Türkiye de hayata devam etmek mi? Amerika da sıfırdan başlayarak yeni bir hayat mücadelesi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İsterse 50 tane restoran olsun ben yabancı bi ülkede yaşamak istemem o sadece bir örnekti benim için bi çok nedeni var...
Size mutluluklar yani ne diyim
Bende kendi ülkemde mutluyum çok şükür istediğim saattede dışarı çıkıyorum burda eşimle beraber ayrıca o Türkiyenin her yeri için geçerli değil örneğin eşimin memleketinde kapılarda insanlar evinin anahtarını bırakıp çıkarlar gece dışardada olsan hiç sıkıntı olmaz zaten yanımda eşim varken nerde olursam olayım sıkıntı yok
Sizin dediğiniz şeyler uğruna vatanımı ve sevdiklerimi bırakıpda gurbette yaşamakda bana hiç cazip gelmiyor :) bende bişey alırken ikinci bi defa düşünmek zorunda kalmıyorum zaten çünkü ihtiyacım olduğu kadar alıyorum...

Aynen bu kadar tecavüz, hırsızlık haberleri yalan zaten, yahu sizin memleketinizde öyle olabilir ama ülke genelinde sokakta rahat yürüyen kadın sayısı kaç acaba?

Ayrıca siz iki kez düşünmeden alıyorsanız ne mutlu size demek ki durumunuz yerinde, çok sayıda insanın da iki değil 5 kere düşündüğü gerçeği değişmiyor değil mi?

Ülkemizi sevmek çok normal herkes sever ama allah askına gerçekleri görmek bu kadar zor değil.
Konu sahibi bence de kesinlikle Amerika.

Aynen bu kadar tecavüz, hırsızlık haberleri yalan zaten, yahu sizin memleketinizde öyle olabilir ama ülke genelinde sokakta rahat yürüyen kadın sayısı kaç acaba?

Ayrıca siz iki kez düşünmeden alıyorsanız ne mutlu size demek ki durumunuz yerinde, çok sayıda insanın da iki değil 5 kere düşündüğü gerçeği değişmiyor değil mi?

Ülkemizi sevmek çok normal herkes sever ama allah askına gerçekleri görmek bu kadar zor değil.

Boş boş yorum yapmayın ben o haberlere yalan diye bişeymi dedim?
Sanki senin yaşadığın yerde kimse suç işlemiyor orda herkes cennetlik....
Suç heryerde suçtur elin şerefsizlerinin yaptığı yüzünden napalım ülkemizi terk mi edelim yani? Ben o gerçekleri sizden daha iyi biliyorum zaten... siz veya bir başkası kendi fikrini söylerken ben lafa atlıyormuyum herkesin kendi fikri... ben oralarda yaşamayı istemem dedim bunun için kendimce çok nedenlerim var...hayır yani bu neden sizi rahatsız ediyor? Hele benim ülkeme düşmanlık eden teröre yardım yataklık eden ve bütün dünyada kendini tek büyük zanneden amerika benim için yaşanılası yer değil, bundan size ne?

Bu konuda lütfen yurt dışında uzun süre kalmış insanların tavsiyelerine kulak verin. Sizde 2.5 yıldır orada yaşadıgınıza göre az çok fikriniz oluşmuş. Ekonomi, eğitim, yaşam standartları, ahlak, hoşgörü, yardımseverlik hepsinin hangi seviyelerde oldugunun farkındasınız. Karşılaştırma yapmıyorum bile. Msjlarınızın hepsini okuyamadım bu konuya değindiniz mi bilmiyorum. Pos-doc için orada oldugunuza göre yüksek ihtimal tr ye geldiğiniz de akademisyen pozisyonunda çalışacaksınız. Yurtdışındaki ünilerde pozisyon bulmak oldukça zor bunun haricinde kendi diplomanızla iş bulamanızın zor oldugunu da söylemişsiniz. Kalmanız durumunda kendi mesleğinizden tamamen vazgeçme riskiniz oluşabilir? Bunu etraflıca düşündünüz mü?
Onun haricinde bence başka ülkeleri de düşünebilirsiniz mesela İngiltere. Bir çok arkadaşım tr den iş başvurusunda bulunup, mülakattan sonra direk başladılar.
Eğitim için yurt dışındayım. Benim tercihim ülkeme dönmek. Uzun yıllar başka bir ülkede yaşamak bana göre değil. Herkesin bahsettiği gibi mantık ve duygular. Ben duygu tarafındayım. Bu kişiden kişiye değişir.

Son düzenleme:
Boş boş yorum yapmayın ben o haberlere yalan diye bişeymi dedim?
Sanki senin yaşadığın yerde kimse suç işlemiyor orda herkes cennetlik....
Suç heryerde suçtur elin şerefsizlerinin yaptığı yüzünden napalım ülkemizi terk mi edelim yani? Ben o gerçekleri sizden daha iyi biliyorum zaten... siz veya bir başkası kendi fikrini söylerken ben lafa atlıyormuyum herkesin kendi fikri... ben oralarda yaşamayı istemem dedim bunun için kendimce çok nedenlerim var...hayır yani bu neden sizi rahatsız ediyor? Hele benim ülkeme düşmanlık eden teröre yardım yataklık eden ve bütün dünyada kendini tek büyük zanneden amerika benim için yaşanılası yer değil, bundan size ne?

Boş boş yorum yapma derken?? Neyse yahu
önceki mesajınıza baktım da Amerika Türkiyenin güçlenmesini (!) kıskanıyor yazmışsınız, çok da bi şey beklememek lazım:))))))))

Boş boş yorum yapma derken?? Neyse yahu
önceki mesajınıza baktım da Amerika Türkiyenin güçlenmesini (!) kıskanıyor yazmışsınız, çok da bi şey beklememek lazım:))))))))

Kıskanıyor demedim güçlenmesini istemiyor dedim çünkü düşman...
Boş yorum derken sanki ben tecavüz hırsızlık olaylarını inkar ediyomuşum gibi konuşmanızdan ötürü öyle dedim..daha ağzıma bile almadım yorumuma muhalefet etmenize gerek yok yani. Amerika benim için yaşanılacak yer değil bu kadar. Siz istediğiniz kadar yaşayabilirsiniz o da sizin kararınız.
Kimin nerden ne beklediği kendini ilgilendirir

Bu arada söylemeyi unuttum biz tek maaşla geçiniyoruz bir evladımız var ve kiradayız... eşimin maaşı da öyle yüksek falan değil ama çok şükür kimseye muhtaç değiliz. Ailemizden biri çift maaşla aylık yaklaşık 20 bin tl kazanıyor ama henüz evleri yok.. hesapsız harcama yaptıktan sonra yığınla kazansanızda yine o paranın hayrı olmaz

kk nin sevilen üyesi office senin ABD ye yerlesmeni çok istiyorum.
Çünkü bunu gerçekten cook istiyorsun.
ABD diyince aklıma ilk sen geliyorsun.
:KK200: inşallah tüm engeller bir bir bertaraf olur.

Ayyy bu nasil icten bir dua amiin cok tesekkur ederim :KK60:bu kadar guzel kalpli oldugun icin de tesekkur ederim acacia :KK200::KK200::KK200:

Evet bir bozulma bar kabul ediyorum ama herkes için geçerli değil. Amerikalı ya da İngiliz, yabancı insanlar medeni ve Güleryüzlüler ama misafirperver olduklarına katılmıyorum. Nerde biz de o şahane sofralar, misafir ağırlamalar, ısrar kıyamet yemek yedirmeler En Büyük TÜRKİYE o yok. Misafirperverlik ve samimiyet yok onlarda
İşte nerde bizde bilmiyoruz :KK70:

Boşunuza kendinizi yormayın hayattaki vizyonu ömür boyu krediye girip ( ya da babadan kalma mirası satıp) ev almak olan insana anlatamazsınız. Ana sorunumuz bu işte hiç bilgimiz tecrübemiz olmayan şeylerde hep fikrimiz var. Bir kere eksiklerimizi görelim kabullenelim ki bu ülkeye bir faydamız olsun. Geliştirecek, iyileştirecek yanlarımızı keşfedelim.

Herkese merhaba. İki küçük çocuk sahibi bir anne, eşini çok seven bir kadın, vatanını da çok seven bir insan olarak böyle bir ikilem de kaldım. Eşimin hazır işi, başımızı sokacak küçük bir ev yani lojmanımız var. Malum Türkiye şartları bir anne olarak hepimizi düşündürüyor. Benim en büyük handikapım Türkiye deki eğitim, kuralsızlık ve saygısızlık. Burada eğitim ücretsiz üniversite ye kadar. Araba, bazı gıda ürünleri et vs çok daha ucuz ülkemize nispeten. İnsanlar saygılı, trafik vs kurallara bağlı. Kimse kimsenin hayatına burnunu sokmuyor. Ama ağır kapitalist hayat var burada. Çalışıp hayatta kalmak iş bulmak eğer buradan mezun değilsen çok zor. Ben üniversite mezunuyum ama kimse benim diplomamı takmıyor burada. Aileler orada tabii bu da ayrı bir duygusal zorluk.
Duzgun yasancak biyerine denk gelirseniz ne ala. bende suan amerikadaym ama burda temelli kalmayi hic dusunmedim. Avantajlari oldugu gibi dezavantajlarida fazlasyla mevcut. En guzeli oturup ciddi ciddi degerlendrmek. Herhangi bi devlet kurumuna bagli deglseniz bence is anlaminda kopmak cok da zor degil. Fiyatlara gelince bana gore de burda gida sacma bi sekilde pahali. Sebze meyve etle yarisiyo. Et ucuz evet ama kalitesiz olanlar ucuz. Onlari da yemek sikinti:) ama surekli yasayan insan kendi keser eder o da sorun degil.
Is anlamini siz zaten biliyorsunuz. Bazi kurumlar afedersiniz essek gibi calistiryor ama bu Turkiyede de mevcut. Yani kiyaslandiginda hangi acidan bakildigi ve neyi ne kadr onemsedgnzle alakali. Bazi islerde iyi para var ama bi hatada affetmezler. Yada kucucuk bi kurnazlik yapmaya kalksaniz ulkeden uzaklastiriliyorsunu bianda.
Bu yuzden Turkiyeyle toptan baglari kesmemenizi tavsye ederim. En guzeli de denemk galiba. Gelin uzun vadede yasayin ve test edin. Ben vatanimi sevmesem bide ailem olmasa donmem mesela. Benm icin gerisi ayrinti. Iki sebep donmem icin yeterli

Bide saglik sifir. Net soyleyebilirim. Guzel yanlari olan taraflari var. ama hasta olmamamiz lazim gibi bi sartlamamiz var:) kiyaslamiyrm ulkemizle cnku bizde orda hastaneden cikmiyorz. Ama yine Beni Turk Hekimlerine Emanet Edin diyorum:)
Burda saygi var temizlik var tamam ama tecrube ve ciddi ilgi bence yok.

Dediler tabiiki, ama ben sözde değil özde misafirperverlikten bahsediyorum. Bikere insanlar çok bireysel ve çoğunlukla çok yalnızlar burada. Tamam kabul ediyorum bizdeki de normal değil aşırı samimiyetle herşeye burnunu sokma ama burada o slm verme ve hoşgeldin demenin altında benden sana zarar gelmez msjı yatıyor. Birine gerçekten maddi manevi ihtiyaç duysan yanında olmazlar. İnsanlar çok bireysel ve bencil bence

Aman koş gel.Bizim buralarda başın sıkıştımı yardıma koşarken birbirlerini eziyorlar:KK12:

Onlar eskidendi be canım.Öyle anca etrafında bir kişi varsa iyi iki kişiyse süper.

Ay zaten amerikanın türkiyeye karşı olan düşmanlığını gördükçe iyice soğudum bide ırkçılık edenler oluyorya gerçekten dünyanın çoğu yerinde Türk düşmanlığı söz konusu....Türkiyenin güçlenmeye çalışması resmen batıyor onlara
ben evime amerika mallarını bile sokmamaya çalışıyorum keşke bu konuda bütün millet olarak duyarlı olabilsek... geçenlerde tamamen yerli üretim olan bi deterjan aldım henüz denemedim ama doğal ürünlerle yapılmış ve yerli üretim olması dikkatimi çekti
Olaya amerika Avrupa bizi kiskaniyor seklinde ütopik bakmak yerine, bizi bölüp yönetmek istiyorlar ve buna karşı nasıl birlik beraberlik ve hoşgörü içerisinde yaşarız diye bakmak gerekiyor. Deterjanla almamakla ıphone kırmak olmuyor o işler. Ne ürettim ne yaptımla oluyor. Adamların dünya markaları paha biçilmez değerlerde, bizim bir tane dünya markamız var mı? Adamlar yetmiş iki millettten insanla bize göre huzur içinde yaşıyor. Kurallar herkes için. Bizim ülkemiz de kural var ama uygulayan var mı? Bir Amerikalı eşşek gibi çalışıyor ama yine kazanıyor. Ya biz? Aldığımız arabanın ödediğimiz benzinin artık bir muzun bile fiyatını varın siz hesap edin. Ekonomi diye bir realite var. Ve bu herkes için var.

2.5 senedir ABD’de iseniz, neden konu başlığınızda ABD’de sıfırdan başlamaktan bahsediyorsunuz? Çok karışık yazmışsınız.
Çünkü öğrenci gibi bir hayatımız var. Kalıcı bir işi yok eşimin ve benim. Önümüzü göremiyoruz. Risk almak mı dönmek mi? Bu ikilem işte

Kesinlikle silahlanma büyük tehdit. Aynı endişeyi ben de yazdım daha önce. Maalesef kötü, korkunç insanlar heryerden. Allah fırsat vermesin, çocuklarımızı korusun ne denir başka.

Bide saglik sifir. Net soyleyebilirim. Guzel yanlari olan taraflari var. ama hasta olmamamiz lazim gibi bi sartlamamiz var:) kiyaslamiyrm ulkemizle cnku bizde orda hastaneden cikmiyorz. Ama yine Beni Turk Hekimlerine Emanet Edin diyorum:)
Burda saygi var temizlik var tamam ama tecrube ve ciddi ilgi bence yok.
Kesinlikle katılıyorum, sağlık korkunç burada.

Kesinlikle silahlanma büyük tehdit. Aynı endişeyi ben de yazdım daha önce. Maalesef kötü, korkunç insanlar heryerden. Allah fırsat vermesin, çocuklarımızı korusun ne denir başka.
Amin.
Enteresan olanın silah satışına sınırlama getirilmemesi ve savaş olmayan bir ülke olmasına rağmen silahla yaralama, ölüm olaylarının standartların çok üstünde olması.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X