Yüksek FSH a inat, buradayım, savaşa başladım, takılın peşime!

kızlar doktora soru sormuştum cevaplamış :

hocam merhaba, 38 yaşındayım geçen ay hormon testi sonuçlarıma göre fsh 23,6 çıktı ve doktorum cylo kullanmamı söyledi, fakat adet düzensizliğim yok, 10 yaşımdan beri her ay 27 günde bir reglim gelir, doktorum adetimin 3.günü ultrasonda yumurtalıklarıma bakıp hamile kalmama bir engel olmadığını söylemişti, hemen ertesi gün hormon testi sonucuna göre bu değerle tüp bebek bile yapamayacağımı, değerimi düşürmem gerektiğini söyledi.

ben de ilaçla düşebilecekse ve sabit değilse bu değer, hormon ilacı kullanacağıma bitkisel kürler ile düşürmeye çalışırım diyerek ilaca başlamadım.

sorum şu:
-bu fsh değeri bir şekilde düşer mi ve düşerse normal yoldan gebelik olabilir mi?
-her ay düzenli adet gören ve hiç bir şekilde menopoz belirtisi yaşamayan birine 1 seferlik yapılan fsh testi ile kesin gebelik gerçekleşmez tanısı konabilir mi?
-adetleri düzenli olan biri cylo kullanmalı mı?

şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim

cevap şu şekilde:
Merhabalar :Yumurtalık rezerv tayininde kullanılan en hassas metodlar ;ultrasonografi ile ıle sag ve sol yumurtalıktakı antral follıkul(3-9mm capındakı yumurta kesecıklerını saymak) sayımı yapmak ve kanda AMH (antımullerıen hormon ) bakmaktır. fsh hormon duzeylerı de yumurtalık rezervını gosteren bır dıger hormondur. fsh düzeylerı 10 mlU/ml nin üstüne cıktıkca over rezerv azalmasına işaret etmektedir.Bu baglamda 38 yaşında olmanız ve fsh hormon duzeyınızin 23.6 olması nedenı ıle zaman sızın ıcın oldukça onem kazanmaktadır. Gebelık elde etmemız sızden yumurta almamıza ve embrıo olusumuna baglıdır. Bu bağlamda adetınızın 2. veya 3. günü gelmenız halınde yapılacak usg ıle sag ve sol yumurtalıktakı antral follıkul (yumurta kesecıklerı)varlıgına gore tedavıye baslanıp baslanamıyacagı veya antral folıkul varlıgına gore tedavıye baslar isek gebelık oranı ve eve canlı bebek ıle gıtme oranı % kac olucagı sorularına yanıt bulacaksınız.
0533 580 14 81 nolu telefondan bızımle temas kurarak randevu alıp gelebılırsınız. Bol sans dılerım.
hımmmmm düşündürücü

bu benim şapşik doktor, test sonuçlarından önce ultrasonda yumurtalara bakmıştı, ben de buna ben niye hamile kalamıyorum günlerimi tutturamıyorum diye sormuştum rahme bakarken o da bana kalırsın merak etme, bir sıkıntı yok demişti...madem yumi yok bende bu baktığında olmadığını gördüğü halde mi bana bu cümleleri kurdu, yoksa folikülleri gördü ama ertesi gün test sonucuna göre mi bebeğin olmaz dedi anlamadım ben
ertesı gun sonucuna göre konustugu bellı senın doktorunun yaa sen su doktoru bı degstrr

bu ayda cok hamıle kalan var he anlamadım gttı eskı takıp ettgm konulardannn üst üste bu hafta hamıle haberı geldi
düğünler yazın ya ondandır belki, bi heves girişmiştir yavrular :p belki de yaz tatili deniz, kum,güneş derken hormonlar hareketlenmiştir :p

buna çoooook güldüm, paylaşayım istedim kızlar, bir blogtan alıntı

" Şu 15 günlük dönemde Ayşe, Fatma, Hayri misali, kadın forum sitelerinde dolandım durdum, Hedefimiz erken gebelik belirtilerini aramak, bulduk mu, tabi ki de bulduk, neyi? Üçün biriniJ)
Rabbim bana ve tüm isteyenlere sağlıklı bir evlat versin, vermesine de ne zor bir süreçmiş o 15 gün tutumu tutmadı mı diye beklemek.

Bu ay fortel ovulasyon testi aldim eczaneden, hani yumurtlama gününü kaçırmayalım diye, bu devirde turfanda meyveyi, sebzeyi bile markette, pazarda bulabilirken insan, ben yoğun seyahatlerinden dolayi kocayı bulamıyorum yanımda malum günlerde.
Neyse test uygunlandı, yumurtlama zamanı yakalandı, aşkın meşk ettiği o gece operasyon tamamlandı, ama artık beklemek ne mümkün, internetten toplanan bilgiler, kadınların neredeyse gün yapacak kıvama geldikleri form siteleri derken,
döllenen yumurta 5-6 günde follop tüplerinde kanal gezisi turuna cıkacak, oradan “ehh kendime bi yuva bulayım artık” deyip rahime yerleşecek bi 5-6 günde orada konaklayacak, nakit ödemelerde adetten bir hafta önce bile beta hcg değeri 5 in üstüne çıkabilirken, kredi kartı ile taksitli ödeme yapmak isterse yavrucak, beta hcg değeri anca regli günü ya da geciken ertesi günler tespit edilebilinecek. Elimde takvim, ihtimal günleri hesaplıyordum.
Ayşe bir hafta önce kan testinde öğrenmiş, ben de niye çıkmasın hoba kan testi yaptırmaya, çıkmayınca tesellisi de “ ehh her kadının bünyesi aynı değil tabi ki, bekleyelim”
Fatma adetten 4 gün önce idrar testinde öğrenmiş benim neyim eksik hahayytt “sen de yap kız niye çıkmasın” tek çizgi, “ehh her kadının bünyesi aynı değil tabi ki, yine bekleyelim”
Hayriye’nin 3-5 gün önce yerleşme kanaması olmuş, sürekli kontrol etmeler.
Gebelik belirtisi göz bebeklerinde büyüme, aynayla kankalığın dozunu arttırıp gözleri pörtletip bakmalar,
Sanki süpermenin kripton taşını ben yalamışım, Ağızda bir metal tat hissetmeler, bol su içip sonra çok sık idrara çıkıyorum demeler.

Velasıl artık bugün kırmızılar geldi ve ilk denemede tutmayabileceği gerçeği ile yüzleşildi.
Hadi biz güldük eğlendik, önümüzdeki maçlara bakalım dedik, ama şunları da gördüm ki, yıllardır bebek bekleyen ve artık gebelik testlerine verdiği paranın haddi hesabı olmayan kadınlar, kendi kendilerine değişik metotlar buluyorlar.
Kimisi der ki, komşu teyze idrarını kaynatırsan köpürürse gebesin” , bir zengin kalkışı, formdaki kadınlar da bir telaş, herkes idrar kaynatmaya gitmiş.
Yok efendim karbonatın üstüne işeyince köpürürse gebesin, akşama kocalara da denetmeler “yok onda da köpürdü bu ihtimal tutmadı” kargaşası,
İdrara limon sıkınca çöküyor mu çökmüyor mu hipotezi, limonu olmayan “bunun patlıcanla yapılanı yok mu evde limon kalmamış” derzenişleri…
İçlerinden birinin hamilelik haberini duyunca amaaannn bir düğün, bayram havası, artık ona lazım olmayacak diye evde stokladığı gebelik testlerini kargo ile birbirlerine yollamalar…
Benden habersizde olsalar üye olmadan takip ettiğim, Bekleme sürecimde yazılarını okuduğum, bilgilendiğim, onlarla eğlendiğim, tüm kadınları kocaman öpüyorum. Tez vakitte Bebeklerine kavuşurlar işallah, Tabi ki ben de…

buna çoooook güldüm, paylaşayım istedim kızlar, bir blogtan alıntı

" Şu 15 günlük dönemde Ayşe, Fatma, Hayri misali, kadın forum sitelerinde dolandım durdum, Hedefimiz erken gebelik belirtilerini aramak, bulduk mu, tabi ki de bulduk, neyi? Üçün biriniJ)
Rabbim bana ve tüm isteyenlere sağlıklı bir evlat versin, vermesine de ne zor bir süreçmiş o 15 gün tutumu tutmadı mı diye beklemek.

Bu ay fortel ovulasyon testi aldim eczaneden, hani yumurtlama gününü kaçırmayalım diye, bu devirde turfanda meyveyi, sebzeyi bile markette, pazarda bulabilirken insan, ben yoğun seyahatlerinden dolayi kocayı bulamıyorum yanımda malum günlerde.
Neyse test uygunlandı, yumurtlama zamanı yakalandı, aşkın meşk ettiği o gece operasyon tamamlandı, ama artık beklemek ne mümkün, internetten toplanan bilgiler, kadınların neredeyse gün yapacak kıvama geldikleri form siteleri derken,
döllenen yumurta 5-6 günde follop tüplerinde kanal gezisi turuna cıkacak, oradan “ehh kendime bi yuva bulayım artık” deyip rahime yerleşecek bi 5-6 günde orada konaklayacak, nakit ödemelerde adetten bir hafta önce bile beta hcg değeri 5 in üstüne çıkabilirken, kredi kartı ile taksitli ödeme yapmak isterse yavrucak, beta hcg değeri anca regli günü ya da geciken ertesi günler tespit edilebilinecek. Elimde takvim, ihtimal günleri hesaplıyordum.
Ayşe bir hafta önce kan testinde öğrenmiş, ben de niye çıkmasın hoba kan testi yaptırmaya, çıkmayınca tesellisi de “ ehh her kadının bünyesi aynı değil tabi ki, bekleyelim”
Fatma adetten 4 gün önce idrar testinde öğrenmiş benim neyim eksik hahayytt “sen de yap kız niye çıkmasın” tek çizgi, “ehh her kadının bünyesi aynı değil tabi ki, yine bekleyelim”
Hayriye’nin 3-5 gün önce yerleşme kanaması olmuş, sürekli kontrol etmeler.
Gebelik belirtisi göz bebeklerinde büyüme, aynayla kankalığın dozunu arttırıp gözleri pörtletip bakmalar,
Sanki süpermenin kripton taşını ben yalamışım, Ağızda bir metal tat hissetmeler, bol su içip sonra çok sık idrara çıkıyorum demeler.

Velasıl artık bugün kırmızılar geldi ve ilk denemede tutmayabileceği gerçeği ile yüzleşildi.
Hadi biz güldük eğlendik, önümüzdeki maçlara bakalım dedik, ama şunları da gördüm ki, yıllardır bebek bekleyen ve artık gebelik testlerine verdiği paranın haddi hesabı olmayan kadınlar, kendi kendilerine değişik metotlar buluyorlar.
Kimisi der ki, komşu teyze idrarını kaynatırsan köpürürse gebesin” , bir zengin kalkışı, formdaki kadınlar da bir telaş, herkes idrar kaynatmaya gitmiş.
Yok efendim karbonatın üstüne işeyince köpürürse gebesin, akşama kocalara da denetmeler “yok onda da köpürdü bu ihtimal tutmadı” kargaşası,
İdrara limon sıkınca çöküyor mu çökmüyor mu hipotezi, limonu olmayan “bunun patlıcanla yapılanı yok mu evde limon kalmamış” derzenişleri…
İçlerinden birinin hamilelik haberini duyunca amaaannn bir düğün, bayram havası, artık ona lazım olmayacak diye evde stokladığı gebelik testlerini kargo ile birbirlerine yollamalar…
Benden habersizde olsalar üye olmadan takip ettiğim, Bekleme sürecimde yazılarını okuduğum, bilgilendiğim, onlarla eğlendiğim, tüm kadınları kocaman öpüyorum. Tez vakitte Bebeklerine kavuşurlar işallah, Tabi ki ben de…
aaaaayy cok hoss yaa cok güldddüüm nerdn buldun kızz

sadece idrar tortusuna bakıp da yapılanı da var :p vallahi kafayı yicez biz bu gidişle
aynenn valla gün gecmedıkce test yapmıcam daha bnm o adettın ertesı gunu hamıle kalan arkadasm varya o suan ıkı aylık hamıleymıs ilk ıkı haftalıkken tedavi için doktora muayene olmaya gtmıs sersem doktoru hamıle oldugunu anlamamıs

X