Yaklaşan sınav ve gelecek kaygısı...

Yani um bir kere bu erkek arkadaş meselesi gelmiş geçmiş olsun, herkesin başına gelebilir. Ben o dönemlerimde yaşamadım ama sevgilisi olup daha iyi çalışan ayrılan ağlayan yinede benden iyi çalışan benden iyi puan alan oldu. Herkes yaşıyor iyi de yaptın onlar da gerekli.
Ben de yüzde 0.5 lik bir lisedeydim ,bilirim bende tıp istemiştim bir dönem hem çalışamadım hem olmadı. Başka bi şey salladım her şey o kadar güzel oldu ki hayal bile edemezdim. Çok şükrediyorum tıp okumadığıma. Her şeyin hayırlısı. Kendini iyi tanı rahat ol akışıma bırak neyin hayırlı olacağını bilemezsin ki.

Zihnimde alternatifler de var ama sanki ne olursa olsun aklim tipta kalacak gibi hissediyorum. Simdi sistem de degisti ya. 2024'te tekrardan degisecek. Her sey cok hizli degisiyor aslinda bir an once halletmek iyi olur. Gerekirse bir yil ben de beklerim ama ailevi durum falan beni baskilayabilir diye korkuyorum. Siralamaya gore yeni bir plan yapacagim. Muhendislik de guzel bir bolum ama insanin gonlunden gecen neyse o baska oluyor. Simdi tekrardan girseniz cok mu zor olur? Hem doktor hem muhendis harika

Aynen bu ayriliktan sonra gaza gelip mucizeler basaranlar da olmuyor değil ama ben oyle harika insanlardan olamadim iste Siz de haklisiniz. Bir sinava gireyim diyorum. Durum degerlendirmesi yapmak sart olacak. Hayatin ne getirecegini bilemeyiz. Istemeyerek gidip mutlu olmak durumu da var... :)

universiteyi bitirdim 3 yil boyunca sinava girdim en sonunda atandim.olmaz yapamam dedigin herseyo gun gelince yapiyorsun.bende 2. sene kazanamazsam ne yaparim biterim diyordum ama bitmedim.kendinize guvenin ve sinavin sonucunu dusunmeyin.once bi girin sinava elinizden geleni yapin sonra endiselenmek uzulmek icin cok vaktiniz olacak.suan calisma zamani

Ben 19 yaşındayım. Geçen sene ayt berbat geçti çünkü meslek liseliydimve ayt adına ders almadık. Tyt derslerini de 10.sınıfta gördük en son. Onun için ömrümden giden 1 sene olsun hiç istemediğim bölüm okumamak için. Bu sene dershaneye gittim bakalım neler olacak. Bende bu sene giricem ama tıp olmazsa tekrar mezuna kalmayacağım çevremden aşırı derecede baskı var. Mezuna kaldığım için herkes başarısız tembel biri olduğumu düşünüyor. Bu psikolojik baskıya daha fazla maruz kalamam

Ah canım yaş 25 olsa ne olacak? Tip istiyorsan tip oku. Benim aklımda güzel sanatlar kaldi. Keşke diretseydim de olsaydı. Şu an 36 taşında 3. Çocuğunu bekleyen bir kadınım ama önünde sonunda o alanda bir şeyler yapacağım diyorum kendime.

Ne istediğini bilmen çok güzel. Hedefin belliyse yolu da aşarsin emin ol. Maddi sıkıntın yoksa hele hiç dert etme. Gerekirse bir yıl daha çalış. İnsanlarin ne diyeceğini hiçbir zaman önemseme. Ömrün boyunca yaptığın her işte insanlar konuşacak bir şey bulacak zaten.

En başında kendine güven. Düzenli çalış. Geçmis de bırak geçmişte kalsın. Hepimizin ama'lari keske'leri var da senin mi olmayacak?

Yüksek Lisans yapmaya nasıl karar verdiniz zor oldumu nasıl ilerledi süreç bende yeni bir bölüm okumayı düşünürken yüksek lisans doktora şartlarına falan baktım ama çok ağır geldi bana yapamayacağım diye vazgeçtim

Bölümünüz neydi kaç puanla atandınız sınava 3 yıl aralıksız mı çalıştınız

Haklısınız. Güzel tavsiyeleriniz için çok sağ olun. Bazen geç oluyor ama mutlaka hayırlısıysa oluyor. Zaten bu ömür bize bir kere verildi. İstediğimiz gibi yaşamak için çabalamaktan güzeli yok. :)
Sakın ama sakın pes etmeyin. O kadar zorluğa rağmen bu yola çıkacak gücü bulduysak başarabiliriz. Youtube'ta çok iyi hocalar var. Bu sene olmazsa ailemin, çevremin laflarını kaldıramam diyorsanız bir yere yerleşip de hazırlanabilirsiniz ama ilk sene obp yarıya düşüyor. O bizi zorlayabilir. Diğer sene tekrardan kazanıyoruz. Tembel ve başarısız asla değilsiniz. Lütfen kendinize bunu söyleyip haksızlık etmeyin. Mezuna kalmak bir başarısızlık değildir. Bir sürü mezun arkadaşım var. 5 binden kalanı duydum hayalleri için her şey. Bu kadar takmayın.
Çok tatlısınız gerçekten sağ olun. Keşke siz de diretseydiniz ama hiçbir şey için geç değil. Çocuklarınıza müthiş örnek bir anne olursunuz. Maddi yönden çok şükür şu ana kadar zorluk çekmedik. Babam devlet memuru. Bir şekilde geçinip gidiyoruz. 3 kız kardeşiz biz de kardeşlerim lisede ve liseli olacak ama yine de çok şükür aç değiliz, açıkta değiliz. Geçmişi çöpe atacağım. Çok sağ olun. Biz de insanız, hatalar yapabiliyoruz. Bunları geride bırakmak lazım. <3

Hiç vazgeçmeyin. Başlayınca bir şekilde ilerliyor. İş başa düşünce ne engelleri aşıyoruz :)))

netler ne alemde? ben sınava bu kadar az kalmışken hiç bilmediğim konulara başlamazdım. mesela ben permütasyon kombinasyon bilmeden girdim sınava, 2 boş bıraktım mecbur. çünkü çalışsam da sınavda yapacağımın garantisi yoktu onun yerine trigonometriye yüklendim.

bir de hani her dersin belli başlı birkaç konusu olur kimyada organik, biyolojide sistemler, fizikte mekanik gibi. bunlar ne alemde bitti mi? yani şu aşamada bence kesin soru çıkacak konuları bitirmek önemli. üstüne bir de her gün deneme hatta birden fazla deneme+yapamadıklarının analizi.

benim zamanımda bir de töder falan vardı gayet belirleyici oluyordu ben ortalama olarak töderde ne yapıyorsam gerçek sınavda da benzerini yapmıştım.

mekanik bitti, biyoloji bitti tamamen tekrar ediyorum şu sıralar, organik geçen seneden bilgim var ama kaçırdığım yerleri tekrar bakıyorum şimdi de. tödere en son girdim işte açıklanmasını bekliyorum merakla. deneme çözüyorum. bir kuruma gidiyorum seri denemeler salı günü başlıyor. iyi bir analiz ile daha da arttırabilirim gibi geliyor. lys(ayt) matematik de bitti ama işte tekrar yapmam şart. denemelerle iyi tekrar oluyor ama bir iki kez daha konusuna bir göz atsam iyi olacak. son töderdi bakalım ne gelecek sıralama :')

Hiç vazgeçmeyin. Başlayınca bir şekilde ilerliyor. İş başa düşünce ne engelleri aşıyoruz :)))
Ben diploma notu 3 ün üzerinde olanların direk doktoraya başvurabilecepini okudum ama ALES 80 yds 55 puan istiyor ALES neyse de ydsden 55 almam imkansız gibi İngilizce temelim hiç yok siz bu sınavları nasıl hallettiniz çok merak ediyorum

Ne olmak istediğime karar verdiğimde üniversite sınavına 3 ay vardı. Ben mf öğrencisiydim edebiyat coğrafya tarih hiç ilgim alakam bilgim yok ve istediğim bölüm psikolojiydi. Hocalarla konuştum arkadaşlarla konuştum dediler ki geç kaldın yapamazsın nasıl yapcan nasıl yetiştircen hepsine herkese tıkadım kulaklarımı 3 ay gece gündüz çalıştım uykumdan feragat ettim diziden filmden feragat ettim ya olmazsa ihtimalini hiç düşünmedim olmazsa eğer buna olmadığı gün bakarız dedim kazanmama ihtimalimi hiç düşünmedim sonuç olarak psikoloji 2. Sınıfı bitirmek üzereyim hatta biraz fazla çalışmışım hukuk bile tutuyodu tercih zamanı bu bir, ikincisi ihanet gerçekten insan hayatını alt üst eden bir durum, evlenme planları yaptığımız kalan ömrümü üzerine inşa ettiğim şahısla 15 tatilden önce ihaneti yüzünden ayrıldık tam da sınav haftamdı tabi hayatınızı bi erkeğin üzerine inşa edince 9 şiddetinde bir depremle hayallerinizin enkazının altında kalıyorsunuz, psikolojik olarak çöktüm(terzi kendi söküğünü dikemiyor maalesef) ama ders çalışmayı hiç bırakmadım, onun için okulu uzatmaya değmez hayatımı karartmaya değmez diye kendimi motive ettim hem ağladım hem çalıştım bazen yazıları okuyamadım bazen kağıtları ıslatırdım ama hiç bırakmadım umutlu da değildim pek kesin kalıcam diyodum ama sonuçlar bi geldi patır patır geçiyorum hem de iyi notlarla. 5 ay oldu psikolojik olarak hala çöküntüdeyim ama bunu kendi lehime çevirerek daha çok gaza geldim yani o insana kızdıkça hırslanıyorum hırslandıkça daha çok çalışıyorum bu dönem 3 ortalama yaptım (hiç bi sıkıntım yokken 2yi zar zor görmüştüm geçen sene artık ruhumu nasıl emcüklüyoduysa). Böyle yani bu hayatta iyi şeyler de oluyo maalesef kötü şeyler de oluyo iyi şeyler zaten güzel ama kötü olaylarla da hayatımızı mahvetmek yerine onları tecrübe olarak görüp eğer faydalanabiliyosak faydalanmak, lehimize çevirmek lazım. Üçüncü olarak da 20-21 geç bi yaş değil daha hayatımızın baharında bile değiliz öyle genciz yani, 1sene daha çalışmayı göze almayıp iyi kötü bi bölüm seçen arkadaşlarım şimdi çok pişman çoğukluk okulu bitirip sınava tekrar hazırlanmayı düşünüyolar, eğer gerçekten istediğin bölüm tıpsa başka bölümde mutlu olamam diyosan vazgeçme olmazsa bida dene 60-70 yıl ömrümüz var geleceğimize yön vericek meslek hayatımız için 1-2 yılın lafı olmaz

Bu sınav işleri kafada biten birşey. Yaparım deyip yapacaksın, o kadar. Yeterince konsantreysen kafandaki diğer şeyleri bir kenara bırakıp çalışırsın.
Sınav yaklaştıkça insan stresten neye saracağını bilemiyor ama yapma. O düşünce döngüsü bir çekti mi içine seni çıkması çok zor. Hiç girme o topa.

Tezsiz yaparsan pek çok ünv yds istemiyor. Tezli yaparsan da kursa git derim. Kendine bir iki yıl ver ve araştır. Bazen üniversiteler bonus gibi hareket ediyor. Tezsizde branşında yükseliyorsun veya bölüm değiştiriyorsun. Tezli de akademik personel olma yolunda ilerliyorsun. Tercih senin.

Çok güçlü bir kadınsınız gerçekten size özendim şu an. Hep böyle biri olmak istemişimdir, azminiz için tebrik ediyorum. Gerçekten insan istedikten sonra her şeyi başarıyor. Ihanet falan gerçekten ağır ama galiba yıkıla yıkıla da olsa üstesinden geliyorsunuz istedikten sonra. Benim atlatmam gereksiz bir şekilde bayağı uzun sürdü. Çocukluk mu diyeyim saflık mı diyeyim çok bağlanıp her lafına güvendim. Tam tersi biri çıkınca şokla karışık üzüntü yaşadım ama cidden iyi bir ders oldu. Şimdi ise mutluyum gerçekleri erken yaşta öğrendiğim için... Haklısınız, 2 yıl ne ki koca ömür için. Iyice biçip tartmalı. Karar vermeli. Sırf millet ne der diye de yaşanmaz. Babamdan korkuyorum mesela ama o hep sporcu olmak isterken olamamış birkaç sebepten hala üzülür durur. Ben de öyle olmak istemiyorum. Insallah basaracagim, sağ olun. <3

Evet kafa yapisi cok onemli. Benim kafam hep duygusal, hep gereksiz insanlara uzulmeye meyilli. Bu huyumu asmaya calisiyorum zaten su an. Odaklanan kazaniyor. Dusunce dongusunden kurtulmaya calisiyorum

Benim de istediğim bir bölüm vardı ve yaşım geçecek diye koşa koşa gittim başka bölüm yazdım 21 yaşında mezun oldum.
Şimdiki aklım olsa gerekirse 3 yıl çalışırdım o bölüm için.
Geçen yıl mezun oldum ama aklım hâlâ o bölümde hâlâ içimde ukte ve şimdi kazanamıyorum. Eski motivasyonum yok, 2.universiteyi okumak ilkinden daha zor vs.

Sana diyeceğim o ki lütfen hedefine odaklan diş hekimliği vs yazma. Tıp istiyorsan gerekirse 5 sene tıp için çalış. Yoksa benim gibi ilerde keşke dersin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…