TÜP BEBEK TEDAVİSNE BAŞLAMALI MIYIM?

camurcu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Ağustos 2024
52
24
26
Merhabalar, 26 yaşındayım. 1,5 yıl önce doğal yoldan hamile kalıp bebeğim 3 aylıkken kalbi durdu ve vakumlu kürtaj oldum ve kürtajdan sonra sadece 2 hafta korundum. 1,5 yıldır korunmadığım halde hamile kalamıyorum. Doktora gittik herseyime baktırdım rahim filmi, genetik test, horman tsti vs. hepsi temiz cıktı hiçbir sorun yok. eşim sperm testi yaptırdı oda gayet sağlıklıymış ama gebe kalamıyorum ve tüp bebek tedavisine girmeli miyim diyorum. sizlerden düşünceleriniz almak istiyorum. sizce tüp bebek mi yaptırmalıyım. artık anne olmak istiyorum eşimde cok istiyor.. ne yapacagımı bilemiyorum.

Tüp bebekten önce aşılama öneriyorlar. Benim kese bebek gördüğüm bir hamileliğim hiç olmadı diye bir kere aşılama sonra tüp bebek yaptırdım şükür oldu. Doğumdan 10 ay sonra kendiliğinden hamile kaldım. Haftaya doğum yapacağım. Dediğin gibi tüm testler bende de temizdi ve sorun bulunamamıştı. Sanırım stres engel olmuştu. Yaşın genç. Tüp bebekten önce ilaç kullanımı ve çatlatma iğnesi ile tedavi görebilirsin. Olmazsa aşılama yapıyorlar. O da olmazsa tüp bebek son çare deniyor. Allah hayırla sağlıkla sana da evlat nasip etsin inşallah

Çatlatma iğnesi tedavisi deneyebilirsiniz ama aşılama hem maliyetli hem ihtimali çok düşük olduğu için bana vakit kaybı gibi geliyor. Sebepsiz infertilitede zaten anlamlı bir sonuç alan görmedim, doğal yolla gebelik ihtimaliyle aynı neredeyse. Ben de sebepsiz infertilite nedeniyle tedavi gördüm direkt tüp bebek yaptırdık ama yumurta büyütme ve çatlatma iğnesi tedavisi birkaç ay denenebilir bence.

Doktor sadece kan ve muayene etti ileri tetkiklere gerek yok çünkü her şeyin normal ama sebesiz infertilite dedi…

Bizim de öyleydi. Sabredebildiğiniz kadar edip sonra tedaviye başlayabilirsiniz
Anladım ben rahim filmi falan gerek yok mu dedim… benim ısrarım ile eşime sperm testi yapıldı sorun yok ama benim için rahim filmi de yaaa bir şey görsem söylerim isterim gerek yok dedi… ben de bu konularda bilgisizim açıkçası tamam dedim çıktım

Yukarda rahim filmi çektirdiğinizi yazmışsınız. Rahim filmi çok önemli, çektirmeden asla işlem yaptırmayın ve yapan yerlerden de uzak durun bence. Bende de hiçbir şey yoktu ama doktorum önlem amaçlı istemişti, sonuç: polip. Çok şaşırıyorum rahim filmi çektirmeyen doktorlara

Evet çektirmedi ama gerek gördüğüm bir şey yok istediğin an aşılamaya tüp bebek için gel dedi o kadar

Evet çektirmedi ama gerek gördüğüm bir şey yok istediğin an aşılamaya tüp bebek için gel dedi o kadar
Aşılama da tüp bebek de asla rahim filmi çektirmeden yapılmaz ki. Ya tüpleriniz tıkalıysa veya polip varsa? Bütün işlemler boşa gider çok şaşırıyorum doktorlara gerçekten Tıkanıklık, polipler ve rahim yapısı ultrasonda görünmez

Evet ve özelde gittim ciddi de ücret verdim kendisine… sordum sizin sorduğunuz soruları tıkanıklık veya polip olsa tahlillerde görüntülemede bir sorun görülür zaten dedi… ben de hani boş yere beklemeyim sorunum neyse bilmek istiyorum dedim. Sorunun yok ki dedi… peki ilaç takviye vs ne bileyim başka bir şeye gerek var mı dedim. Hiç bir şeye gerek yok dedi… ben de boşuna evham yapıyorum herhalde dedim bu arada yaşım 35

Doktorunuzu değiştirin lütfen, çok ticari bakıyorlar gerçekten ya. Birkaç kez daha duydum forumda rahim filmi olmadan tedaviye başlayanları şok olmuştum. Polip asla görünmez rahim filminde, hatta filmde göründü doktorum çok net değil dedi bir de sulu ultrason yaptı bana düşünün o bile yeterli gelmedi. Yaşım 27ydi ve 1 seneyi geçmişti bizim de ama tedbir amaçlı başından çektirmiştik. Belki tüpleriniz tıkalı açılınca doğal gebelik olacak, bazen kürtajdan sonra yapışıklık oluşabiliyor mesela.

Teşekkür ediyorum şimdi bir de devletten alıyorum randevu. Dediğiniz gibi ticari bakmışsa üzülürüm… bizler güvenip gidiyoruz ama bilmiyorum bilmemesine de imkan yok sizin söylediklerinizi üzüldüm açıkçası

Merhaba öncelikle teşekkür ederim. Tüm testlerimi yaptırdıktan sonra doktorum ya aşılama yada tup bebek tercihinize kalmış dedi yada isterseniz beklersiniz dedi tamamen bize bıraktı. Aşılamanın ihtimali çok düşük olduğu için eşimle istemedik. Çatlatma iğnesi vs. Bunlar tüp bebek haricide yapılıyor mu bunu sizden duydum doktorum bundan hiç bahsetmedi. Rica etsem biraz açarak anlatabilir misiniz

Aşılama konusunda tamamen hemfikirim ben de sizinle. Ben tüp bebek dışında herhangi bir tedavi görmedim çok aşina değilim ama bildiğim kadarıyla hapla yumurtalar büyütülüyor ve doktor muayene ediyor, yumurtalarınız yeterli boyuta ulaşınca bir çatlatma iğnesi veriyor ve çatlatma iğnesinden 36-48 sonra size ilişkiye girmeniz için gün ve saat veriyor. Normalde her ay 1 tane yumurta büyüyüp yumurtlama gerçekleşiyor fakat bu tedaviyle birden fazla yumurta büyütüldüğü ve çatlatıldığı için ilişkiyle gebelik ihtimali artıyor. Aşılamaya göre ihtimal bir tık daha düşük ama çok daha az maliyetli ve zahmetsiz bir tedavi.

Ben tavsiyeniz üzerine doktoruma randevu aldım Çarşamba gününe. umarım böyle bir tedavi vardır benim için.. tüp bebek çok kapsamlı bir tedavi ve mesakatlim hemen kendimi bir sorunum varmış gibi tüp bebeğin içinde bulmakta istemiyorum çünkü bir yandan psikolojik olarak bana iyi hissettirmiyor tüp bebek yaptirmak. Bir sorunum varmısta gidip tüp bebek yaptiriyormusum gibi hissettirir muhtemelen bana.

Ne kadar süre deneyip olmadıktan sonra tüp bebek yaptirdiniz acaba

Tercih meselesi tamamen. Yumurta büyütme, aşılama deneyip olmayınca tüp bebeğe geçmek bana çok daha ümitsiz ve tükenmiş hissettirirdi, süreç de çok fazla uzardı. Ben hiç pişman olmadım, çok realist bir tip olduğum için direkt en yüksek ihtimali olan seçeneği seçtim. Size kötü hissettirecekse veya sabrınız varsa daha soft başlamak mantıklı tabi ki. Sorun olmadığı ve yaşım çok genç olduğu halde gebe kalamamak beni çok tüketmişti, sabrım kalmamıştı. O yüzden direkt tüp bebek yaptık ki onda bile süreç illa ki uzuyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…