Popüler Konu Verimli Rutin

Nasılsın, nasıl geçiyor günlerin
Merhaba, bir takım günlük aktivitlerimi rutine oturtmaya çalışıyorum..
Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor maalesef. Sürekli bir dağılma hali oluyor.
Bazen boşvermişlik de hoşuma gidiyor. Ama düzen ve rutini de çok seviyorum. Ve ruhsal olarak daha iyi oluyor.
Pazartesi itibari ile to do list yapıp devam edeceğim. Bir dönem 2 ay böyle ilerlemiştim.
Kendime yeni kitap siparişleri verdim sizinle de paylaşmak istiyorum.
ÇİRKİN KADINLAR İÇİN HAYATTA KALMA REHBERİ -CEREN CERAN(Sosyal medyada denk geldiğim,önerilen bu kitabı almamdaki sebep, elimden bırakamadan günlük hayattan olan yorumlarla 20 li yaşlardaki gibi kitap okuma tadını alabilmek
101 SORUDA KURAN EMRE DORMAN (Dini bilgileri ögrenmek ve yenilemek için.Ezbere din değil sorgulayan ve cevabı olan yönleriyle ilerlemek istiyorum. )
GÖZLERİN NURU NAMAZ CEMALNUR SARGUT (Cemalnur Hocan'ın sıcak ve samimi gelen yanı var.Dini sevdirerek ilerleyen bir dili var.Birkaç kitabını daha önce okudum.Videolarınıda izlerim. Bana farklı bakış açısı kazandırdı. Gerçekten namazı hayatıma dahil etmek istiyorum.Kandil geceleri hariç kılmıyorum,hatta onları bile erteledim gibi.İnançlı bir insanım ve bunu hayatıma daha çok dahil etmek istiyorum.
KIRMIZI PELERİN GÜLSEREN BUDAYICIOGLU (Bir çok kitabı su gibi akan dilini ve sürükleyici kısmını sevdiğim yazarlardan. Psikolojik görüşleri ve hayattaki örneklemeleri çok yerinde ve bizim toplumumuza çok hitap eden. etkileyen görüşleri olan yazar. Son zamanlarda dizileri ile ön plana gelsede ki, hiç hazetmedim bu yönünü. Öncesinde kitaplarını ve videolarını izlediğim için devam ediyorum.

Son düzenleme:
Merhaba, bir takım günlük aktivitlerimi rutine oturtmaya çalışıyorum..
Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor maalesef. Sürekli bir dağılma hali oluyor.
Bazen boşvermişlik de hoşuma gidiyor. Ama düzen ve rutini de çok seviyorum. Ve ruhsal olarak daha iyi oluyor.
Pazartesi itibari ile to do list yapıp devam edeceğim. Bir dönem 2 ay böyle ilerlemiştim.
Kendime yeni kitap siparişleri verdim sizinle de paylaşmak istiyorum.
ÇİRKİN KADINLAR İÇİN HAYATTA KALMA REHBERİ -CEREN CERAN(Sosyal medyada denk geldiğim,önerilen bu kitabı almamdaki sebep, elimden bırakamadan günlük hayattan olan yorumlarla 20 li yaşlardaki gibi kitap okuma tadını alabilmek
101 SORUDA KURAN EMRE DORMAN (Dini bilgileri ögrenmek ve yenilemek için.Ezbere din değil sorgulayan ve cevabı olan yönleriyle ilerlemek istiyorum. )
GÖZLERİN NURU NAMAZ CEMALNUR SARGUT (Cemalnur Hocan'ın sıcak ve samimi gelen yanı var.Dini sevdirerek ilerleyen bir dili var.Birkaç kitabını daha önce okudum.Videolarınıda izlerim. Bana farklı bakış açısı kazandırdı. Gerçekten namazı hayatıma dahil etmek istiyorum.Kandil geceleri hariç kılmıyorum,hatta onları bile erteledim gibi.İnançlı bir insanım ve bunu hayatıma daha çok dahil etmek istiyorum.
KIRMIZI PELERİN GÜLSEREN BUDAYICIOGLU (Bir çok kitabı su gibi akan dilini ve sürükleyici kısmını sevdiğim yazarlardan. Psikolojik görüşleri ve hayattaki örneklemeleri çok yerinde ve bizim toplumumuza çok hitap eden. etkileyen görüşleri olan yazar. Son zamanlarda dizileri ile ön plana gelsede ki, hiç hazetmedim bu yönünü. Öncesinde kitaplarını ve videolarını izlediğim için devam ediyorum.
Diğer kitapları okumadım ama 101 Soruda Kuran çok iyi bir kitap. Emre Dorman zaten çok donanımlı ve düzgün bir adam. Kuran-ı Kerim'deki Emir ve Yasaklar kitabını ben çok beğendim. Zira tam benim zihin yapıma göre hazırlanmış bir kitap. Kitabın yarısı emirlerden yarısı yasaklarda oluşuyor. Emirler madde madde gidiyor, en başta ayet ve altında açıklaması şeklinde ilerliyor.

elecda elecda meditasyona başlamak istiyorum. Anda kalabilme becerimi artırmak için. Nerden başlamalıyım ne yapmayalım? Önerin benim için kıymetli
Valla ben ilk meditopia uygulamasını kullanarak başlamıştım. Sonra ondan sıkıldım. Doğan Cüceloğlu'nun Savaşçı kitabında görünce transandantal meditasyon eğitimine katıldım. Aslında verilen yöntem çok basit. Eğitmen sana bir mantra söylüyor ve onu kimseyle paylaşmıyorsun. Sonrasında da 20 dakika boyunca, gözler kapalı ve oturur vaziyette mantrayı tekrar ediyordun. Başlarken ve bitirirken 2 dk kadar nedef alıp verme süresi var. Zihnine düşünceler doluştuğunda sakince mantrayı düşünmeye geri dönüyorsun.

Bence kendine kelime anlamı olmayan bir sözcük uydurup, mantra olarak kullanmayı bir deneyebilirsin. Hoşuna gitmezse sadece nefesine odaklanabilirsin.

Selamlar Hanımlar,

06:00-10:30 arası sabah rutinlerimi gerçekleştirdim.
  • Su ve sessizlik zamanı
  • Meditasyon
  • Sabah sayfası
  • Kuran okuması
  • 40 dk yürüyüş
  • Nefes egzersizleri
  • Diksiyon çalışması
  • İngilizce çalışması
  • Kahvaltı ve Omega-3,
Kahvaltıdan sonra Ela'nın mentor öğretmeni ile bireysel görüşmem vardı. Ona gittim ve oradan işe geldim. Bugün 13:30-16:30 arası odaklanarak halletmek istediğim bir iş var. Onu yapıp kurtulmak istiyorum.

Selamlar Hanımlar,

Konu başlıkları üzerinden genel bir durum değerlendirmesi yapmak istiyorum.

Sağlıklı Yaşam

İyi gidiyorum. Sabahları 40 dakika yürüyor, sağlı beslenme alışkanlıkları geliştirmeye ve bozulan yeme davranışımı düzeltmeye çalışıyorum. Takviyelerimi aksatmadan kullanıyorum. Eylül ayı itibariyle D vitamini takviyesine de başlayacağım. Yılbaşına kadar 60-63 kilo arasına inmeyi hedefliyorum.

Mümkün Olduğunca İyi Annelik

Nihayet 0-6 yaş arası ile sınavımı tamamlamış bulunuyorum:) Artık küçük kızım 6 yaşını bitirdi ve ilkokula başlayacak. 11 senedir içinde bulunduğum annelik sürecinde benim annelik anlayışımı gösteren birkaç cümleyi paylaşmak isterim.
  • İnsanlar kişilik ve yapı olarak birbirinden farklıdır. Anne babamızın mizaçlarının bizden farklı olduğunu nasıl kolaylıkla kabul ediyorsak, çocuklarımızın da farklı olduğunu kabul etmeliyiz. Dolayısıyla her annenin çocuğu ile ilişkisi her ikisinin de kişisel özelliklerine başlı olarak şekillenir.
  • Çocuğumuzu eğitmek ve yetiştirmek kendimizi eğitmek ve yetiştirmektir. Çünkü çocuklar duyarak değil, görerek öğrenir.
  • Çocuklar yetişkin değildir, yetişkin gibi düşünemez ve davranamazlar. Ancak zamanı gelince öğrenirler. Gelişim sürecindeki geçici davranışları kabul etmek gerekir.
  • Çocuğu dinlerken kendini çocuğun yerine koyarak dinlemek önemlidir. Ben onun yerinde olsam ne hissederdim ve bana ne iyi gelirdi diye düşünmek çok fayda sağlar.
  • Disiplin davranışta ve kurallarda tutarlılıktır. Hayırların gerçekten hayır olması ve kuralların keyfi olarak değiştirilmemesi gerekir.
  • Çocuk istemediğimiz bir davranışta bulunduğunda, davranışı tanımlayıp, bize nasıl etki ettiğinden bahsedersek ve çocuk davranışlarının başka insanlar üzerindeki sonuçlarını anlamaya başlar.

Düzenli ve Sade Bir Ev

Evim şu an sade ve düzenli. Her akşam ailecek 20:30'da ev topluyor olmamızın etkisi büyük. Onun dışında her Pazar bütün evi gözden geçirerek, verilecek ve atılacak şeyleri evden çıkarıyor olmamın da çok faydası var.

İyi Görünmek

Kıyafet ve aksesuarlarımın, benim kişilik özelliklerime ve yaşadığım hayata uygun olduğunu düşünüyorum. Genel olarak görünümümden memnunum. Sürdürme çalışmaları kapsamında her ay manikür, pedikür devam ediyor.

Verimli İş Hayatı

Her gün işyerinde tek ve büyük bir işi çözmeye gayret ediyorum. Bu iş için 3 saat planlıyor ve 13:30-16:30 arası sadece o iş ile ilgileniyorum.

Para Yönetimi

Para yönetimi konusunda tüm borçlarımızdan kurtulmaya çalıştığım bir dönemdeyim. Ocak ayına kadar borçları bitirip, sonrasında da para harcama alışkanlıklarım üzerinde çalışmak istiyorum. Şu an bütün hedefim borçlardan kurtulmak üzerine kurulu.

Toplumsal Fayda

Buraya yazarak ve üniversitede ders vererek toplumsal fayda sağlamaya çalışıyorum. Ocak ayından itibaren düzenli bağış ve burs işine geri dönmek istiyorum.

Birkaç gündür yine bir döngüye girdim. Ben naif, düşünceli, "aşırı" kibar biriyim. Çevremde biri bana böyle davranmayınca kötü hissediyorum. Bu aralar yakınlarımdan birinin bende daha boş olmasına rağmen sürekli alıcı olup bizim aileyi verici yapmaya çalışması kafamı çok kurcalıyor. "Ben olsam öyle yapmazdım" diye sinir olup durdum. Dün gece de sürekli aynı şeyleri düşündüm , gece 3'e kadar uyuyamadım. Kafam mesgul olunca da telefom sürem arttı, iş verimim düştü. Böyle zamanlarda ne tavsiye edersiniz?
Büyük bir problem de değil ayrıca, aman sağlık olsun, kuşlar uçuyor diye akışa bırakmak istiyorum kendimi.
Bu konuyu eşimle de konuştuk dün, zihinsel geviş getirdikçe uykusuzluk sürem artıyor maalesef. Ama insan da anlatma ihtiyacı hissediyor, haklısın desin biri istiyor :KK70:

Geçen haftalarda da başka biriyle bir olay yaşamıştım, aileden biri yine, kasıtlı olarak beni gıcık edecek şekilde pasif agresif davrandı. Ben de acayip gıcık oldum, günlerce kafamda kavga ettim o kişiyle. O kişiye benim huzurumu bozma hakkı vermiş oldum. Yine olsa yine bozulur huzurum çözemiyorum bu işi. Büyük meseleler değil ama amann deyip geçemiyorum

Son düzenleme:
Birkaç gündür yine bir döngüye girdim. Ben naif, düşünceli, "aşırı" kibar biriyim. Çevremde biri bana böyle davranmayınca kötü hissediyorum. Bu aralar yakınlarımdan birinin bende daha boş olmasına rağmen sürekli alıcı olup bizim aileyi verici yapmaya çalışması kafamı çok kurcalıyor. "Ben olsam öyle yapmazdım" diye sinir olup durdum. Dün gece de sürekli aynı şeyleri düşündüm , gece 3'e kadar uyuyamadım. Kafam mesgul olunca da telefom sürem arttı, iş verimim düştü. Böyle zamanlarda ne tavsiye edersiniz?
Büyük bir problem de değil ayrıca, aman sağlık olsun, kuşlar uçuyor diye akışa bırakmak istiyorum kendimi.
Bu konuyu eşimle de konuştuk dün, zihinsel geviş getirdikçe uykusuzluk sürem artıyor maalesef. Ama insan da anlatma ihtiyacı hissediyor, haklısın desin biri istiyor :KK70:

Geçen haftalarda da başka biriyle bir olay yaşamıştım, aileden biri yine, kasıtlı olarak beni gıcık edecek şekilde pasif agresif davrandı. Ben de acayip gıcık oldum, günlerce kafamda kavga ettim o kişiyle. O kişiye benim huzurumu bozma hakkı vermiş oldum. Yine olsa yine bozulur huzurum çözemiyorum bu işi. Büyük meseleler değil ama amann deyip geçemiyorum
Bende sizin gibi, denilenlere takılan birisiydim. Ama yönümü değiştirince, bayağı hafiflettim
Benim net bakış açım; İnsanların ne dediği, yada yaptıgı,yorumu kendini baglar. Yani sadece onun bakış açısı.
Özellikle aile ilişkilerinde, bakın böyle davrandıgınız ve takıldıgınız sürece bu sizin için hep aynı döngü olacak. Kişiler değişecek ama davranışlar,yapılanlar aynı kalacak. O yüzden pencereyi değiştirmek zorundasınız.

Selamlar Hanımlar,

Yarından itibaren tatile gidiyoruz T Tutunamayanlar777 verdiğin Sakız adası bilgileri için gerçekten çok teşekkür ederim. Ayın 9'una kadar izin istiyorum.

Görüşmek üzere :KK200:
İyi eğlenceler canım,çook güzel bir tatil olsun inşallah. Urla ya uğrarsanız çok güzel restaurantlar var aklında olsun. İhtiyaç olduğunda her daim desteğe hazırım🥰 sen rutinlerinle ,hayata bakış açınla gerçekten Verimli bir yaşam için bana örnek oluyorsun

Merhaba benim içinde Eylül planlama ile başlar :) Bu ay çocugun okulu başlıyor.Kaydı geçen seneden ödemeye başlamıştık. Ama kitap, servis, kıyafet vs olması gerekençok fazla tutuyor.Her sene dahada katlanıyor.
Ödemelerin çokça oldugu ay oluyor ne yazık ki !
Bu ay itibari ile kredi kartı kullanmamaya, daha çok harcamaları market vs. nakit yapmaya niyetlendim.
Harcamalarımı yazmam için program indirdim.Kontrollü gitmem lazım
Öncelikle kredi kartıma borcumu hafifletmeyi istiyorum. Sürekli hesap kesim tarihi kovalamaktan sıkıldım. Kredi kartıma ekstre harcamalar ekleme yapmazsam 1 ,5 seneye kapatmayı planlıyorum.

Mutlu haftalar:)
Dün bu ay için iş listemi çıkardım. Sevgili elecda elecda 'nın paylaştığı bir sözü işham alarak günlük planlamamı yapacağım:
"Bunlar benim "tenis toplarım". Bildiğiniz bir hikayedir muhtemelen. Bir kavanoza önce kumları doldurursanız çakıl taşlarına yer kalmaz. Çakıl taşlarını önce doldurursanız da tenis toplarını koymak mümkün olmaz. Bu nedenle önce "tenis toplarını" yerleştirip, kalan yerleri çakıl taşı ve kum ile doldurmalıyız."
Kendimi günlük yaptığım işleri analiz ettiğimde hep önce çakıl taşlrını ve kumları doldurduğumu fark ettim. Sonrasında da kaç tenis topuna yer kalırsa artık.... Tenis toplarım benim işle ilgili büyük işlerim. Aslında başlayınca o kadar da zor değil ama başlamaya üşendiğim ve gözümde büyüyen şeyler. Bu topları güzel yerleştirmek için yapmam gereken 2 şey var: blok 1 saatlik zamanlar oluşturmak ve telefondan uzak durmak. Bu hafta bunu deneyimleyeceğim. Sabah ve öğleden sonra birer iş halletmek hedefim. Bu işleri yaptıkça da aslında gözümde büyüttüğümü fark edip hızlanacağım ve telefon alışkanlığımı biraz olsun azaltacağımı umuyorum.Bu hafta yaptığım işler için skor tablosu tutmayı düşünüyorum, her yapılan işe puan verip, bu durum da farkındalığımı arttıracaktır.
Bismillah deyip sabah için ayırdığım işe başlıyorum.

günaydınnn:)
Yine 1 saat blok çalışmama başlıyorum.Dünkünün sonucunda gözümde çok büyüyen bir işi hemen hallediverdim. Telefon sürem de azalmış oldu böylece
bugün de hedefim sabah 1 saat blok çalışma
Öğleden sonra biraz erken çıkacağım. Okul açılmadan bir kere daha kızımla başbaşa anne-kız saati yapmak istiyorum

Herkese Selam!

Tatilin ardından bir kaç gün hasta idim . Bugün işe başladım.

Rutinlere dönüş yapıldı.

Beslenmeme dikkat ediyorum. Egzersiz yapmadım, hastalıktan halim yoktu bikaç gündür.

Dün babamların evi temizledim . yayla evindelerdi. Haber vermemiştim. geldiğinde evi temizlenmiş gördüler çok mutlu oldular :) ben de kendimi iyi hissettim.

Oğlumun kırtasiye eşyalarını hazırladık okula teslim ettik kitaplarla beraber. Okul kıyafetleri geçen sezon almıştım. Yıkayıp ütülenecek.

Bu yıl yüzme kursu ve resim kursu istiyor oğlum .İkisi olursa basketbolla beraber çok ağır olur. O yüzden basketbola bu dönem ara vereceğiz. Haftada 2 gün yüzme 1 gün resim ve 1gün online >Kuran dersi yeterli olur.

Günlük kitap okuma- ingilizce kitap okuma- günlük ödevler - matematik test çözümü olarak ilerlemeyi hedefliyorum. En iyi okulda da olsalar (ki bu çok ütopik bi kavram bence) desteksiz , disiplinsiz olmuyor maalesef.

bu yıl oğlumun;

*birikim yapmayı öğrenmesini
*hedef koyarak düzenli kitap okumasını
*ev işlerinde daha aktif olmasını
*kendine yeni bir hobi edinmesini

istiyorum ve buna niyet ediyorum. Bunun içinde;

• Haftalık 100 tl harçlık vereceğim, buradan bir kısmını paylaşmak için bir kısmını biriktirmek için bir kısmını ise istediğini alması için ayırmasına destek olacağım.
  • Aylık kitap belirleyip kapak resimlerini çıktı alıp kapısına asacak, günlük kaç sayfa okuduğunu yazmasını isteyeceğim. Her kitap bitiminde de ailece bir kafeye/sahile gidip , pasta limonata içmeyi teklif edeceğim.
-Akşam oyuncaklarını toplamasını, pijamalarını giyip diş fırçalamasını, okul kıyafetlerini kendi hazırlamasını teşvik edeceğim. Önceleri beraber yaparız sonrasında kendi tamamlayabilir.
-Oğlum bilgisayara ekrana aşırı meraklı, bir şeyler izlemeyi seviyor oynamayı da . ekranda daha faydalı vakit geçirmesi ve bir şeyler üretmesi için Robotik kodlama öğretmeninden destek alacağım. Çizgi film yapmayı, video düzenlemeyi fotoğraf birleştirmeyi deneyimlesin istiyorum.

Selamlar Hanımlar,

Dün akşam döndük. Daha eve girmeden kırtasiyeye uğradık ve okulun gönderdiği listedeki malzemeleri aldık. Tatile gitmeden önce etiket çıktısı ve kıyafet kaşesi almıştım. Eve gidince kitap ve kırtasiye malzemelerini etiketledik ve okul çantalarını hazırladık. Tatile gitmeden önce evi temiz bırakmıştım. Öyle olunca sadece çamaşır işi çıktı. İki makine çamaşır yıkadım, kalanı bugün ablaya bıraktım.

Bu hafta okul ile birlikte yeniden bir sabah düzen kuracağım.

X