Jinekoloji Vajinismus Nedir? Tecrübe ve deneyimlerimizle Vajinismusu yenelim

Ben doktorla seanslarda ve ilk ilişki denemelerinde anestol ve fito krem kullandım. Şöyle ki örneğin birinci aparatı çalışacaksın önce kremleri aparata sürüp aparatı vajinaya alıp bir veya iki çok değil gitgel yapıyorsun ki yayılsın. Sonra kayganlaştırıcı ile normal egzerzini yapıyorsun. İkinci aparati çalışıyorsan yine birinciyi kremle alıp sonra kayganlaştırıcı ile ikinciyi çalışıyorsun. Hangi boyu çalışıyorsan önce bir küçüğünü kremle alıyorsun sonra asıl boyu kayganlaştırıcı ile çalışıyorsun. Benim doktorum bu şekilde yapıyordu, ev ödevlerinde de böyle çalıştım.
Tesekkur ederim

Gunluk kac saat yada dakika ayirdiniz bende bugun ilk kez en kucugun yarisi denedim ama cok zorlaniyorum korkuyorum
İlk hafta her gün çalıştım. En az bir saat yapıyordum. Zaten yaptıkça zaman su gibi geçiyor. Sonra regl oldum. Regl bittikten sonra her gün yapamadım ama belki her gün denesem daha hızlı biterdi. Eşim ısrar etmese ben daha çook ertelerdim. Nasıl gidiyor senin devam ettin mi küçüğüne? Başladın bir kere devamı gelir onun 🌸

İlk hafta her gün çalıştım. En az bir saat yapıyordum. Zaten yaptıkça zaman su gibi geçiyor. Sonra regl oldum. Regl bittikten sonra her gün yapamadım ama belki her gün denesem daha hızlı biterdi. Eşim ısrar etmese ben daha çook ertelerdim. Nasıl gidiyor senin devam ettin mi küçüğüne? Başladın bir kere devamı gelir onun 🌸
Bende bugun yaptim yarim saat ama poziyonum nasil olmali ama aksam cocuklar uyuduktan sonra devamedicem

Hiç endişe etme Eda. Bende parmak egzersizi ile yendim ve ilk ilişki yarim kalmıştı ama sonraki oldu.
Araya regl girdikten sonra da sıkıntı olmadi.
Olmayacak insallah ☺ güzel düşünelim :)
Yarım kaldığı yerde 21 kez diyafram nefesi alıyoruz.(burada nefes egzersizi diyoruz arkadaşlar ama doğru olan diyafram nefesi almak. Çünkü diyafram nefesi alınca pelvik taban kaslarımız da gevsiyor) 21 kez nefes alıp verdikten sonra 5 kez kegel yapın(önce idrar yapar gibi bırakın kaslarınızi sonra idrar tutar gibi kasin) 6.da gevsekken esiniz yarim kaldigi yerden devam etsin. Siz de bel kalça hafif hafif yukarı aşağı yaparak ona yardımcı olun.
Olacak 😍
Tavsiyen için çok teşekkür ederim deneyeceğim bir şekilde yeneceğimize inancım tam fakat bazen gerçekten neden böyle diye çok üzülüyorum motivasyonumu kaybediyorum

Benim biraz uzun zaman aldı, terapiyle çok zaman kaybettim. Yaklaşık 4 ay kadar. Sonra ara verdim. Yapamayacağım psikolojisine girdim. Birkaç ay da öyle kaybettim. Sonra burayı keşfedince dilatör aldım, üçüncü boya kadar geldim. Sonra ailevi bir hastalık ve kayıp yaşadım. Devam edemedim. En son doktora gittim, 5 seansta bitti. Bir ay kadar oldu eşli denemeye geçeli. 11 aylık evliyim şu an. Hepimizin hayatı başka şekilde gidiyor, yaşadığımız şeyler başka başka. Kendini başkalarıyla kıyaslama o yüzden. Herkesin içinde bulunduğu durum ve ilerleme süresi farklı oluyor. Önemli olan ertelememek. Ben terapistten sonra vazgeçmesem belki de çözecektim. Daha geç çözdüm. Ama her halükarda çözdüm. Dediğim gibi çalışmayı bırakmazsan düzenli çalışırsan çözülüyor. Tiniminimavihanim Tiniminimavihanim 'ın dediği gibi dilatör duydun mu hiç belki öyle daha hızlı ilerlersin. Daha kolay gelebilir. Deneyebilirsin.
Benim de 4 ayim cinsel terapistte gecmisti. Cinsel terapistle vajinusmus doktoru ayni seyi yapiyor saniyordum. Bence bu isin basindaki cogu kisi de oyle saniyor olabilir. Terapist uygulama yapmadan yalnizca konusuyor. Konusularak halledilebilen bir sey oldugunu asla sanmiyorum bu isin

Benim de 4 ayim cinsel terapistte gecmisti. Cinsel terapistle vajinusmus doktoru ayni seyi yapiyor saniyordum. Bence bu isin basindaki cogu kisi de oyle saniyor olabilir. Terapist uygulama yapmadan yalnizca konusuyor. Konusularak halledilebilen bir sey oldugunu asla sanmiyorum bu isin
Sen ne durumdasın nehircim.
Ben de cinsel terapi aldim ama sadece konuşma şeklinde değildi. Benim aldığım kişi fizyoterapist bir cinsel terapist olduğu için ben ondan öğrendim dogru nefes almayi , pelvik tabani doğru çalıştırmayı.
Sanirim kismetliydim normal cinsel terapi de herhalde terapi şeklinde veriliyor. O da önemli ama işin içine davranış boyutu katılmazsa eksik kalıyordur.

Tavsiyen için çok teşekkür ederim deneyeceğim bir şekilde yeneceğimize inancım tam fakat bazen gerçekten neden böyle diye çok üzülüyorum motivasyonumu kaybediyorum
Bende ilk yendiğimde böyle yarim ilişki yaşayabilmiştik. Yenmiş gibi bile görmemiştim kendimi. Tedirgindim.
Moral bozuluyor evet ama şimdi daha iyisiyle kendini toplayip, yarim yapabilmem bile bir gelişme eskiden bunu da yapamıyordum kendimi tebrik ediyorum de kendine lütfen :)

Ya hiç anlayamadım hadi ilk iki deneme aşırı heyecan tedirginlik vs yüzünden öldü o da sadece girişte, sonrakiler aşırı rahattı yanma da yoktu, dün işte ilk defa anestol kullanmadım en fazla yanma hissettiğim deneme oldu her git gel zulüm gibiydi açıkçası. Anlayamıyorum hep yanma vardı da ben mi anestol yüzünden hissetmiyordum yoksa geçici mi kafam bulandı. Bir de üzüldüm ister istemez bu ne böyle diye. Ya sorması ayıp ama senin kaç ilişki oldu hâlâ yanman devam ediyor mu?
Ben hiç uyuşturucu sprey kullanmadım en başından beri hissediyorum yanma.
Moralini bozma elbet bizde de normallesicektir :)

Benimki de konuşma + ev ödevi (aynaya bakma, dokunma, parmak egzersizi vs.) şeklindeydi. Kesinlikle eyleme geçmeden yalnızca konuşarak asla geçen bir şey değil. En başta işte o korkuyla can simidi gibi ilk bulduğum şeye sarılmıştım.

Ben hiç uyuşturucu sprey kullanmadım en başından beri hissediyorum yanma.
Moralini bozma elbet bizde de normallesicektir :)
İnşallah yaa, gerçekten büyük yıkım yaşadım dün öyle yanma hissedince ama şu an önümüzdeki maçlara bakacağız moduna çekebildim kendimi.

Süre koymanız çok doğru arkadaşlar ☺ bende öyle yapmıştım kendime 2 ay tanıdim 1.5 ayda yenmiştim. Süre koyunca çalışmalarımı ertelemedim ama. Mutlaka her gün pelvik taban egzersizleri yaptim. Parmak egzersizine ara vermedim en fazla bir günlük aralar verdim ertesi gün yeniden denedim.
Siz de başarabilirsiniz kendimizden biliyoruz. Bizimde bir farkımız yoktu. Benzer korkular , umutsuzluklar içindeydik.
İki parmak denediğimde iki seferde kan geldi normalmidir

Sen ne durumdasın nehircim.
Ben de cinsel terapi aldim ama sadece konuşma şeklinde değildi. Benim aldığım kişi fizyoterapist bir cinsel terapist olduğu için ben ondan öğrendim dogru nefes almayi , pelvik tabani doğru çalıştırmayı.
Sanirim kismetliydim normal cinsel terapi de herhalde terapi şeklinde veriliyor. O da önemli ama işin içine davranış boyutu katılmazsa eksik kalıyordur.
Be hic iyi durumda degilim. Esli denemeleri cok kez denedik olmadi. Sonrasinda osikolojim bozuldu esimle tartistim vs. Regl oldum sonra da. Simdi regl biteli 4 gun oluyo hala denemek istemiyorum. Bugun aparatla baslayip deneyecektik orta boy aparati bile yapamadim. Bence kimsenin bana yardim edecegi soyleyecegi bir sey kalmadi. Hem evlenir evlenmez tedaviye baslayip hem aparatlari bitirip bu kadsr zamandir yapamayan tek kisiyim bence

X