde kendisinin olmasını istediğim için bütün muayenelerıme girdi..

Bu arada cuma gunu FSH 2,77 LH 1,5 prolaktin 9,66 progesteron 0,2 E2 285 çıktı... Cumartesi günü doktora gittiğimde 28 mm 1 tane yumurta çıktı.. Daha önce yazmıştım 15 gün önce opu olmuştu ama yumurta döllenmedi diye.. Doktor çatlatma iğnelerini verdi yarın sabah tekrar opuya gircem.. Doğal büyüyen bir yumurta.. Reglinin 3.gününde görüldü.. İnşallah döllenirde bebek olarak bana geri döner..

Iste ben o programi bulamadim canim.merak ettim de neler soyledigini.
Benim de kafam karisik son gunlerde. Ozellikle dun aksam bays arastirdim okudum bu akupunktur ve beslenme olayini. Bizim gibi olup da dogal yoldan veya tedaviyle hamilr kalan bazi kisiler hayvansal gidalardan uzak durmuslar. Biseyleri yanlis mi yapiyorum acaba diye dusunuyorum.
Akupunktura gitmeyi yenidrn gundemime alsam mi diyorum. Bir de gida testini yaptiracakti ya benim gorustugum akupunkturcu. Zarari olur mu acaba verecegi beslenme programinin diye dusunuyorum.
Akapunktur a ben başladım Canım inşallah faydasını görürüz ben göreceğimi düşünüyorum.:dua:

Canım bu cevapları Bülent Beyin asistanı Neslihan hanım cevaplıyor.. Bülent hoca bizim gibi hastalarla uğraşmayı sevmiyor.. Bir iki kere dener sınra Kıbrısa donasyona git boşuna para harcama der.. Bana da dedi başka topikteki arkadaşlara dedi.. Zaten ilk muayenede goruyorsun kendisini bidaha hiç göremiyorsun.. Ben ısrarla herşeyde kendisinin olmasını istediğim için bütün muayenelerıme girdi..

Bu arada cuma gunu FSH 2,77 LH 1,5 prolaktin 9,66 progesteron 0,2 E2 285 çıktı... Cumartesi günü doktora gittiğimde 28 mm 1 tane yumurta çıktı.. Daha önce yazmıştım 15 gün önce opu olmuştu ama yumurta döllenmedi diye.. Doktor çatlatma iğnelerini verdi yarın sabah tekrar opuya gircem.. Doğal büyüyen bir yumurta.. Reglinin 3.gününde görüldü.. İnşallah döllenirde bebek olarak bana geri döner..
Benim görüşmem vardı gitmedim bu hafta içimden gelmedi gitmek nedense

D
doktorlar beni yıktı zaten bana da aynılarını dediler hiç tedavi olmamışım ve yasım 38. Donasyon önerisi beni yıkıyor zaten. 10 veya 20 kere denersin olmaz yada hiç yumurtan olmaz neyse de bence onlar bizle uğraşmak istemiyorlar :mad:

X