Popüler Konu Verimli Rutin

Selamlar Hanımlar,

Dün akşam yürüyüşe çıkamadım. Eşim tarafından film seyretmeye ikna edildim. Oppenheimer filmine başladık ama ancak yarısını izleyebildik. Dünden aldığım ders sabah rutinlerini sabah hallet yoksa yalan olma ihtimali çok yüksek::) Bugün evden çalışacağım.

Bu sabah 06:30'da kalktım. Aşağıdaki işleri sırayla hallettim.
  • Meditasyon
  • Su ve sessizlik zamanı
  • Sabah sayfası
  • Yürüyüş
  • Duş
  • Cilt bakımı
  • Diksiyon
  • İngilizce
Tüm bu işleri bitirmem 11:00 oldu. Kendime bir Türk kahvesi yaptım. İçtikten sonra bilgisayarın başına oturdum ve iş için bugün halledilmesi gereken işleri yaptım. 12:30'da bugünün acil ve önemli olan işlerini tamamladım. Ardından kendime İspanyol omleti yaptım ve güzel bir çay demledim. Kahvaltımı yaptım.

Sabah çiftlik ve market alışverişi siparişlerini verdim. Çiftlik siparişi whatssapp'dan, market alışverişini ise sanal marketten sipariş veriyorum. Her ikisinin de getirme ücreti var ama bu ücret karşılığında kendi zamanımı satın aldığımı düşünüyorum. Az önce ikisi de geldi. Burada yazımı paylaştıktan sonra yerleştirmeye başlayacağım.

Cumartesi ve pazar öğlen saatlerinde misafirlerim var. Onlar için de evimin yakınında gün tarzı şeyler hazırlayan bir anne-kıza ait dükkandan sipariş verdim. Hem onlara destek olsun hem de ben günümü mutfakta geçirmeyeyim istedim. Mercimek köfte, girit ezme, yoğurtlu pancar ve kurabiye istedim. Bir de dereotlu poğaça alacağım. Bu hafta yemek planım şu şekilde:

Pazartesi: Biber dolması
Salı: Taze fasulye
Çarşamba: Barbunya
Perşembe: Et sote
Cuma: Mücver

Pilav-makarna pişirmeyeceğim. Yemeklerin yanına salata ve/veya yoğurt olarak ilerleyeceğim. Kızla evde olmadığı için daha rahat olacağını düşünüyorum.

Selamlar Hanımlar,

Sabah 06:00’da kaktım ve sabah rutinim içinde olan tüm işleri hallettim. Tamamını bitirdiğimde saat 09:30 ve eşim hala uyuyordu. “Erken kalkan yol alır” hayatımda duyduğum en doğru sözlerden biri.

Eşim uyanana kadar biraz kitap okudum. 11:00’de Türk kahvesi içtik. Ardından siparişlerimi almaya gittim. O sırada eşim misafirler için masayı hazırladı. Eve geldim, aldıklarımı yerleştirdim. Birazdan gelirler, hepimiz için keyifli bir gün olsun 💖

Selamlar Hanımlar,

Bugün sabah yine 06:00’da kalktım. Pazar günlerini hiçbir şey yapmama günü olarak geçiriyordum. Ancak artık pazar sabahları da günlük sabah rutinimi uygulamaya karar verdim.
  • Meditasyon
  • Su ve sessizlik zamanı
  • Sabah sayfası
  • Kuran okuması
  • 40 dk yürüyüş
  • Nefes egzersizleri
  • Diksiyon çalışması
  • İngilizce çalışması
Bu işler bitiğinde saat 10:00’du. Eşimle kahvaltı hazırladık. Ne zamandır denemek istediğim unsuz tahin ekmeği tarifi vardı. Onu yaptım ve beğendim. Sabah kahvaltısında tüketebilirim. Kahvaltıdan sonra evi toparlayıp düzenledim. Çocuklar olmayınca ev dağılmıyor zaten.

Dün gelen misafirler kızlara kıyafet getirmişler. Büyük kızıma seçilenler çok başarılıydı ama küçüğümün gitmeyeceği şeyler seçmişler. Dün akşam yemekten sonra gidip değiştirdik.

Büyük kızım yılbaşında, doğum gününde kendine Iphone 13 alma hedefi koymuştu ve o zamandan beri usd olarakbirikim yapıyor. Doğum günü bu ay ve 200 usd eksiği vardı. Aile üyelerinden destek geldi ve gereken parayı tamamladı. Eskişehir’den döndüğünde telefonunu almaya gideceğiz. Bence bu onun için çok güzel bir tecrübe oldu. Azmetti, gayret etti, tam ulaşamayacağım dedi yerde destek geldi ve amacına ulaştı.

Umarım hepimiz bu şekilde adım adım hedefimize doğru ilerleyebiliriz. 💖

Selamlar Hanımlar,

Bugün sabah yine 06:00’da kalktım. Pazar günlerini hiçbir şey yapmama günü olarak geçiriyordum. Ancak artık pazar sabahları da günlük sabah rutinimi uygulamaya karar verdim.
  • Meditasyon
  • Su ve sessizlik zamanı
  • Sabah sayfası
  • Kuran okuması
  • 40 dk yürüyüş
  • Nefes egzersizleri
  • Diksiyon çalışması
  • İngilizce çalışması
Bu işler bitiğinde saat 10:00’du. Eşimle kahvaltı hazırladık. Ne zamandır denemek istediğim unsuz tahin ekmeği tarifi vardı. Onu yaptım ve beğendim. Sabah kahvaltısında tüketebilirim. Kahvaltıdan sonra evi toparlayıp düzenledim. Çocuklar olmayınca ev dağılmıyor zaten.

Dün gelen misafirler kızlara kıyafet getirmişler. Büyük kızıma seçilenler çok başarılıydı ama küçüğümün gitmeyeceği şeyler seçmişler. Dün akşam yemekten sonra gidip değiştirdik.

Büyük kızım yılbaşında, doğum gününde kendine Iphone 13 alma hedefi koymuştu ve o zamandan beri usd olarakbirikim yapıyor. Doğum günü bu ay ve 200 usd eksiği vardı. Aile üyelerinden destek geldi ve gereken parayı tamamladı. Eskişehir’den döndüğünde telefonunu almaya gideceğiz. Bence bu onun için çok güzel bir tecrübe oldu. Azmetti, gayret etti, tam ulaşamayacağım dedi yerde destek geldi ve amacına ulaştı.

Umarım hepimiz bu şekilde adım adım hedefimize doğru ilerleyebiliriz. 💖
ah büyük kızını gerçekten tebrik ediyorum. bu hız ve haz çağında birşeyler için çabalamak , sabretmek büyük bir olgunluk , erdem. ki maddi imkanınız mevcut isteseniz anında alabilirdiniz belki de. ancak siz ona alan açtınız. hem ebeveyn hem çocuk açısından hayran olunası bir durum.

elecda elecda sizde kızlar yok :) bizim oğlan da dün halasıgille Ankara ya gitti :) ilk defa bu kadar uzun bir mesafe ve dayanbilirsek yaklaşık 3-4 haftalık- bizim için uzun bir süre ayrı kalmış olacağız . Hem oğluma hem de çift olarak bize farklı bir tecrübe olacak , oluyor.

Herkese Selam!

Dün kpss öğretmenlik alan sınavı vardı. Bu yıl ön hazırlığım olmasa da deneyimlemek istemiştim, sınav ortamını, soruları, süre dengesini vs. Gözlemlerim şu yönde;

• açıktan lisans okusam da doğru ve düzenli çalışmalarım bilgi edinmemi sağlamış, soruların yarıdan fazlasını yapabildim.
  • süre 2 saat idi, 1 saat 10 dakikada sınavı bitirmiştim. Demek ki alan sınavında süre benim için bir problem olmuyor.
  • terapiden önce, sınav dönemleri, eğitim dönemleri bi hatta müdürden izin alırken bile kaygılanır kendimi doğru ifade edemez, başarılaırmı sekteye uğratırdım, ^3 oturumdur gördüm ki hamd olsun artık sınavlarda kaygılanmıyorum.
  • düzenli bir çalışmayla 2025 kpss için gerçek bir hazırlık yaparak atanılabilir.
  • düzenli ve verimli rutinlerle 'ev hayatı iş hayatı aile hayatı ve bireysel hayat dahilinde' her alanı birlikte
başarı ve doyumla ilerletebilirmiş insan. Son 4 yılda ikinci üniversiteyi okudum, formasyon eğitimi aldım, staj yaptım ve tüm bunları yaparken 8-5 çalıştım. Öğle araları Kuran ile hemhal oldum. Arkadaşlarımla buluşmayı ertelemedim. Ben saatleri yaptım.
BAKIN BEN NE KADAR MÜKEMMEL BİR İNSANIM' demek içn yazmıyorum :) zira çok tökezledim, düştüm, yoruldum. eksik kaldığım yerler çok oldu. ancak demem o ki bir şekilde ilerliyor , insan azmederse başarabiliyor. Ya da özü zorluklar düşüşler oluyor bunlarla beraber ilerlemeler de oluyor :) insan hayatı bir bütün iyi kötü kolay zor hepsi beraber. Sorunsuz bir yaşam beklentisi , aman şu da olsun o zaman rahata ererim, o zaman başlarım' ertelemesi gerçekci değil .
ÖNCELERİ BU HATAYA ÇOK DÜŞMÜŞTÜM :)

Herkese Selam!

Dün kpss öğretmenlik alan sınavı vardı. Bu yıl ön hazırlığım olmasa da deneyimlemek istemiştim, sınav ortamını, soruları, süre dengesini vs. Gözlemlerim şu yönde;

• açıktan lisans okusam da doğru ve düzenli çalışmalarım bilgi edinmemi sağlamış, soruların yarıdan fazlasını yapabildim.
  • süre 2 saat idi, 1 saat 10 dakikada sınavı bitirmiştim. Demek ki alan sınavında süre benim için bir problem olmuyor.
  • terapiden önce, sınav dönemleri, eğitim dönemleri bi hatta müdürden izin alırken bile kaygılanır kendimi doğru ifade edemez, başarılaırmı sekteye uğratırdım, ^3 oturumdur gördüm ki hamd olsun artık sınavlarda kaygılanmıyorum.
  • düzenli bir çalışmayla 2025 kpss için gerçek bir hazırlık yaparak atanılabilir.
  • düzenli ve verimli rutinlerle 'ev hayatı iş hayatı aile hayatı ve bireysel hayat dahilinde' her alanı birlikte
başarı ve doyumla ilerletebilirmiş insan. Son 4 yılda ikinci üniversiteyi okudum, formasyon eğitimi aldım, staj yaptım ve tüm bunları yaparken 8-5 çalıştım. Öğle araları Kuran ile hemhal oldum. Arkadaşlarımla buluşmayı ertelemedim. Ben saatleri yaptım.
BAKIN BEN NE KADAR MÜKEMMEL BİR İNSANIM' demek içn yazmıyorum :) zira çok tökezledim, düştüm, yoruldum. eksik kaldığım yerler çok oldu. ancak demem o ki bir şekilde ilerliyor , insan azmederse başarabiliyor. Ya da özü zorluklar düşüşler oluyor bunlarla beraber ilerlemeler de oluyor :) insan hayatı bir bütün iyi kötü kolay zor hepsi beraber. Sorunsuz bir yaşam beklentisi , aman şu da olsun o zaman rahata ererim, o zaman başlarım' ertelemesi gerçekci değil .
ÖNCELERİ BU HATAYA ÇOK DÜŞMÜŞTÜM :)
Bir şeye tutkuyla bağlı olmak ve onun için çabalamak çok güzel, şimdiden başarılar diliyorum

ah büyük kızını gerçekten tebrik ediyorum. bu hız ve haz çağında birşeyler için çabalamak , sabretmek büyük bir olgunluk , erdem. ki maddi imkanınız mevcut isteseniz anında alabilirdiniz belki de. ancak siz ona alan açtınız. hem ebeveyn hem çocuk açısından hayran olunası bir durum.

elecda elecda sizde kızlar yok :) bizim oğlan da dün halasıgille Ankara ya gitti :) ilk defa bu kadar uzun bir mesafe ve dayanbilirsek yaklaşık 3-4 haftalık- bizim için uzun bir süre ayrı kalmış olacağız . Hem oğluma hem de çift olarak bize farklı bir tecrübe olacak , oluyor.
Valla kızlar olmadan bir hafta bana çok iyi geldi. Ev içi iş yükü çok azaldı. Ben kendime daha çok vakit ayırabildin. Benimkiler bu cuma gelecekler bakalım, senin süre uzunmuş keyfini çıkar:)

Selamlar Hanımlar,

Bugünün sabah rutinleri de tamam.
  • Meditasyon
  • Su ve sessizlik zamanı
  • Sabah sayfası
  • Kuran okuması
  • 40 dk yürüyüş
  • Nefes egzersizleri
  • Diksiyon çalışması
  • İngilizce çalışması
  • Karatay kahvaltısı
Bütün işlerimi bitirip, ofise geldim. Akşam, 3 günlük yemek yapacağım. Bu nedenle eve gelen abladan ön hazırlıkları halletmesini istedim.

Herkese Selam!

Bugün sizlerle Ev düzenim' ile ilgili konuşmak istiyorum.

* 2 haftada bir yardımcı alarak iş yükümü hafifleteceğim.( şimdi yaz dönemi , Eylül itibariyle yeniden destek almaya başlayacağım)Haftalık temizlik işlerini yapacak ki haftasonu bize iş kalmasın. Zira ben de eşim de yoğun çalışıyoruz, enerjimiz kalmıyor, bibrimize vakit ayıramıyoruz ailece.

* Perşembe günleri nevresim çarşaf değişim ve çamaşır yıkama günüm, akşam yıkayıp serip cuma kurutup katlayıp yerleştiriyorum.

* Günlük robot çalıştırıyorum.

* Yazdan sebze , meyve, mısır donduruyorum (barbunya-yeşil fasülya-bezelye-böğürtlen- kızılcık- vişne) ki elimin altında her an hazırda bulunsunlar : zira evin beyleri sabırsız .
Et haşlar, köfte yapar ; İçli köfte, mantı yaptırır donururum.
Kurubaklagil haşlar ( kuru fasülye, nohut, yeşil mercimek, maş fasülyesi) dondururum. Salatalara eklemeyi severim.

* Evimde en çok yer kaplayan şey kitaplar ve oğlumun legoları. Bu konuda daha sık düzenleme yapmam gerek, odaklanacağım.

* Çekmece ve dolap içlerini ayın sonunda gözden geçirip gereksiz ve fazla olan her şeyi elden çıkarıyorum.

Eşim için düzen ve temizlik çok önemli ve kritik , dağınıklık düzensizlik onu yoran ve yıpratan durumlar. Bu sebeple ben de daha hassas olmaya çalışıyor- güncellemelerle sistemi sürdürüyorum .

Selamlar Hanımlar,

Bugünün sabah rutinleri de tamam.
  • Meditasyon
  • Su ve sessizlik zamanı
  • Sabah sayfası
  • Kuran okuması
  • 40 dk yürüyüş
  • Nefes egzersizleri
  • Diksiyon çalışması
  • İngilizce çalışması
  • Kahvaltı: 2 yumurtadan omlet, zeytin, peynir, ceviz, tahin ekmeği, domates, biber, salatalık
Bugün aylık yemek planı yaptım. Burada da paylaşayım:

PazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesi Pazar
Sebze GünüBakliyat GünüEt / Kıyma GünüKahvaltı GünüSebze GünüSerbest GünEt / Kıyma Günü
FasulyeBarbunyaSaç TavaSoğanlı YumurtaKabak MücverPizzaKöfte
BezelyeNohutHünkar BeğendiMenemenFalafelÇi BörekBiber Dolması
IspanakYeşil MercimekAntrikotİspanyol OmletiKarışık KızartmaPişiPatlıcan lazanya
EnginarKuru FasulyeAli NazikMenemenSömelek KöftesiHamburgerİzmir Köfte

Ayı bütün olarak planlamak benim işimi kolaylaştırıyor. Haftalık market alışverişini ona göre yapıyorum. "Karar yorgunluğu" denilen bir konu var. Her gün alınan kararlar insanın zihnini çok yoruyor. Ben de bir sefer uğraşarak, günlük bazda yemek kararı vermekten kendimi kurtarmaya çalışıyorum.

Artık küçük kızım da 6 yaşını bitirdiğine göre akşam yemeklerinin hazırlama sürecine ikisini de daha fazla dahil edebilirim. Okullar açıldığında kızlar servisle eve dönecekler. Saat 16:30 gibi evde olacaklar. Ben de 17:30 civarı eve geliyorum. O süreci ekran süresi olarak geçirecekler. Ben geldikten sonra akşam yemeği hazırlığı için ikisini de mutfağa sokacağım. Beraber pişirelim, beraber soframızı kuralım ve toplayayım istiyorum.

Ben küçükken "Sofrada konuşulmaz"dı. Ama ben akşam yemeğinin, ailecek sohbet edilen, günümüzü konuştuğumuz zamanlar olmasını istiyorum. Nilay Örnek'in bir doktorla sohbetini dinlerken, doktor çocuklarına "bugün ne öğrendin" diye sorduğunu ve bir süre sonra kendisi de dahil olmak üzere, gün içerisinde bu sorunun cevabının peşinde koştuklarını söylemişti. Judith Liberman'da bir paylaşımında "Gün içerisinde bir sürü iyi ve kötü şey olur. Gün sonunda hangilerini anlatmak istediğinize dikkat edin" demişti.

Bu doğrultuda akşam yemeklerinde, kızlarıma ve eşime "Bugün ne öğrendin" sorusunu yöneltmeyi, sonra da "Bugün olan en güzel şey neydi" sorusu ile devam etmeyi planlıyorum. Kendim de bu soruların cevaplarını gün içerisinde bulmuş olarak o sofraya oturmayı istiyorum.

Arkadaşlar Kişisel blendır kullananız var mı? tavsiye edebileceğiniz ürün ve model var mıdır?

Ailece meyvesuyu - milkshake yapıyoruz. ben de sebze suyu yapmak istiyorum. :)

sizin tecrübeleriniz benim için kıymetli

Ben en soz Zeytin ağacını seyrettim. Eşimle birlikte Dr. House izliyoruz New amsterdam dizisini de seviyorum. Gerçi ben doktor ve hastane dizilerini seviyorum.
zeytin ağacı çok popüler diye biraz başladım ama sarmadı. bir yandan dikkat gerektiren iş yaptığım için yabancı diziler uygun olmaz. teşekkür ederim öneriler için, hem saçma sapan bir şey olmasın istiyorum hem de çok anlaması zor olmasın :))
yalnız performansım çok etkilendi kuş uçuşu izlerken daha hızlı gidiyordu işlerim, şimdi arka planda bir şey bulamadım hem de kümülatif sıkılmaya başladım, kaytarma eğilimim arttı.

Selamlar
Veri girişi yaparken ekrandan farklı bir şey izlemek dikkatinizi dağıtmıyor mu?
Ben genelde bilgisayar başında çalışırken türkü dinliyorum.
Orhan Hakalmaz ve Gülay favorilerim.
çok zihnimi yormayacak şeyler masa başında oturma motivasyonumu arttırıyor. müzik dinlemeyi pek sevmem, uzun oyalamaz beni

Selamlar Hanımlar,

Bu sabah kahvaltı hariç sabah rutinlerimi eksiksiz tamamladım. İşe gittim, günlük planımı son hale getirdim. Öğle yemeğinde ders verdiğim üniversitenin bölüm başkanı ile buluştum. Oldukça keyifli bir sohbet oldu. Bir süredir aklımda olan akademik olarak ilerleme fikr bugün hoca ile konuşunca kafamda daha da netleşti. Havacılık yönetimi veya işletme alanında yüksek lisans yapmaya karar verdim. Üniversite ve akademisyen araştırması yapacağım. Tabi Ales ve Yds için de çalışma planı yapmam gerekiyor.

Selamlar Hanımlar,

Bu sabah kahvaltı hariç sabah rutinlerimi eksiksiz tamamladım. İşe gittim, günlük planımı son hale getirdim. Öğle yemeğinde ders verdiğim üniversitenin bölüm başkanı ile buluştum. Oldukça keyifli bir sohbet oldu. Bir süredir aklımda olan akademik olarak ilerleme fikr bugün hoca ile konuşunca kafamda daha da netleşti. Havacılık yönetimi veya işletme alanında yüksek lisans yapmaya karar verdim. Üniversite ve akademisyen araştırması yapacağım. Tabi Ales ve Yds için de çalışma planı yapmam gerekiyor.
Senin gibi biri için akademik ilerlemenin keyif verici olacağını düşünüyorum, Allah yolunu açık etsin inşallah.:KK200:
Dersleri ingilizce anlattığın için zaten bazalin vardır da yine de yds için birkaç tavsiye verebilirim:
ben sağlık alanında yökdile gireceğim sene kendimi denemek içi yds'e de girmiştim (2sene önce). youtube'dan hakkı hocadan tüm dersleri dinledim üzerine de çıkmış soruları çözdüm bulabildiğim kadarıyla ve deneme sınavlarını çözdüm. Bu tür sınavlarda özellikle soru tarzlarına alışık olmak lazım ve çözüm tekniklerini bilmek lazım, o yüzden çıkmış soru veya deneme sınavı çözmeni özellikle tavsiye ederim. Senin için kaç puan gerekli bilmiyorum ama ben sırf bu dediklerimi yaparak ikisinden de 80-90arası puanlar almıştım

Yıllardır kurtulmak istediğim ama bir türlü başaramadığım bir konuya eğilmek istiyorum: Bağımlılık.
Nasıl sigara bağımlılığı var, alkol bağımlılığı var, benimki de telefon bağımlılığı...
Sırf bu yüzden kaç kere telefonum kapandı şarjsız kaldım, internet kotamı aştım ve kat kat faturalar ödedim. Amaaa akıllandım mı? derseniz: HAYIR
Hepsini geçtim hayatımdaki rutinlerimin sekteye uğramasına sebep oluyor ve iş hayatında ciddi bir verimsizlik yaşıyorum. Defalarca bu konuda kitap okudum, altını çizdim, notlar aldım. Ama uygulamaya geçemedim maalesef.
Nasıl sigara bağımlısına sigarayı bırakırken günde 5 sigaraya düş denmiyorsa süremi şu kadar saatte tutucam vs uygulamaların anlamsız olacağını düşünüyorum. Bu konudaki hedeflerimi yazacağım.

Son düzenleme:
Öncelikle nerelerde vakit geçirdiğimi analiz ediyorum:
-Alışveriş siteleri
-Whatsapp
-Facebook
-Youtube
(instagramım telefonda yok, sadece evde tabletten işte bilgisayardan girdiğim bir hesabım var. Sadece birkaç yakınım ve takip etmek istediğim sayfalar ekli.)
(youtube özellikle kış dönemi çok vaktimi alıyordu, takip ettiğim birçok dizi vardı)

Genelde işte 10 gibi bir çay molam oluyor bu sürede hemen telefonu elime alıyorum. Bahsettiğim yerlere giriyorum veya bilgisayarımdan instagramda dolaşıyorum. Tabi ara sürem çok uzuyor vakit nasıl geçmiş anlamıyorum ve kendimi dinlenmiş hissetmiyorum. Bu nedenle sonraki saatleri de verimli kullanamıyorum. katıldığım online veya yüzyüze sunumlarda da çabuk kopuyorum telefonu elime alma eğiliminde oluyorum. Çalışırken çok sık elime telefonu alıyorum ara veriyorum böylece okuduğum makaleyi de tam kavrayamıyorum yarım saatte bitecek iş bana 3 saat oluyor, eve iş getirmem gerekiyor, evde çocuklar bir an önce uyusun da iş yapayım kafasında oluyorum, onlar uyumadıkça gerginleşiyorum, onlar uyuyunca saat geç olursa uykum gelmiş oluyor elime makale yerine telefon alıyorum yine zihnimi yormaya devam ediyorum, yatma saatim gecikiyor, sabaha uykusuz kalma ihtimalim artıyor, off yine bir şey yapamadım üzüntüsünde oluyorum vs vs ve böylece bir döngüye giriyorum.

Senin gibi biri için akademik ilerlemenin keyif verici olacağını düşünüyorum, Allah yolunu açık etsin inşallah.:KK200:
Dersleri ingilizce anlattığın için zaten bazalin vardır da yine de yds için birkaç tavsiye verebilirim:
ben sağlık alanında yökdile gireceğim sene kendimi denemek içi yds'e de girmiştim (2sene önce). youtube'dan hakkı hocadan tüm dersleri dinledim üzerine de çıkmış soruları çözdüm bulabildiğim kadarıyla ve deneme sınavlarını çözdüm. Bu tür sınavlarda özellikle soru tarzlarına alışık olmak lazım ve çözüm tekniklerini bilmek lazım, o yüzden çıkmış soru veya deneme sınavı çözmeni özellikle tavsiye ederim. Senin için kaç puan gerekli bilmiyorum ama ben sırf bu dediklerimi yaparak ikisinden de 80-90arası puanlar almıştım
Hazır bilen birini bulmuşken sana birkaç soru sorayım

1- YDS ile YÖKDİL arasında bir fark var mı?
2- Youtube'daki Hakkı Hoca'nın soyadı nedir?
3-ALES'e nasıl çalışabileceğim konusunda bir bilgin var mı?

Hedefim hem ALES hem de YDS'den 85 üzeri almak, ÖSYM'nin takvimine göre bir ders çalışma programı yapmam lazım.

X