Uykusuzluktan gerilen sinirlerim!

Dediyy

Çoğul tontikolar..
Üyelik İptali
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2017
5.630
14.517
Bu saat oldu hala uyucam diye bekliyorum bir umut. 16 aylık kızım var ve ben 16 aydır uyumuyorum. Doğduğundan beri uyku nedir bilmedi, hala da öyle. Uyku eğitimi vermeye çalıştım, her gün aynı saatte uyutmayı denedim yok uyumadı. Sabah erken kaldırmayı denedim, gün içerisinde uyudu yine gece uyumadı. Birçok şey denedim yok uyumuyo bu çocuk. Çocuk değil adeta canavar doğurmuşum. Uyuyamadıkça geriliyorum, gerildikçe tahammül sınırım azalıyo, sinirli oluyorum. Uykuyu çok sevdiğimden beni çok zorluyo bu durum ne yapacağımı bilmiyorum. Ne zaman az da olsa düzene girecek bilmiyorum. Uykusuzluğa nasıl alışabilirim bilmiyorum.

Bir gunde toplamda ne kadar ve hangi araliklarla uyuyor .
Bitkisel suruplar var deneyin dr yazıyor .
Saat 16 dan sonra uyutmayın .Parkta gezdirin .
Helva yiyebilir mi bilmiyorum ama acaip uyku yapıyor :KK70:

Bir gunde toplamda ne kadar ve hangi araliklarla uyuyor .
Bitkisel suruplar var deneyin dr yazıyor .
Saat 16 dan sonra uyutmayın .Parkta gezdirin .
Helva yiyebilir mi bilmiyorum ama acaip uyku yapıyor :KK70:
6.30-1 arası uyuyo birkaç gündür. Sabahın kör karanlığında uyuduğu için kalkmamız öğleni buluyo, bu yüzden de gündüz uykusunu genelde 5-6 gibi yapıyo. Son dönem modası çıkardı bi de, gece 12de yatıyo ben diyorum ki tamam artık uyur heralde sabaha kadar ama yok yarım saat bi saat yatıp uyanıyo sonra sabahlıyo. Doktora da söylüyorum normal diyo, çocuk uyumaz diyo geçiyo bi şey yazmıyo. Helva da gündüzleri bazen yiyo ama gece hiç vermedim, bizimkine de etki eder mi şüpheli:)

6.30-1 arası uyuyo birkaç gündür. Sabahın kör karanlığında uyuduğu için kalkmamız öğleni buluyo, bu yüzden de gündüz uykusunu genelde 5-6 gibi yapıyo. Son dönem modası çıkardı bi de, gece 12de yatıyo ben diyorum ki tamam artık uyur heralde sabaha kadar ama yok yarım saat bi saat yatıp uyanıyo sonra sabahlıyo. Doktora da söylüyorum normal diyo, çocuk uyumaz diyo geçiyo bi şey yazmıyo. Helva da gündüzleri bazen yiyo ama gece hiç vermedim, bizimkine de etki eder mi şüpheli:)
Bu uyumayan cocuk degil ki .Düzen şaşmış .Bayaada cok uyuyo bu cocuk .

Benimki gece oniki bucukta yattı 1 saat önce kalkti 1 saatir tekrar uyutmaya calisiyorum 18 aydan selamlar :KK66:
Ben 18 aydir gözlerimi dinlendiriyorum :deli:
Aslinda uyku duzeni vardi ama son zamanlar ilk dogdugu doneme dondu Sanki uyutmak tam bir çile:bicak:

uyuduğu saatler çok ters bende o saatlerde yatsam gece uyuyamam öğlen 1 gibi uyutun 2 saat uyusun uyandırın sonra yorun oyun oynayın açık havaya çıkarın gece 11 yada 12 ye kadar uyumasına musade etmeyin 12 gibi uyutun bakin bakalım uyanacak mi
12 bir bebek için geç bir saat ama düzene girmesi için biraz boyle devam edin sonra en fec 10 gibi yatırım
Birkaç gün boyle yapabilirsen annesi rutine bağlar
Sabah uyuyup öğlen uyanma olmaz

Cabuk pes etmissiniz benim oglum 4yasinda ben 4 senedir uyumuyorum. Ne yaptiysam olmadi Bende kendi haline biraktim ugrasmiyorum.

Bende bu dertten konu açmayı düşünürken arkadaş açmış :) bendede ayni sorun var oğlum 1.5 yasında ve akşam uyumak bilmiyor bizle beraberler uyumak istiyor uyku eğitimi vermek istedim tek basına uyusun diye bıraktım olmadı ayağımda sallıyorum zar zor uyutmaya çalışıyorum öyle birde hala emziriyorum beni emzik gibi kullanıyor memeyi çıkarsam o an ağlıyor uyanıyor az önceki arkadasında dediği gibi sanki basa dönüyoruz aylar ilerledikçe buyumesini uyku düzeninin oturmasını beklerken olmuyor bir turlu geriye gidiyor durum sanki.anne olarak uykusuzluğun lafını etmemek lazım belki ama bende 1.5 yıldır unuttum uykuyu uykumu alamayınca gün içimde verimsiz oluyor insan bu düzenin oturup kesintisiz uykuyu ne zaman uyuyacağım merak ediyorum doğrusu.. :işsiz:

Uyku eğitimi vermeye çalıştım olmadı kısmı nedir tam olarak? Çocuğu sabah 7de kaldırıp öğlene kadar uyutmadan tutabildiz mi? Öğle uykusuna yatırıp gece uykusunu 7-8e çektiniz mi? Hayır. Bütün gece zombi gibi oturan çocuğu “ay yeter ki uyusun” diye sabah 6da yatırırsanız elbette gece beklersiniz ayakta. Çocuk misa gibi uyuyor, sadece geceyle gündüzü değiştirmiş o kadar.

Doktor çocuklar uymaz mı dedi, çok biliyor. Özellikle gece uykusu çocuklar için gerekli, büyüme hormonlarının salgılanması için... Bazı çocuklar çok uyur, bazıları az uyur ama uyuma düzenlerini oluşturmak bizim işimiz.

Sabah erkenden kaldırın, bu yaşta iki gündüz uykusu uyuyorlar sanırım. Bu uykuları 1-1,5 saatten fazla uyumasına izin vermeyin. Öğleden sonra uykusunu çok geç bir saatte uyumasın. Gün içinde hareketli aktivitelerle enerjisini de atması lazım. Dışarı çıkamadığımız günlerde koltuk minderleriyle sürünme tırmanma parkurları yapardık kızıma. Artık yaratıcılığınıza kalmış bir durum.

Akşamları da bir rutin oluşturun. Yemek, banyo, kitap okuma, ninni ve yatağa yatış gibi... Bu rutine her zaman bağlı kalın ki yatma saatinin yaklaştığını ve kaçış olmadığını anlasın. =) Elbette direnç gösterecek. Burada uyku eğitimleri devreye giriyor. Bu konuyu araştırmanız gerekiyor. Ben hiçbir uyku eğitimine bağlı kalmadım. Ondan biraz, şundan biraz, kızımın ihtiyaçları doğrultusunda kendi eğitimimizi şekillendirdik. Bazen sırtını pışpışladım, bazen yanında bekledim, bazen başucunda ninni söyledim, ağladığında kucağıma alıp sakinleştirip tekrar yatağına koydum. Bir sürü uyku arkadaşı vardı, hala var, onları yatırma oyunu oynadık, masallar anlattık falan filan, ama ne olursa olsun odasından çıkmadık, ışığı açmadık. Sonunda uyku saatini kabullendi.

Zor işler ama pes edip, bir istikrar tutturmazsanız, böyle gitmeye devam edecek, bu daha zor.

Gece gündür karışmış . Gündüz uyutmayın oyalayın huysuz olucak epey ama bir kaç gün direnin dayanamazsanız biri yardıma gelsin bir kaç gün gündüz uyumadığı için akşam uyuyacaktır. Sabah 7 den sonra uyutmayın mümkün olduğunca öğle uykusunu da 15.30 dan sonra uyanık olucak şekilde ayarlayın . Gece uyandığında asla ışık açmayın gerekmedikçe konuşmayın ninni söylüyorsanız o olabilir. Sabah olduğunu sanmasın gece uyandığında yatağından almayın o saatlerde yatağında olmaya alışsın zor tabi ama biraz dayanırsanız rahatlarsınız sonrasında. Allah kolaylık versin

uyku egitimi nedir ya? uykunun egitimimi olur?
Çocuğunuz yok sanırım :KK70: uyku eğitimi var tabi ki bebekler gece ve gündüzü ayırt edemediği için ebeveynler bebeklerine bunu ayırt etmeyi öğretir. Oğlum 3 aylık aksam saat 9 buçuk oldu mu odamıza geçeriz odayı loş yaparım ki gece olduğunu uyuması gerektiğini bilsin sabah da kalkınca perdeleri acarım ki gündüz olduğunu ayırt etsin ben bile şimdiden başladım eğitime :)) hoş ilerleyen aylarda sar başa yapacağım söyleniyor ama yine de ağaç yaşken eğilir belki diyorum :KK70:

kesinlikle gece ile gündüz uykuları karışmış. Benim de kızım doğduktan sonra uzun zaman kadar öyleydi. Açıkçası yorgunluktan yardımcım da olmayınca ben de pes edip yeter ki uyusun diye döngüyü düzeltmekle uğraşmıyordum. Biraz sabredip saatlerini siz belirlemeye çalışabilirsiniz.

Bu uyumayan cocuk degil ki .Düzen şaşmış .Bayaada cok uyuyo bu cocuk .
Şöyle anlatıyım o zaman: 24 saat içerisinde 10-11 saat kadar uyuyo ama özellikle gece uyuduğunda en fazla her yarım saatte bir uyanıyo yani doğru düzgün uyumuyo da o saatler içerisinde. Düzeni de doğduğundan beri aynı 3 aylıkken de gece 3-4lerde yatardı.
uyuduğu saatler çok ters bende o saatlerde yatsam gece uyuyamam öğlen 1 gibi uyutun 2 saat uyusun uyandırın sonra yorun oyun oynayın açık havaya çıkarın gece 11 yada 12 ye kadar uyumasına musade etmeyin 12 gibi uyutun bakin bakalım uyanacak mi
12 bir bebek için geç bir saat ama düzene girmesi için biraz boyle devam edin sonra en fec 10 gibi yatırım
Birkaç gün boyle yapabilirsen annesi rutine bağlar
Sabah uyuyup öğlen uyanma olmaz
Açık havaya çıkarıp yoruyorum gün içinde, hatta bazen akşam geç saatlerde bile çıkıyoruz. Uyumasını engellemek için bi şey yapamıyorum, gece 12de uyudu uyansın diye neler yaptım ama uyanmadı. Uykusu olduğunda engelleyemiyorum. Dediklerinizi uygulamaya çalışırım teşekkürler.
Bende bu dertten konu açmayı düşünürken arkadaş açmış :) bendede ayni sorun var oğlum 1.5 yasında ve akşam uyumak bilmiyor bizle beraberler uyumak istiyor uyku eğitimi vermek istedim tek basına uyusun diye bıraktım olmadı ayağımda sallıyorum zar zor uyutmaya çalışıyorum öyle birde hala emziriyorum beni emzik gibi kullanıyor memeyi çıkarsam o an ağlıyor uyanıyor az önceki arkadasında dediği gibi sanki basa dönüyoruz aylar ilerledikçe buyumesini uyku düzeninin oturmasını beklerken olmuyor bir turlu geriye gidiyor durum sanki.anne olarak uykusuzluğun lafını etmemek lazım belki ama bende 1.5 yıldır unuttum uykuyu uykumu alamayınca gün içimde verimsiz oluyor insan bu düzenin oturup kesintisiz uykuyu ne zaman uyuyacağım merak ediyorum doğrusu.. :işsiz:
Allah kolaylık versin, sizi gayet iyi anlıyorum. Uyuyamayınca verimsiz oluyoruz evet; sürekli yorgun, dayak yemiş gibiyim, her şey zor geliyo bundan dolayı. Bir süre buna nazaran düzgün uyuyordu iyiydi, dediğiniz gibi sürekli geriye gidiyoruz. En kısa zamanda düzelmesini umut ediyorum.
Uyku eğitimi vermeye çalıştım olmadı kısmı nedir tam olarak? Çocuğu sabah 7de kaldırıp öğlene kadar uyutmadan tutabildiz mi? Öğle uykusuna yatırıp gece uykusunu 7-8e çektiniz mi? Hayır. Bütün gece zombi gibi oturan çocuğu “ay yeter ki uyusun” diye sabah 6da yatırırsanız elbette gece beklersiniz ayakta. Çocuk misa gibi uyuyor, sadece geceyle gündüzü değiştirmiş o kadar.
Mis gibi uyumuyo ne yazıkki. Gece uyuduğunda sürekli uyanan bi bebek, 5 dakikada bir uyandığı zamanları bilirim. Geceyle gündüzü de doğduğundan beri aynı. 3-5 aylıkken de gece 3te falan yatardı. Uyku eğitimi vermeye çalıştım da şu demek:her gece aynı saatte uyumamız gerektiğiyle ilgili konuşup, ortamı karartıp uyutmaya çalıştım ama uyumadı; bir düzen oluşmayınca da dediğiniz saatlerde yatırıp kaldıramadım.

Doktor çocuklar uymaz mı dedi, çok biliyor. Özellikle gece uykusu çocuklar için gerekli, büyüme hormonlarının salgılanması için... Bazı çocuklar çok uyur, bazıları az uyur ama uyuma düzenlerini oluşturmak bizim işimiz.

Sabah erkenden kaldırın, bu yaşta iki gündüz uykusu uyuyorlar sanırım. Bu uykuları 1-1,5 saatten fazla uyumasına izin vermeyin. Öğleden sonra uykusunu çok geç bir saatte uyumasın. Gün içinde hareketli aktivitelerle enerjisini de atması lazım. Dışarı çıkamadığımız günlerde koltuk minderleriyle sürünme tırmanma parkurları yapardık kızıma. Artık yaratıcılığınıza kalmış bir durum.

Akşamları da bir rutin oluşturun. Yemek, banyo, kitap okuma, ninni ve yatağa yatış gibi... Bu rutine her zaman bağlı kalın ki yatma saatinin yaklaştığını ve kaçış olmadığını anlasın. =) Elbette direnç gösterecek. Burada uyku eğitimleri devreye giriyor. Bu konuyu araştırmanız gerekiyor. Ben hiçbir uyku eğitimine bağlı kalmadım. Ondan biraz, şundan biraz, kızımın ihtiyaçları doğrultusunda kendi eğitimimizi şekillendirdik. Bazen sırtını pışpışladım, bazen yanında bekledim, bazen başucunda ninni söyledim, ağladığında kucağıma alıp sakinleştirip tekrar yatağına koydum. Bir sürü uyku arkadaşı vardı, hala var, onları yatırma oyunu oynadık, masallar anlattık falan filan, ama ne olursa olsun odasından çıkmadık, ışığı açmadık. Sonunda uyku saatini kabullendi.

Zor işler ama pes edip, bir istikrar tutturmazsanız, böyle gitmeye devam edecek, bu daha zor.
Evet doktorlar rahat oluyor genellikle, uyumaz o yeterli kadar uyuyodur diyo sadece. Gündüz 1 kez uyur o da genellikle 1 saat. Bende uğraştım rutin için ama uyumadı. Denemeye çalışırım tavsiyelerinizi.
Gece gündür karışmış . Gündüz uyutmayın oyalayın huysuz olucak epey ama bir kaç gün direnin dayanamazsanız biri yardıma gelsin bir kaç gün gündüz uyumadığı için akşam uyuyacaktır. Sabah 7 den sonra uyutmayın mümkün olduğunca öğle uykusunu da 15.30 dan sonra uyanık olucak şekilde ayarlayın . Gece uyandığında asla ışık açmayın gerekmedikçe konuşmayın ninni söylüyorsanız o olabilir. Sabah olduğunu sanmasın gece uyandığında yatağından almayın o saatlerde yatağında olmaya alışsın zor tabi ama biraz dayanırsanız rahatlarsınız sonrasında. Allah kolaylık versin
Gece gündüzü hep böyleydi. Bebekkende uyumazdı gece geç saatlere kadar. Uykusu gelince uyutmamamın mümkünü yok uyuyo, oyalasam da olmuyo kaldırmaya çalışsam da. Gece de ışık açmadan konuşmadan alıyorum uyuyo ama tekrar tekrar uyanıyo.
kesinlikle gece ile gündüz uykuları karışmış. Benim de kızım doğduktan sonra uzun zaman kadar öyleydi. Açıkçası yorgunluktan yardımcım da olmayınca ben de pes edip yeter ki uyusun diye döngüyü düzeltmekle uğraşmıyordum. Biraz sabredip saatlerini siz belirlemeye çalışabilirsiniz.
Doğduğundan beri belirlemeye çalışıyorum ama yok uyumadı bende artık pes ettim. Ara ara deniyorum bi şeyler ama olmadı henüz. Doğduğundan beri de gece gündüzü karışık, gece uyumazdı bebekkende. Düzeltebilirsem iyi olcak umarım yapabilirim bir gün.

Hamilelikte uyku duzeniniz nasildi? Gece oturur muydunuz? Esasinda uyku durumu annenin gebelikteki duzenine gore sekil aliyor en basta. Sonrasi da dunyaya uyum, uyku egitimi.

Hamilelikte uyku duzeniniz nasildi? Gece oturur muydunuz? Esasinda uyku durumu annenin gebelikteki duzenine gore sekil aliyor en basta. Sonrasi da dunyaya uyum, uyku egitimi.
Geç yatardım hamilelikte, genelde 2 3 gibi uyurdum. Ama kendisi de karnımda uyumazdı zaten, erken yatmaya çalışsam da karnımda kıpır kıpır dönerdi oynardı bende uyuyamaz kalkardım.
Gündüz hiç uyutmasanız
Uykusu gelince tutamıyorum. Daldığı zaman da uyanmıyo çok uykusu olduğundan. Yani sanmıyorum bunu yapabileceğimi.

X