vefat eden ablamın kocası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yenilerde eniştem vefat etti. Çocuk yoktu. Orada anne baba hayatta olmadığı için kardeşler mirasçı da değildi. Ona rağmen teyzem veraset ilamı için kardeşlerden vekalet bekledi bir süre.
Bahsettiğiniz işlemlerin hiç birisini yapamaz.
Mümkün değil.
Arabayı en başta satamaz.

Aynen böyle eş 1/2 alıyor gerisi anne babaya kalıyor ayrıca ölümünde eniştenin kusuru varsa mirasçı olamıyor mal kacırması bundandır peşini bırakmayın Müge anlıya çıkın gerekirse

Başınız sağolsun
Cocuk yoksa enistenizin kardeşleri de mirascidir
Mirasçı olmasa teyzeniz vekalet beklemez zaten
Tek başına her işlemi yapardi teyzeniz
Benim eski eşin amcası ile yengesinin cocuklari olmamis.
Amcası vefat edince
Yenge ile kardeşler (eski kayinpeder ve onun kardesleri) malları bölüsmüşler şu an eski kp o evde oturuyor

Noterden almıştır belki veraseti aynı gün çıkıyor o zaman
Konu sahibi avukat hanımın da dediği gibi enişteniz tmk 499 a göre anne ve babanızla beraber yarı yarıya mirasçı.
Şimdi hesabın sadece ablanın adına olduğunu düşünerek söylemek gerekirse; Bazı bankalar veraset ilamı ile başvurunca paranın yarısını direkt veriyor bazıları vermiyor. Bu konuda 11 hukukla 19 hukuk dairesinin birbirine taban taban zıt fikirleri vardı. Son durum ne bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla içtihadı birleştirme yapılmadı bu konuda.

Paranın ortak hesapta olması da ortak hesap dediğimiz şeyin tanımı “müşterek olarak açılan ve eşlerden herhangi birinin, dilediği zaman, istediği kadar para çekme yetkisine sahip olduğu hesaplar” olduğu için enişte ölümden sonra şayet banka buna müsade ediyorsa ki nadir de olsa olanak sağlayan bankalar var hele hatır gönül varsa bu şekilde çekmiş olabilir. Sonra mirasçılar istediği kadar dava açmış olsun tahsil kabiliyeti olmuyor ne yazık ki. Hukuk boyutu bu olmakla birlikte ceza boyutunda ben şüpheli görüyorum.
Konu sahibi anlattıkların tamamen olanaksız olmasa da bu kadar olanaksızlığın bir araya gelmesi pek mümkün değil. Ya avukatınız yok ve çok bilinçsiz hareket ediyorsunuz ki muhtemelen öyle çünkü neyin ne olduğundan haberiniz yok ve bu şekilde verdiğiniz dilekçelerle bir yol elde edemezsiniz ya da avukat hanımın dediği gibi bir takım şeyleri farklı izah ediyorsunuz

Eşim galiba son 1 senedir ölümlü olaylara gidiyor, evinde ölü bulunmuş, bilinen bi hastalığı olmayan 28 yaşındaki gencecik bi kadına otopsi vermeyecek bi savcıya ben şaşırdım ona sorsam o da şaşırır. Getirdiği belgeleri okuyorum merakımdan çok daha az şüpheli olaylarda bile otopsi isteniyor, sizde nasıl istenmeden direkt defin verildi bana garip geldi. Başınız sağ olsun, çok iç açıcı durmuyor olaylar

Çok gençmiş Allah sabır versin sizlere
Hiç birsey için geç değil hakkınızı arayın 1.5 yıllık eşin hakkı var da dünyaya gelmesine vesile olan büyüten babanızın hakkı yok mu, iş para da değil de yapılan çok çirkin fırsatçılık , ablanız için peşini birakmayin bana da şaibeli geliyor bu ölüm

Paranın yarısını değil tamamını almış bi de adam. yarısına hakkı olmasına rağmen. Orası daha ilginç kılıyor mevzuyu

kuzenimiz avukat. Teyzeme de o yardımcı oluyor. Bize söylediği şey alt soy yoksa üst soya ama üst soy yoksa yan soya gitmez oldu.
Dolayısıyla kardeşler mirasçısı olmadı. Fakat teyzem eniştemin babasından kalanları yine de onlara bağışladı. Allah korusun ben ölsem size kalacak haksızlık dedi. Sadece evlilik içinde alınanlar kendisinde kaldı

Avukat daha iyi bilir tabi
Demekki dediği gibi kıstaslar var
Benim bir müşterim vefat etti karı koca ortak hesapları vardi. Çocukları da engelliydi vefat etmişti önceden.Baba vefat edince bankadaki hesapları eşi teyze ile adamın kardeşleri mirasçı oldu.
Kadın kendi hesabını kapatıp eşine devretmisti ben gelemiyorum eşim ilgilensin diye adam da ölünce kadının parada eşinin üstünde olduğumdan mirasçı oldular.
Teyze gelip gidip ağlıyordu ispat etmeye çalışıyordu mahkemelik oldular

Teyzeniz de iyi niyetliymiş ne güzel
Allah sağlık sıhhat versin

Acaba kendisi bunları yapmayı planlayan eş ve hukuki mümkünlüğü sorguluyor olabilir mi başkasıymış gibi anlatarak? Sonuçlarını ve süreci öğrenebilmek adına nabız yoklaması gibi.

“Herkesin” mümkün değillll mirasçı o demesi çünkü. Polis kayıtları çıkardı savcılıkta tutanağa geçirdik gibi bir şey okudum, savcılık dosyası, müzekkere vs vs olmadan polis böyle detaylı kayıt sorgulayabiliyor mu ki E egecell hakime hanım?

İnsanlar dümdüz de fake konu açıyolar ya. Bir gün birisi eşinin vefat ettiğiyle ilgili konu açmıştı. Vefattan sonra hamile olduğunu öğrenmiş. Çöpe gebelik testini atmış, annesi bulmuş öyle hamile olduğunu ailesi de öğrenmiş vs. Sonra bazı üyeler benzer hikayenin yabancı bir dizide olduğunu söylemişti, birkaç tane daha açık verince fake olduğunu anlamışlardı. Yani dümdüz hikaye de olabilir

adam ablanız hayattaken arabayı kendi üzerine aldırmıştır veya belki ailesinden birinin üzerine aldırmıştır. bu sayede arabayı satabilir diye düşünüyorum.
bankadaki para konusuna gelince, bankaların prosedürlerine, sözleşmelerine ve hesap türüne göre değişebiliyor ölüm durumunda diğer eşin parayı çekip çekememe durumu.
yani eğer bu hesapta eşlerden birinin tek başına işlem yapma izni/yetkisi falan varsa parayı diğer mirasçıların haberi ve onayı olmadan çekmiş olabilir. ama bu yine de diğer mirasçıların hakkını alamayacağı anlamına gelmiyor
muhtemelen dava açabilirsiniz bununla alakalı
belki de o banka hesabı sadece adamın üzerinedir ama öyle olsa polis size paranın çekildiği bilgisini veremezdi sanırım. çünkü adamın şahsi hesabıyla ilgili size bilgi veremezler muhtemelen
detaylı incelenmesi lazım ama cidden değişik bi durum
gittiğiniz her yerdeki insanlar evet bu adam bu işlemleri tek başına yapabilir diyorsa bununla alakalı gerekli izne, yetkiye sahip herhalde diye geldi aklıma.

başınız sağolsun diyeceğinize ne diyorsunuz allah vicdan versin ne diyim. buraya yazmak hataymış. site sahibinden ricam kimse konuyu kapatsın. bir dostumun önerisi üzerine burada üyelik açıp sormak istedim hata yapmışım. lütfen konuyu kapatın. @ admin

Başınız sağ olsun. Ablanızın kaybından sonra böyle bir şeyle uğraşmak kim bilir ne kadar zordur sizin için. Avukat arkadaşlar varsa yardımcı olurlar umarım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…