Yks

Hadiolsun

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2024
21
6
19
Yks de mezun yılım 86 binden 44 bine çektim:). Elektrik elektronik müh. veya endüstri müh. düşünüyorum.(4 -5 yıl sonra iş bulabilirmiyim) ? Üniversitede Çap yapabilirmiyim nasıl yaparım?

Son düzenleme:
Güzel çekmişsiniz ama sorularınız çok genel 🥲 üniversitede üniversitenin belirlediği bölümler arasında ortalamanız yetiyorsa çap yapabilirsiniz evet. Ne okuyup ne okumamalısınız kısmı da size bağlı, her bölümde işsizlik riski var.
Endüstri mühendisliği ve elektrik elektronik olabilir gibi düşünüyorum.Çevremde pek fazla mühendis olmadığı için sorularım biraz genel.Birde çok fazla çap yapan duymayınca etrafta böyle oluyor.

Tebrik ederim. Ben sayısalcı değilim ama bildiğim kadarıyla Yazılım alanı şuan çok talep görüyor. Çap yaparsanız çok daha iyi olur. Her okulun şartları farklı. Ortak dersleri saydırabiliyorsunuz. İlk iki yil derslerinize cok çalışıp ilgi alanınız olan başka bir bölümle Çap yapabilirsiniz. Ortalamaniz yüksek olmalı. Şimdiden başarılar dilerim 🥳

Tebrik ederim. Ben sayısalcı değilim ama bildiğim kadarıyla Yazılım alanı şuan çok talep görüyor. Çap yaparsanız çok daha iyi olur. Her okulun şartları farklı. Ortak dersleri saydırabiliyorsunuz. İlk iki yil derslerinize cok çalışıp ilgi alanınız olan başka bir bölümle Çap yapabilirsiniz. Ortalamaniz yüksek olmalı. Şimdiden başarılar dilerim 🥳
Yazılım alanında 4-5 yıla eski ihtiyaç kalmaz diyorlar.🥲 Yinede teşekkür ederim.🥰

Yks de mezun yılım 86 binden 44 bine çektim:). Hangi bölüm okumamalıyım(4 -5 yıl sonra iş bulabilirmiyim) ? Üniversitede Çap yapabilirmiyim nasıl yaparım?
hakkınızda hayırlsıı olsun ama genel sormussun canım
canım anamda 40 yıl sonra girdi ünv sınavına hıc soru cozmeden 280 yapmış onada bakcaz :KK70:

Yazılım alanında 4-5 yıla eski ihtiyaç kalmaz diyorlar.🥲 Yinede teşekkür ederim.🥰
Evet, bildiğim kadarıyla Biyomedikal Mühendisliği de iyiymiş. Meslek lisesinde okurken akrabası Biyomedikal Mühendisi olan bi tanıdığım demişti. Çok iyi arastirmanizi tavsiye ederim. Ama İnşaat okumayın çünkü okumuş tanidigim var ve 6 senedir iş bulamadı. Bulamayınca da yazılıma yöneldi.

Evet, bildiğim kadarıyla Biyomedikal Mühendisliği de iyiymiş. Meslek lisesinde okurken akrabası Biyomedikal Mühendisi olan bi tanıdığım demişti. Çok iyi arastirmanizi tavsiye ederim. Ama İnşaat okumayın çünkü okumuş tanidigim var ve 6 senedir iş bulamadı. Bulamayınca da yazılıma yöneldi.
Benim iki üç tanıdığım var inşaat mühendisi ve malzeme mühendisi olan ama hepsi İtü ve ODTÜ çıkışlı.Bazı büyük şirketler cv gönderenlerin okuluna çok dikkat ediyor.Mühendislik dallarında okulun cidden isim yapmış olması şart,iyi maaşla iş bulmak için.

Benim iki üç tanıdığım var inşaat mühendisi ve malzeme mühendisi olan ama hepsi İtü ve ODTÜ çıkışlı.Bazı büyük şirketler cv gönderenlerin okuluna çok dikkat ediyor.Mühendislik dallarında okulun cidden isim yapmış olması şart,iyi maaşla iş bulmak için.
İTÜ ve ODTÜ inşaat oluyor gibi fakat inşaat mühendisliği yapılır mı?

Hayirli olsun oncelikle. Sinav telasindan cikinca yeni bir baslangic hevesi ile ogrenciler hemen cap vb. ucup kacacagini saniyor. Her seyi ayni anda yapip hepsinden azar azar bilmektense bir tanesinin uzmani olmaniz daha iyi olur. Cap yapinca is bulma ihtimaliniz buyuk bir oranda artmayacak. Her iki muhendis de eger iyi bir okul mezunuysa gayet rahat is bulabilir.
Endustri de elektrik elektronik de is imkani yuksek olan muhendislikler. Ikisi de birbirinden cok farkli, bence siz once ne istediginize karar verin. Oncelikle bir bolume girin, baslayin sonra bir bakin cap yapabileceginizi dusunuyor musunuz. Ondan sonra bu adimi dusunun. Bir de her universitenin farkli imkanlari ve kosullari oluyor cap icin.
Bence bolumle birlikte koklu bir universitede egitim almaya da bakin. Yeni mezun ise alimlarinda belli basli uniler disinda ise alim yapmayan sirketler var haberiniz olsun.

Yapılmaz. Şu dönemde sağlık dışında pek bölüm okunmaz gibi geliyor bana (Türkiye için geçerli). Hele ki mühendislikler içinde en sefil durumda olanı da inşaat mühendisliği şu an.
Ben bu yorumu mantikli bulmadim, iyi bir universiteden muhendislik mezunu olan kisilerin gayet onu acik oluyor. Hatta arttiriyorum iyi bir uniden iktisat, isletme mezunu olan kisiler de gayet iyi isler bulabiliyor ve yurtdisi hedefi varsa pek de zorlanmiyor.

Türkiye'de kalacaksan yapılmaz.Saydıklarım okul biter bitmez iş bulup yurtdışına gittiler.Biri Gürcistan diğerleri Balkan ülkelerinde. Yok illa Türkiye'de yaşayacağım düşüncen varsa yapılmaz.İnşaat mühendisi Türkiye'de değer görmüyor.
Ama işsiz kalmazsın,benim ev arkadaşlarım ODTÜ çıkışlıydı.Uluslararası ilişkiler okuyan dahi tak diye yerleşti,Kimya okuyan, Amerika'ya gitti yüksek lisans yaptı derken dönmedi.Ev arkadaşlarımdan ve yakın çevremden dolayı Odtülü çok tanıyorum hiç birinin işsiz kaldığını henüz görmedim. Ama çoğu Türkiye'de değil.

Ben bu yorumu mantikli bulmadim, iyi bir universiteden muhendislik mezunu olan kisilerin gayet onu acik oluyor. Hatta arttiriyorum iyi bir uniden iktisat, isletme mezunu olan kisiler de gayet iyi isler bulabiliyor ve yurtdisi hedefi varsa pek de zorlanmiyor.
Aslında inşaat için doğru çünkü avrupada bir çok ülkede bina sınırlandırması olduğunu duymuştum .

Kesinlikle Koç İşletme mezunu olmak var,birde Sütçü İmam var.Okul bu durumda çok büyük rol oynuyor.

Insaat muhendisligi okumayin, kendinize yazik edersiniz. Insaat muhendisligi mezunu olup daha sonrasinda farkli bir is yaparim, yazilimci vb olurum diyorsaniz o baska. Bunda da planlamanizi iyi yapmaniz gerekir.
Gercekten severek okuyabilir misiniz bu bolumu onu da dusunun. Okuyamayacaginiz bolumleri sirf ODTU vb. mezunu olmak icin yazmayin. Sonra bolume girince cok zorlanip birakmak isteyebilirsiniz.

Aslında inşaat için doğru çünkü avrupada bir çok ülkede bina sınırlandırması olduğunu duymuştum .
İnşaat bina demek değil ki,belli alana yoğunlaşıyorlar onlarda,su var,bina var yol köprü yapımı var. Benim tanıdıklarım hep otoyol yapımı projelerinde çalışıyor.Geniş kapsamlı inşaat ama Türkiye'de zor.

X