Yenidoğan bebeğim.

Kendi doyurdu zaten. Kafasına göre mamayı arttırıp vermiş aç bu çocuk diye.
Çocuk aç falan değil kaygılı sadece. Üstünden inmemesi de ondan. Kafanıza göre mama basıp durmayın ağzına. Kaynana çok mu işe yaramak istiyor yapsın yemeğini temizliğini, çocuğa dokunmasın. Hala bi araba insan doluşturmuyodur eve inşallah?

Maşallah diyelim öncelikle hayırlı olsun bebeğiniz. Okurken bir tatlı geldi gözüme sevesim geldi ama yaşayan için zordur anlayabiliyorum.
Öncelikle uyku odaklı düşünce tarzınız sizi strese sokmuş ve bu durum bebeğe de geçmiş olabilir.
Sakin kalmayi uyumasin tamam demeyi öğrendiğinizde daha kolay bir sekilde uyudugunu göreceksiniz Tecrübe ile sabittir.

üzgünüm ama bebekler uyumaz. mışıl mışıl uyuyor diyenlere ben inanmıyorum. ben bebeğimde en çok zorluk çektiğim uyku sorunuydu.uyumuyordu gazı bitti dişi başladı, dişi bitti ataklar bu sefer uyutmadı. atak bitti çocuk uyumamaya alıştı 7 yaşına girecek hala en büyük sorunumuz uyku :)

Ne bileyim psikolojim bozuldu karnı doymuyordur diyip durdukları için. Tek kat üstündeki ev de 25 derece falan. Yapıştı bana yatırınca ağlıyor. İlaç başladılar lakin batikon kaynaklıymış. Aman diyip bebeklerinize kullanmayın. Osurdu baya kakasınıra yaptı gazını çıkarıp yatırdım ama yine uyumadı.
Aynı benim kızım 10 sene önceye gittm mesajınızı okuyunca

Sling kullanmayı deneyin. Mümkünse çıplak ten ya da atletle falan. Şu an o kadar minik ki tek derdi sizin kokunuz, kalp atışınızı duymak. Şu anda gözleri sizden başka şeyi görmek istemez. Mama kesilmesi gerekiyor ve sizi emiyorsa nolur nolmaz diyip evde mama bulundurmayın. Gerek yok sütünüz varsa. Karnı tok, gazı çıkmış, altı temizse bi rahatsızlığı da yoksa tek derdi ten temasıdır.

Ayrıca büyüklere göre o çocuklar hep aç ve hep üşüyor. Zamanla kulak tıkamayı öğrenirsiniz insan bi noktadan sonra bağışıklık kazanıyor

Emzik almıyor süt damlatıyorum o kokuyla anca. Atıyor zaten diliyle de itiyor. Kaldırdım konuştum kucağıma aldırdım gezdirdim pusette ağladı kucağıma aldım tamam dur dedim koydum salladım şimdşde mutfakta uyudu. Ya kızım yemek yapcaktım uyanırsın diye ne ses çıkarabilirm ne de taşıyabilirim neden böyle yapıyorsun 😂😂
Emziği kvalideye verin anlamında yazmıştım 🤣

Başka insanların bebekleri zırıl zırıl uyuyor olabilir. Benim bebeğim o kadarlıkken sadece kucağımda uyurdu. Otururdum ben de. Memem hep ağzında olurdu doymamak ile alakası yok bunun cahilin lafına bakıp mama vermeyin çocuğa. Ne anlar ya eğitimi ne? Ne okumuş? Hangi kaynakları taramış? Bu dönem böyle bir dönem bazı bebekler uyumuyor kucaktan ayırınca ama geçici bir dönem. Kanguruda uyur ama mutlaka. Ona koyup yürüyüşe çıkın hem bebek uyusun hem siz bi kahve için nefes alın hem de kayınvalidenizden kaçmış olursunuz. Ben hep öyle yapardım.

Hem burun hem ciger gibi. Gece de sanki nefesi kesiliyormuş gibi uyanıp uyanıo durdu.
İhmal etmeyin lütfen küçük bebek bir huzursuzluğu olabilir. Zor süreçler sizde fazlasıyla yıpranmış olabilirsiniz ama geçecek herşey düzene oturacak eşinizden destek istemekten çekinmeyin 😊

Ne bileyim psikolojim bozuldu karnı doymuyordur diyip durdukları için. Tek kat üstündeki ev de 25 derece falan. Yapıştı bana yatırınca ağlıyor. İlaç başladılar lakin batikon kaynaklıymış. Aman diyip bebeklerinize kullanmayın. Osurdu baya kakasınıra yaptı gazını çıkarıp yatırdım ama yine uyumadı.
Onla alakası yok. Oğlum dört kilo doğdu ve hep tombul devam etti. Ama aylarca memede yaşadı.
Doktoru da derdi sadece karın doyurmak için emmezler.
Yani korksa emer; annesini özlese emer.
Hele ilk altı ay sürekli emmesi normal. Gece gündüz iki saatte bir emmesi gerekiyor zaten. İki saati bile beklemek istemezler.
Bebekler kesintisiz uyumaz ve hep kucakta olmak ister: çok doğal.

Kız ne 5 i her emme sonrası dolu bezi saat başı emiyor zaten. Gece düzene oturttum baya gündüz böyle. Kucağıma aldım şimdide beni seyreder ses çıkartıp konuşmaya çalışıyor. Fön makinesi sesi açtım mayışma falan yok😂
Sakın kafana göre mama vermeyin.
İlk aylar böyledir.
Doğal olan çocuğun yaptığı.
Uyumayacak ve hep memede kalacak. Aslında bu hayatta kalma içgüdüsü.

Merhabalar kızlar. 40 günlük kızım var. Sarılıktan ötür 1 ölçek mama başlamıştı doktorumuz. Troid sorunumuz çıktı kilo alımı durdu derken kesemedik meğersem tiroidden kaynaklı alamıyormuş. Şuan 5 kilo oldu haftada 250 300 350 gram aldığı için doktorum kes mamayı gerek yok dedi çünkü normalde 4 ölçek mama yerine 3 4 saatte ben 1 ökçek takviye yapıyordum. Gelelim derdime. Bebeğim uyumuyor. Saatlerdir uğraşıyorum uyumuyor uykuya dalmıyor napıcağımı şaşırdım. Kaynanamda sürekli doysa uyurdu bı çocuk dediği için sinirimden 2 ölçek mama verdim az önce yine uyumuyor. Nasıl uyur bu çocuklar ?
Emzik veriyorum yoruluyor atıyor almıyor. Vermeden sallıyorum ağlıyor kundağı bozmak istiyor. Kumdağını açıyorum eli yüzü durmuyor ağlamaya başlıyor. Memede mayıştırıyorum koyuyorum ağlıyor bazen memede uyuyor uyanmıyor bazen memede de açıyor gözleri.
Ben tükendim artık hiçbirşey yapamıyorum. Kucağımda emzikle mayıştırıyorum koyuyorum kalkıyor. Emziği atıyor uyurken uyuyor sanıyorum gidiyorum bakmışım uyanmış gözler fıldır fıldır. Ooo diyorum uyumuş gözler kapalı emzik ağzında tamamdır 2 dakka sonra dönüp duruyor açıyor o gözleri kapatan mayışan kızdan eser yok. Karanlık odaya getirdim aynı altını aldım aynı sıcaksa diye üstünü örtmedim aynı. Hani bu bebekler sürekli uyuyordu ? Esnemekten ağzı kopacak ama yinede dalmıyor uykuya. Sütüm mü yetmiyor desem sağıyorum tam doluyken 70 ml çıkıyor emerken bebek daha fazlasını çeker. Yetmese çişimiz kakamaz fazlasıyla hemde kilp alımı fazla yüzde 80 snne sütü olmasına rağmen. İnanın şaştım napıcağımı. Heryeri kıpır kıpır. Kemiklerim sızlıyor artık.
Uyurken yaninda misiniz? Kokunuzu istiyordur belki. Benim oglum hep mememde uyudu benim kokumu icine ceke ceke. Uyuyunca yerine birakirdim. Uzerimde karnimda uyudugu da cok oldu. Hic alisir falan demedim. Ihtiyaci varmis demek ki. Dogdugunda 4 gun yogun bakimda kalmisti. Cocuk psikiyatristi de ilk temasi yasayamadigi icin ihtiyaci oldugunu soylemisti. Bundan bagimsiz bence yenidoganlar anne koynunda uyumali. Kalp atisimla uykuya daldigini hatirliyorum ben. Bu his hem onun icin hem benim icin paha bicilmezdi.

2 haftadan sonra oldu. Sarılıktan uyanamazdı şimdide uyumuyor. Kolik değil ağlama krizleri yok takılıyor öyle kendi kendine gülüyor ediyor emiyor ama uykuya dalamıyor. Ayakları hep karnına doğru.
Ağlamıyorsa sorunu yok demektir. Bebeği de kendini de yorma. Yattığı yerden biraz oyna, konuş... kendi kendine duruyorsa dert etme.
Benim çocuk ağlıyor diye doktor doktor gezdim ne testler yapıldı en son doktorun biri dediki arabada uyuyor mu? Evet bir orada uyuyor dedik. E biraz benzin yapacaksınız o zaman boş yere buralarda sürünmeyin alın arabanızı gezin biraz dedi.
Gece durduramadığımızda çıkardık yarım saat 1 saat gezer gelirdik öyle büyüdü.
8 aydan sonra her şey biraz daha oturuyor.
Yani ağlamıyor diyorsun hatta gülüyor bileyse uykuya ihtiyacı yok demek.
Uykusuzluktan kırılsa ihtiyacını belli edeceği tek ses ağlamak olduğu için inan ortalığı yıkar o yorgunlukla da uyurdu zaten.

• Beğen
Reactions: Gao
Merhabalar kızlar. 40 günlük kızım var. Sarılıktan ötür 1 ölçek mama başlamıştı doktorumuz. Troid sorunumuz çıktı kilo alımı durdu derken kesemedik meğersem tiroidden kaynaklı alamıyormuş. Şuan 5 kilo oldu haftada 250 300 350 gram aldığı için doktorum kes mamayı gerek yok dedi çünkü normalde 4 ölçek mama yerine 3 4 saatte ben 1 ökçek takviye yapıyordum. Gelelim derdime. Bebeğim uyumuyor. Saatlerdir uğraşıyorum uyumuyor uykuya dalmıyor napıcağımı şaşırdım. Kaynanamda sürekli doysa uyurdu bı çocuk dediği için sinirimden 2 ölçek mama verdim az önce yine uyumuyor. Nasıl uyur bu çocuklar ?
Emzik veriyorum yoruluyor atıyor almıyor. Vermeden sallıyorum ağlıyor kundağı bozmak istiyor. Kumdağını açıyorum eli yüzü durmuyor ağlamaya başlıyor. Memede mayıştırıyorum koyuyorum ağlıyor bazen memede uyuyor uyanmıyor bazen memede de açıyor gözleri.
Ben tükendim artık hiçbirşey yapamıyorum. Kucağımda emzikle mayıştırıyorum koyuyorum kalkıyor. Emziği atıyor uyurken uyuyor sanıyorum gidiyorum bakmışım uyanmış gözler fıldır fıldır. Ooo diyorum uyumuş gözler kapalı emzik ağzında tamamdır 2 dakka sonra dönüp duruyor açıyor o gözleri kapatan mayışan kızdan eser yok. Karanlık odaya getirdim aynı altını aldım aynı sıcaksa diye üstünü örtmedim aynı. Hani bu bebekler sürekli uyuyordu ? Esnemekten ağzı kopacak ama yinede dalmıyor uykuya. Sütüm mü yetmiyor desem sağıyorum tam doluyken 70 ml çıkıyor emerken bebek daha fazlasını çeker. Yetmese çişimiz kakamaz fazlasıyla hemde kilp alımı fazla yüzde 80 snne sütü olmasına rağmen. İnanın şaştım napıcağımı. Heryeri kıpır kıpır. Kemiklerim sızlıyor artık.
Uyutmayan başka sorunu vardır açlıktan ziyade. Ortamı bir kontrol edin. Gazı felan var mı baktın ne bileyim onu rahatsız eden başka bir şey var demek ki uyuyamıyor ona odaklanın sorunu çözerseniz rahatlıkla uyuyacaktır kendinize stres yapmayın

Onuda denicem. İyice bağımlı oldu krize giriyor uzaklaşınca benden. Millette kucağa alıştırdın diyor. Uzaktan mı emziriyim napıyım
Ay 40 gunluk bebek alissin zaten ya. Kendinizden mahrum etmeyin. Istedigi tek sey sizsiniz. 7/24 yanyana olmaniz gereken bir donem. Zaten gececek. El kadar bebek annesinden baska ne isteyecek.

Canımmmm öncelikle derin bir nefes al . Kimsenin seni manuple etmesine izin verme. Yaşadıkların çok normal çoğumuz aynı şeyleri yaşadık. Benim 2 çocuğumda kolikti. Bende delircek gibi oluyordum . Yaşadığın şeyin seninle ilgisi yok sen her açıdan gayet yeterli bir annesin. Çok büyük ihtimal kolik bir bebek . Ben elektrikli beşik almıştım çok iyi oldu hafif tempo sallandigi için gazına iyi gelmişti. Birde belki komik gelecek ama benim 2 çocuğumda 1 yaşına kadar elektrik süpürgesi sesi ile uyudu. Bir arkadaş önermişti saçma geldi herkese ama ben denedim şaka gibi çocuk duyunca sakinleşince uyuyordu. Meğer anne karnındaki sese benziyormuş. 😄 Youtube da uzun süreli elektrik süpürgesi sesi videosu var bence dene. Valla bizim evde gece gündüz o ses açıktı. Eşimle biz bile alışmıştık 😄 Rabbım yardomcin olsun.

X