yeni evlendim ailem altınlarımı istiyor...

mutsuztazegelin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2017
102
77
Merhaba arkadaşlar,
Sitede yeniyim. Derdim beni o kadar zorlamaya başladı ki buraya yazmak ve fikir almak istedim. Ben yeni evliyim henüz 1 ay oldu. Ailemin oldukça borcu var hem ele hem bankalara ve ben de çalıştığım süre boyunca aileme hep yardım ettim hatta şöyle diyebilirim başka bir ilde tek başıma yaşamama rağmen tüm maaşımı aileme gönderiyor onlardan harçlık alıyordum. Çok defa yine bu borçlar için kredi çektim ve ödemekte de zorlandığım için hep gecikmeye düştüm şuan yıllardır borç ödememe rağmen yaklaşık 100 milyar kredi borcum var. Yine ailece borçlarımızı ödemek için devamlı arkadaşlarımdan borç istedim ancak ailem bunu geri ödemedi benim de ödeyecek durumum olmadığından birkısmını ödeyemedim (ödediklerimi de hep kendi harçlıklarımdan artırarark ödedim). Neyse evleneceğim eşimin ailesi düğün törenini gelinliği ve salon takımının bir kısmını ödedi. Gerisini biz ödeyeceğiz. Ailem de bana daha önceden tek yaşarken birsürü eşya almıştı (onalrın ve benim maaşımla çünkü ortak kullanıyorduk parayı) ve sürekli senin eşyan çok onlar herşeyi almadılar diyerek eşim ve ailesine sürekli kulp buldu. Bir de mesleğim eşiminkinden daha iyi ve maaşım daha yüksek diye sürekli eşimi hakir gördüler. Ben de eşimin de ailesi herşeyi tam yapmadığı için kına ve damatlık vs biz ödeyeceğiz diyerek aileme ödetmedim. Eşim gıkını bile çıkarmadı. Hoş zaten ailemin de bunları yapabilecek durumu yoktu. Evlendiğim ay dahil olmak üzere maaşımı son aya kadar aileme vermeye devam ettim. Bu arada eşim birkaç ay önce arabasını sattı ve o sattığı paradan da evlenmeden önce aileme 6 bin tl para gönderdik karşılıksız yardım ettik. Şimdi evlendik ve çok fazla borcumuz ve eksiğimiz var hali hazırda borçlarımıza eşya vs eklendi. Hala alamadıklarımız var çoğu altınımızı bozdurduk. Neyse evlendikten bir müddet sonra ailem benden borç istedi. 2 bileziğin yeteceğini söylediler. Ancak ben bunu eşime söylemeye çekindim ve anne eşime söyleyemem dedim. Çünkü zaten çok fazla borcum var, aileme düğün için 5 kuruş harcatmadık (önceden aldıkları vardı o ayrı), nişanlıyken arabasını sattığı paradan para gönderdi ve şuan çok eksiğimiz ve çok borcumuz var ve paramız bize yetmiyor kalan altınlarımızı da bozdurmamız gerekecek. Eşim gene verelim dese bile bu durumun aramızı bozacağını düşünüyorum. Çünkü paramız yetmedikçe bu durumu dile getirse diyebileceğim hiçbir şey yok. Borçlarımızı topladığımızda kirayla vs bize harçlık bile kalmıyor. Aileme bu durumu anlattığımda bana 30 yıllık ailemi eşime sattığımı söylediler, zor durumdalarmış, evlat olarak yardım etmem gerekirmiş, sırtımı dönmüşüm, benim maaşım daha yüksekmiş neden eşime kendimi ezdiriyormuşum neden ona soracakmışım benim bileziğimmiş bu şekidle annem bana baya laf saydı ve evlendiğimden beri bana tavırlılar hergün ararım benimle böyle isteksiz konuşup laf sokarlar, bugün de yine aynı şey oldu. Ben hatta "bak anne sen kızım sen o kredi borçlarını nasıl ödüyorsun, arkadaşların senden para isteyecekler (sonuçta evlendim ve altın takıldı arkadaşlarım borçlarını geri alma beklentisine girdi), eksikleriniz var nasıl yapacaksınzı demiyorsun da kendinizi düşünüyorsunuz dedim. Gerçekten elimde imkanım olsa da yapmasam neyse ama gerçekten çalıştım çalışalı elimden geleni yaptığımı hatta afzlasını yaptığımı düşünüyorum. Annem bana gene aynı şeyleri saydı ve kapattık. Ne yapacağım bilmiyorum bir yandan vicdan yapıyorum, bir yandan kızıyorum, aramak dahi gelmiyor içimden ki arasam bir dert aramasam bir dert. Lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

Annemin, babamın kendi emekli maaşları var, ablam da aynı evde yaşıyor onun da var ama maaşları borçlara yetmiyor. Ancak benden önce evlenen 3 kardeşim var babamın önceki evliliğinden olan. Babam onlardan her zaman para isterken çekinmiştir ve hemen borçlarını geri vermiştir, onlar evli sıkıntı olmasın diye. Asıl bozulduğum da bu. Yani onlar da evladı ve onlardan beklemediği evlatlığı benden bekliyor sanki ben evli değil miyim üstelik yeni evliyim. Üstelik onların hiç maaşlarını verme ve babam için karşılıksız borçlanma gibi bir durumları da olmadı. Ben hem bekarken ailem için çektiğim krediyi evliyken ödemeye devam ediyorum elbette ki tıpkı bekarken olduğu gibi yetmiyor. Hem de ailem elimdeki parayı istiyor kızım nasıl geçiniyor demeden üstelik onlar da yetmediğini biliyor. Hem de yeni evliyim eksiğimiz çok onları tedarik etmek istiyorum bizim de maaşımız yetmiyor altınları o şekilde kullanmak istiyorum. Sanki ben borçsuzum elime çok para kalıyor da vermiyormuşum muamelesi yapıyorlar buna üzülüyorum. Bunu yaparken de sanki eşim için ailemi satıyormuşum süsü vermiyorlar mı en çok da bu ağırıma gidiyor sonuçta eşimin ailesi de aynı şekilde davransa ben de vermek istemem. Bunun eşimden çekinmem veya eşime laf geçirememle alakası yok. Üstelik eşime sürekli senden daha fazla maaş alıyorum diye başına kaksam eşimin erkeklik gururuna dokunacak ve evliliğimiz huzurumuz bozulacak ve resmen ailem bunu yapmamı istiyor. İnanın çok zor bir durum... Zaten bileziği versem geri dönme gibi bir umudum yok hatta şöyle söyleyeyim öbür ay gene aynı sıkıntı ve onların da sorunu bu bilezikle çözülmeyecek bir kere ile halledilebilecek birşey değil. Geri dönme ile de veririrz de demiyorlar sıkıntımız illaki bitecek illaki verecez hem vermesek nolur evladımız değil misin diyorlar.

Bence elinizden geleni yapmissiniz..hic vicdan falanda yapmayin.. sizinde borclariniz var .. anne ve baba olarak sizi dusunmeleri lazim.. bu kizim bu borclarla nasil basa cikacak demeleri lazimm.. sizden altin istemeleri degill..!

sömürülmüşsünüz ve daha fazla artık 1 kuruş bile vermeyin. Aile evlatlarına bakmakla yüklümdür. Evlat aileye degil.
(tabi yaşlılık/hastalık ve özel durumlar haric) bu cok fazla olmus

Aklıma takıldı da bunca borç ne için yapıldı özel olmazsa? Öde öde bitmiyor dört maaşla. Bu arada haklısınız, para vermeyin elinizden gelenin fazlasını yapmışsınız zaten.

Yıllardır hep gelir üzerinde gider var yani süregelen borç borçla döndürülmeye çalışıldıkça böyle içinden çıkılmaz hal aldı. Yani kredi çekiyoruz başka krediyi kapatıyoruz ödediklerimiz hep faize gidiyor biz ablamla defalarca babama artık kredi çekmeyelim var olan borcumuzu ödeyelim geri kalanla geçinmeye çalışalım dedik hem de bunu evladız biz düşünüyoruz daha az yemeye giyinmeye razıyız ama babam hep borcu borçla çevirme ve günü kurtarma kafasında olduğu için sürekli kredi çektik krediyi kapattık nakit avans çektik eksi hesap açtık artık öyle bir hale geldik ki başlangıçtan daha fazla borcumuz oldu üstelik ödeyemez hale geldik kredi bile çekemez olduk kredi puanımız düştü annem ablam icralık oldu ben ve babam düşmedik sadece icraya. Hem onca ödenen para boşa gitti hem de stres sıkıntı cabası. Kredi çekmeyelim derdik babam bize küserdi annem de ona ayak uydururdu en çok kızdığımda anneler yavrularını daha çok düşünür ama bizimkiler hep bugünü kurtarmaya çalıştı geleceğimizi düşünmedi. Anneme sorsanız babam haksız ama gene de onu öyle bir tutar ki birşey olduğunda yine biz suçlu oluruz sanki para basıyorum ailede özellikle ben... Anlayacağınız hastalık vs durumu illaki oldu ama tüm borçlar parayı iyi yönetememek ve borcu borçla çevirmekten ileri geliyor...

Elinden geleni yapmışsın. Vicdan yapıcak birşey yok sizin de borcunuz var sonuctaZ eşim bozdu borcumuz var onlara verdi diyebilirsin. Gerekirse de tavır yap bir süre de konuşma.

Tek kuruş verme artık ,yeter ! Kredi çekmeyelim artık demene rağmen seni dinlememisler.Ee artık yapacak bir şey yok,kocaman insanlar başlarının çaresine bakacak.
Şimdi yeni kurduğun ailene odaklan,borçlarını öde,eksiklerini tamamla...Aksi halde hem eşinle aran bozulur,hem ödedigin paralarla kalırsın hem de yine de yaranamazsin,bunun sonu yok.

okudukça sinirlendim ailenize. maaşınızı verip harçlığınızı onlardan almak mı, daha neler? resmen sömürülmüşsünüz ve şu anda sizi ellerinden kaçırmak istemiyorlar. bırakın bilezik bozdurmayı beş kuruş dahi vermeyin derim. en olmadı iflas edip sıfırdan başlasınlar. yoksa bu işin sonu gelmez. bir şekilde altınları vermeye eşinizi ikna etseniz bile eşinizin de sömürülmesine neden olursunuz. sizden az kazanıyorsa ne olmuş, önemli olan aileye katkı yapmak. adam arabasını satmış, sizin ailenizin borcunu ödemiş. daha ne yapsın.

üstelik siz evlendiniz ve ilk sorumluluğunuz artık eşinize dönük olmalı. yoksa bu evliliği nasıl bir yuvaya dönüştüreceksiniz ki. enerjinizi eşinizle birlikte bir aile kurmaya vermelisiniz. kendi aileniz size bu konuda yardımcı olmak yerine köstek olmaya çalışıyor. ya eşinizle birlikte onlara yardımcı olacağınız bir düzen oluşturmaya çalışıyorlar ya da boşanın, yeniden harçlığınızı onlardan aldığınız eski günlere dönün istiyorlar. buna bir dur demezseniz yazık olur size de eşinizi de.

Bencede bileziklerini bozdur üstüne çektiğin krediyi azalt yeniden yapılandır. İsteyecekleri biley kalmaz böylelikle.

ayyy aynı kacamın ailesi ,Allah aşkına net tavır koy bildiğin benciller ,bak bize yapmasaydın bile dediler ,sen fazlasıyla yapmışsın,bir yapma zaten kötüsün ,ailene huzuruna bak ,kendi borçlarını kapa,sonuçta senin dışında 5 çocuğu var ,BIRAK......

sen elinden geleni yapmissin. Ailen bir baksin kac kisinin evladi bu kadar para yardiminda bulunmus zamaninda. Hai borclarna sadik olsalar belki verielebilir ama senin de bir evin var.

benimde buna benzer bi durumum vardı .evlendikten sonra eşimle sürekli bu konudan dolayı sorun yaşıyorduk hatta boşanma lafını ilk defa bu konu yüzünden kullandık.en son rest çektim aileme..sonuç iki ablam artık kardeşleri olmadığımı söylüyor ama en azından daha huzurluyum.seveceklerse beni ben olduğum için sevsinler.

Merhaba arkadaşlar,
Sitede yeniyim. Derdim beni o kadar zorlamaya başladı ki buraya yazmak ve fikir almak istedim. Ben yeni evliyim henüz 1 ay oldu. Ailemin oldukça borcu var hem ele hem bankalara ve ben de çalıştığım süre boyunca aileme hep yardım ettim hatta şöyle diyebilirim başka bir ilde tek başıma yaşamama rağmen tüm maaşımı aileme gönderiyor onlardan harçlık alıyordum. Çok defa yine bu borçlar için kredi çektim ve ödemekte de zorlandığım için hep gecikmeye düştüm şuan yıllardır borç ödememe rağmen yaklaşık 100 milyar kredi borcum var. Yine ailece borçlarımızı ödemek için devamlı arkadaşlarımdan borç istedim ancak ailem bunu geri ödemedi benim de ödeyecek durumum olmadığından birkısmını ödeyemedim (ödediklerimi de hep kendi harçlıklarımdan artırarark ödedim). Neyse evleneceğim eşimin ailesi düğün törenini gelinliği ve salon takımının bir kısmını ödedi. Gerisini biz ödeyeceğiz. Ailem de bana daha önceden tek yaşarken birsürü eşya almıştı (onalrın ve benim maaşımla çünkü ortak kullanıyorduk parayı) ve sürekli senin eşyan çok onlar herşeyi almadılar diyerek eşim ve ailesine sürekli kulp buldu. Bir de mesleğim eşiminkinden daha iyi ve maaşım daha yüksek diye sürekli eşimi hakir gördüler. Ben de eşimin de ailesi herşeyi tam yapmadığı için kına ve damatlık vs biz ödeyeceğiz diyerek aileme ödetmedim. Eşim gıkını bile çıkarmadı. Hoş zaten ailemin de bunları yapabilecek durumu yoktu. Evlendiğim ay dahil olmak üzere maaşımı son aya kadar aileme vermeye devam ettim. Bu arada eşim birkaç ay önce arabasını sattı ve o sattığı paradan da evlenmeden önce aileme 6 bin tl para gönderdik karşılıksız yardım ettik. Şimdi evlendik ve çok fazla borcumuz ve eksiğimiz var hali hazırda borçlarımıza eşya vs eklendi. Hala alamadıklarımız var çoğu altınımızı bozdurduk. Neyse evlendikten bir müddet sonra ailem benden borç istedi. 2 bileziğin yeteceğini söylediler. Ancak ben bunu eşime söylemeye çekindim ve anne eşime söyleyemem dedim. Çünkü zaten çok fazla borcum var, aileme düğün için 5 kuruş harcatmadık (önceden aldıkları vardı o ayrı), nişanlıyken arabasını sattığı paradan para gönderdi ve şuan çok eksiğimiz ve çok borcumuz var ve paramız bize yetmiyor kalan altınlarımızı da bozdurmamız gerekecek. Eşim gene verelim dese bile bu durumun aramızı bozacağını düşünüyorum. Çünkü paramız yetmedikçe bu durumu dile getirse diyebileceğim hiçbir şey yok. Borçlarımızı topladığımızda kirayla vs bize harçlık bile kalmıyor. Aileme bu durumu anlattığımda bana 30 yıllık ailemi eşime sattığımı söylediler, zor durumdalarmış, evlat olarak yardım etmem gerekirmiş, sırtımı dönmüşüm, benim maaşım daha yüksekmiş neden eşime kendimi ezdiriyormuşum neden ona soracakmışım benim bileziğimmiş bu şekidle annem bana baya laf saydı ve evlendiğimden beri bana tavırlılar hergün ararım benimle böyle isteksiz konuşup laf sokarlar, bugün de yine aynı şey oldu. Ben hatta "bak anne sen kızım sen o kredi borçlarını nasıl ödüyorsun, arkadaşların senden para isteyecekler (sonuçta evlendim ve altın takıldı arkadaşlarım borçlarını geri alma beklentisine girdi), eksikleriniz var nasıl yapacaksınzı demiyorsun da kendinizi düşünüyorsunuz dedim. Gerçekten elimde imkanım olsa da yapmasam neyse ama gerçekten çalıştım çalışalı elimden geleni yaptığımı hatta afzlasını yaptığımı düşünüyorum. Annem bana gene aynı şeyleri saydı ve kapattık. Ne yapacağım bilmiyorum bir yandan vicdan yapıyorum, bir yandan kızıyorum, aramak dahi gelmiyor içimden ki arasam bir dert aramasam bir dert. Lütfen yorumlarınızı bekliyorum.
Ailene yardım etmen güzel ama bir yere kadar ..evleninceye dek iliğini kemiğini kurutmuslar, şimdi de canını mi alacaklar ?

Bu nasıl bir anne ? Para istemesi ve zorlaması mide bulandırıcı. .senin artık farklı bir hayatın var ,maaşın eşinden yüksek yada değil ,annene ne ,annen kim oluyor ? Nikahına alan dert etmiyor da dışarda kalanı niye geriyor? Çünkü kocan , altın yumurtlayan tavuklarını kesti ..ondan bu kuyruk acısı ...Çok rica ediyorum ,pabuç bırakma artık ..

X