Türkiye de hayata devam etmek mi? Amerika da sıfırdan başlayarak yeni bir hayat mücadelesi mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz su an Abd'de misiniz?

Konu sahibi, Abd'ye ne kadar kalsan da (alissan bile) tam uyum saglayamayacagini, aklinin bi kosesinde hep Tr olacagini, hep ozlem duyacagini ve Abdye ait hissetmeyecegini dusunuyorsan don.
Insan ne olursa olsun, kim ne derse desin mutlu oldugu yerde yasamali.

Hayir su an degilim..

Hayir tr deyim malesef, ozel sebeplerden oturu donmek zorunda kaldim.. ama sirkette calismaya devam ediyorum ve geri donmek (gc alarak) inanilmaz zor.. okul sonrasi opt hakkinizi kullanin, devlet kurumlari basta olmak uzere her yere basvurun ve bir sekilde oturum alin..
Anladım. Türkiye de yaşamak özellikle eğitimli insanlar için bir eziyet halini aldı. Farkındayım. Aile gibi duygusal nedenler var ama çocuklarımı düşünmek zorundayım. Yine de herşeyin hayırlısı demeyi öğrendim. Kalmak mantıklı ama hayırlısı neyse o olsun.

Teselli olduğunuz konu kimse açlıktan ölmüyorsa aslında söylenebilecek çok bişey yok. Hayattan beklentinin açlıktan ölmemek olduğu bir ülke olmak bilemiyorum.. ben insana yakışır bir şekilde yaşamak, beslenmek ve hukuka güvenmek, yarınıma inanmak, çocuklarımı işinde iyi ellere emanet etmek, iyi eğitim almalarını sağlayan bir ülkem olsun istiyorum. Herkes gibi..

Aah ah keşke herşey dediğiniz gibi olsa ne güzel olurdu.... bende o konularda tereddütteyim ama bundan dolayı doğup büyüdüğüm vatanı terk etmek bana göre bişey değil hani mesela daha küçük yaşlarda evlenmeden oralarda olmak daha farklı olurdu ama belli bi düzeni olan biri için gurbete gidip orda yaşamak kolay bişey değil siz yaşadınız sanırım siz daha iyi ayak uydurursunuz ben istanbulda yaşıyorum ama tam merkezde değilim sessiz sakin bi yerdeyim köy gibi evlendikten sonra 4 yıldır burdayım çok şükür başımı ağrıtacak bişey yok kafam rahat ne gelirse insanlardan geliyor zaten kalabalık dert...şimdi bana deselerki yurtdışında daha iyi şartlarda çok para kazanacaksın yinede burdan vazgeçemem çocuğumunda bizimde geleceğimiz Allah'a emanet biz elimizden geleni yaptıkça Allah'ın izniyle üstesinden geliriz

Niye bu kadar bozuldunuz ki. Doğruya doğru evet bizdeki gibi yok. Biz Akdeniz kültürü sıcakkanlı insanlarız. Ben yaşayarak gördüğüm birşeyi paylaştım. Nasıl bizdeki olumsuz şeyleri eleştiriyorsam bunu da eleştirdim. Amerika diye gözünüzde bu kadar büyütmeyin :)
Asil siz niye bozuldunuz? ben yanlis bir sey mi soyledim? donun misafirperver ulkemize benim bu konudaki yorumum donmenizden yana bunu belirttim :)

Ülkemiz bu karanlık günleri gerilerde bırakır en yakın zamanda umarım. Söylediğim gibi ülkemi çok seviyorum, güzel insanlarını çok seviyorum. İstediğin kadar yurtdışında yaşa asla vatanına ait olduğun kadar olamazsın. Ben sizi anlıyorum.
Aah ah keşke herşey dediğiniz gibi olsa ne güzel olurdu.... bende o konularda tereddütteyim ama bundan dolayı doğup büyüdüğüm vatanı terk etmek bana göre bişey değil hani mesela daha küçük yaşlarda evlenmeden oralarda olmak daha farklı olurdu ama belli bi düzeni olan biri için gurbete gidip orda yaşamak kolay bişey değil siz yaşadınız sanırım siz daha iyi ayak uydurursunuz ben istanbulda yaşıyorum ama tam merkezde değilim sessiz sakin bi yerdeyim köy gibi evlendikten sonra 4 yıldır burdayım çok şükür başımı ağrıtacak bişey yok kafam rahat ne gelirse insanlardan geliyor zaten kalabalık dert...şimdi bana deselerki yurtdışında daha iyi şartlarda çok para kazanacaksın yinede burdan vazgeçemem çocuğumunda bizimde geleceğimiz Allah'a emanet biz elimizden geleni yaptıkça Allah'ın izniyle üstesinden geliriz[/QU

:kahve::kahve:
Asil siz niye bozuldunuz? ben yanlis bir sey mi soyledim? donun misafirperver ulkemize benim bu konudaki yorumum donmenizden yana bunu belirttim :)
Yaşam standartlarının yanında misafirperverlik küçük bir nüans. Artısını eksisini konuşuyoruz. Ülkemiz de çok eleştirilecek şey var ama bu Amerika’nın şirinler köyü olduğu anlamına gelmiyor :kahve:

Ülkemiz bu karanlık günleri gerilerde bırakır en yakın zamanda umarım. Söylediğim gibi ülkemi çok seviyorum, güzel insanlarını çok seviyorum. İstediğin kadar yurtdışında yaşa asla vatanına ait olduğun kadar olamazsın. Ben sizi anlıyorum.

Kesinlikle hanımefendi bende tam bunu kastettim vatan gibisi yok
Ait olmadığım yerde yaşayamam
Alışkanlıklar, yaşanmışlıklar, ailem herşeyim burda ...havası suyu vatanım bi başka benim için herşeyden öte onbinlerce şehitlerimizden yadigar
Keşke imkan olsada insan müsvetteleri bu güzel vatanın havasını solumasa....

:kahve::kahve:
Yaşam standartlarının yanında misafirperverlik küçük bir nüans. Artısını eksisini konuşuyoruz. Ülkemiz de çok eleştirilecek şey var ama bu Amerika’nın şirinler köyü olduğu anlamına gelmiyor :kahve:
Amerikanin sirinler koyu oldugunu soyleyen kim ? Amerikayi bizden daha iyi biliyorsunuz, ben de haklisiniz donun diyorum, bu konudaki yorumum bu yani polemige gerek yok

Herkese merhaba. İki küçük çocuk sahibi bir anne, eşini çok seven bir kadın, vatanını da çok seven bir insan olarak böyle bir ikilem de kaldım. Eşimin hazır işi, başımızı sokacak küçük bir ev yani lojmanımız var. Malum Türkiye şartları bir anne olarak hepimizi düşündürüyor. Benim en büyük handikapım Türkiye deki eğitim, kuralsızlık ve saygısızlık. Burada eğitim ücretsiz üniversite ye kadar. Araba, bazı gıda ürünleri et vs çok daha ucuz ülkemize nispeten. İnsanlar saygılı, trafik vs kurallara bağlı. Kimse kimsenin hayatına burnunu sokmuyor. Ama ağır kapitalist hayat var burada. Çalışıp hayatta kalmak iş bulmak eğer buradan mezun değilsen çok zor. Ben üniversite mezunuyum ama kimse benim diplomamı takmıyor burada. Aileler orada tabii bu da ayrı bir duygusal zorluk.
O ağir kapitalist hayat artik her ülkede var.burdada üni mezunu olman işe girmen için yeterli değil ekstra birsürü özelligin olmasi lazim.yabanci dil en az 4 yillik tecrübe referanslar gibi.ağir kapitalist yaşam heryerde artik

Anlamadim, ironimi bu şimdi?
hayır ironi yapmadım gercekten boyle durum.bır hafta oncesınde 35 tl aldığımız tereyagı bır hafta sonra 45 tl olmuştu..45 Tlyıde beğenıpte almıyoruz zatende.rafıne urunu boyleyse doğal urunu ne kadar kım bılır demek ıstedım bırde.

Ben de 8 yildir Amerika`da yasiyorum, esimle egitimimiz icin gelmistik ve benim aklimda hic kalmak yoktu, hep egitimimizi tamamlar Turkiye`ye doneriz diyiyordum. Simdi kalmak daha mantikli geliyor, cok ilginc Turkiye`de degil, burada daha kolay is bulacagimi dusunuyorum. Cocuklu bir ailenin tek bir postdoc maasiyla gecinmesi zor, ben de postdoc um, ama esim bir sirkette calisiyor, o yuzden gayet rahat geciniyoruz. Bulundugunuz belediyenin olur, eyaletin olur sosyal yardimlarina basvurabilrsiniz, benim tek maasli arkadaslarim oyle yapiyorlardi.
25 yasina kadar Turkiye`de yasadim, alt yapim Turkiye`den, inanilmaz birsekilde ulkeme borclu hissediyorum kendimi, bunda burslarla okumamin cok etkisi var. Buradaki arkadaslarin farkli goruslerini okumak beni de dusundurdu, bendeki durum soyle, mantik delimisin boyle bir firsat herkese nasip olmaz, hayatin artik burda diyiyor, kalp vatan diyiyor aile diyiyor.
Eger birgun doneceksem cocuklar cok buyumeden donmek isterim, sonra cok zor oluyor ve sizinle gelmek istemiyorlar. Umarim siz de en dogru karari verirsiniz.
Bu arada vize turunuz nedir, postdoc icin genelde J1 verirler, eger oyleyse 2 yil kuralina tabimisiniz bir bakin, vize sayfanizda ya da DS2019 formunuzda yazar.

Herkese merhaba. İki küçük çocuk sahibi bir anne, eşini çok seven bir kadın, vatanını da çok seven bir insan olarak böyle bir ikilem de kaldım. Eşimin hazır işi, başımızı sokacak küçük bir ev yani lojmanımız var. Malum Türkiye şartları bir anne olarak hepimizi düşündürüyor. Benim en büyük handikapım Türkiye deki eğitim, kuralsızlık ve saygısızlık. Burada eğitim ücretsiz üniversite ye kadar. Araba, bazı gıda ürünleri et vs çok daha ucuz ülkemize nispeten. İnsanlar saygılı, trafik vs kurallara bağlı. Kimse kimsenin hayatına burnunu sokmuyor. Ama ağır kapitalist hayat var burada. Çalışıp hayatta kalmak iş bulmak eğer buradan mezun değilsen çok zor. Ben üniversite mezunuyum ama kimse benim diplomamı takmıyor burada. Aileler orada tabii bu da ayrı bir duygusal zorluk.
Kendiniz için değil ama, çocukarınız için amerika diyorum ben.

hayır ironi yapmadım gercekten boyle durum.bır hafta oncesınde 35 tl aldığımız tereyagı bır hafta sonra 45 tl olmuştu..45 Tlyıde beğenıpte almıyoruz zatende.rafıne urunu boyleyse doğal urunu ne kadar kım bılır demek ıstedım bırde.

45 tlmi? Yani inanamadim. Ondan ironidir heralde dedim. Gecenlerde baska bir konuda demistim, bildigin sucuklu yumurta bile lüks olmus. Yumurtalarin fiyatinin attigini biliyordum fakat tere yagin 45 lira oldugunu bilmiyordum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X