Yoksul sünepe gibi giyinmek

Şu an 150den aşağı bot yok
Şimdi yazlıklara bakın, ilkbahardan itibaren de kışlıklara bakarsınız. Gerekirse bu ay 150 ye bir bot alın gelece ay 150ye 2 tunik alın. Bütün gardrobu bir seferde yenilemeniz gerekmiyor. Yavaş yavaş. Ayrıca bu işler sıkı takip ister, iyi takip edin. Enflasyonu da hesaplayın, ben geçen yaz aldım o botları, sezonunda tabi ki o fiyatlara bulamazsınız. Her ay giyecek için bir limitiniz olsun ve mutlaka kullanın. Bu aylık 100tl de olabilir, bir yılda en az 12 parça almış olursunuz. Ki hemen eskiyecek şeyler olmadığından çok da uzun zaman kullanacaksınız

Ben hep lcw giyiyorum diye “ben senin giydiklerini giysem sokağa çıkmaya utanırım” demişti 😬
“biri beni o mağazaya girerken görse kahrolurum utancımdan” demişti 😂
Ve beyin koşarak uzaklaşır…

Bukadar şekilcilik çok değilmi?
Neden çocuklar öğretmenlere kıyafete göre saygı duysun
Çok saçma bir düşünce
Almanyada okudum cilop gibi giyinen öğretmenlerim çok azdı. Hele modayı takip eden, uyumlu giyinen çok çok azdı.
Halen öyleler
Rahat, salaş
Yazın terlikle gelen olurdu
Hiç kimsede saygıszlık edemez, aklına gelmez.
Insana insan olduğu için saygı göstermeli, kıllık kıyafet için saygı görceksek o kıyafetimize olan saygıdır kişiliğimize değil.
Almanya da diye doğru olması gerekmiyor aslında. Evet sekilcilik kötü ama topluluğa terlikle çıkmak da saygısızlık, herşey yerinde güzel. Havuz başında stiletto giymek uygun değil, işe de terlikle gitmek uygunsuz. Açık ayakkabı bile işyerinde hoş değil bence.

Bukadar şekilcilik çok değilmi?
Neden çocuklar öğretmenlere kıyafete göre saygı duysun
Çok saçma bir düşünce
Almanyada okudum cilop gibi giyinen öğretmenlerim çok azdı. Hele modayı takip eden, uyumlu giyinen çok çok azdı.
Halen öyleler
Rahat, salaş
Yazın terlikle gelen olurdu
Hiç kimsede saygıszlık edemez, aklına gelmez.
Insana insan olduğu için saygı göstermeli, kıllık kıyafet için saygı görceksek o kıyafetimize olan saygıdır kişiliğimize değil.
Saygı duymamak demeyelim de biz de lisedeyken özensiz giyinen öğretmenlerimizle dalga geçerdik arkalarından. Çünkü ergenlik böyle bişey. Güzel giyinenlerle de daha yakındık genelde. Çünkü kendini seven, dışa dönük insan ister istemez bakımlı oluyor, kendine özen gösteriyor. Diğerleri de işte gelir sınıfta kontrolü sağlayabilirse ders anlatır gidelerdi.

Ay umarım ağzının payını vermişsinizdir.
Tabi gerekli cevabı verdim ve bir daha görüşmedim
Sevmem böyle şekilci insanları.
Ben atanamadığım için de bana hep “senin yerinde olsam şöyle atanırım böyle ders çalışırım” diye ahkam keserdi. Yalnız kendi de ortaokul mezunu, senelerdir liseyi dışardan bitirmeye çalışıyor, artık baktı geçemiyor bıraktı.

Şey derdi “kocamın ödeyeceği borç beni ilgilendirmez, ben alışverişimi yaparım, nasıl ödeyeceğini o düşünsün”

Açık ayakkabı bile işyerinde hoş değil bence.

Ben katılmıyorum pek o işyerinden işyerine değişir. Ben hep yazılım şirketinde çalıştım insanlar ne isterlerse, nasıl rahatlarsa öyle geliyorlar. PhDyken de diper akademik can arkidişlerim PhDler ve postdoclar bina içinde gayet çorap üstü terlikle gezerdi, dışarı çıkarken ayakkabılarını giyerlerdi.
Genel olarak müşteri karşısına çıkmayan rollerde olan insanlar sandalet de şort da gayet giyebilir, nasıl rahatlarsa öyle çalışmalılar. Diğer türlüsü şekilcilik ve gösterişcilik, ille de kıyafette diretirken işgücünden kaybediyorsun.

Türkiye genel olarak aşırı şekilde şekilci, maddiyatçı ve yüzeysel bence. Bunu Avrupada yaşamaya başladıktan sonra fark ettim, Türkiyede yaşarken ben de fark etmemiştim.
Toplumda , sokakta insana asla saygı yok, sadece giyime kuşama paraya arabanın markasına bakarak yüze gülme/adam yerine koyma var. neyse bu konuda ağrımı hiç açmayayım amma insanlarımızın bu kadar yüzeysel olmasını genel olarak utanç verici buluyorum.
Uzun seneler türkiyede yaşadım
Çok haklısınız
O şekilcik beni benden alıyor
Aynı mağzaya gayet şık, fönlü, makyajlı gir bide ertesi gün spor, anne topuzu dediğimiz gelişi güzel toplayarak makyajsız gir çalışanların tavırları davranışları bir değişiyor bi değişiyor inanılmaz.
Çoğu aldığı maaş ile ordan değil alışveriş yapmak mağzanın önünden geçemez ama müşteriye karşı tavırlar sanki kraliyet ailesinden gelmişde o günkü kıyafetine göre bakarak seni küçümsüyor. Birşey denerken beden sorunca bile sen bunu nasıl alacaksınki tarzı mimikleri okadar iticiki bazısının, ama kasaya gelince onun aldığı maaşın iki katını biranda ödeyinceki yüz ifadesi ise paha biçilmez

Ben katılmıyorum pek o işyerinden işyerine değişir. Ben hep yazılım şirketinde çalıştım insanlar ne isterlerse, nasıl rahatlarsa öyle geliyorlar. Genel olarak müşteri karşısına çıkmayan rollerde olan insanlar sandalet de şort da gayet giyebilir, nasıl rahatlarsa öyle çalışmalılar. Diğer türlüsü şekilcilik ve gösterişcilik, ille de kıyafette diretirken işgücünden kaybediyorsun.
Ya tabi işyerinden işyerine fark eder. Açık ayakkabı bana hep itici gelir nedense 🙄

Çocuğunuza harcıyormuşsunuz ne güzel ama kendinize de harcayın.
Gerçi giyinmek cidden bir kültür bir alışkanlık,çocukluktan şekilleniyor. Eğer giyime düşkün değilseniz giyinmek zor gelebilir ki renklere bakınca çok da fazla seçici olmadığınızı düşünüyorum.

Ben katılmıyorum pek o işyerinden işyerine değişir. Ben hep yazılım şirketinde çalıştım insanlar ne isterlerse, nasıl rahatlarsa öyle geliyorlar. PhDyken de diper akademik can arkidişlerim PhDler ve postdoclar bina içinde gayet çorap üstü terlikle gezerdi, dışarı çıkarken ayakkabılarını giyerlerdi.
Genel olarak müşteri karşısına çıkmayan rollerde olan insanlar sandalet de şort da gayet giyebilir, nasıl rahatlarsa öyle çalışmalılar. Diğer türlüsü şekilcilik ve gösterişcilik, ille de kıyafette diretirken işgücünden kaybediyorsun.
Çorap üstü terlik 🤯

Tabi gerekli cevabı verdim ve bir daha görüşmedim
Sevmem böyle şekilci insanları.
Ben atanamadığım için de bana hep “senin yerinde olsam şöyle atanırım böyle ders çalışırım” diye ahkam keserdi. Yalnız kendi de ortaokul mezunu, senelerdir liseyi dışardan bitirmeye çalışıyor, artık baktı geçemiyor bıraktı.

Şey derdi “kocamın ödeyeceği borç beni ilgilendirmez, ben alışverişimi yaparım, nasıl ödeyeceğini o düşünsün”

Düşünsenize böyle birine kopmayacak bir bağla bağlısınız. Anneniz, kardeşiniz, çocuğunuzun annesi falan. Ne korkunç.

Saygı duymamak demeyelim de biz de lisedeyken özensiz giyinen öğretmenlerimizle dalga geçerdik arkalarından. Çünkü ergenlik böyle bişey. Güzel giyinenlerle de daha yakındık genelde. Çünkü kendini seven, dışa dönük insan ister istemez bakımlı oluyor, kendine özen gösteriyor. Diğerleri de işte gelir sınıfta kontrolü sağlayabilirse ders anlatır gidelerdi.
Dalga kendi aramızda bizde geçmişizdir
Kanatsız melek değilim tabiki yapmadım demem
Ama öğretmene saygı çok farklı. Hani saygısızlık yapmak gibi bir düşüncemiz olmazdı. Kendi aramızda saçını gördünmü, o pantolon ne yaa dedik tabiki bizde

Ve beyin koşarak uzaklaşır…
Ya bu arkadaşla ilgili ne kadar yazsam az kalır 😂
Ne giyeceğine karar verirken instagramda hangi gün hangi kıyafetle fotoğrafı var ona bakıp karar verirdi 🙈
Ben instagram kullanmadığım için de ( o zamanlar kullanmıyordum) şaşırırdı

Ben hep lcw bazen de defacto giyinirim, marka takıntım yok, kumaş kalitesi kesimi kalıbı düzgün olsun giyerim (ben de kapalıyım)

eşimin öğretmen arkadaşının karısıyla arkadaş olmuştum eşler aracılığıyla tanışıp.
O da kapalı ve hep marka giyer.
Ben hep lcw giyiyorum diye “ben senin giydiklerini giysem sokağa çıkmaya utanırım” demişti 😬
“biri beni o mağazaya girerken görse kahrolurum utancımdan” demişti 😂

Markalı giyinmem ama temiz ve uyumlu giyerim ve herkes beğenir.
Bu şekilde konuşan bir insanla görüşmek bile hata sanki, o ne burnu büyüklük. Ben pazardan da alırım çünkü kumaş kalitesinden iyi anlarım. Geçen yaz 25tlye emprime inanılmaz bir elbise buldum mesela pazardan aldığıma kimse inanmadı. marka = kalite değildir her zaman. Ben o tarz insanlara akıllı gözüyle bakamıyorum.
Ev kirasını faturaları ödüyor geri kalanını hepsini kendine harciyor arada bir de eve yemek ısmarlıyor
Yerinizde olsam o adamı boşarım, en azından yemeğini çamaşırını üzerimden atmış olurum. O çocuğu babanızın evinden mi getirdiniz. Ne biçim hesap bu

Size yazmış gibi oldum ama aslında sizi kastetmedim
Geçende buna benzer birşey duydum çok sinirlendim
Ama durum tersiydi. Öğretmen veliyi eleştiriyordu kılık kıyafetinden dolayı. Uzun basma etek giymiş okula gelmiş tarzı bi söylemdi. Bunuda anlatırken kendini nekadar yüksek görüyor. Halbuki onun şık diye giyindiği kıyafetleri ben çöp dökmeye giderken giymem.
Kıyafete göre insana muameleye kızıyorum ben
Benim velilerimin çoğu Urfalı, bir kısmı da çadırda yaşayan tarım işçisi. Bir kısmı bindallı giyip okula gelir, diğer kısmı da şalvar giyip gelir. Hepsine de saygıyla yaklaşırım. İnsanların kıyafetlerine göre yargılanmasını ben de sevmem. Ama işte dediğim gibi özensiz görüntü çoğu zaman karşıdaki insana "Seni önemsemiyorum" mesajı veriyor. Öğrenciler de özenli giyinen öğretmene farklı yaklaşıyor. Bizim bu şekilciliği aşıp anlattığınız rahatlığa ulaşabilmemiz için önümüzde uzun süre var bence.

marka sever olarak bu hafta lcw ye çorap için girmiştim 44 tl ye efsane şık bir kazak buldum aldım kendime.lcw de bile neler var nelerr.ayakkabı çanta kaliteli düzgün olunca saçlar bakımlı olunca 20 tl lik tişörtle 50 tl lik pantolonla da şık olunabiliyor.biraz zevk meselesi bu konu
Ben Bi filmde ceket pantolon kombini gördüm.bayıldım. Google dan baktım ceket 1000 lira. Aynısını spotlarda aradım buldum. Aynı o filmde ki şıklığı yakaladım. Defacto ve lcw dan giyerim hep. Haaa şıkır şıkır değilimdir takı makyaj saç. Ama kendimden de geçmedim yani.

Ayrıca konu sahibi sizin geçen açtığınız konuların birinde de soruldu cevap vermediniz. Türkçe öğretmeni misiniz, rehber öğretmen mi? Ücretsiz izne çıkabilip tekrar nasıl atanıyorsunuz?

Benim velilerimin çoğu Urfalı, bir kısmı da çadırda yaşayan tarım işçisi. Bir kısmı bindallı giyip okula gelir, diğer kısmı da şalvar giyip gelir. Hepsine de saygıyla yaklaşırım. İnsanların kıyafetlerine göre yargılanmasını ben de sevmem. Ama işte dediğim gibi özensiz görüntü çoğu zaman karşıdaki insana "Seni önemsemiyorum" mesajı veriyor. Öğrenciler de özenli giyinen öğretmene farklı yaklaşıyor. Bizim bu şekilciliği aşıp anlattığınız rahatlığa ulaşabilmemiz için önümüzde uzun süre var bence.
Evet üzücü işte
Annesinin eteğine göre çocuğun okuldaki başarısıda yada okula olan ilgisidr ölçülmezki ama ya
Çok sinir bozucu
Giymiş uzun basma eteği okula gelmiş güya çok ilgili veliymiş gibi ne demek

Evet üzücü işte
Annesinin eteğine göre çocuğun okuldaki başarısıda yada okula olan ilgisidr ölçülmezki ama ya
Çok sinir bozucu
Giymiş uzun basma eteği okula gelmiş güya çok ilgili veliymiş gibi ne demek
Bence gayet de ilgili bir veliymiş. Kendisini aramayalım diye öğretmenlerin numaralarını engelleyen velimiz var bizim. 🤦‍♂️

X