Türkiye’de iş meselesi

sevgitek

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2019
3.056
1.406
Kızlar merhaba. Başımı ağrıyacak kadar düşündüğüm bi sorunum var. Sizin fikirleriniz ile bir sonuca varmak istiyorum.
Fransa’da yaşıyoruz. Ve yakın bir dönemde Türkiye’ye dönme gibi bir düşüncemiz yok şuan için. Türkiye’de bir komşumuzun süt ve süt ürünleri satan bir dükkanı var. Devretmek istiyor. Daha önce de 1 tane devretmişti ve biz onu alamadığımız bir tık pişman olmuştuk. Eğer devralsaydım abimi çalıştırıp kalan parayı da ben almak istiyordum.
Şimdi bu yeni devredeceği yer için ilk bize söyledi. Biz de şu an düşünme aşamasındayız. Dükkanda günlük süt, peynir, yumurta, tereyağı gibi ürünler var. Günlük sarışın 10.000 tl civarında olduğunu söylüyor komşumuz. Kar marjı da %30 civarındaymış. Yani günlük kar 3.000 civarında. Ama her gün 10.000 lik Satış olur mu bilmiyorum. Sözüne bire bir tam güvenemiyorum da. Dükkan kirası 15.000. Elektrik aylık yaklaşık 12-15,000 arası geliyormuş. Abime de 40.000 versem. Vergi falan ile birlikte bana kalacak para çok az olacak gibi. Ama işi büyütürsek karı artabilir. Fakat bunlar hep bir varsayım üzerine. Annemler tamamen Türkiye’ye yerleşmemizi söylüyorlar ama emin olamıyoruz. Bu konuda da fikir verebilirsiniz. 1 tane bebeğimiz var. Her şeyden önce onu düşünüyoruz
Dükkanın devri için 400-500 arası bi fiyat söylüyor ama dükkanın içi çok dolu değil. Ekstra ürün almak da en az 200.000 tutar gibi. Ben de altınlarımı bozdurup bu işe gireceğim. Benim de 250 gram altınım var . Yani ucu ucuna denk geliyor. Bayağı karışık yazmış olabilirim. Kusura bakmayın. Ama fikirlerinize çoooook ihtiyacım var

abine 40000 vereceksen brutu 59.466 lira, kira elektrik 30000
simdiden hic mal almayi sunu bunu katmadan duzenli odeyecegin 90.000lik kemiksiz aylik gideri var.
abin dukkani 7 gun acamaz. ya bir gun kapatacaksin ya da ikinci bir eleman alacaksin.
eger bir gun kapatirsan ayda 26 günden maksimum kasaya 260.000 girecek (ki belki de o kadar satış olmaz)
her aldigini yuzde elli karla satmiyorlardir sonucta etik degil. bilmiyorum ama yuzde 30 fark koyup satsalar günlük 10.000 ürün icin gunde 3 binden 26 günde elinde 78 bin kaliyor. e 59u abiye gitti 30u kiraya faturaya.
sana ne kalacak?
ha bir de sigortasi olur boyle yerlerin, olasi zararı kapatmak icin. babam yeni sigortaladi kendi dukkanini epey masrafli bir surec.
vergileri chatcptye sordum
tonla vergi var. hepsinin tarihleri farkli farkli. el elin esegini turku çığırarak arar. abin muhtemelen bunlarla ugrasmaz sen de uzaktasin. serbest muhasebeci tutman gerekebilir. velev ki tutmadin alakasiz bir yerden bilmedigin icin ödemediğin vergiyi devlet gelir senden cezasiyla alir.
ne bileyim buradan bakinca bir tane bile artisi görünmüyor

40.000 net maaşta brüt 60.000 mi ? Bunu bilmiyordum mesela. Şimdi chatgpt ye brüt 40.000 olursa net ne kadar olur diye sordum da. Bilmiyorum neye göre değişiyor ama net 33.000 diyor. 33 se iyi. Ama sizin dediğinize göre nasıl oluyor bilmiyorum
Doğru. Her gün açamayabilir ama annemler de o şehirde oturuyor. Onlar da yardım için açarlar yani. O konuda sıkıntı olmaz
Devredecek kişi kar marjını %30 dan hesapladı. Elektrik, kira ve işçi parasını düştü. Vergiler hakkında hiç konuşmadık. Bilmiyorum ortalama ne kadar vergi ödeniyor. Bakmamıştım da işin açığı ama bu kadar çok vergi varsa sıkıntı
Evet. El elin eşeğini türkü çağırarak arar lafını babam da söylüyor sürekli. Bizzat kendi oğlu için. Aslında böyle kağıt işleri için abime daha çok güvenirim. Çünkü olması gerekeni bilir ama yine de mal sahibi kadar özenli olmayabilir. Haklısınız.
Dükkan sahibi ilk söylediğinde iş çok iyi gibi gelmişti ama derine girince pek uygun değil gibi.
Kendisi 2 işçiye 40.000 vererek bu işi yaptığını söyledi. Sigortaları var mı bilmiyorum. Aylık 80-100 arası karı var demişti

Biraz karışık. 40.000 brütte 33.000 ele geçen diyor ama masrafla beraber toplam 47.000 gösteriyor. Çok karışık ama anlamama gerek kalmayacak sanırım. Çünkü hesaplamalara göre çok zor gibi yani. Aylık 30.000 vergi çıkıyor sadece. İnanılmaz

Devredecek kişi kar marjını %30 dan hesapladı. Elektrik, kira ve işçi parasını düştü.
e dedigine gore aylik 300.000 30 elektrik kira 40 iki isciye verse ve sana 100.000 kalsa bu su demek 130.000lik mal aliyor 300.000 bine satiyor . yani yarisindan fazlaya satiyor. bilmiyorum gercekten boyle mi.
yani gercekten sutu 13ten alip mi 30a satiyor? araya iki katindan fazla kâr mi koyuyor?
iyice bir arastirmak lazim

Bizim evin burada öyle dükkanlar var, istanbul'da yaşıyorum, ama bu kadar kazançlı bir iş olduğunu sanmıyorum sadece süt ürünleri satan bir dükkan için. Eğer böyle işletmelere, kafelere düzenli, anlaşmalı düzenli satışı yoksa çok karlı bir iş değildir. İnişli çıkışlıdır, ürünlerin bozulma riski çok fazla. Yani riskli bir sektör.

Mesela bize yakın ara sokakta bir dükkan var, pahalıya satıyor ama her gün dükkana giren çıkan olmuyor.

Diğer devrettiği yeri de bir komşumuz aldı. Orası için de günlük 10-12 bin karı var demişti ama komşumuza soruyorum. Günlük ortalama 6 bin kar ediyorum dedi. Tabi o kendisi çalışıyor. İşçi parası ödemiyor
Bi de bu asıl dükkan sahibi normalde toptancılığını yapıyor bu işin. Belki onun karı bu yüzden yüksek ama bunu bize söylemiyor. Normal fiyattan hesaplamıyor

aslinda ishanlarina yakin bir yerse ve sarkuterili sandvic satiyorsa kazanci epey artar. ama ona da yakina goturecek eleman lazim.
benim eski işim yakininda boyle bir peynirci vardi. ne secersen hemen acip ekmek icine katardi. hatta isteyenler icin kavurmali vs sandvic de satardi. biz cok severdik bazen alirdik.
hani boyle bir kitlesi olsa yine kar eder- sonucta en ucuz yemek 150-200 lira. sandvic 75 tl, ustelik doyuruyor. dusuk gelir grubuna sahip kisiler potansiyel musteri olur hep alir. ama dedigim gibi iyi bir lokasyon olacak ve götürmeye adam gerekecek. hatta belki de motosiklet...

Süt ve süt ürünleri var. Kahve çekme makinesi var. Türk kahvesi satıyor. Kuru kayısı, hurma gibi şeyler var. Bir de bidonlarda kırılmış zeytin var. Başka da bsey var mı bilmiyorum tam. Daha küçük bir dükkanı devralan komşumuzun günlük sarışı ortalama 6 binmiş. Onun yeri bi tık daha işlek ama sanırım
Yumurta ve süt için de toptancısıyla anlaşıyormuşsun. Belli bi ücrete bozulursa geri alıyormuş falan

İşyerini size devredip
Toptancılıgınıda omu yapacak
Ürünleri Ondanmı almış olacaksınız

istesen vergi kayıtlarını gösterir mi sana? kac kazanmis kac odemis? muhtemelen fis kesmediklerini eklemiyordur ama en az kac kazandigini gormus olursun.

İşhanlarına yakın değil ama etrafı site. Öyle bi avantajı olabilir. Bir de normalde paket servisleri yok ama ilk etapta 500 lira ve üzerine paket servis yapmayı düşünüyoruz. Toplu bir sipariş olursa belki diye. Sandviç fikri çok iyiymiş. O hiç aklıma gelmemişti. Risksiz temiz olur
Ben kendim başında dursam bu kadar düşünmeyip hemen devralırım. Eşim hali hazırda bi maaşla evi döndürürken burası da gerçek bir kar getirene kadar uğraştığım bi yer olur. Yavaş yavaş büyütüp güzel kar elde ederim ama ben yurt dışındayım. Abim başında olacak. Uzaktan şunu yap bunu yap diyemem sürekli. 3 ayda 1 Türkiye’ye gidip bakayım desem bebeğim var. Sürekli gidemem. Ne yapsam bilemedim. Abim istekli gibi bakmaya. O devralmamız konusunda destekliyor ama elimize yüzümüze bulaştırırız diye korkuyorum. Tam ortadayım şu an

İşyerini size devredip
Toptancılıgınıda omu yapacak
Ürünleri Ondanmı almış olacaksınız
Zaten normalde toptancılık yapıyordu. Sonra dükkan açtı. Onu devredip şu an bizim almak istediğimiz yeri açtı. Burayı da bize devredecek. Yoğunluktan dedi. Ürünleri yine ondan alacağız

istesen vergi kayıtlarını gösterir mi sana? kac kazanmis kac odemis? muhtemelen fis kesmediklerini eklemiyordur ama en az kac kazandigini gormus olursun.
O kadar resmi kağıtları gösterir mi bilmiyorum ama bugün abim dükkanına uğramış. Sürekli tuttukları günlük defter varmış. Onu göstermiş abime. Dükkanı ilk devraldıklarında 4.500 gibi Satış yaparken şuan sarışları 10-11 arası olmuş. Bu arada devralalı 3 ay gibi bir süre oldu. Çok değil yani

e abin o kadar hevesliyse yari karini koysun ortak olun madem :) sen de tum birikimini koymak zorunda kalmazsin.
ben de olsam havadan. patron yok, kovulma riski yok, karisan yok, görüşen yok kendi dukkanim gibi takilacagim ama hicbir zararinin beni etkilemeyecegi bir dukkani kardesim alsin isterdim

Ahahaha doğru. O kendisine patron bile der yani. Ben uzakta olunca
İmkanı olsa o da koyar da. Şuan eşiyle annemlerde kalıyorlar. Bebeği de var. Kendi evlerine çıkmaya bile güçleri yok maalesef

Zaten normalde toptancılık yapıyordu. Sonra dükkan açtı. Onu devredip şu an bizim almak istediğimiz yeri açtı. Burayı da bize devredecek. Yoğunluktan dedi. Ürünleri yine ondan alacağız
Ay yok okadar 80 100 bın kar edecegını hiç sanmam.o riske girmeyecek birde size toptan satıp işine devam edecek .
Bana mantıklı gelmedı

Gostermesı lazım herseyı acıkca beyan etmıyorsa hıc gırmeyın
100 bın kar getırıyorsa kendı neden bırakıyormus cok sacma

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…