Yardım edin lütfen

NAJWA

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ağustos 2007
8
0
38
Merhaba dr bey ben iki ay önce çikolata kisti teşhisinden sonra ameliyat oldum şimdi elimde patoloji sonuçları var endometrioid kist tanısı konulmuş ben boşyere mi ameliyat oldum cuma günü doktoruma gidicem bu çikolata kisti değil bu kistte gebeliği engelliyomu lütfen cevap verirmisiniz şimdiden teşekkürler

Merhaba dr bey ben iki ay önce çikolata kisti teşhisinden sonra ameliyat oldum şimdi elimde patoloji sonuçları var endometrioid kist tanısı konulmuş ben boşyere mi ameliyat oldum cuma günü doktoruma gidicem bu çikolata kisti değil bu kistte gebeliği engelliyomu lütfen cevap verirmisiniz şimdiden teşekkürler

Merhaba NAJWA;

Bahsettiğiniz durum ile çikolata kisti aynı olabilir. Doktorunuzla görüşmenizde ve kaygılarınızı gidermede yarar var. Kistinizin gebeliğe engel olup olamayacağına, ancak muayene sonrasında büyüklüğüne göre karar verilebilir. Sağlıklı günler ve etkili tedaviler dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

mrb doktor bey ben bişi merak ediyorum banada ameliyat olamdan önce çikolata kisitnden şüphelenmişlerdi ve ben ameliyat oldum ondan sonra bana endometrium dediler yani kistle endometrium aynı şey değilmi anlamadım ben biraz açarmısnız

mrb doktor bey ben bişi merak ediyorum banada ameliyat olamdan önce çikolata kisitnden şüphelenmişlerdi ve ben ameliyat oldum ondan sonra bana endometrium dediler yani kistle endometrium aynı şey değilmi anlamadım ben biraz açarmısnız

merhaba Pıtırcık;

Endometriozis, rahimin en iç tabakasının hücrelerinin, rahim dışındaki organlarda veya vücut boşluklarında olması durumudur. Eğer bu dokular yumurtalıklarda olursa, bunlara endometrioma denir, kistler oluşturur. Endometrium, rahimin en iç tabakasının ismidir. Size sağlıklı günler ve başarılı tedaviler dilerim.

cevabınız için çok teşekkür ederim dr.bey sizde ankaradasınız sanıyorum ben etlik zübeyde hanımda ameliyat oldum doktorumda klinik şefi berna dilbaz dı belki tanırsınız iyi bir doktor olduğuna inanıyorum yani bu ameliyatın uzman ellerde olmasının çok büyük önemi var diye düşünüyorum aksi takdirde ameliyattan sonra farklı sorunlarla karşılaşılabiliniyor.müsadenizle size birşey daha sorucağım , ben amaliyat olmadan önce yumurtlama dönemlerimde yumurta akı kıvamında akıntım oluyodu yanlız ameliyattan sonra yaklaşık 2 ay olucak hiç akıntım olmuyo acaba bunun sebebi nedir dr.bey yani akıntı olmadığı zamanlar yumurtlama olmuyomu ben bunu merak ettim cevabınız için şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
cevabınız için çok teşekkür ederim dr.bey sizde ankaradasınız sanıyorum ben etlik zübeyde hanımda ameliyat oldum doktorumda klinik şefi berna dilbaz dı belki tanırsınız iyi bir doktor olduğuna inanıyorum yani bu ameliyatın uzman ellerde olmasının çok büyük önemi var diye düşünüyorum aksi takdirde ameliyattan sonra farklı sorunlarla karşılaşılabiliniyor.müsadenizle size birşey daha sorucağım , ben amaliyat olmadan önce yumurtlama dönemlerimde yumurta akı kıvamında akıntım oluyodu yanlız ameliyattan sonra yaklaşık 2 ay olucak hiç akıntım olmuyo acaba bunun sebebi nedir dr.bey yani akıntı olmadığı zamanlar yumurtlama olmuyomu ben bunu merak ettim cevabınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba Pıtırcık;

Akıntı olması normaldir, bahsettiğiniz renk, kıvamda ve belirttiğiniz dönemlerde. Ancak, bu akıntınızın olmadığı dönemlerde yumurtlamanız da olmamıştır diye düşünmeyiniz, buna gerek yok. Sağlıklı ve etkili tedaviler diliyorum.

MAKROSKOBİ:2 parça halinde topluca 5x5x2 cm boyutlarında gri kanamalı kist duvarı görünümünde düzensiz doku 6p
TANI:ENDOMETRİOİD KİST
SİZCE BU ÇİKOLATA KİSTİ OLABİLİRMİ ENDOMETRİOZİS VE ENDOMETRİOİD KİST ARASINDA NE GİBİ FARKLAR VAR AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Merhaba NAJWA,

Haklısınız, biz endometriozisin yumurtalık üzerinde gelişmesine endometrioma deriz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

bende çikolata kistinden ameliyat oldum.Doktorum 4.evre dedi ve çok yapışıklık olduğunu söyledi.Tüpler kapalı dedi ve kesinlikle tüp bebek önerdi.Ameliyatımın 2.ayında tüp bebek denedik olmadı.Aradan 3-5 ay geçince tüp bebek raporu için başvurduk.Rahim filmi istediler.Bizde zaten kapalı diye çektirdik açık çıktı hemde sağda solda açık ve geçiş var dediler.Filmi çeken doktor normal yolla hamile kalabilirsin dedi.Bikaç ayda oluruna bıraktık olmadı yine.Bu arada rapor için gittiğimizde bütün testlerde yapılmıştı hormon testleri sperm testi falan herşey normal çıktı.Şimdi yine doktora gitmeye ve yumurtlama takibi yaptırmaya karar verdim.Bu ay hiç ilaçsız takip yapıldı.Yumurta çok ii gelişiyordu 11.gün 19mm di.Ama çatlamadı.Bidahaki ay sadece çatlatma iğnesiyle tekrar deniycez.Yalnız bu doktorumda Tüplerin açık olması işlevini yerine getiriyor demek değildir dedi.Dıştan yapışıklık varsa yumurtayı yakalayamayabilir,yumurtanın çatlamamasının sebebide bu yapışıklıklar olabilir dedi.Yani normal yolla hamile kalman zor dedi.Hatta aşılamada yapılmasına gerek yok dedi.Geçen ay gittiğim doktorda istersen aşılama yapalım demişti.Normal yolu bekleme dedi.
Şimdi ben kime ve neye inanacağımı şaşırdım.Ve tabi ne yapacağımıda.Bide bu çikolata kistinde hamile kalmak şartmış yoksa tekrarlarmış.Bide benim zaten 4.evreydi korkuyorum.Tüp bebeğede ne maddi nede manevi yönden hazır değiliz.Sizce ne yapmalıyız?Acaba normal yolla olabilir mi?Yoksa hiç şansım yokmu?

X