Jinekoloji Vajinismus Nedir? Tecrübe ve deneyimlerimizle Vajinismusu yenelim

Benim bildiğim kadarıyla öyle, evet vajinismus bitti demek için tam bir birleşme olması gerekiyor. Yanlış biliyorsam düzeltin kızlar. Benim hep tam oldu şimdiye kadar, sadece aparatı çalışmadan doğrudan denedigimiz ikinci seferimizde ben korkudan yine kasmistim kendimi o zaman olmamıştı ama sonraki günlerde yine tam birleşme oldu. Oilk giriş kası (tam adını bilmiyorum) oradan geçiş benim için hâlâ yüzde yüz kolay oluyor diyemem. Hissediyorum, kasarsam yanma da hissediyorum. Ama giderek daha iyi olacağıma inanıyorum.
Evet tamamen olması gerekiyor. Vajininde dereceleri var. Tam ilişki yaşanınca yendim diyebiliriz.
Benimde öyle hala öyle çok kolay olmuyor bir yerden sonra zorluyor ama kaldığı yerden devam edebiliyoruz.
Zamanla bunlarında geçeceğini umuyorum:)

Şımarıklık olarak görmedim benim bir arkadaşımda "ben egzersiz yapamam" diyerek direk eşli yenmişti. Bende öyle yenerim sanıp çok zaman kaybettim ama yapamadım. Herkesin karakteri, kendini motive edişi bambaşka. Tek yol var diyemem ama bir yol olmuyorsa ötekini de bir dene diyebilirim.
Sen zaten denemişsin öncesinde doktora gittiğini ve onunla da dilator çalıştığını söyledin.
Eğer su an bunları yapmak istemiyorsan en azindan pelvik taban egzersizleri yap. Sana yabancı bir hesap göndermiştim onu hiç inceledin mi bilmiyorum ama cinsel terapi aldığım esnada öğrendiğim bir bilgi, diyafram nefesi aldığımız an pelvik taban kaslarımız da açılıyor. Kegelle de aynı şekilde.
Sabah öğle akşam 20 kez kegel yapip pelvik tabanını esnet derim. Ve yogada bazı pelvik taban gevşeten hareketler var, google'ya yazarsan karşına çıkar. Egzersiz yapmanın sana zararı olmaz vücudunu rahatlatır.
Ben tamamen olmadığını zannetmiyorum hala aynı fikirdeyim baska bir yer yokki orada. Girmese anlardınız zaten.
Benim eşiminde ilk iliskisiydi ama bakmasini söylemiştim bir de bende hissetmiştim.
Acıdan pek bahsetmek istemiyorum açıkçası kimse ürkmesin öyle dayanılmaz bir sey değil daha çok bence korkularımız bizi acıtıyor. Mesela o noktada hissettiğim düşünce şu, ya şimdi daha girişi deniyoruz ve böyle acıyorsa içeride kim bilir nasil acır?
Böyle düşününce insan korkuyor. Yoksa hissettiğin acı dayanılmaz mi diye bana sorsan, asla değil derim ki benim kızlık zarım kalın olduğu için iki farklı doktorda çok acır ve kanar demelerine rağmen 12.ilişki sonrası kanamam oldu ve acı da öyle çok çok değildi. Soyle diyeyim bir yerim kesilse daha çok acıyor ve sızlıyor. Orada acıdan ziyade baskı ve zorlanma hissi oluyor.
Burdaki herkes birseyler gönderiyor. Her birini özenle izliyorum. Kegel egzersizlerini bırakmadım, yoga evlenmeden önceden beridir yapiyorum. Hafta sonlari yüzmeye gideriz. Her gun en az 10000 adım atmaya dikkat ederim. Cok fazla hastalik yaşadım. Kemoterapi falan aldım o yuzden sağlığım için herseye cok dikkat ediyorum. Ben geçen akşam diyorum ya zerre kasma olmaz mı ya ne kayganlastirici, ne anestezi krem bircok kez gelgit oldu hissettim. İçimde deniz var gibiydi onun korkusuyla mendil aramak için dogruldum yani çok değişik birseydi ama o kadar da kolay olmaması gerek. Çünkü bana da kalın dendi yapılan muayenede. Kesinlikle bu akşamda deneyeceğim. Cok teşekkür ederim gerçekten çok sagolun yardımlarınızı, vaktinizi Allah gani gani size geri dondursun insaAllah

Simdi bende denememde kayganlik hissettim aşırı derecede büyük bir boşluk ve o boşluğun içinde yogun bir ıslaklık vardı. Cok cok degisik bir duyguydu. Bu olmuş olmuyormuş sanırım. Dün akşam daha ben hazır olmadan esim müdahale etti ve yine sıkıntı oldu. Dedim bir bakalım o zar duruyor mu orada evet deri gibi birsey var hala demek olmamis Allahim ne kadar komik ve aptalca şeyler ama beyin üretiyor. Bende insan gibi konuştum anı hareketler yapma. O da illede acıyacak dedi ondan kaçamazsın ben sana gerçekleri söyliyim dedi. Tabi sonra benim kaçış o kaçış. Dilator seti aldim hatta birkaç ülkeden farklı farklı hediye olarakta geldi. Yapıları daha farklı falan ama yok yapamadım. Geçen sene de esim çöpe attı panik atagim çok hastanelik ettiği icin
Bu mesajini yeni okuyorum Annacim. Anlayamadığım su ki siz zarı göremezsiniz ki. Sanmiyorum gözle çok zor.
Doktora gittiğimizde oldukça açıyorlar görebilmek için bence. Siz baska bir şeyi zar zannetmiş olabilirsiniz. Ayrıca su da var ki zar bizim kafamızda tam olarak zar gibi olduğu için bir ilişkide tamamen bozulacak gidicek sanıyoruz. Bazen ilişkide çok zorlamadigimizda sadece zedelenebilir. Hatta bazı esnek zarlar doğumda bile bozulabilir.
Üzüntü sebebiniz buysa hic üzülmeyin lütfen. Gözle görüp zar duruyor olayı sizi yanıltmış olabilir.

Burdaki herkes birseyler gönderiyor. Her birini özenle izliyorum. Kegel egzersizlerini bırakmadım, yoga evlenmeden önceden beridir yapiyorum. Hafta sonlari yüzmeye gideriz. Her gun en az 10000 adım atmaya dikkat ederim. Cok fazla hastalik yaşadım. Kemoterapi falan aldım o yuzden sağlığım için herseye cok dikkat ediyorum. Ben geçen akşam diyorum ya zerre kasma olmaz mı ya ne kayganlastirici, ne anestezi krem bircok kez gelgit oldu hissettim. İçimde deniz var gibiydi onun korkusuyla mendil aramak için dogruldum yani çok değişik birseydi ama o kadar da kolay olmaması gerek. Çünkü bana da kalın dendi yapılan muayenede. Kesinlikle bu akşamda deneyeceğim. Cok teşekkür ederim gerçekten çok sagolun yardımlarınızı, vaktinizi Allah gani gani size geri dondursun insaAllah
Amin teşekkür ederim inan yenmen bana yeter :) bunun nasil bir duygu olduğunu çok iyi bildiğim için biz hep yanınızda olmak istiyoruz.
Harikasın egzersizleri hic bırakma bence faydasını göreceksin.
Anlayamadigim git gel nasil olacak ilişki olmadan? Demekki olmus. Ama belki yarim olmuştur benimde ilk yarim olmuştu hatta ilk iki yarim olmustu.( ilk dediğim cinsel terapi aldıktan sonra yoksa defalarca başarısız girisimimiz vardi)
Hic olmadığını sanmiyorum ben. Yarıya kadar genelde duvar hissi yok zaten. Ordan sonra oluyor o his. Orada vajinanin yapısı gereği bir daralma var bizde duvar zannediyoruz onu.
Orayı da geçtiğinde tamamı oluyor.

Amin teşekkür ederim inan yenmen bana yeter :) bunun nasil bir duygu olduğunu çok iyi bildiğim için biz hep yanınızda olmak istiyoruz.
Harikasın egzersizleri hic bırakma bence faydasını göreceksin.
Anlayamadigim git gel nasil olacak ilişki olmadan? Demekki olmus. Ama belki yarim olmuştur benimde ilk yarim olmuştu hatta ilk iki yarim olmustu.( ilk dediğim cinsel terapi aldıktan sonra yoksa defalarca başarısız girisimimiz vardi)
Hic olmadığını sanmiyorum ben. Yarıya kadar genelde duvar hissi yok zaten. Ordan sonra oluyor o his. Orada vajinanin yapısı gereği bir daralma var bizde duvar zannediyoruz onu.
Orayı da geçtiğinde tamamı oluyor.
Cok teşekkürler. hani denemede bir duvar hissi oluyor ya ben onu kasmadigim için hiç hissetmedim normalde az birsey girse de o duvar hissi oluyor ve ben geri çekmiştim kendimi ve her zaman hissettiğim o yeri de geçtik bence. Ama iste zarın yırtılması lazımdı O islaklikla birsey anlaşılmıyor. Belki de yarım oldu ama gitgelde bir duvar hissi yoktu. Dur cok merak ettim bu aksam eğer az daha cesaretli olursam anlayacağım 2 gün önce ne yaşadığımı 😅

Bu mesajini yeni okuyorum Annacim. Anlayamadığım su ki siz zarı göremezsiniz ki. Sanmiyorum gözle çok zor.
Doktora gittiğimizde oldukça açıyorlar görebilmek için bence. Siz baska bir şeyi zar zannetmiş olabilirsiniz. Ayrıca su da var ki zar bizim kafamızda tam olarak zar gibi olduğu için bir ilişkide tamamen bozulacak gidicek sanıyoruz. Bazen ilişkide çok zorlamadigimizda sadece zedelenebilir. Hatta bazı esnek zarlar doğumda bile bozulabilir.
Üzüntü sebebiniz buysa hic üzülmeyin lütfen. Gözle görüp zar duruyor olayı sizi yanıltmış olabilir.
Evet, doğumlara giren hemşire bir arkadaşım da sürekli aynı şeyi söyler. Bazen senelerce cinsel ilişkisi olan kadınların kızlık zarı dediğimiz yapısının doğumla birlikte "bozulduğunu" çok görmüş. Çünkü eğer ilişkide zorlanmıyor, kendini kasmıyorsa o yapı sadece esniyor. Benim de doktorum vajinismusla ilgili ilk muayeneyi yaparken kızlık zarıma bakabilmek için iki taraftan dudaklari tutup kendine doğru çekip sonra hafifçe ayırmıştı. Bana da ara ara ikinmami söylemişti. Bunu bizim kendi kendimize yapmamız çok zor. Evlendiğimizin ertesi günü denemeye çalışırken benim de hafif leke tarzında olmuştu. Doktor çok küçük bir çatlak var, zarın çok esnek kendini kasmasan o bile olmaz muhtemelen kanamazdi demişti. Kendi vulvamı incelerken vajina girişim bana çok tuhaf geliyordu. A Anna Karanina19 'nin dergi gibi deri gibi, et gibi bir şey görüyordum. İkininca daha da belirginleşiyordu dışarı doğru. Meğer normal anatomik yapiymis, insan bilmiyor iste.

Cok teşekkürler. hani denemede bir duvar hissi oluyor ya ben onu kasmadigim için hiç hissetmedim normalde az birsey girse de o duvar hissi oluyor ve ben geri çekmiştim kendimi ve her zaman hissettiğim o yeri de geçtik bence. Ama iste zarın yırtılması lazımdı O islaklikla birsey anlaşılmıyor. Belki de yarım oldu ama gitgelde bir duvar hissi yoktu. Dur cok merak ettim bu aksam eğer az daha cesaretli olursam anlayacağım 2 gün önce ne yaşadığımı 😅
Kasmayinca zaten duvar falan hissetmiyorsun, e kasmadigin gevşek olduğun için de zarın da esnemis ve kanaman olmamış aslında bu çok güzel bir şey. 💐Gitgel yapabildiyseniz ve o duvar dediğimiz şeyi hissetmediysen bence de olmuş. Denemeye devam et, çünkü bana göre olmuş 🤭 devamı gelir diye düşünüyorum 🙏🏻💜🌺

Kasmayinca zaten duvar falan hissetmiyorsun, e kasmadigin gevşek olduğun için de zarın da esnemis ve kanaman olmamış aslında bu çok güzel bir şey. 💐Gitgel yapabildiyseniz ve o duvar dediğimiz şeyi hissetmediysen bence de olmuş. Denemeye devam et, çünkü bana göre olmuş 🤭 devamı gelir diye düşünüyorum 🙏🏻💜🌺
Cok sagol canim deneyeceğim işte zaten bir iki aksam sonra son eşimin okulla alakali programı var bende Turkiyeye gidecegim. Bilmiyorum ama kendime hayret ettim sonradan çok sinirlenince gözüm kendi canımı bile görmedi. Dur bu aksam da insallah aynı kafa yapısını yaşamaya calisacagim

Evet, doğumlara giren hemşire bir arkadaşım da sürekli aynı şeyi söyler. Bazen senelerce cinsel ilişkisi olan kadınların kızlık zarı dediğimiz yapısının doğumla birlikte "bozulduğunu" çok görmüş. Çünkü eğer ilişkide zorlanmıyor, kendini kasmıyorsa o yapı sadece esniyor. Benim de doktorum vajinismusla ilgili ilk muayeneyi yaparken kızlık zarıma bakabilmek için iki taraftan dudaklari tutup kendine doğru çekip sonra hafifçe ayırmıştı. Bana da ara ara ikinmami söylemişti. Bunu bizim kendi kendimize yapmamız çok zor. Evlendiğimizin ertesi günü denemeye çalışırken benim de hafif leke tarzında olmuştu. Doktor çok küçük bir çatlak var, zarın çok esnek kendini kasmasan o bile olmaz muhtemelen kanamazdi demişti. Kendi vulvamı incelerken vajina girişim bana çok tuhaf geliyordu. A Anna Karanina19 'nin dergi gibi deri gibi, et gibi bir şey görüyordum. İkininca daha da belirginleşiyordu dışarı doğru. Meğer normal anatomik yapiymis, insan bilmiyor iste.
Evet tamda öyle birsey ve çok ilerde değil ikininca one geliyor. Yani ama geçen geceki denemede onun çok ilerisine gittiğine eminim. Ona değmedi bile. Yani anlamadım değdi ise de. Valla çok merak ettim bu akşamdan da meraktan deniycem.

Kuuzm sen önce esli denmni aksamatdan devam etmelisin spreysiz devam çocuk olayını biraz. Ertele istersen vajinusmus olayı tekrar eden birşey kendimden bahsedeyim hamile kalınca ara verdiğimde yine tekrarladı hamileikde vajinal çok muayene ediyorlar şimdi 2bucuk ay oldu korunuyorum biraz daha zaman geçsin dedim
Çok haklısın kuzum eşim yanım da olmadığı için acele ettim ama yapacak bsey yok dikkat etmeliyim herseyin hayırlısı doktor ilaç verdi 1 ay korun dedi

Canım hayır illa ki zar hemen bozulacak diye bir kural yok. Kasmadıysan bozulmaz en fazla zedelenir. Benim 12.iliskimden sonra kanamam oldu o zamana kadar belki sadece zedelenmisti. Buna takılma lütfen. Bizim kafamızdaki bu yanlış zar algısı yüzünden yaşıyoruz bu hastalığı zaten.

Çok güzel açıklamışsın :) kesinlikle böyle. Ama biz zar gibi bir yapı bekliyoruz ya kafamızda bambaşka seyler kuruyoruz.
Bana da terapistim aslinda zar yapısında değil bir daire şeklinde olduğunu söylemişti. Keşke hymeni zar diye cevirmeseydik vaji diye bir hastalık olmazdı demisti.
Kelimeler ne kadar önemli :KK43:
Anna orası daire yapıda ki yoksa regl olamazdık. Daire yapısında olunca hemen bozulmamış olabilir yeterince esnediysen.
Bu başarısız olduğunuzu değil aksine gayet basarili olduğunuzu gösteriyor.
Ve siz gözle göremezsin sanmiyorum. Gördüğünüz muhtemelen vulva'nın bir parçası. Vajina iç tarafta kalıyor gözle kolay görülemez.

Evet tamda öyle birsey ve çok ilerde değil ikininca one geliyor. Yani ama geçen geceki denemede onun çok ilerisine gittiğine eminim. Ona değmedi bile. Yani anlamadım değdi ise de. Valla çok merak ettim bu akşamdan da meraktan deniycem.
Ikininca acilan yer de et parçası var ama o baya dışarıda herhalde ondan bahsetmiyorsun. Tam anlayamadım ama.
Eğer oysa vulva oluyor orası canim. Kegel egzersizinde de esneyip açılıyor ıkınınca daha da çok açılıyor. Vajina girişi de diyebiliriz.
Hymen çok daha ileride.

X