Ufak tefek gurbetci cinnetleri xD

Mira_88

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2015
1.379
1.236
35
Hayırlı günler hepinize,

Benim akıla ihtiyacım var.
Aslında olay çok basit.
Tr'ye eşimin ailesinin yanına geliyoruz ve adettendir diye aile/yakınlar için hediyeler alıyoruz.(çikolata, çocuklara birşeyler)
Ben aldığım hediyenin masrafında asla değilim.
Senede 1 defa görüşüyoruz neticede, bu kadar hediyeleşme olmalıdır diye düşünüyorum.

Ben yurtdışındayken eltim benimle mesafelidir. 2 bayram/kandil mesajlarımı arka arkaya okuyup yazmaz, hatta ben yazmazsan aylarca yazmaz.
(Çocukları öğlene kadar okulda, eşi uzakta çalışıyor).

Ama oraya gelince çok beklentilidir, bunu eşim dahi hisseder.
Biz eşimle kv ile gezince(avm, park, akraba ziyareti, yemege gitme) ve o günü bize gelince tavırlı ve soğuk olur.
Sanırsınız ki biz iki kumayız ve eşim beni ona tercih ediyor:)
En sonki yüz asma olayını bizzat kv ve görümcemde şahit oldular.
O günü şehir dışına çıktik, son gezmemizdi.
Kv ve kp bize araba kiraladigımizdan dolayı katılırlar, cünkü gezme imkanlari yok. Benide rahatsız etmez bu durum.
Kv kp görümcemde katıldılar. Arabada yer yoktu. Eşime güzel bir anı kalsın istedim, burda çok ağır çalışıyor, hoş vakit geçirsin istiyorum.

Akşam eltim bize geliyor yine tavırlı.
Bir yakınımız bana onların yanında hediye verince peşimden gelip "ben sana bisey alamadım, gerci sende bir şey istememistin" dedi.
Bende kendini üzme, ben kimseden bisey istemedim canin sagolsun dedim.
Eşimde bunları duydu ve eltimin söylerkenki ses tonundan oda rahatsız oldu.

Halbuki durumları yok değil, benim yanımda biz fuzuli pahalı bulup almadığimiz birseye o cüzdanıni açip herkesin icinde kaynıma önce cüzdanıni gosterip para verdi. Tabii ki onun tercihi, ama icten ice beklentili ve mazlumu oynadığını düşünüyorum.
Aramaz, sormaz, evine davet etmez, ama beklentili.
Evine gidince sohbet etmez ben konuşmazsam, belki yapısı böyledir. Saatlerce yemekle oyalanır, önümüzde temizlik yapar.
Haberli gittgimiz halde. "Geldiniz ama cokta umrumda degilsiniz oturun kalkin"enerjisin yayiyor sanki

Bende diyorum ki, boşver ona özel ufak bir sey al yoksa sana yakışmaz, utanırsın belki.
Görümceme kv siparişlerini götürücem, görürse içerlenir belki.
Bir yandan da oradaki cevrenin " kim bana nasılsa bende ona öyleyim"şeklinde bi hayat tarzlarının oldugunu fark ettim.

Yanlış anlaşılmamak adına detaylı yazdım.
Siz olsanız benim yerimde ne yapardınız?

Kadin ruh hastasi bence afedersiniz. Cok kafaniza takip ziyaretinizi rahatsiz etmeyin.
Hediyeden kacmadiginizi biliyorum, havaalaninda ucak sirasi beklerken goruyorum insanlar en az 1 kucuk bavul hediyeyle geliyorlar cikolatasi, sekerlemesi vs.

Bazi akrabalar bildiginiz aç, misal kuzenim gayet iyi geliri evi arabasi var, esi calismiyor. Anneanneme oturmaya gitmistim, kuzenimin de kucaginda 1 yasina gelmemis cocugu var. Cocugu severken yaaa Cherry halan da sana ne tabletler cep telefonlari alacak kizim dediAnneannem de azarladi, uluorta hediye istedigi icin. teyzem utandi yani oglu adina. Bizim ailede bolca cocuk var hepsine her geldigimde hediye alirim yani, cikolatasi, oyuncagi, daha buyuk olanlara makyaj malzemesi...cocuklar hediye sever malum.

Yurtdisinda yasiyorsan sanki para basiyorsun, bir butcen yok, iPhonelar tabletler getirip dagitacaksin saniyorlar.Sizin elti de daha pahali hediyeler icin kasiniyor gibime geldi.

Bu konuyu annemle paylaştım ve oda aynı şeyi söyledi biliyormusunuz:) daha gösterişli bir şey istiyordur, boşver sen kücük bisey al demisti. Yorum için tşkler:)
Görümcem bile isterken "masraf olmazsa, uygunsa alırmısın" diyor. O öyle dedikce kıza alasım geliyor...

yasadigim bir mevzuyu yazayim.
esimin ailesine ziyarete gitmisiz, evde oturmayalim diye piknik organizasyonu yapiyoruz. Kayinvalidem ve evli olan iki oglu o sehirde yasiyorlar, biz de misafiriz iste.
Alisveris ortak yapilacak, sadece evden goturulmesi gereken malzemeleri paylastirmaya calisiyoruz, esimin abisi sey dedi, bu ne ya bir suru sey yazmissiniz, siz mi goturuyorsunuz piknige biz mi???

o kadar sok oldum ki anlatamam, kimse kimseyi goturmuyor, guzel bir gun gecirmek icin ortak plan yapmaya calisiyoruz. evden getirecegi de bardak canak yani, alisveris de yapmayacak.

Ben anlamiyorum misafirden beklenti icinde olmayi, hak da veremiyorum, kim nereden gelirse gelsin. Misafir olan sensin, onlarin seni nazlamasi gerekir illa bir taraf nazlanacaksa.

Bende burda doğudum büyüdüm ve oradakiler gibi uyanık olamıyorum:) nazlanmak bile lüks bir kelime bizim için.

Bende burda doğudum büyüdüm ve oradakiler gibi uyanık olamıyorum:) nazlanmak bile lüks bir kelime bizim için.

Ablacim bana oyle geliyor ki, yurtdisinda dogup buyuyenler sanki dedigin gibi daha saf , hesapsiz , kitapsiz sanki.
Annen dogru demis, eltin telefon falan daha pahali seyler bekliyor bak ben hemen caktim Ben olsam almam didinin didisi yani alacaksin da kiymetin mi olacak, yilda 1 kez gordugun suratsiz kariya masraf cok mu lazim..

valla ben gurbetci degildim, sadece baska sehirde yasiyordum.
Ama onlarin hepsi ayni sehirde diye genelde biz gidiyorduk, ve gordugum muamele buydu yani.
yillar akillandirdi diye umit ediyorum, her sene tatile giderken bu sene kendinden taviz verme diyorum kendime,
bakalim onumuzdeki yil nasil gececek

pahali hediye ise hayatta almam, ancak yegenlerime veya esimin yegenlerine onemli gunlerinde alirim, ne bileyim ilk kez okula basladigi yil mesela veya yeni bir eve tasindiklarinda gibi.

Ben olsam asla almam.
Belli ki sizin yurtdışında yaşıyor olmanızı kıskanıyor.
Senede bir kere de olsa hıncını çıkarmaya çalışıyor.
Yerinizde olsam onunla plan dahi yapmam değil evine gitmek

Bir tek o olduğu için, sorun yaşamadığım için, he he der geçer kafama takmaz deli yerine koyardım.
İstediği kadar surat assın karşısına geçer gülerdim.

Hediye imkan dahilinde gönülden gelirse alınır bu kadın tüm fesatlığıyla size tavır alıyor bir de üstüne siparişle pahalı hediye bekliyo oldu cicim başka? Hadi ağırlar güler yüz tatlı sohbet olur zaten içinizden gelir gelmiyorsa almayın çocuklarını sevindirin eşiniz hatrına.

Ben olsam sadece cikolata götürürdüm. Esi alkol aliyorsa whisky yada sevdigi bira felan varsa onu götürürdüm. Cocuklara ise oyuncaklar, 20-30 euro babinda.

Neticede oraya tatile geldiniz, Noël baba oynamaya degil. Bu üstteki yazdigim cok bile. Onlar size gelse ne getirecekler? Hic. Ve yine onlar nazlanir, ille gezmek isterler ve tabiki siz hersey ödeyeceksiniz.

Hic kendini kötü his etme. Baktin kadin halen beklentili, yüzü düsüyor. Bu üstteki yazdiklarimdan yapma. Sadece cocuklara oyuncak al neticede yegenleri o esinin.

aslında olay şöyle, çok eskiden yutdışına gidenler, gelirken yanlarında bolca hediye getirilermiş, hatta aileye değil nerdeyse tüm sülaleye...bizim halkımızda böyle bir beklenti hep olmuştur...fakat artık eskisi gibi değil, geçim heryerde zorlaştı...artık yurt dışında yaşayanlar, elektronik alet felan getiremiyorlar...hemen hemen aynı paraya denk geliyor zaten...ayrıca avrupada olan herşey burdada var artık...örneğin bizim gelin anlatır(kendisi almanyada )..çocukluğunda köyüne giderken herkese hediye götürürmüş ailesi...ama tatilleri bitince kimse uğurlamaya bile gelmez, ufakta olsa bir hediye vermezlermiş..yani bakmışlar enayi durumuna düşüyorlar, artık kimseye hiçbir şey götürmüyorlar...sadece çikolata vs. ufak tefek şeyler...çikolatalarıda buraya gelince, onları kim davet ederse onlara götürüyorlar...gelinimizle kardeşim 20 yıllık evliler, gelirken soraralar telefonda mesela abla bir isteğin varmı diye, hayatta istememişimdir...ayrıcada hiç bir şey ummam kendilerinden, neden derseniz, onların orada nekadar zor şartlar altında çalıştıklarını bilirim...birikim yapmak için uğraştıklarını, hayat mücadelesinin orada dahada zor olduğunu bildiğim için istemem...geldiklerindede elimden gelen ilgi ve alakayı göstermeye çalışırım...bir yere giderken davet ederlerse giderim, etmezlerse asla alınmam...yılda 1 defa gezip, eğlenip dinlensinler, onlar mutlu olsun yeter benim için...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…