TÜP BEBEK POZİTİF SONUCU VE 5. HAFTADA KANAMA😔

5. haftadayım ve ben de kanama yaşadım. Doktorum "sakin ol tüp bebek tedavileriyle gelen sağlıklı gebeliklerde bile %60-70 görüyoruz bu kanamaları" dedi. Çok korktum. Acile gittim. Kese yerindeydi ve 2 gün önceye göre 4 mm daha büyümüş. Biraz rahatladım ama asıl kontrolüm 3 gün sonra. Umarım her şey yolundadır. Ben biraz pıhtı gördüğümü de söyledim ama doktorum "takılma onlara sen, birikeni atacak tabi, pıhtı da olabilir biraz" dedi. Acil muayeneye falan da çağırmadı sadece kanamada azalma olmazsa haber ver dedi. Kırmızı renkteki kanamam git gide azalarak 5-6 saat sürdü. Sonrasında kahverengi lekelere dönüştü ve 36 saattir ufak ufak sürüyor. Buradan anladığım kadarıyla kahverengiye dönmesi artık kanamanın aslında kesildiğine işaret. Progestan vuruyordum ona aynı doz devam et dedi. İlaçlarımdan Sadece kan sulandırıcı iğnemi kesti doktorum. Doğal yolla olan sağlıklı gebeliklerde %20-25, tüp bebekle olan sağlıklı gebeliklerde %60-70 karşılaşılan bir durummuş böyle kanamalar. Ancak elbette kanama dediğiniz şey olumsuz durumlarda da ortaya çıktığı için "aman bir şey olmaz" diyerek geçiştirilemiyor. Zaten doktorlar da hemen en azından bir ultrason muayenesi yaptırın böyle durumlarda diyorlar. Sadece aşırı panik yapmayın. Unutmayın ki bir kanamanın gebelik kaybına işaret etme ihtimali ancak %15 civarında. Hiç olmasa daha iyi ama özellikle tüp bebek ilaçları hormonal dengeleri alt üst ettiğinden olabiliyor işte. Zaman kaybetmeden doktorunuzu bilgilendirin ve sakin olun. Başkaca yapacak bir şey yok.

Kızlar bugün tüp bebek transferimin 8. Günü gece baya bir kahverengi akıntım olmuş yoğun baya akmış hala devam ediyor normalde regli olmadanda kahverengi alıntıyla başlar 1 yada 2 gün önce kırmızı kana döner adet günümde yaklaştı tedavi görmüş olmasaydım 1 yada 2 gün içinde olurdum bu adet belirtisimi tutunmanınmı

X