Wir lernen deutsch / Almanca

W WanttobeGeek1 lingen lingen

Damit bana böylece anlami veriyor gibi geliyor.

Ich kaufe ein neues Wörterbuch damit ich lernen kann.
Ilk cümlede yapilan ya da yapilmasi gereken sey ikinci cümlede böylece yapilacak sey veya elde edilecek sonuc ifade edilir.

Kizmadim tabiki. Topigim canli olsun yeter bana. Cok seviniyorum ilerledikce
Canım damitin böylece ile hiç alakası yok bak şöyle anlatayım, damit neden niçin sorularına cvp veren sonuç cümlesi kurmakta kullanılır...
Yani niçin çok çalışıyorum cok para kazanmak için
Cümle yaparsak... Çok para kazanmak için çok çalışıyorum
Almancaya çevirirsek,
ich arbeite viel, damit ich viel Geld verdienen kann....
Şu fliege,solle falan meselesi var onu kullanmaktan korkuyorum. Hoca bazen mışmış anlami veriyor demişti.
Gelmîşmiş gibi.
Kullanirken dikkat edin demisti. Hic kullanmiyorum :KK70:
Evet biraz karışık ama beraber çalışıp çözebiliriz bence:KK9:

Ben çok dikkatlice ,işimi hiç şansa bırakmadan başvurdum.Eski erk. Arkadaşım avukatlarla bile görüştü.Niyetini baştan belli etmeni istiyorlar yani dil okulu vizesi alıp 1 sene sonra ben Uniye gidicem dersen çok zor alırsın..En baştan ben Uni okumak için geliyorum ama önce dil okulunda dil öğrenmem lazım diye iyi niyet mektubunu yazıp,yüksek öğrenim vizesine başvuruyorsun.Şimdilik dil okulu kayıtlarımdan dolayı kalabiliyorum ve sonrasında Uni.ye geçince 2 yıllık öğrenci vizesi vericekler..
Anladım canım çok teşekkür ederim bilgiler icin

lingen lingen
"para kazanmak icin cok calişiyorum "

Cümlesini ben

"Ich arbeite viel um Geld zu verdienen "
diye ceviriyorum.

"Cok calisarak para kazanabilirim"
"Cok calisiyorum böylece para kazaniyorum "

Ich arbeite viel damit ich Geld verdienen kann.
Oder
ich arbeite viel damit ich Geld verdiene.

Seklinde ceviriyorum.
o_O

Bende neden niçin sorularının cevabının um...zu kalıbıyla yapıldığını biliyorum.o zaman damit ve um..zu aynı mı?istediğimizi kullanabiliyormuyuz?

lingen lingen
"para kazanmak icin cok calişiyorum "

Cümlesini ben

"Ich arbeite viel um Geld zu verdienen "
diye ceviriyorum.

"Cok calisarak para kazanabilirim"
"Cok calisiyorum böylece para kazaniyorum "

Ich arbeite viel damit ich Geld verdienen kann.
Oder
ich arbeite viel damit ich Geld verdiene.

Seklinde ceviriyorum.
o_O
Ben de şimdi bu konuyla uğraşıyordum.... ben um..zuyu sevmediğim için hiç kullanmıyorum ama size yanlış aktardigimi da farkettim öncelikle çok özür dilerim.
Şimdi konuya dönersek um...zu ile damitin farkını söyliyim
Eğer bağlanacak neden sonuç cümlesinde özneler aynı ise um...zu, farklı ise damit kullanılır
İch muss arbeiten, um Geld zu verdienen.
Sie hat mir geholfen damit ich die Prüfung bestehen kann...
Tam Grammatik hali bu

Ben de şimdi bu konuyla uğraşıyordum.... ben um..zuyu sevmediğim için hiç kullanmıyorum ama size yanlış aktardigimi da farkettim öncelikle çok özür dilerim.
Eğer bağlanacak neden sonuç cümlesinde özneler aynı ise um...zu, farklı ise damit kullanılır
Tam Grammatik hali bu

Ahhh süpersin benim sorunumu açıkladın şuanda :) çooook teşekkürler..toprağın ve senin paylaşımların bana çok faydalı oluyor.Ben b1 i bitirdim henüz b2 ye başlamadım dolayısıyla tüm gramer konularını henüz görmedim ancak konuşurken hep şu özne değişince nasıl um..zu yu kullanıcam diye tıkanıyordum demekki damitmiş..süpersinnnn süperrrrrr..yarın ilk iş ev sahibime damit' li bir cünle kurucam :)))))

Ahhh süpersin benim sorunumu açıkladın şuanda :) çooook teşekkürler..toprağın ve senin paylaşımların bana çok faydalı oluyor.Ben b1 i bitirdim henüz b2 ye başlamadım dolayısıyla tüm gramer konularını henüz görmedim ancak konuşurken hep şu özne değişince nasıl um..zu yu kullanıcam diye tıkanıyordum demekki damitmiş..süpersinnnn süperrrrrr..yarın ilk iş ev sahibime damit' li bir cünle kurucam :)))))
Hepimiz süpeeriizzzz:KK71::KK71:
Daha da süper olcasss:KK71::KK71:

Tam Grammatik hali bu

Haklisin lingen hatirladim simdi konuyu.
um...zu da özneler ayni olmali.
damit ze farkli olabilir. Diye hatirladim konuyu.
Bir de burayi calisma defteri gibi düsün:KK66: niye özür diliyorsun. Ben her gün hatali vir sey yaziyorum. :KK45:

Hahaha ben de yeni kelime ögrenince hemen kullaniyorum. Esime mesaj atiyorum. Bir deliyimdir. Sacmaliyorum saniyor . :KK45::KK70::cool:

Haklisin lingen hatirladim simdi konuyu.
um...zu da özneler ayni olmali.
damit ze farkli olabilir. Diye hatirladim konuyu.
Bir de burayi calisma defteri gibi düsün:KK66: niye özür diliyorsun. Ben her gün hatali vir sey yaziyorum. :KK45:
Okiii:)
Arkadaşlar en çok takildigimiz konuları yazalım sırayla onları çalışalım benim suanki konum Konjunktiv 1... ona takıldım
Ya siz

Hahaha ben de yeni kelime ögrenince hemen kullaniyorum. Esime mesaj atiyorum. Bir deliyimdir. Sacmaliyorum saniyor . :KK45::KK70::cool:

:))) Bir tanıdığım (ama aşırı çalışkan ve disiplinli bir kadın) 9 ay çalışarak test-Daf ı geçmiş.Kocasına aşk mektubu yazıyormuş öğrendikleriyle :)))

Was plant ihr morgen zu tun? lingen lingen TopraKahveBob TopraKahveBob

:))) Bir tanıdığım (ama aşırı çalışkan ve disiplinli bir kadın) 9 ay çalışarak test-Daf ı geçmiş.Kocasına aşk mektubu yazıyormuş öğrendikleriyle :)))

Was plant ihr morgen zu tun? lingen lingen TopraKahveBob TopraKahveBob
Ben de almancanın asini bile bilmezken sadece evde kendi çabamala öğrendiğim 45 günlük almanca la ankara Goethe institutte girdiğim a1 sınavından 92 aldım ve vizemi 10 iş gününde yolladılar puanımdan dolayı, buraya gelince de 2 ay integration kursu gördüm sınava girdim 81 puanla b1 zertifikat aldım.... öğretmen beni wunderfrau diye anlatıyordu:KK70:
sonra da Bıkac ay bfze gittim sonra bıraktım çok boşladım. .. şimdi bu konuyla tekrar başladım umarım birakmam

Und was mach ich morgen? Hmmm.... Ich schlafe bis 10 (hoffentlich:KK70:) dann muss ich die Wohnung aufräumen und putzen.. Dann mach ich mit meiner Schwiegermutter lahmacun:kk77:

Ben de almancanın asini bile bilmezken sadece evde kendi çabamala öğrendiğim 45 günlük almanca la ankara Goethe institutte girdiğim a1 sınavından 92 aldım ve vizemi 10 iş gününde yolladılar puanımdan dolayı, buraya gelince de 2 ay integration kursu gördüm sınava girdim 81 puanla b1 zertifikat aldım.... öğretmen beni wunderfrau diye anlatıyordu:KK70:
sonra da Bıkac ay bfze gittim sonra bıraktım çok boşladım. .. şimdi bu konuyla tekrar başladım umarım birakmam

Wooooow süpersin.Bende de ders çalışamama hastalığı var.Ama yani ax çalışma yada verinsiz çalışma değil,başına bile oturamıyorum,birde kursların okulun devamını getiremiyorum hemen devamsızlığa başlıyorum.Bende istanbuldaki goethe A1 e 1 ay gitmiştim ama yarısını gitmişimdir ancak.Bende 90 küsür almıştım.Benim hafızam çok iyidir normalde çabuk öğrenirim ama çalışmadan bir yerden sonra mümkün değil..çabuk kavramak %20 ise çalışmak %80 ..hele de almanca gibi zor bir dil de..

Hadi nolur hepberaber program yapalım ben artık kitabın başına oturabilmek istiyorum.İçimde korkunç bir direnç var çocukluğumdan beri ders çalışmaya karşı..çünkü ortasona kadar inanılmaz başarılı bir öğrenciydim,hep sınıf birincisi hatta onur öğrencisiydim.ilkokul 1 de bile 20 günde okumayı çözmüş ilk kurdelayı almıştım ama ne yazik ki ailem sanki yaptıklarım çok olağan şeylermiş gibi bir saçımı okşayıp ,yarım saat sonra unuturlardı kötü davranırlardı falan..yani kısaca takdir görmeyince içimde korkunç bir direnç oluştu ve ortason dahil birdaha kitabın başına oturamadım.Çocuklarınızın küçücük başarılarını bile onaylayın,takdir edin :KK43: Ben ilerde öyle yapıcam..

Ama burda sizinle birlikte bir program yapıp,hergün neler yaptığımızı yazarsak belki çalışmaya başlarım,motive olurum? Kimse 5 aydır Almanca öğrendiğime inanmıyor (6 aydır burdayım ama 1 ay evde geçti haziran 2 de kursa başladım) 5 aya göre iyi konuştuğumu birsürü almandan duydum demek bir de çalışsam neler olacak :KK43: Kendimden nefret ediyorum :KK43:((

Und was mach ich morgen? Hmmm.... Ich schlafe bis 10 (hoffentlich:KK70:) dann muss ich die Wohnung aufräumen und putzen.. Dann mach ich mit meiner Schwiegermutter lahmacun:kk77:

Woooo lahmacun:KK45::KK54::21:
İch werde mein Zimmer aufraumen und putzen auch :KK51: Wenn das Wetter gut wird,kann ich im Park spazieren.Vielleicht werde ich mit einer freundin treffen um etwas zu trinken :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Wooooow süpersin.Bende de ders çalışamama hastalığı var.Ama yani ax çalışma yada verinsiz çalışma değil,başına bile oturamıyorum,birde kursların okulun devamını getiremiyorum hemen devamsızlığa başlıyorum.Bende istanbuldaki goethe A1 e 1 ay gitmiştim ama yarısını gitmişimdir ancak.Bende 90 küsür almıştım.Benim hafızam çok iyidir normalde çabuk öğrenirim ama çalışmadan bir yerden sonra mümkün değil..çabuk kavramak %20 ise çalışmak %80 ..hele de almanca gibi zor bir dil de..

Hadi nolur hepberaber program yapalım ben artık kitabın başına oturabilmek istiyorum.İçimde korkunç bir direnç var çocukluğumdan beri ders çalışmaya karşı..çünkü ortasona kadar inanılmaz başarılı bir öğrenciydim,hep sınıf birincisi hatta onur öğrencisiydim.ilkokul 1 de bile 20 günde okumayı çözmüş ilk kurdelayı almıştım ama ne yazik ki ailem sanki yaptıklarım çok olağan şeylermiş gibi bir saçımı okşayıp ,yarım saat sonra unuturlardı kötü davranırlardı falan..yani kısaca takdir görmeyince içimde korkunç bir direnç oluştu ve ortason dahil birdaha kitabın başına oturamadım.Çocuklarınızın küçücük başarılarını bile onaylayın,takdir edin :KK43: Ben ilerde öyle yapıcam..

Ama burda sizinle birlikte bir program yapıp,hergün neler yaptığımızı yazarsak belki çalışmaya başlarım,motive olurum? Kimse 5 aydır Almanca öğrendiğime inanmıyor (6 aydır burdayım ama 1 ay evde geçti haziran 2 de kursa başladım) 5 aya göre iyi konuştuğumu birsürü almandan duydum demek bir de çalışsam neler olacak :KK43: Kendimden nefret ediyorum :KK43:((
Canimmmm ben de ders çalışma konusunda biraz sorunluydum babamdan dolayı... ama ben bu almanca konusuna kafayı pis taktiydim... ama b2den sonra amannn nasıl olsa kendimi ifade ediyom boşver gerisini dedim yine boşladım... şimdi toprakkahve sayesinde başladım.. sağolsun! Umarım bu topik boslanmaz... birbirimize çok faydamız olacağından eminim...
Sen de şuan en zorlandigin konu ne söylermisin?

Canimmmm ben de ders çalışma konusunda biraz sorunluydum babamdan dolayı... ama ben bu almanca konusuna kafayı pis taktiydim... ama b2den sonra amannn nasıl olsa kendimi ifade ediyom boşver gerisini dedim yine boşladım... şimdi toprakkahve sayesinde başladım.. sağolsun! Umarım bu topik boslanmaz... birbirimize çok faydamız olacağından eminim...
Sen de şuan en zorlandigin konu ne söylermisin?

O zaman beni sen çok iyi anlıyosun :KK43: Aslında böyle anlatınca çok saçma farkındayım,ne demek başına oturamamak,silah mı tutuyolar diye düşünüyor insanlar hayır tutmuyorlar ama hissedilen o :KK43:

Ben henüz kendimi çok iyi ifade edemiyorum.Aslında bu zamana kadar gördüğüm grammer konularının hepsini anladım (tabi çalışmayınca unutuyor insan kullanmayınca) ancak o dönem okula gitmediğim için almancanın bel kemiği olan praposition larda hala çok kötüyüm :KK43:

B1 ile b2 kendini ifade etme anlamında çok farkediyor mu?

Bence benim en büyük eksiğim kelime haznemin az olması..çünkü çalışmadan,oturup ezberlemeden ancak bu kadar oluyor..benim bir an evvel kelime ezberlemeye başlamam lazım..Sen napıyordun? Bir taktigin varmıydı? Ya da öneri?
Ya da sen nasıl çalışıyordun bir ders çalışma önerin var mı canım?

X