Türkiye de hayata devam etmek mi? Amerika da sıfırdan başlayarak yeni bir hayat mücadelesi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Abd'yi bir de zencilere ve polislere sormak lazım.

Ama amerikadada yaşamak istemezdim.belki avrupa ülkesi olabilirdi

Ay zaten amerikanın türkiyeye karşı olan düşmanlığını gördükçe iyice soğudum bide ırkçılık edenler oluyorya gerçekten dünyanın çoğu yerinde Türk düşmanlığı söz konusu....Türkiyenin güçlenmeye çalışması resmen batıyor onlara
ben evime amerika mallarını bile sokmamaya çalışıyorum keşke bu konuda bütün millet olarak duyarlı olabilsek... geçenlerde tamamen yerli üretim olan bi deterjan aldım henüz denemedim ama doğal ürünlerle yapılmış ve yerli üretim olması dikkatimi çekti

X magzadan sitesine baktigimda dana pirzolalar 70 liradan basliyor. Dogranmislar evet 50 lira.

Yinede cok, yinede cok ama. Üzücü bir durum.
Evet çok birde hergün zam geliyor bugün aldığın 2 gün sonra 1,5 katı oluyor. Ülker fiyatı aynı tutup tüm ürünlerinin gramajını düşürdü mesela. Önceden eşimle 1 ekmeği asla bitiremezdik şimdi yiyip doymuyoruz kuş kadar kalmış ekmekler

Herkesin standart anlayışı farklı.
Sizin önemsediğiniz şey başkası için olmasa da olur mesabesindedir.

Ülkemi seviyorum artısı ve eksisiyle.
Bilmediğim bir ülkede tek göz odada, tanımadığım insanlarla yaşayamam.

Burada 140 m2 evde, komşularımın yetiştirdiği sebze, meyve, kuruyemişlerle ve çay eşliğinde ettiğimiz günlük sohbetler, tek maaşla üç çocuğumu yetiştirme rahatlığını başka yerde bulamam gibi geliyor.

Olumsuz pekçok şey olduğu gibi, olumlu şeyler de çok.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

45 tlmi? Yani inanamadim. Ondan ironidir heralde dedim. Gecenlerde baska bir konuda demistim, bildigin sucuklu yumurta bile lüks olmus. Yumurtalarin fiyatinin attigini biliyordum fakat tere yagin 45 lira oldugunu bilmiyordum.
evet gercektende oyle maleseff..ve her markete ındığimde Allah sukur bız ıkı maaşlı aıle olarak(3 bırey) hesap yapıyoken diğerleri olecekmı(kıt kanaat).babamı şimdi daha ıyı anlıyorum ve nasıl bakmış bıze dıyorum.he bırde maaşlar artıyor dıye sevınıyor garıban mıllet artsa ne olacak maaşa zam demek hayatına zam demek.

Herkesin standart anlayışı farklı.
Sizin önemsediğiniz şey başkası için olmasa da olur mesabesindedir.

Ülkemi seviyorum artısı ve eksisiyle.
Bilmediğim bir ülkede tek göz odada, tanımadığım insanlarla yaşayamam.

Burada 140 m2 evde, komşularımın yetiştirdiği sebze, meyve, kuruyemişlerle ve çay eşliğinde ettiğimiz günlük sohbetler, tek maaşla üç çocuğumu yetiştirme rahatlığını başka yerde bulamam gibi geliyor.

Olumsuz pekçok şey olduğu gibi, olumlu şeyler de çok.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

Maaşallah size.... hayattaki en büyük zenginlik bu zaten geçinebiliyorsanız yuvanızda huzur varsa yanınızdada sizi anlayan birileri olduktan sonra gerisi hiç önemli değil.... asıl eğitim evde başlar zaten ben bi çok konudaki sıkıntının burdan kaynaklandığını düşünüyorum.. toplumumuzda çocuklarla gerektiği şekilde ilgilenilmiyor götür okula yazdır orda eğitsinler...bu değil işte Allah yavrularımızı hiçbir zaman doğru yoldan ayırmasın

Maaşallah size.... hayattaki en büyük zenginlik bu zaten geçinebiliyorsanız yuvanızda huzur varsa yanınızdada sizi anlayan birileri olduktan sonra gerisi hiç önemli değil.... asıl eğitim evde başlar zaten ben bi çok konudaki sıkıntının burdan kaynaklandığını düşünüyorum.. toplumumuzda çocuklarla gerektiği şekilde ilgilenilmiyor götür okula yazdır orda eğitsinler...bu değil işte Allah yavrularımızı hiçbir zaman doğru yoldan ayırmasın
Açıkçası eğitim ve adalet sisteminden memnun değilim ama elbet düzelecektir.

Eğitim ve katı adalet suç ve suçlu oranının düşmesine katkı yapmıyorsa orada fertleri araştırmak lazım.

Burada idam yok, olsa her şey yola girer sanıyoruz. ABD'de idam var ama suç oranı hala yüksek

Demek ki eksik olan para, iş, eğitim, ceza değil başka bir şey.

tamda hayal ettiğim... :KK51:

Dönmeyin... Türkiye'de zaten yaşayabilirsiniz. Birde orada olmayı deneyin.
Şu şartlarda Türkiye'ye dönmek çok mantık dışı...
Keşke bize de yol açılsa..
Elbet zor ama birazda gerekli bu değişiklik..
Buradaki zor şartlar orada da başka şekilde karşınıza çıkacaktır. Zorluk olmadan olmuyor maalesef..
Olmazsa, olmuyor deyip geri dönersiniz, ne kaybedersiniz ki ? Çocuklar için denenmeli.:KK54:

Hayir tr deyim malesef, ozel sebeplerden oturu donmek zorunda kaldim.. ama sirkette calismaya devam ediyorum ve geri donmek (gc alarak) inanilmaz zor.. okul sonrasi opt hakkinizi kullanin, devlet kurumlari basta olmak uzere her yere basvurun ve bir sekilde oturum alin..
kk nin sevilen üyesi office senin ABD ye yerlesmeni çok istiyorum.
Çünkü bunu gerçekten cook istiyorsun.
ABD diyince aklıma ilk sen geliyorsun.
:KK200: inşallah tüm engeller bir bir bertaraf olur.

Kesinlikle Amerika. Çocuğunuzun iyi bir eğitim almasi için (bunu bir eğitimci olarak yazıyorum) ve yeni bir başlangıç için .
Ve kaldı ki ordaki işsizlik maaşı bile Türkiyedeki asgari ücretten fazla . tamam vatanımız güzel hoş ama ordaki imkanları burda bulamayabilirsiniz

Eğitimden şikayet eden arkadaşlara birşey sormak istiyorum.
Eşimin arkadaşı tüm eğitimini türkiye de aldı ve üniversite biter bitmez Amerika merkezli çok ünlü bir bilişim firmasından teklif alıp amerikaya gitti. Şimdi de başka bir firmada çalışıyor. Madem türkiye de eğitim kötü bu çocuk nasıl o firma tarafından alınıp götürülüyor? Sadece ona iyi eğitim verilip gerisine verilmiyor mu yani? Kaldı ki bu kişi gerçekten içinden geçmeye bile imtina edeceğim bir ilçede ilk ve orta öğrenimini tamamladı.
Benim oğlum devlet okuluna gidiyor. Bir kaç ay önce yapılan bir teknoloji sınavından geçti. Sinavın içeriği malzemelerle robot yapmaktı. 3 yıllık ücretsiz teknoloji eğitimi kazandı.
Sağlık deseniz inanın yıllardır eşimin özele git demesine rağmen devlette gittiğim çok güvendiğim bir doktorum var. Çok harika birisi. Aile hekimi keza oyle
Bozuk yollar için belediyeye tek mail atıyorum hemen arayıp aynı hafta yapılıyor.
Size tek katıldığım nokta insan davranışları. İnşaallah çocuklarım büyüdüğünde hala bu kadar adap tan yoksun insanlar olmaz hayatlarimizda.

Benim için o patlıcan salça ayrıcalıklıdır, bu benim fikrim, sizinle aynı düşünmek zorunda değilim. Herkesi kendi fikri alakadar eder. Söylediklerimi küçümser gibi yazmışsınızya size göre öyle olabilir benim için böyle. Öyle bi söylüyosunuzki sanki yurtdışında herşey bedavaymış gibi.. oralarda adım başı Türk restoran yoktur heralde varsa belli yerlerdedir az sayıdadır... mesela bizim insanımızdaki misafirperverlik, yardımlaşma dayanışma selam verme gibi özelliklerden bahsediyorum ben insanların en mükemmeli olan Peygamberimizin güzel ahlakından nasiplenmiş insanların ahlakından bahsediyorum anlatabildimmi...
Onun bunun hakkını yiyen saygısız tutarsız arsız hırsızlardan bahsetmiyorum

Ben az sayıda Türk' ün bulunduğu bir ülkede yaşıyorum benim olduğum şehirde bile size ilk aklıma gelen 2-3 Türk restaurantı ve bir Türk marketi olduğunu söyleyebilirim. Türklerin yoğun olduğu ülkelerdeki durumu düşünemiyorum. Yani en son endişeleneceğiniz şey yemek olmalı yurtdışında.

Ama yaşadığım ülkede istediğim saatte, istediğim kıyafetle, korkusuzca sokakta dolaşmak, adalet sistemine güvenmek, alım gücünün yüksek olması ve bir şey alırken ikinci defa düşünmek zorunda olmamak karın doyurmayan ancak paha biçilemez şeyler.

Eğitimden şikayet eden arkadaşlara birşey sormak istiyorum.
Eşimin arkadaşı tüm eğitimini türkiye de aldı ve üniversite biter bitmez Amerika merkezli çok ünlü bir bilişim firmasından teklif alıp amerikaya gitti. Şimdi de başka bir firmada çalışıyor. Madem türkiye de eğitim kötü bu çocuk nasıl o firma tarafından alınıp götürülüyor? Sadece ona iyi eğitim verilip gerisine verilmiyor mu yani? Kaldı ki bu kişi gerçekten içinden geçmeye bile imtina edeceğim bir ilçede ilk ve orta öğrenimini tamamladı.
Benim oğlum devlet okuluna gidiyor. Bir kaç ay önce yapılan bir teknoloji sınavından geçti. Sinavın içeriği malzemelerle robot yapmaktı. 3 yıllık ücretsiz teknoloji eğitimi kazandı.
Sağlık deseniz inanın yıllardır eşimin özele git demesine rağmen devlette gittiğim çok güvendiğim bir doktorum var. Çok harika birisi. Aile hekimi keza oyle
Bozuk yollar için belediyeye tek mail atıyorum hemen arayıp aynı hafta yapılıyor.
Size tek katıldığım nokta insan davranışları. İnşaallah çocuklarım büyüdüğünde hala bu kadar adap tan yoksun insanlar olmaz hayatlarimizda.

Yani eğitim ve sağlığı 'x bunu yaptı öyleyse çok iyiyiz' seviyesinde tutarsak kendi çevreme göre Türkiye dünya birincisi.Gerçekte öyle mi peki ?
Türkiye'de uluslararası sahaya çıkabilecek üniversite sayısı çok yok,sıkıntı bu zaten.İnsanların ciddi manada çalışması lazım kendilerini kanıtlamaları için,sıyrılabilen bir şekilde başarıyor işte,diğer diplomalar geçersiz.

Ben az sayıda Türk' ün bulunduğu bir ülkede yaşıyorum benim olduğum şehirde bile size ilk aklıma gelen 2-3 Türk restaurantı ve bir Türk marketi olduğunu söyleyebilirim. Türklerin yoğun olduğu ülkelerdeki durumu düşünemiyorum. Yani en son endişeleneceğiniz şey yemek olmalı yurtdışında.

Ama yaşadığım ülkede istediğim saatte, istediğim kıyafetle, korkusuzca sokakta dolaşmak, adalet sistemine güvenmek, alım gücünün yüksek olması ve bir şey alırken ikinci defa düşünmek zorunda olmamak karın doyurmayan ancak paha biçilemez şeyler.

İsterse 50 tane restoran olsun ben yabancı bi ülkede yaşamak istemem o sadece bir örnekti benim için bi çok nedeni var...
Size mutluluklar yani ne diyim
Bende kendi ülkemde mutluyum çok şükür istediğim saattede dışarı çıkıyorum burda eşimle beraber ayrıca o Türkiyenin her yeri için geçerli değil örneğin eşimin memleketinde kapılarda insanlar evinin anahtarını bırakıp çıkarlar gece dışardada olsan hiç sıkıntı olmaz zaten yanımda eşim varken nerde olursam olayım sıkıntı yok
Sizin dediğiniz şeyler uğruna vatanımı ve sevdiklerimi bırakıpda gurbette yaşamakda bana hiç cazip gelmiyor :) bende bişey alırken ikinci bi defa düşünmek zorunda kalmıyorum zaten çünkü ihtiyacım olduğu kadar alıyorum...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X