Yarım gram altın taksam olur mu?

Arkadaşın halasına 1500 lira niye vereyim ya. Evdeki bekarlığa vedaya eli boş gitmemek için bir pastaneden bir şey alsanız 500 lira. Onu almak yerine halaya takın, oldu bitti. Hiç görmediğiniz biriymiş bir de. Orada olmanız bile saçma ama neyse. 🤦🏻‍♀️

benim bildigim dugunlerde akrabalar taki takar. arkadas yer icer oynar - dugun yemekliyse uygun bir sey takar ya da birlesir tum arkadaslar kalabalik olarak guzel bir sey alirlar.
Yengeç biz seninle paralel evrenlerde varlığımızı sürdürüyoruz kesin. Hiç duymadım bunu. Arkadaşlar da gayet akrabalar ve komşular gibi hediye bir şeyler takıyor gördüğüm kadarıyla. Hem herkesin birleşecek kalabalık arkadaş grupları olmuyor zaten. Tek bir çocukluk arkadaşı da olabilir. 😁

Yengeç biz seninle paralel evrenlerde varlığımızı sürdürüyoruz kesin. Hiç duymadım bunu. Arkadaşlar da gayet akrabalar ve komşular gibi hediye bir şeyler takıyor gördüğüm kadarıyla. Hem herkesin birleşecek kalabalık arkadaş grupları olmuyor zaten. Tek bir çocukluk arkadaşı da olabilir. 😁
güneydoğuda miydin sen?
oralarda altina vs cok onem verirler.
kalabalik arkadas grubu dedigim mesela is arkadaslari grup olarak birlesir takar, eski is arkadaslari dugunden once birbirine yazar "sen gidecek misin? ne takacaksin? he ayse ve fatma da gelecekmis. istersen beraber bir sey alalim" falan derler.
bu arada ben genelde onlara da katilmam😂😂
cok sevdigim arkadaslarima tamamen icimden gelerek ve karsilik beklemeden takarim ama bana ne is arkadaşımdan. evlense bana ne bosansa bana ne
normal arkadaslarimin giderim hem kinasina hem nikahına- hatta bazen sehir disina (eger guzel bir sehirdeyse kendime tatil ayarlayabiliyorsam bana da bahane olur) beceremesem de çikar oynarim, neşeli neseli sarilir cok guzel olduğunu soylerim. dugunden sonra konuşursak yalandan "her sey cok guzeldi" derim arkadasim mutlu olur falan filan. benim gorevim bu yani.
belki insanlari 3-5 arkadasi vardir onlara da takarlar ama ben cok sosyal bir insanim. devamli bulustugum, yazistigim, evine girip ciktigim cok insan var. her sevdigim insana ceyrek taksam ay sonunu getiremem:)
kendim de yakin gelecekte evlenmeyi planliyorum. davet ederken ozellikle belirtecegim henuz evlenmemis olanlara "lutfen hediye getirme- beni sıkıntıya sokma" diye :) zaten evlenmis olan da akli varsa bana bir sey takmaz ben ona takmadiysam😅😅
ne bileyim, hayat böyle daha kolay

güneydoğuda miydin sen?
oralarda altina vs cok onem verirler.
kalabalik arkadas grubu dedigim mesela is arkadaslari grup olarak birlesir takar, eski is arkadaslari dugunden once birbirine yazar "sen gidecek misin? ne takacaksin? he ayse ve fatma da gelecekmis. istersen beraber bir sey alalim" falan derler.
bu arada ben genelde onlara da katilmam😂😂
cok sevdigim arkadaslarima tamamen icimden gelerek ve karsilik beklemeden takarim ama bana ne is arkadaşımdan. evlense bana ne bosansa bana ne
normal arkadaslarimin giderim hem kinasina hem nikahına- hatta bazen sehir disina (eger guzel bir sehirdeyse kendime tatil ayarlayabiliyorsam bana da bahane olur) beceremesem de çikar oynarim, neşeli neseli sarilir cok guzel olduğunu soylerim. dugunden sonra konuşursak yalandan "her sey cok guzeldi" derim arkadasim mutlu olur falan filan. benim gorevim bu yani.
belki insanlari 3-5 arkadasi vardir onlara da takarlar ama ben cok sosyal bir insanim. devamli bulustugum, yazistigim, evine girip ciktigim cok insan var. her sevdigim insana ceyrek taksam ay sonunu getiremem:)
kendim de yakin gelecekte evlenmeyi planliyorum. davet ederken ozellikle belirtecegim henuz evlenmemis olanlara "lutfen hediye getirme- beni sıkıntıya sokma" diye :) zaten evlenmis olan da akli varsa bana bir sey takmaz ben ona takmadiysam😅😅
ne bileyim, hayat böyle daha kolay
Yok güneydoğu rutininden bahsetmiyorum. Bursalıyım ben, 7-8 sene de İstanbul’da Kadıköy’de yaşadıktan sonra buraya geldim. Her yöreden, her kafadan arkadaşım, komşum vs. var. Senin gibi düşünen de var. Gayet olabilecek bir şey, iyi ediyorsun. De, arkadaşlar takı takmaz ki zaten diye genel bir durumdan bahsetmişsin, o yüzden dedim. Benim çevremde böyle bir muafiyet yok, hemen herkes takıyor az ya da çok. 😁 Çocukluk arkadaşım var, iki kişilik bir grubuz onunla. Üniversiteden arkadaşım yeni evlendi mesela, onunla üç kişilik bir grubuz. Yani öyle ortak hediye alınacak kalabalık gruplu arkadaşlıklar her zaman olamayabiliyor. İş arkadaşına zaten bence de çeyrek alınmaz çok samimi değilsen, toplu alınır. Arkadaşın halasınaysa hiç alınmamalı ahsjshjd

Yok güneydoğu rutininden bahsetmiyorum. Bursalıyım ben, 7-8 sene de İstanbul’da Kadıköy’de yaşadıktan sonra buraya geldim. Her yöreden, her kafadan arkadaşım, komşum vs. var. Senin gibi düşünen de var. Gayet olabilecek bir şey, iyi ediyorsun. De, arkadaşlar takı takmaz ki zaten diye genel bir durumdan bahsetmişsin, o yüzden dedim. Benim çevremde böyle bir muafiyet yok, hemen herkes takıyor az ya da çok. 😁 Çocukluk arkadaşım var, iki kişilik bir grubuz onunla. Üniversiteden arkadaşım yeni evlendi mesela, onunla üç kişilik bir grubuz. Yani öyle ortak hediye alınacak kalabalık gruplu arkadaşlıklar her zaman olamayabiliyor. İş arkadaşına zaten bence de çeyrek alınmaz çok samimi değilsen, toplu alınır. Arkadaşın halasınaysa hiç alınmamalı ahsjshjd
Ben de bursalıyım. Bütün arkadaşlar birbirimize çeyrek taktık 😅

Kizlar selam bişey danışmak istiyorum. Ben memurum düzenli gelirim var çok şükür memur maaşı. Keman kursundan çok yakın olduğum bir arkadaşım var. Arkadaşımın halası evleniyormuş ben kendisini hiç görmedim. Arkadaşım beni halasının bekarlığa vedasına ve nikaha çağırdı. Nikahta yarım gram altın taksam sizce iyi mi? Ne takmalıyım? Arkadaşımın olsa ona çeyrek takardım ama halası olunca bilemedim sizce yarım gram az mı? 50 dolar bey 50 Euro düşündüm ama delinince para bazı bankalar sıkıntı ediyor falan. 1 gram altın da 3 bin olmuş kararsız kaldım. Yardımcı olabilir misiniz?

Kibarlık edip davet etmiş ama altın takmazdım.
Sonuçta ben tanımıyorum ve belki birdaha görmeyeceğim biri.

Paran fazla geliyor heralde saçacak yer arıyorsun. Hiç tanımadığın birine altın takmak ne alaka. Arkadaşımın hiç görmediğim halasının nikahına, bekarlığa vedasına ıvır zıvırına ne giderim ne paramı harcarım.

bekarlığa veda evde olacakmış böyle sarma börek çörek, 2 tane dansçı kiz gelecekmiş müzik eğlence falan, ertesi gün de nikah olacakmış. İkisine de gideceğim, yarım gram iyi o halde dimi? Bütçem 1500 civarı hani 50 dolar/50 Euro/ yarım gram düşündüm. Ya da tl olarak 1000 tl mi taksam acaba. Çünkü şey duymuştum tl delinse de sorun olmuyo da yırtık delik Euro dolar banka sıkıntı edebiliyor
Artık iğneyle para olayı yok ki, sandık yada kese oluyor konuklar sandik-kese neyse ona atıyor parayı.
Kazancınız durumunuz nedir bilemiyorum ama çok yakınlarim olmadıktan sonra çok yüksek meblaglara gerek yok diye düşünüyorum. Altın hiç takmam

Ben de bursalıyım. Bütün arkadaşlar birbirimize çeyrek taktık 😅
Bursa gocmenlerle dolu, altini gelenegi görenegi pek seven bir sehrimiz degil mi zaten?
Bu devirde hala tavuk alma adeti devam ediyor (arkadaslarimin storisinin yalancısiyim), gecenin köründe onca gürültü cikariyorlar dugun adeti diye kimse de sikayet etmiyor
demek ki gelenegine goreneğine hala deger veren insanlar- ayip karsiliyorlardir eli bos gitmeyi.
biz istanbulun 500bin nüfuslu, disardan cok goc almis bir ilcesinin insanlariyiz. kimsenin düğünü nişanı kimsenin cok umrunda degil. yalandan ayip olmasin diye gidiyoruz. Komsun davul calsa kiz alirken rahatsiz oluyoruz -
mahalle arasi asker ugurlama falan birkac kere niyet edildi her seferinde komsular polisi aradigi icin dagildi eglence. gecen senelerde bir gün cam silen bir kadin aşağı düştü. ertesi gün haftasonuydu ayni mahalleden davulla gelin cikarttilar oynandi. oyle cok geleneginde göreneginde insanlar değil buralar. zaten gocle gelinmis gecekondu mahallesi. akraba iliskileri hele bu devirde cok degil insanlarda. komsuluk desen biz 35 yildir ayni yerdeyiz bizim buralarda birazcik var ama sehrin gobegi oldugu icin buyuk çoğunluk yeni.
oyle zengin sosyoekonomisi yuksek yerler de degil.
o yuzden kimse kimseye ceyrek altin sacmaz buralarda.
sacsa da ölü yatirim, o kisi sana gelip de takmaz kac sene sonra. paran boşa gittigiyle kalir

X