Ufak tefek gurbetci cinnetleri xD

Gurbetciden beklenen demirbas hediyeler
1: cikolata
2:kahve
3:tavuktozu
4:tarak
5:siyah sapli bicak
6:sicak su torbasi
7:nivea krem
8:aromat
Bunlar bavulda olmazsa zaten ucaktan indirmiyorlar.
Gercek Hediyeler
Dutyfree den
1:raki
2:wisky
3:sigara
4:coluk cocuga kalem kalem kutusu okul cantasi
5: Ergenlere erkekse marka spor ayakkabi
Kizsa makyaj malzemesi
6: bebeklere biberon, emzik, pentalon krem, oyuncak

Benimde yurt disinda akrabaglarim var.Ama size yemin ederim hediye getirmeseler daha mutlu oluyorum. Herkesi katmiyorum ama genelde bir cikolata bile getirseler karsiligini kat ve kat bekliyolar.Karsilikta su onlarla istedikleri heryere gitmeye mecbursun
Eger gercekten isin varsa ve gidemiyorsan senede 1 defa sizin icin geliyoruzdan baslayip hediyeden bitiriyorlar.

Hayırlı günler hepinize,

Benim akıla ihtiyacım var.
Aslında olay çok basit.
Tr'ye eşimin ailesinin yanına geliyoruz ve adettendir diye aile/yakınlar için hediyeler alıyoruz.(çikolata, çocuklara birşeyler)
Ben aldığım hediyenin masrafında asla değilim.
Senede 1 defa görüşüyoruz neticede, bu kadar hediyeleşme olmalıdır diye düşünüyorum.

Ben yurtdışındayken eltim benimle mesafelidir. 2 bayram/kandil mesajlarımı arka arkaya okuyup yazmaz, hatta ben yazmazsan aylarca yazmaz.
(Çocukları öğlene kadar okulda, eşi uzakta çalışıyor).

Ama oraya gelince çok beklentilidir, bunu eşim dahi hisseder.
Biz eşimle kv ile gezince(avm, park, akraba ziyareti, yemege gitme) ve o günü bize gelince tavırlı ve soğuk olur.
Sanırsınız ki biz iki kumayız ve eşim beni ona tercih ediyor:)
En sonki yüz asma olayını bizzat kv ve görümcemde şahit oldular.
O günü şehir dışına çıktik, son gezmemizdi.
Kv ve kp bize araba kiraladigımizdan dolayı katılırlar, cünkü gezme imkanlari yok. Benide rahatsız etmez bu durum.
Kv kp görümcemde katıldılar. Arabada yer yoktu. Eşime güzel bir anı kalsın istedim, burda çok ağır çalışıyor, hoş vakit geçirsin istiyorum.

Akşam eltim bize geliyor yine tavırlı.
Bir yakınımız bana onların yanında hediye verince peşimden gelip "ben sana bisey alamadım, gerci sende bir şey istememistin" dedi.
Bende kendini üzme, ben kimseden bisey istemedim canin sagolsun dedim.
Eşimde bunları duydu ve eltimin söylerkenki ses tonundan oda rahatsız oldu.

Halbuki durumları yok değil, benim yanımda biz fuzuli pahalı bulup almadığimiz birseye o cüzdanıni açip herkesin icinde kaynıma önce cüzdanıni gosterip para verdi. Tabii ki onun tercihi, ama icten ice beklentili ve mazlumu oynadığını düşünüyorum.
Aramaz, sormaz, evine davet etmez, ama beklentili.
Evine gidince sohbet etmez ben konuşmazsam, belki yapısı böyledir. Saatlerce yemekle oyalanır, önümüzde temizlik yapar.
Haberli gittgimiz halde. "Geldiniz ama cokta umrumda degilsiniz oturun kalkin"enerjisin yayiyor sanki

Bende diyorum ki, boşver ona özel ufak bir sey al yoksa sana yakışmaz, utanırsın belki.
Görümceme kv siparişlerini götürücem, görürse içerlenir belki.
Bir yandan da oradaki cevrenin " kim bana nasılsa bende ona öyleyim"şeklinde bi hayat tarzlarının oldugunu fark ettim.

Yanlış anlaşılmamak adına detaylı yazdım.
Siz olsanız benim yerimde ne yapardınız?
Hediye dediğimiz şey içten alınarak sevilen insana verilir bu konusa hiçbşr kritere uymuyor demek ki hediye almak da boş

Ben yurtdışından her gelişte hediye alınmasını saçma buluyorum. Yazık yani sizden o kadar para çıkıyor her seferinde. Sonrasında utanmayacağınızı düşünüyorsanız ya hediye almayın ya da o kadar uyduruk bi şey alınki mesajı alsın eltiniz.

Bende yurtdışındayım.Yazın Türkiye’ye giderken mutlaka herkese hediye alırım ama kendi ailem ve birkaç arkadaşım dışında kimseden hiçbirşey görmedim. Ben evlendim evleneli zaten eltimden bir çorap görmedim onu geçtim kayıvalidemde durumu çok iyi olduğu halde hiçbirşey almaz bana ve çocuklarıma. Artık kendimi enayi gibi hissediyorum. Her sene yemin ediyorum bende herkes gibi elimi kolumu sallaya sallaya gideceğim diye ama yapamıyorum. Yetiştirilme şeklim bu. İllaki eli dolu gideceğim. İçim rahat etmiyor ne yazıkki

Biz bu konuda fazla düşünceli , daha doğrusu fazla safız.
Sanki yurtdışında para üzerimize gökten yağıyormuş gibi bir beklenti var hep memlekette. Hele bir de biraz yüzsüz bir akraba vs varsa kaçın.
Üstelik Türkiye 'de (kabul edilsin veya edilmesin) özellikle ev hanımları buradakinden kat kat daha rahat ve konforlu yaşıyor. Ekonomik durumun falan farkındayım ama maalesef şu bir gerçek, gurbetçiler her yerde bir şekilde daha fazla eziliyor.
Eğer ileride ileri geri lafı edilecekse, sadakanız olsun, alın küçük bir hediye. Yoook olmayacaksa, eşiniz, annesi, kız kardeşi, herkes bu durumun farkında ve rahatsız ise, kendinizi boşuna yıpratıp bir de onu saymayın derim. Gözü doymayacaktır çünkü.

Ne alacan be. Ceberrut şeytanlara gelesice. Versen kocanı alacak. Haberli gelen misafirin yanında temizlik mi yapılır. Yok ben almadım yok sen istemedin. Bak bak. Sanki haketmiyorsun ki ne alacam der gibi. Götürme birşey. Sonra da onun yapmacıklığının aynıyla "vah vah tüh tüh senin bilmem kaç bin dolarlık hediyen bilmem nerde unutuldu hay Allah kusura bakma artık" deyiverirsin. Ay okurken sinirlendim kadına

İnadina almam
Hart hart kazinsin dursun:işsiz:kocaman kadin ayol. Cocuk gibi hediye istemek de neymis:olamaz:

Amazondan gelmeyen ne kaldi artik yahu? Hani 80_90 larda orjinal seyler gelmezdi de anlarim, insanlar beklenti icine girerlerdi.. ama artik her sey var gelen.. telefon deseniz pasaportsuz kaydettirmeden ise yaramaz zaten, tablet falan taksitle aliniyor.. ha bir iki yiyecek gelmiyor sadece belki o getirilebilir ama beklenti cirkin ya.

Eltimin benden direk istediği bişey yoktu aslında. Belkide eşinden dolayı cesaret edemiyor.
Ama hepimizin bulunduğu bir ortamda yüz hep bir karış. Bu yani cesaret edemediği hali.

Şimdi ben görümceme siparişlerini götürsem, bırakın eltimi, kv der "kızım keşke x'de bisey alsaydın yazik eltin oda".
Kv cok cabuk insanların söylediğine kanar.
Ona belkide duymak istemediklerini,sanki eltimi kötülüyormuscasına anlatıp kv'lik-otoritesinide sarsmak istemiyorum(sen ne dersen de ben sallamıyorum anne der gibi).

Merak ediyorum acaba benim icinde eltime diyormudur yazik oda senin eltin bilmem ne bla bla dünden beri içimi bayan bir konu oldu vallahi

X