yardım ettim zararlı çıktım.....

canım bence sen isteme eşin söylesin uygun bi dille acil lazım oldu falan diye
ihtiyaç olunca birilerinden borç almak kötü değil ama borcunu geri ödemekte bir erdemdir
eğer hala ödemezlerse bence zaten dostluk etmeye değmiycek insanlardır

Yaklaşık ödeme tarihii siz belirleseniz? Hani bu ayki durumunuzu da anlayışlı karşılayalım ama şu ayın şu haftası parayı ödemiş olun, bütçenizi şimdiden ona göre hazırlayın gibisinden. Onlara kalsa diğer ödemeler öncelikli olmaya devam edecek çünkü.

Ve şu da var ki, derinss hanım çok mantıklı bir çıkarım yapmış, bu insanların tek seferde o kadar parayı çıkarıp size vermeleri pek mümkün görünmüyor. Borcu parçalara bölseniz, şu ay şu kadar, öbür ay şu kadar ödemiş olun, biz de size ve o parayı alacağımıza güvendik şu şu borca girdik falan deseniz? Yine iş uzar ama kolaylık sağladığınız ve ödeme tarihleri belirttiğiniz için daha bir ödemek durumunda kalırlar sanki...

Taaa ortaokulda bir öğretmenim ne kimseden borç alın, ne de kimseye borç verin derdi. Borcuna sadık olmayan insanlar yüzünden, gerçek ihtiyaç sahipleri zorda kalıyor. Bir kere canı yanan başkasına vermiyor.

Bencei onlar vermemeye utanmıyor da siz istemeye niçin utanacaksınız ?

Benim anladığım memur bir ailesiniz onlarda öyle...
Neticede memur bir aile zaten tek maaşından 3000 lira borcunu ödeyemez.
Demek istediğim 3000 lirayı tek kalemde almanız mümkün görünmüyor çünkü geçen 5 ay olduğu gibi hesabını hiçbir zaman denkleştiremez.
Şimdi siz bana da deseniz 3000 lira verin birikmişimden vermeyeceksem veremem beni çok zorlar tek ayda 3000 lira vermek?
Ki adamın ne birikmişi var ne biriktirme derdi..
Vallahi benim gelip parayı alasım var adamdan o kadar zoruma gitti bu konu :KK66:

evet canım memur bi aileyiz...bende dedim eşime maaş belli alınan zaman belli...oda kalkıp 3000 lirayı tek solukta veremez... ona söyle parça parça da olsa razıyız diye...onuda demiş eşim...ama yok valla çok strese giriyorum...resmen ördeğin yem beklediği gibi kulağımız telefonda bekliyoruz... napsak bilmiyorum...çaresiz buradan umut ettim..belki bi fikir edinirim diye..

evet canım memur bi aileyiz...bende dedim eşime maaş belli alınan zaman belli...oda kalkıp 3000 lirayı tek solukta veremez... ona söyle parça parça da olsa razıyız diye...onuda demiş eşim...ama yok valla çok strese giriyorum...resmen ördeğin yem beklediği gibi kulağımız telefonda bekliyoruz... napsak bilmiyorum...çaresiz buradan umut ettim..belki bi fikir edinirim diye..

Dinsizin hakkından ancak imansız gelir.
5 ay yahu normal bir erkek ,erkeklik gururuna yediremez bunu.
5 ay iş arkadaşına borçlu olacak o isteyecek vermemek için bahane türetiyor.
Eşinin suratına bakamaz mesela rahat rahat..
Belki ilk değilsiniz belki adam herkese böyle yapıyor.
Çirkinleşmeden halledilebilecek gibi görünmüyor .

Dinsizin hakkından ancak imansız gelir.
5 ay yahu normal bir erkek ,erkeklik gururuna yediremez bunu.
5 ay iş arkadaşına borçlu olacak o isteyecek vermemek için bahane türetiyor.
Eşinin suratına bakamaz mesela rahat rahat..
Belki ilk değilsiniz belki adam herkese böyle yapıyor.
Çirkinleşmeden halledilebilecek gibi görünmüyor .

canım sen ne diyorsun yaa... gurur falan ooo...bak bugün noldu biliyomusun... ben yan komşumla beraber bi tanıdığın evine misafriliğe gidiyorduk... oğlumda kucağımda...eşimle birlikte cumaya gitmişler...cumadan çıkış vaktiydi eşimi gördüm çıkarken, iki dakka eşimle konuşuyordum o adamda geldi ne dedi biliyomusun..pişkinliğin böylesi... yenge nasılsın ufaklık nasıl bakalım...hiç gelip gitmez oldunuz, bizim hanımda soruyor sizi... gelin oturalım ya çay içelim yemek yiyelim falan... artık pes dedim içimden inşallah dedim suratımdan belli ediyorum ama adam o kadar galesiz ki anlamıyor... biz sağdan soldan para toparlamaya çalışıyoruz bunuda çok iyi biliyor ama borç ödemeye gelince laf çeviriyor...sonra ben ayrıldım yanlarından.. az önce geldim eve bi baktım buraya işte... :KK43:

bence hanımından güzel iste. borcunu istemenin nesi ayıp?

bizim gibi iyi niyetli insanlar gayet normal olan bir isteme olayını bile aman ayıp olur aman yanlış anlar diye erteleyip duruyor. utanıyor yapmıyor. sıkıntı çekip duruyor.

bence hanımından güzel iste. borcunu istemenin nesi ayıp?

bizim gibi iyi niyetli insanlar gayet normal olan bir isteme olayını bile aman ayıp olur aman yanlış anlar diye erteleyip duruyor. utanıyor yapmıyor. sıkıntı çekip duruyor.

haklısın canım da... işte sürekli onlara muhtacız onlarda bize...küstürmek kolay ama zaten iki aileyiz yabancı burda....destek olalım birbirimize diye isteyemiyoruz...biz olsak ertesi gün ödeme yoluna gireris millet rahat nasıl iştir bilemedim..

haklısın canım da... işte sürekli onlara muhtacız onlarda bize...küstürmek kolay ama zaten iki aileyiz yabancı burda....destek olalım birbirimize diye isteyemiyoruz...biz olsak ertesi gün ödeme yoluna gireris millet rahat nasıl iştir bilemedim..

işte herkes bir değil , az önce de gördük bildik (mesajını aldım ama cevap yazamıyorum)

yani benim birine borcum olsa geceleri uykum kaçıyor vermek için. mesela şimdi kredi ödüyoruz ya inan borç başladığından beri midem hastalandı. sürekli gerginim boynum belim filan ağrıyor düşünmekten. geçen ay eşim ülke dışına çıktı iş için haliyle ekstra harcamalar oldu. araba arızalandı babam geldi yaptırdı inanır mısın. ona bile borcumu çok sonra verebildim. şimdi bu ay çok sıkıştık.her ay kalırdı geriye bir miktar bu ay öyle olmadı. kart borcu da çok geldi. nakit yok diye karta yüklenmiştik. kara kara düşünüyorum nasıl yapıcam diye...

ama işte herkes biz değil. onlar da kötü insan demiyorum ama para konusundaki tutumları böyle olmuyor işte bazılarının.

X